Чому всі організми дихають- презентація до уроку.(Пізнаємо природу: підруч. інтегр курсу для 6-го класу/ Тетяна Гільберг(та ін.)).
Завдяки живленню до організмів надходять (або в організмі утворюються) складні поживні речовини, які є джерелом енергії. Обов’язковою умовою всіх життєвих процесів є здатність засвоювати й перетворювати цю енергію. Для вивільнення енергії під час дихання більшості організмів необхідний кисень (О2). Значення живлення
Дихання - фізіологічний процес, пов’язаний з надходженням в організм кисню та виведенням з нього вуглекислого газу. За участі кисню відбувається складний процес розкладу органічних речовин з утворенням вуглекислого газу й вивільняється енергія, потрібна для забезпечення всіх процесів життєдіяльності організму.
Навіщо організму кисень. Потрапляючи разом з кров’ю в клітини, кисень окиснює поживні органічні сполуки, які в них містяться. Завдяки цьому звільняється енергія, без якої не можуть здійснюватися різні процеси життєдіяльності. Частина цієї енергії виділяється у вигляді тепла, що підтримує певну температуру тіла.
Проведи самоспостереження за процесами вдиху і видиху. Поклади одну руку на грудну клітку, а другу - на живіт під ребрами. Зроби глибокий вдих та повільний видих. Обговоріть у парі/групі, як змінюється об’єм грудної клітки. Чи змінюється повітря, яке ти видихаєш? Яка сполука потрапляє до твоїх клітин під час газообміну?
Дихальними шляхами атмосферне повітря, що містить кисень, надходить до легень. Там кисень з повітря переходить у кров, яка транспортує його до окремих клітин нашого організму. У клітинах кисень окиснює органічні сполуки, внаслідок чого утворюється вуглекислий газ. Вуглекислий газ з клітин переходить у кров, яка транспортує його до легень. З легень вуглекислий газ разом з видихуваним повітрям через дихальні шляхи виводиться з організму.
носова порожнинаносоглоткагортаньтрахеябронхилегеніСистема органів дихання складається з таких частин:повітроносні шляхи носова порожнина носоглотка гортань трахея бронхи легені Органи дихання людини. Дихання людини відбувається за допомогою дихальної системи, яку утворюють повітроносні шляхи (носова порожнина, гортань, трахея, бронхи) та органи газообміну — парні легені в грудній порожнині тіл.
Гімнастика дихання.1. Стоячи прямо, тримати руки за спиною так, щоб одна кисть руки охоплювала іншу. При диханні в цьому положенні працюють цілком рівномірно як м’язи грудей, так і м'язи живота. Після вдихання і паузи дати повітрю вільно вийти через ніс, причому все тіло від самих верхніх ребер до низу живота розширюється і легені заповняться свіжим повітрям. Далі затримати повітря на декілька секунд і випустити його через широко розкритий рот. Рот повинен бути в такому становищі, яке він має при проголошенні літери "А".2. Початок такий же, як в попередній вправі. Після того, як дихання було затримано на кілька секунд, випустити частину повітря через дуже маленький отвір губ (як би кажучи "пф"). Залишок повітря затримати знову на кілька секунд тим же шляхом випустити іншу частину повітря. Продовжувати до тих пір, поки видихання не скінчиться. Під час переривання видихання (тобто під час затримування повітря) губи повинні бути щільно закриті.3. Стоячи прямо, тримати руки за спиною так, щоб одна кисть руки охоплювала іншу. Затримавши повітря на декілька секунд, покласти руки легко і вільно на груди так, щоб вказівний і середній пальці торкалися ключиць і почати видихати, випускаючи повітря дуже повільно через рот, притискаючи верхню щелепу до нижньої губи так, щоб вийшов звук, похожий на "ф". Треба стежити за тим, щоб верхня частина грудної клітки при видиханні залишалася якомога довше в спокійному стані. За завершенням видихання треба робити другу вправу.
Як дихають тварини. риби, ракоподібні, багато молюсків поглинають кисень, розчинений у воді. Тому органи дихання в них не легені, а зябра. Вода омиває зябра цих тварин, і кисень крізь стінки зябер надходить у кров. Вуглекислий газ, навпаки, крізь стінки зябер виводиться у воду. Зябра весь час мають бути зволожені, інакше дихання стає неможливим і тварина гине.https://www.youtube.com/watch?v=ef3f5 Jgh. Sl. M&ab_channel
Цікаво. У червоної Цікаво. порожнини. У червоної безлегеневої весняної саламандри (мал. 106) весь кисень надходить в організм лише через шкіру та слизову ротової порожнини. Не всі організми для отримання енергії поглинають кисень. Деякі бактерії мешкають у середовищі, де кисень відсутній. Потрібну енергію вони отримують за рахунок розщеплення органічних сполук без участі кисню.
Як дихають рослини. Рослини теж дихають. Кисень до їхнього організму надходить через поверхню тіла: як через надземні (пагони), так і через підземні (корені) органи. Дослід, який підтверджує те, що рослини під час дихання виділяють вуглекислий газhttps://www.youtube.com/watch?v=kvj. N4 XBRqm. Q&ab_channel
Перевіряємо себе. Подумай, що було б на Землі, якби зникли всі рослини, здатні до фотосинтезу. Що можеш зробити ти, щоб зберегти природу?1. Чому потрібно протирати листки кімнатних рослин від пилу?2. Деяких представників земноводних, як-от тритони, людина може утримувати у себе вдома. Чому їх можна утримувати лише у вологому середовищі?3. Чому людина повинна захищати свої органи дихання від потрапляння забрудненого повітря, наприклад, за допомогою респіраторів?4. Оціни свою роботу на уроці. Продовж речення: Сьогодні я дізнався/-лась...; Зрозумів/-ла...; Навчився/-лась...; Найскладніше було ... .