Дата:
7-б клас
Тема: Частини тіла та хвороби. Лексичні вправи.
Мета:
практична:активізувати набутий словниковий запас по темі « Частини тіла та хвороби»;
навчальна: закріпити вивчені лексичні одиниці, удосконалити навички письма, аудіювання та говоріння;
виховна: виховувати культуру мовлення, пропагувати здоровий спосіб життя, систематичні заняття фізкультурою та спортом;
розвивальна:активізувати та розвинути словниковий запас, тренувати вимову, розвинути комунікативні здібності учнів, навички письма, говоріння та аудіювання.
Хід уроку
I Початок уроку
-Good afternoon children! How are you? How are you feeling today?
Можливі варіанти відповідей:
-I`m ok.
-I`m bad. I`ve got a …
Today we will continue learning «Parts of our body and illnesses». We will continue learning words about illnesses and how to describe them.

2)Введення в іншомовне середовище.
-The weather is cold today. Are you cold?
-Stand up, please! Touch your back, chest, ears, knees and nose.
Show me your arms, fingers and legs. Smile, please, showing me your teeth.
-Are you warm now? Sit down, please.
II Основна частина
Перевірка,активізація та засвоєння нових знань.



headache.
broken arm.
hurts.
Words: arm, leg, nose, back, elbow, finger, foot, hand, toe, neck, tooth, stomach, head, ear.
Columns: broken, ache, hurts.
Робота в підручнику
Open your student books on the page 44 Exercise 4.
Look at these words, do you know them?
Match the pictures with the words.
You will complete the sentences with the correct form of these words. ICQ questions:
You have 2 minutes to do this task.
Key
a)flu
b)coughs
c)sore
d)temperature
e)pain
f)virus
Аудіювання SB p.44 Ex.5
-When people have problems with their health, they often talk about them. Now let`s listen to four people talking about their health.
Key
Mime game
These people are ill. But sometimes children are naughty and they pretend to be ill to not go to school. Show me how are you going to do it.
Pupils one by one go in front of the classroom and mimes an illness. The rest of the class guesses what it is.
-Children, how can we help him(her)?


Memory game
-Now I will divide you in two groups. Stay in row in front of the board.
One pupil in each group turns over two cards, one at a time, and reads the words aloud. If you choose the right pair you have the chance to choose another pair, if you don`t choose, the next player has a turn. The student who has the most pairs wins.
ICQ questions:
Ok, ready, steady go!


Підведення підсумків уроку
Today we have learnt lots of words about health problems.
What words have we learnt today?
So, what are we going to do to be healthy?
Оголошення домашнього завдання
Your marks are…
Прощання
-Good-bye! I wish you good health!
1