Тема: Чергування приголосних [г] - [з ] - [ж]; [к] - [ц ] - [ч]; [х] - [с] -[ш] у коренях слів
Мета. Ключові компетентності: Вільне володіння державною мовою. Громадські та соціальні компетентності. Природнича компетентність Предметні компетентності:Формувати вміння учнів писати і вимовляти слова, в яких відбувається чергування голосних в корені слова; ознайомити з чергуванням приголосних звуків у коренях слів; розвивати вміння чергувати приголосні звуки в коренях слів, вміння аналізувати, зіставляти, узагальнювати; виховувати товариськість.
Тип уроку: комбінований
Методи і прийоми: самостійна робота, робота з підручником
Обладнання. Картки зі словами для диктанту, таблиці-схеми.
Хід уроку
I. Організація класу.
Ми будемо: уважні, активні, творчі, ...
II. Перевірка домашнього завдання.
1. Відповіді на запитання з конверта.
— Які слова дібрали до слів — зоря, нора, бджола, школа, гора, ходити?
— Назвіть основу і корінь у цих словах.
— Які ще частини є у цих словах?
— Чергування яких голосних звуків ми вчили на уроці?
— У якому складі — відкритому чи закритому — чується звук [і]?
— У якому складі — відкритому чи закритому — чуються звуки [о], [е]?
2. Творчий диктант.
Учитель називає слова, діти записують слово, в якому відбулося чергування.
Школа, нора, кінь, біль, радість, грім, вечір, шість, ніж, рід, дзвіночок.
— Які звуки чергуються в коренях?
— Якими буквами вони позначені? Підкресліть їх.
III. Актуалізація опорних знань учнів.
Творче завдання.
— Прочитайте словосполучення. Замініть їх одним словом (синонімом), користуючись довідкою.
Байдики бити; не спускати ока; залишити з носом; дрижаки їсти; дерти носа.
Довідка: п(е,и)льнувати, п(е,и)шатися, перех(е,и)трити, л(е,и)дарювати. тр(е,и)мтіти.
— Яке правило допомогло вам правильно записати слова з довідки?
IV. Повідомлення теми і завдань уроку.
— Сьогодні на уроці ми будемо спостерігати за вимовою слів з ненаголошеними е, и в коренях і вивчимо правило написання слів з цими звуками. Будемо вчитися порівнювати, аналізувати і доводити свої думки.
V. Сприймання і усвідомлення учнями нового матеріалу.
1. Робота з таблицею (вправа 169).
— Прочитайте таблицю і скажіть, у яких випадках чергування відбувається при творенні слів, а в яких — при зміні слів.
— Які звуки чергуються в коренях? Якими буквами вони позначені?
2. Змінювання слів.
— Змініть слова і доберіть до них спільнокореневі, в яких чергувались би приголосні звуки.
Зразок. Книга — книзі книжний — г — з — ж.
Рух, яблуко, Інга, бік, щока, вік, кожух.
3. Списування (за вправою 170).
— Прочитайте прислів'я.
— Спишіть їх і підкресліть спільнокореневі голосні. Позначте у них корінь.
— Назвіть звуки, які чергуються.
4. Вибіркове списування (вправа 171).
Прочитайте. Випишіть з вірша слова, споріднені зі словами мурахи, вага.
— Позначте у них корінь.
— Підкресліть букви, иш позначають звуки, які чергуються.
— Накресліть схему виділеного речення.
5. Робота в парах (вправа 172).
— Прочитайте вірш. Випишіть виділені слова.
— Змініть їх або доберіть до них спільнокореневі так, щоб відбулося чергування звуків у коренях.
Взаємоперевірка за таблицею на с. 77.
6. Диктант із завданням.
— Запишіть речення, змінюючи слова. (Слова вчитель показує надруковані на картках.)
У (луг) зацвіла калина.
На (гілка) сосни сидить шишкар.
Хлібороб завжди у (тривога) за врожай.
Немов у (казка) стоїть зачарований зимовий ліс.
Фізкультхвилинка.
Тренувальні вправи.
1. Завдання на увагу.
— Уважно прочитайте і зверніть увагу на чергування приголосних у коренях слів. Випишіть лише звуки, шо чергуються.
нога — на нозі — ніженька
поріг — на порозі — поріжок
сісти — сидіти — сиджу
класти — кладу — складати
козак — козацький — козаченько
друг — друзі — дружити
подруга — подрузі — подружки
пастух — пастушок — пастуше
муха — мусі — мушка
вухо — у вусі — вушко
2. Попрацюйте парами.
— Доберіть спільнокореневі слова, у коренях яких є чергування голосних або приголосних звуків.
носити — зношений, ноша; сохнути — суша, висушений
косити — коса,зкошений
дорога — дорожній,
різати — порізати, різаний
вага — зважений, ваги
радити — раджу, порадити
гірка — гора, гірський
зірка — зоряний, зоря
глек — глечик, глечиком
горіх — горіховай, горішок.
зрада — зрадити, зраджувати.
VI. Осмислення, узагальнення і систематизація знань.
VII. Підсумок уроку.
— Підіб’ємо підсумки.
Найбільший мій успіх — це ...
Найбільші труднощі я відчув ...
Я не вмів, а тепер умію ...
На наступному уроці я хочу ...
VIII. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажем.
С. 76 — вивчити правило, с. 77, вправа 173.