Урок – казка з математики для учнів 1 класу
Тема: Число і цифра 10. Запис числа 10 двома цифрами. Порівняння чисел в
межах 10. Складання і розв’язування прикладів
Мета: Ввести поняття числа “десять”, ознайомити учнів з написання числа 10 двома цифрами 1 і 0; учити порівнювати предмети в межах 10; вдосконалювати обчислювальні навички;
розвивати вміння складати і розв’язувати приклади на додавання;
виховувати охайність.
Обладнання: мультимедійний проектор, картки – мишки із завданнями, казкові герої.
Хід уроку
І. Організація класу.
Сядьте діти рівненько,
Ручки покладіть гарненько,
Вище голову підніміть,
Свої плечі розверніть.
Усміхніться всі до мене.
Веселіше подивіться,
Клас у мене перший.
Він мене не підведе.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Усний рахунок.
- Сьогодні до нас на урок завітала казка. Відгадайте її назву.
Я на яйцях спечений.
Я від баби втік,
Я від вовка втік. ( Колобок )
- Наша казка незвична - казка ця математична.
Жив у діда з бабою Колобок. І стало йому сумно, захотілось пригод. Вирішив він подорожувати. Та от біда не може знайти стежку. Давайте йому допоможемо.
2.Розставте числа у порядку зростання.
5, 8, 1, 4, 9, 7, 3, 6, 2.
Котиться Колобок. Назустріч йому Зайчик.
- Колобок, Колобок ! Я тебе з’їм .
- Не їж мене, Зайчику я тобі пісеньку заспіваю.
- Не співай мені пісеньку. Краще допоможи мені мишок по норкам розігнати.
3. Гра « Врятуй мишку»
Подякував Зайчик Колобкові за допомогу і відпустив. Покотився Колобок далі й потрапив до озера де ходив розлючений Ведмідь. А сердився він тому що не міг порахувати свою рибу.
Вирішив Зайчик йому допомогти.
4. Практична робота з матеріалом для лічби.
Гралось в річці невеличкій
9 рибок у воді.
Ще одна до них прибула
Скільки стало риб тоді ? ( 10 )
- Який вираз можемо скласти ?.
9 + 1 = 10
- Подякував Ведмідь Колобкові за допомогу.
Покотивсь Колобок далі. Бачить, а на галявині навколо будиночка бігає Вовк і не може в гості потрапити. Бо потрібно назвати його господарів. Вовк побачив Колобка , тай каже :
- Колобок, Колобок ! Я тебе з’їм .
- Не їж мене, Ведмедику, я тобі пісеньку заспіваю.
- Не співай мені пісеньку, а краще допоможи назвати господарів будинку.
- Знайдіть на малюнку цифри та зафарбуйте їх.
- Які цифри господарюють в цьому будинку ? ( 1 і 0 ). А разом вони утворюють число 10.
ІІІ. Повідомлення теми й мети уроку.
- Сьогодні на уроці ми познайомимось з новим числом 10 та навчимось його писати.
- Це двоцифрове число, бо воно складається з двох цифр 1 і 0.
1. Ознайомлення з числом 10.
Одиниця та нуль
Коли зустрічаються
Десяткою стають
І дуже цим пишаються.
2. Каліграфічна хвилинка. 10 10
Пояснень й показ учителем, як пишеться число 10. Звернути увагу учнів на те, що число 10 на письмі позначається двома цифрами : 1 і 0. Кожна цифра має свій «стільчик» – клітинку, тому число 10 записують у двох клітинках.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Хмарка сонечко закрила,
Слізки срібнії зронила.
Ми ті слізки пошукаєм,
У травичці позбираєм.
Потанцюємо ще трішки,
Щоб спочили ручки й ніжки.
Всі веселі? От чудово!
А тепер в дорогу знову!
ІV. Закріплення вивченого матеріалу.
1.Робота за підручником. 9 с. 38 )
Завдання 1.
- Скільки намистинок ліворуч ? ( 9 ).
- Скільки праворуч ? ( 10 )
Поясніть як утворилось число 10.
Покотився наш Колобок далі. а назустріч йому Лисичка.
- Колобок, Колобок ! Я тебе з’їм .
- Не їж мене, Лисонько, я тобі пісеньку заспіваю.
- Не співай мені пісеньку. А допоможи мені приклади скласти.
2. Робота з підручником. ( с. 38 )
Порахуйте скільки бджілок зліва. ( 5 ) .
А справа ? ( 5 ).
Яких вираз можна скласти ?
5 + 5 = 10
3. Завдання 4.
-Скільки жолудів ліворуч ? ( 7 )
- А праворуч ? ( 3 )
- Скільки всього жолудів ?
- Як дізналися ?
10 =7 + 3
ПАЛЬЧИКОВА ГІМНАСТИКА Гра «Павучки»
Відпустила Лисичка Колобка. Покотився він далі. Але настав вечір і захотілось йому назад до діда та баби. А знайти дорогу додому Колобок не може. Давайте допоможемо йому віднайти дорогу додому.
4. Завдання 2.
- Прочитайте числовий ряд від 1 до 10. Від 10 до 1.
Назвіть число, яке слідує за числом 9. ( 10 ).
- Яке число більше 9 чи 10 ? (10)
- Чому ? ( Тому що під час лічби називаємо його пізніше і в числовому ряді 10 стоїть за числом 9 )
9 < 10
5. Завдання 3.
- Полічіть жовті і зелені кружечки в кожній групі. Порівняйте числа кожної пари.
10 > 7 8 > 6
- Повернувся Колобок додому і став жити з дідом та бабою, допомагати їм по господарству. Так щасливо закінчилась наша казка. Колобок без перешкод повернувся додому і дякує вам за допомогу.
V. Підсумок уроку.
- Яке число вивчили ?
- Як воно утворюється ?
- Якими цифрами позначається на письмі число 10 ?
- Як потрібно писати число 10 ? ( В окремих клітинках )
- Назвіть попереднє число до числа 10.
- Назвіть число наступне до числа 9.
1