Червона книга України

Про матеріал
Розробка виховної години для учнів з теми "Червона книга України" (супровід до презентації).
Перегляд файлу

 Доброго дня, шановні колеги, батьки, любі діти! Я рада вітати вас. Діти, наразі у нас виховна година «Червона книга України».

Знову час настав нам, діти

Про природу говорити.
Щоб секрети її знати

І багатства зберігати.

А ви знаєте, діти, що таке Червона книга України? Це офіційний, державний документ, про стан рослин і тварин, які перебувають під загрозою зникнення у межах території України.

 Робота над створенням Червоної книги України почалася іще в 1975 році і вже 1980 році було зроблено її перші видання.

 Якого кольору обкладинка цієї книги? Так діти, вона червоного кольору. Що вам нагадує червоний колір? Можливо  небезпеку? Діти, а що роблять люди коли небезпека? Напевно благають про допомогу, плачуть. У цій книзі розповідається про тих тварин  і рослин, що теж благають нас про допомогу. Адже люди міцно пов’язані з природою. Червоний колір, як сигнал небезпеки (Увага! Не чіпати! Берегти!), закликає всіх людей допомогти рослинам і тваринам, які можуть назавжди зникнути з планети Земля.

 А також розповідається про заходи, які треба вживати, зоб зберегти і відтворити ці рослини і тварини. У Червоній книзі сторінки різного кольору. Червоні, жовті, білі, сірі, мало аркушів зелених, на них записано назви тварин і рослин, яких змогла відновити людина. Наприклад, первоцвіт борошнистий, зубр. На червоних аркушах записано назви тих тварин і рослин, хто зникають чи перебувають під загрозою зникнення. Це ведмідь-бурий, ховрах- кравчастий, трюфель їстівний, їжача голівка вузьколиста. Чорні сторінки з’явилися тоді, коли на планеті Земля зовсім зникли ті види: модринова губка, ховрах європейський. Люди повинні дбайливо ставитися до всіх тих, з ким їм доводиться жити на нашій планеті рослин  і тварин та цінувати їх.

 Давайте познайомимся з деякими рослинами і тваринами, які занесені до Червоної книги України. Ось зозулині черевички вони ростуть  в лісах. Зозулині черевички ці квіти чарівні своєю неповторністю, оригінальною красою, дещо нагадують черевички східних народів. Зацвітає рослина на 15-17 році життя. У 1993 році були зображені на поштовій марці із серії, яка була присвячена Червоній книзі України. Зозулині черевички охороняються в заповідниках Криму і Кавказу. Вирощують їх також у Центральному ботанічному саду Національної Академії наук України.

 А ось це Лілія лісова. Це рідкісна рослина, яка росте заввишки 150 сантиметрів, а на стеблі має від 9 до 15 квіточок. Основними причинами зникнення Лілії є те, що Лілії рвуть багато на букети та викопують її цибулини.

 Горицвіт весняний – багаторічна трав’яниста рослина, висотою 10-60 см, квіти яскраво жовті, великі до 6 см у диаметрі, у віночку 15-20 пелюсточок. Горицвіт декоративна та лікарська рослина.

 Півонія кримська – це багаторічна рослина за ввишки 40-70 см, квіти диаметром 5-8 см, поодинокі, лілово-рожеві, або червоного кольору, має декоративний вид.

 Нарцис вузьколистий – розмножується насінням та цибулькою. Нарцисів близько 60 видів.

 Підсніжник білий – багаторічна трав’яна цибулинна рослина. Має біле забарвлення. Цвіте ранньою весною на чагарниках, на галявинах. Основною чисельністю зникнення  - є масове зривання квітів та викопування їх цибулин.
 Сон великий – це багаторічна трав’яниста рослина, заввишки 10-40 см, квіти одиничні, світло-фіолетові. Цвіте у квітні – травні.

Крокус або шафран – багаторічна рослина родини півників. Це декоративна рослина використовується в медицині та як джерело прянощів.

А поміркуйте діти і скажіть, які з цих перелічених рослин називають квіти первоцвітами? Згадали, так це крокус або шафран, це підсніжник білий, а це сон великий. Діти, а де вони ростуть ці квіти, згадали? Так, правильно, у лісі, на клумбі, на вулиці.

Не зривайте первоцвіти,

Помилуйтеся на квіти,

Той, хто з них букети,

Знищує життя планети.

Станом на квітень 2019 року до Червоної книги України було занесено 826 рослин.

 ВСТАВИТИ ВІДЕО! https://youtu.be/-KgC_04iINQ?si=vaSm8oDhPEPZLhCm

 

 А тепер відпочинимо і пограємо в гру «Екологічний світлофор».

ВСТАВИТИ ГРУ! https://www.youtube.com/watch?v=SVVfswo9TcE З 3,19

 

 В Червоній книзі України є також представники і тваринного світу. Ось Вусач великий дубовий. Його можна пізнати за вусами, довшими від самої комахи.

 А це лелека чорний. Гарний і рідкісний птах, у нього спина і крила чорні, низ білий, а ноги і дзьоб червоні.

 Беркут. У польоті його можна впізнати та широко розчипленими на кінцях крилами і невеликим ніби зрізаним хвостом.

  А ось це Зубр. Великий звір, схожий на бика. У нього велика голова, з широким лобом, довжина тіла досягає 3 м, а висота 2 м. До недавна майже всі зубри були винищені, але людям з великим трудом вдалося врятувати цього звіра.

 Серед інших тварин Червоної книги України це – рись, горностай, корсак, кіт лісовий, видра річкова, гадюка степова, тхір степовий, їжак вухатий, Афаліна, ящірка зелена. До Червоної книг  України було занесено 543 видів тваринного світу. 

Більшість всього рослин і тварин, які потрапили в Червону книгу України мають завдячувати людській діяльності. Адже самі люди забруднюють екологію, вирубують ліси, знищують рослини. Тож, аби зберегти рослинний і тваринний світ ми повинні бережно відноситись до природи. Адже, знищуючи тварин і рослин ми знищуємо природу. А як ми знаємо, людина це також природа. Так що , будьте чемними не знищуйте рослин, не створюйте умови для зникнення тварин.

Наразі, у нас кросворд.
 

Кросворд «Червона книга України» (рослини)

 

Зозулені   ……… - квітка, яка схожа на назву взуття.

Дайте загальну назву квітам, які з’являються першими?

Цю квітку ще називають шафраном.

Як називається пора року, коли все оживає, прокидається?

Як назвати одним словом квіти, трави?

Квітка, всі її види отруйні, використовують її і в медицині.

На одній гілочці багато біленьких квіточок, схожих на дзвіночки.

Багаторічна рослина , дуже рідка, білого забарвлення, перша квітка навесні.

Світло-фіолетові квітки, цвітуть у квітні.

 Хто створила цей дивовижний світ?

 Квіти з яскравим жовтим кольором.

 До якої країни належить цей збірник?

КЛЮЧОВЕ СЛОВО: Як називається збірник з рідкими видами тварин і рослин.

 

https://www.youtube.com/watch?v=SHJWjfcGYD0  – відео для ознайомлення

 

 Відгадавши кросворд, дізнаєтеся про  КЛЮЧОВЕ СЛОВО.

Відповіді.

Черевички Первоцвіт Крокус. Весна. Рослини. Нарцис. Конвалія. Підсніжник.

Сон. Природа. Горицвіт. України.

 

 Дітки то з якою книгою ми сьогодні з Вами познайомились? Так, це Червона книга України. А скажіть мені, будь ласка, чому вона називається саме Червона? Правильно, тому що червоний колір символізує небезпеку. Ми повинні берегти чарівний світ природи, діти , бережіть природу!
До Червоної книги ми занесли світ неповторний і чудесний. Що поступово вмирає, давно порятунку благає. Невже у майбутньому світі, не буде гибнути дивні квіти, конвалії і фіалки ніжні, і вісник березня – підсніжник. Невже ми більше не побачим, як сон трава росою плаче, троянда степ квітка мрії, жаль цвітом землю не зігріє. Ми всі захисники природи, тож збережимо її вроду!

 

docx
Додано
8 січня
Переглядів
1
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку