ЧЕРГУВАННЯ ЗВУКІВ [О], [Е], [І] У КОРЕНЯХ СЛІВ

Про матеріал
на основі практичних вправ ознайомити учнів із чергуванням голосних у коренях спільнокореневих слів; закріплювати знання про будову слова; розвивати вміння зіставляти, узагальнювати; форму¬вати навички самостійної роботи з підручником; виховувати почуття поваги до старших.
Перегляд файлу

ЧЕРГУВАННЯ ЗВУКІВ

[О], [Е], [І] У КОРЕНЯХ СЛІВ

Українська мова. 3-й клас


Мета: на основі практичних вправ ознайомити учнів із чергуванням голосних у коренях спільнокореневих слів; закріплювати знання про будову слова; розвивати вміння зіставляти, узагальнювати; форму­вати навички самостійної роботи з підручником; ви­ховувати почуття поваги до старших.

Обладнання: матеріал для ігор, таблиця.

                            ХІД УРОКУ

I. Організація класу.

II. Актуалізація опорних знань.
Перевірка домашнього завдання.

Відповіді на запитання.

  • Чи спільнокореневі виділені слова у домашній вправі?
  • Що в них спільного?
  • Прочитайте спільнокореневі слова, які ви ді­брали.

Комунікативна вправа - гра.

Завдання гри. Учні діляться на дві групи. Ведучий називає слово. Усі гравці добирають до нього спіль­нокореневі. Відповідають з одного ряду. Ведучий ро­бить помітку, скільки слів дібрано (стільки балів за­раховано). Якщо з другого ряду хтось іще може до­дати слово — він піднімає руку. За кожну правильну відповідь — 2 бали.

Матеріал для гри.

Казка (казочка, приказка, переказ, казати, роз­казати...).

Вода (водяний, підводний, водиця, водник...).

Мова (розмова, мовний, розмовляти, промо­вець...).

Блиск (блискучий, блискотіти, блискавка...).

Коса (косар, покоси, косити, косарка...).

Літати (літак, політ, приліт, відлітати...).

Гра «Сходинки слів» (6 варіантів).

Завдання гри. У вільні клітинки «сходинок» треба вписати букву так, щоб вийшло спільно кореневе сло­во або форма слова. Перший, хто виконає завдання, отримує 5 балів, другий — 4 і т.д. За помилку зніма­ється 2 бали.

Матеріал для гри.

Ліс — ліси, лісок, лісник, лісовик, лісовий, ліс­ничий.

Сад — сади, садок, садити, садочок, садівник.

Дуб — дуби, дубок, дубина, дубовий, дублений.

Світ — світи, світає, світлий, світанок, світловий.

Гриб — гриби, грибок, грибний, грибниця, гри­бовище.

Хліб — хліби, хлібом, хлібина, хлібороб, хлібо­роби.

Каліграфічна хвилинка.


Ш. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми й мети уроку.

 Сьогодні ми відкриємо ще одну таємницю на­шої солов'їної мови — навчимося впізнавати однакові корені зі зміною звуків. Попрацюємо самостійно.

Письмо з пам'яті.

Шкільний дзвінок уже лунає,

Дзвоник школярів скликає.

 Знайдіть у вірші споріднені слова.
Шкільний, школярів; дзвінок, дзвоник.

  •   Яку таємницю приховує українська мова? корені [і] змінюється на [о].)
  •   Чи спільнокореневі ці слова? (Так.)
  •   Що відбувається у коренях цих слів? (Чергуван­ня голосних звуків.)

IV. Первинне сприймання й усвідомлення нового на­вчального матеріалу. Вибірковий диктант.

                                    Впертий кіт

Дмитрик котика муштрує,

А кіт вдає, що не чує.

 Стрибни людям напоказ,
Стрибни, котику, хоч раз.
Дмитрик просить і чекає,

А кіт впертий не стрибає. (Котик — кіт; [о][і].)

Ведмідь малює

Ведмідь малював картину:

Осику, березу, ялину

Й між ними — червону калину.

А поруч поставив пасіку

І вікна відкрив у поле,

А сам у кущі сховався,

Щоб не кусали бджоли.

Бо дуже хотілося меду

Рудому ведмедю.

(М. Сингаївський)

(Ведмідь — ведмедю, [і] [е].)

 Отже, звуки [о] — [і], [е] — [і] чергуються у ко­ренях спільнокореневих слів.

Диктант «Кого чи чого немає?».
Учитель диктує слова. Учні добирають «пару», змі­нюючи слово (для цього вони використовують слово «немає»). Наприклад, піч — (немає) печі. Утворені «пари» школярі записують у два стовпчики,
[і] - [е] [і] - [о]

Піч — печі; Ніч — ночі;

папір — паперу; лід — льоду;

осінь — осені; колір — кольору;

ведмідь — ведмедя; сіль — солі;

ніс — носа;    корова — корів; Харків — Харкова; ворота — воріт; бджола — бджіл; ніж — ножа; коса — кіс; нога — ніг; захід — заходу; радість — радості; порода — порід; кіт — кота.

— Виділіть у поданих словах корені. Підкресліть букви, що позначають звуки, які чергуються.

Фізкультхвилинка.

У бабусине віконечко

Ясно світить сонечко.

 Вийшла бабуся на ґанок,

Пшонце посипає

 І до себе малесеньких Курчаток скликає:

«Ціп-ціп, цюру-ру,

Швидше поспішайте

І зернята біля ганку

Скоріше збирайте».

 Біжать квочка і курчата,

Зернятка збирають,

Ну, а півник у дворі

Весело гуляє.

Півник чує ласку цю,

Щиру та велику,

 І за це усе бабусі

Кричить: «Ку-ку-рі-ку!»

Робота в групах (диференційовано).

1-ша група — с. 79, впр. 184. 2-га група — с. 79, впр. 183.

  •   Що відбувається в коренях слів? (Чергування.)
  •   Чи ці слова спільнокореневі? Доведіть. (Так. Мають спільну звукову частину і одне й те саме смис­лове значення.)
  •   У якому складі пишемо і, а в якому о та є? (За­критому; відкритому.)

Хвилинка поезій Учитель читає вірші.

Я вірив, що краще всього

Пісні, які знає дідусь.

 Вмощусь на коліна до нього

 І в очі йому дивлюсь.

 А він вимовляє, виспівує

Гарячі прості слова

 І все давниною сивою

В очах моїх ожива.

...І плачу, було, й сміюся,

 Як слухаю ті пісні...

Спасибі ж тобі, дідусю,

За те, що ти дав мені. (В. Симоненко)

 

Бабця спить

Ходить тиша в теплих капцях,

Задрімала в кріслі бабця.

 А годинник цокотить:

Бабця спить, бабця спить.

Я навшпиньки вийду з хати,

Щоби їй не заважати.

Не скавчи, собачко, цить!

 Бабця спить, Бабця спить.

(В.Багірова)

  •   Які почуття викликають у вас ці вірші?
  •   Як ви допомагаєте своїм бабусям та дідусям?
  •   Пригадайте, які твори на цю тему ми опрацьо­вували на уроках читання.

V. Узагальнення і систематизація знань.
Робота з підручником.

Усно с. 80, впр. 185.

Вибіркове списування с. 80, впр. 186.

  •   Випишіть з тексту спільнокореневі слова, в яких змінюється голосний у корені.
  •   Усно зробіть звуко-буквений аналіз слова дзво­нить.

Вибірково-розподільний диктант.

 Виберіть і запишіть слова в дві колонки: у пер­шу — з орфограмою -е, у другу — з орфограмою -і.

Валом зайця не доженеш. Задер носа й кочергою не дістанеш. Ліпше без вечері лягати та без боргів уста­вати. Хліб-сіль їж, правду ріж. (Приспів 'я.)

Ось я чую, щось бринить, за медком бджола летить. Ко­тику сіренький, котику біленький. Міцний лід скував річку. Ми дзвіночки, лісові дзвіночки, славим день (П. Тичина).

  •   У кого ви запитаєте, що таке кочерга?
  •   Допишіть спільнокореневе слово. Назвіть звуки, які змінились. Виділіть корінь.

 У якому складі пишемо і, а в якому о та е?
Творчий диктант.

 З поданих пар слів утворіть словосполучення. Під­кресліть букви, що позначають звуки, які чергуються.

Яскраві (колір), напувати (кінь), книжка на (стіл), нагодувати (кіт), біля свого (поріг), стояти на (поріг).

 Що ви помітили в останній парі слів? (Чергуван­ня голосних і приголосних звуків: [і] [о]; [г} [з].)

VI. Підсумок уроку.
Хвилинка відпочинку.
Як чергуються голосні

В переливах слів ми раді

Відтінити тут одне;

Там де і в закритім складі,

У викритім — о та е.

У закритім складі кінь,

У відкритому — коня.

Поміркуй над цим, прикинь —

Не поїдем навмання.

У закритім складі гість,

У відкритім — гостя жди.

У закритім складі шість.

У відкритому — шести.

На кінець тут приклад дам:

Лебідь — лебедя; обід — обода,

Невід — невода, чобіт — чобота...

А є й виняток: хобот — хобота.

А й ще сучасніший: робот — робота.

(Д. Білоус)

Головко З.Л., Морська Я.Ф. Цікава граматика в по­чаткових класах. 2(1)—4(3). — Тернопіль: Навчальна книга — Богдан, 1997. — С. 23.

  •   Чергування яких голосних звуків ми вчили на уроці?
  •   У якому складі — відкритому чи закритому — чується звук [і]? (Закритому.)
  •   У якому складі — відкритому чи закритому — чуються звуки [о], [е]? (Відкритому.)

 Які існують винятки? (Хобот хобота, ро­бот -— робота).

ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ

Чергування голосних, приголосних звуків у коре­нях слів

 Вимовте слова, у коренях яких чергуються го­лосні та приголосні звуки:

стіл — стола ([і] — [о]);

піч — печі ([і] — [е]);

ломити — ламати ([о] — [а]);

терти — витирати ([е] — [и]);

книга — в книзі — книжка ([г] — [з] — [ж]);

рука — на руці — ручка ([к] — [ц] — [ч]);

горох — у горосі — горошина ([х] — [с] — [ш]).

 Замініть слова або доберіть споріднені так, щоб у корені змінився голосний (приголосний) звук:

 

слово — ...;

ягоди — ...;

колесо — ...;

село — ... ;

ніч — ...;

сіль — ...;

біль — ...;

схід — ...;

сніг — ...;

страх — ...;

молоко — ...;

дорога — ..

ріка — ...;

берег —...;

допомога — ...;

рух — ... .


Пояснення домашнього завдання с.80 Вправа 187

 

 


 


 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Вікторова Тамара Олександрівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
doc
Додано
23 січня 2020
Переглядів
17944
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку