Медіація – посередництво в урегулюванні конфліктів
У демократичних державах при розв’язанні спорів крім традиційної системи судів і арбітражу використовують процедуру посередництва, яка називається медіацією.
Медіація як альтернативний метод розв’язання конфліктів стає все більш популярною в учбових закладах.
Медіація – це професійна діяльність у сфері організації комунікації, яка має свої правила, достатньо регламентовану процедуру, детально відпрацьовані комунікативні техніки і стратегії.
Під час медіації посередник:
Правила вирішення конфлікту
Барвінківська районна державна адміністрація
Харківської області
Відділ освіти
Вчимося вирішувати конфлікти
Конфлікти часто не мають причин, але завжди мають наслідки.
І. Карлов
2018
Що таке конфлікт?
Конфлікт – суперечність, яка виникає під час розв’язання питань виробничого, громадського, або особистого характеру. Конфлікти виникають у випадку зіткнення поглядів, інтересів, прагнень різних осіб чи груп людей. Конфлікти бувають:
Конструктивні – позитивно впливають на життя людей і суспільства, є джерелом самовдосконалення і саморозвитку особистості. Виявляються у принципових зіткненнях думок, дискусіях.
Деструктивні – призводять до війн, насильства, розриву стосунків, до самотності. Ці конфлікти потрібно швидко залагоджувати і ліквідувати.
Компроміс – це вихід із конфлікту шляхом взаємовигідних поступок.
Причини конфліктів:
Об’єктивні – зіткнення матеріальних і духовних інтересів, помилки керування, слабка розробленість правових нормативних процедур вирішення міжособистісних суперечностей, недолік для людини матеріальних і духовних благ, сформований спосіб життя, що сприяє підвищенню агресії.
Суб’єктивні – нездатність зрозуміти іншу людину, незбалансована рольова взаємодія, нетерпимість до думок інших, дратівливість і хворобливе сприйняття зауважень і порад, неврівноваженість характеру, егоїзм, прагнення до лідерства, прискіпливість, схильність до пліток і підбурення.
Алгоритм дії в конфліктній ситуації:
Шляхи розв’язання конфліктів
Відхід – утриматися від заперечення. Цей шлях не дозволяє розв’язати конфлікт, а лише тимчасово відкласти його прояв.
Згладжування – замовчування розбіжностей, виділення спільних інтересів, спірні питання не обговорюються.
Компроміс – переговори, пошук проміжних позицій.
Примушування – учасники конфлікту непримиренні антагоністи.
Конфронтація – відкритий обмін думками про конфлікт або проблему. Спільне обговорення розбіжностей для вироблення рішення, прийняття для обох сторін. Це найкращий шлях для ефективного розв’язання конфліктів.