Букви -а(-я), -у(-ю) в закінченнях іменників чоловічого роду ІІ відміни

Про матеріал
повторити й поглибити знання учнів про іменник як частину мови, з’ясувати правила правопису букв -а (-я), -у (-ю) в іменниках ІІ відміни однини в родовому відмінку
Перегляд файлу

Навчальний предмет: українська мова

Клас: 6

Тема уроку: Букви -а(-я), -у(-ю) в закінченнях іменників чоловічого роду  ІІ відміни

Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.

Учитель української мови та літератури: Подчерняєва Людмила Іванівна

Програма: «Українська мова. 5-6 класи» для закладів загальної середньої освіти

(автори: Заболотний О.В., Заболотний В.В., Лавринчук В.П., Плівачук К.В.,

Попова Т.Д. «Рекомендовано Міністерством освіти і науки України» (наказ

Міністерства освіти і науки України від 12.07.2021 № 795)

Мета: повторити й поглибити знання учнів про іменник як частину мови, з’ясувати правила правопису букв (), () в іменниках ІІ відміни однини в родовому відмінку; 

формувати загальнопізнавальні вміння знаходити іменники ІІ відміни в текстах, визначати їх роль у реченнях; розвивати творчі вміння використання іменників чоловічого роду в родовому відмінку у власних висловлюваннях;

за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати уважність, чуйність, спостережливість за явищами природи.

Правопис: букви (), () в іменниках ІІ відміни однини в родовому відмінку.

Обладнання, наочність: підручник Українська мова (Авраменко) 6 клас, 2023; презентація; роздатковий матеріал (картки)

 

ХІД УРОКУ І. Організаційний момент. "Малюнкове вітання" Усім, усім добрий день! 

Геть з дороги, наша лінь! 

Хай не заважає працювати 

Гарним хлопцям та дівчатам.

Запропонувати учням обрати "Смайл уроку" серед запропонованих.

image                    image                     image 

( Під час уроку онлайн діти переходять за посиланням на Padlet)

ІІ. Актуалізація мотиваційних резервів шестикласників з теми

1. Гра «Вірю -  не вірю» (слайд 1)

image        Не вірю                     image                 Вірю

( Говорю репліки про частину мови - іменник, учні відповідають «вірю – не вірю»; під час уроку онлайн обирають смайл на панеліimage  або image )

Іменник – це самостійна частина мови –  «Вірю»

Іменник відповідає на питання що робити?-   «Не вірю»

Іменник вказує на предмет чи особу – «Вірю» Іменник означає назву істот і неістот – «Вірю»

Іменник має   числа однини та множини - «Вірю»

Іменник має шість відмінків - «Не вірю»

Кличний відмінок -  сьомий відмінок – « Вірю» 

Іменник має 5 відмін – «Не вірю»

До ІІ відміни належать іменники чоловічого та середнього роду – « Вірю»

2.   Перевірка домашнього завдання

П. 50, впр 7

3.   Мотивація навчальної діяльності

Яка зараз пора року? Давайте переглянемо зимовий мультфільм. Після перегляду назвіть героїв. (Слайд 2)

Ось і сьогодні на уроці ми з вами виліпимо сніговика. 

1   куля – теорія

2   куля – практика

3   куля – підсумок

4. Дослідження-зіставлення (Слайд 3) сніг, лід, олень, сніговик, ніс

-         Поставте ці іменники в Р.в.  

-         Які закінчення мають ці іменники? 

-         Визначити закінчення в іменниках ІІ відміни чоловічого роду іноді важко. Нам потрібні знання для вирішення цього питання.

ІІІ. Оголошення теми, мети й завдань уроку

ІV. Усвідомлення учнями теоретичного матеріалу в процесі практичної роботи

1. Робота з теоретичним матеріалом (Слайд 5 – 23)

 

Закiнчення -а(-я) отримали іменники, що є назвами:

-   назви осіб, істот: українця,  Діда Морoза, учня, лікаря; вовка, коня;

-   назви дерев: дуба, ясеня, клена

-   конкретних предметiв, що піддаються лічбі: стола, зошита, стiльця, ножа;

-   одиниць вимiру, довжини, часу, ваги: відсoтка, метра, тижня, однак: року; - терміни, геометричні фiгури та їх частини: рoмба, квадрата, трикутника, iменника, чисельника, однак: роду, виду;

-   населенi пункти: Києва, Харкова, Львова, однак Кривогo Рогу, Зеленогo Гаю;

-   назви водних об'єктів  із наголосом в родoвому відмiнку однини на закінченнi:Дніпра, Дінця, Остра;

-   мiсяці, дні тижня: пoнеділка, вівтoрка, четверга, вересня, березня.

 

Закінчення -у(-ю) отримали іменники, що є назвами:

-   трав'янистих  рослин: барвiнку, льону, маку;

-   сукупностi людей: нарoду, гурту, хору;

-   матеріали та речовини: бензину, кисню, чаю, однак: хлiба, вівса;

-- назви будiвель і їх частин, установ, oрганізацій: iнституту, театру, заводу, клубу, музею, вокзалу; однак: гаража, млина

-   явищ природи: граду, дoщу, вітру,

-   відчуттів, психiчних станів: жалю, страху, болю;

-   ігор, танцiв: вальсу, танцю, хокею, футболу, однак: гопака, кoзачка; - назви держав та територій: Китаю, Свитязю, Криму, Ватикану.

Перша куля сніговика готова.

 

2.     Творче конструювання  (Слайд 25)   

1 уч. – біля дошки.  Взаємоперевірка

Зразок. Слово (чиє?) поета

imageСтудент    університет…

Звук  мотор…

Листок альбом…

Приміщення вокзал…

Сторінки роман… 

 

3.     Шифрувальник  (Слайд 26)     

Встановіть відповідність між словами та закінченням у родовому відмінку однини:

а) - закінчення -а(-я)        б) – закінчення -у(-ю)

– А,  – Я      

 

 

 

 

– У,  – Ю    

 

 

 

 

 

1.              друг

2.              козак

3.              пісок

4.              вітер

5.              метр

6.              рік

7.              брат

8.              баскетбол

 

Відповідь на слайді   27   

– А,  – Я     

 1

2

5

7

– У,  – Ю    

3

4

6

8

Якщо ви отримали правильний код, то зможете прочитати зашифроване слово.

        Сніговик     

 

4.     Робота з підручником

     П.51, с.101.  Впр. 2 (усно)

5.     Самостійна робота (Слайд 28)

 Виконати вправу за посиланням https://learningapps.org/watch?v=pptrkt1ej23  

imageабо використати QR-код                                      

Термін... (слово), термін... (строк).

Рахунк... (документ), рахунк... (дія, результат).

Центр... (в математиці), центр... (в інших значеннях).

Знак... (позначка), знак... (слід, прикмета).

Папер... (документ), папер... (матеріал).

Акт... (документ), акт... (дія).

Друга куля сніговика готова.

V. Узагальнення й систематизація знань з теми

Творче завдання  (Слайд  29 – 31)           

Письмово складіть 2 – 3 речення, використовуючи подані слова, поставивши їх у Р.в до переглянутого сюжету.

сніг, вітер, мороз, лід, холод, хлопець, лютий, олень  

VІ. Підсумок уроку. Оцінювання

Ось і зліпили сніговика.  Ми впоралися з завданнями. Я дякую вам за допомогу.

Діти, чи змінився у вас настрій протягом уроку?  

Запропонувати учням обрати "Смайл уроку" серед запропонованих.

image                    image                     image 

( Під час уроку онлайн діти переходять за посиланням на Padlet)

VІІ. Домашнє завдання     

Параграф 51, с. 100 -101, вивчити правила; виконати впр. 7 Додаткове завдання:

Виконати тестові завдання «Готуємось до ЗНО»

(https://naurok.com.ua/test/gotuemos-do-zno-2407327.html )

«Готуємось до ЗНО»

1.      Виберіть варіант закінчення, з яким слід написати слово молодняк (велика рогата худоба) у родовому  відмінку однини:

а) –у;                                               в) –ів;

б) –а;                                               г) –ом.

2.      У реченні     «Я ще жодного разу не перепливав Псла»    виділене слово має закінчення   тому, що... (виберіть варіант):

а) у цьому слові збігаються аж три приголосні;

б) автор речення допустив помилку;

в) автор речення забув, що назви річок у родовому відмінку мають закінчення -у(ю);

г) у назві річки наголос падає на останній склад.

3.      Продовжіть речення «Іменники чоловічого роду, що означають збірні поняття у родовому відмінку однини мають закінчення...» :

а) -а(-я);                                                    в) –ів;

б) -у(-ю);                                                    г) –ом.

  

4.      Продовжіть речення: «Слово листопад пишеться в родовому відмінку однини із закінченням –у, коли воно означає...»:

а) процес опадання листя;                           б) назву місяця;

в) закінчення місяця;                                    г) початок місяця.

  

5.      Продовжіть речення: «У родовому відмінку однини закінчення -а(-я) мають іменники чоловічого роду, що означають...» :

а) слова із значенням місця, простору;        б) назви ігор, танців;              

в) міри довжини;                                             г) назви почуттів.

 

6.      Продовжіть речення: «У родовому відмінку однини закінчення -у(-ю) мають іменники чоловічого роду, що означають...» :

а) назви явищ природи;                         в) грошові знаки;

б) назви тварин і дерев;                          г) назви осіб, власні імена.

 

  

 

pdf
Додано
27 жовтня 2023
Переглядів
1765
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку