Урок "Christmas celebration"

Про матеріал

Тема уроку: “Christmas celebration"

Презентація до уроку:

https://naurok.com.ua/krosvord-christmas-time-391482.html

Мета уроку:

Практична:

- ознайомити з новою лексикою до теми «Christmas celebration»;

- практикувати учнів в аудіюванні тематичної лексики;

- розвивати навички читання та монологічного мовлення за темою;

- розвиток навичок письма.

Розвивальна:

- розвивати мовну здогадку, фонематичний та інтонаційний слух.

Освітня:

- розширити знання учнів про традиції святкування Різдва в англомовних країнах;

- розширити знання учнів про граматичне явище: вживання прийменників on, in, at.

Виховна:

- виховувати повагу до традицій країни, мову якої вивчаємо.

Тип уроку: розвиток знань, умінь та навичок.

Обладнання: презентація, ТЗН, роздатковий матеріал, аудіоматеріали, онлaйн ресурси.

Перегляд файлу

План-конспект уроку

з англійської мови,

проведеного у 5 -___ класі

Тема уроку: “Christmas celebration” 

Мета уроку:

Практична:

- ознайомити з новою лексикою до теми «Christmas celebration»;

- практикувати учнів в аудіюванні тематичної лексики;

- розвивати навички читання та монологічного мовлення за темою;

- розвиток навичок письма.

Розвивальна:

- розвивати мовну здогадку, фонематичний та інтонаційний слух.
Освітня:

- розширити знання учнів про традиції святкування Різдва в англомовних країнах;

- розширити знання учнів про граматичне явище: вживання прийменників on, in, at.                      

Виховна:

- виховувати повагу до традицій країни, мову якої вивчаємо.

Тип уроку: розвиток знань, умінь та навичок.

Обладнання: презентація, ТЗН, роздатковий матеріал, аудіоматеріали, онлaйн ресурси.

 

 

Хід уроку

І. Організаційний етап. Привітання.

1. Повідомлення теми та мети уроку.

2. Уведення в іншомовне  середовище. Кросворд.

Task: To get to know what holiday it is, let’s solve the crossword:

 

C

l

a

u

s

 

h

a

p

p

y

r

e

d

 

w

i

n

t

e

r

p

r

e

s

e

n

t

 

 

s

t

a

r

 

 

m

o

n

d

a

y

f

l

a

g

 

 

s

n

o

w

        1.                         

        2.

        3.

        4.

        5.

        6.

        7.

        8.

        9.  2

  3

  1. What is the Santa’s surname?
  2.  How do you feel when you get a good mark or a present?
  3. The colour of Santa Claus’ suit.
  4. What season is it now?
  5. What do your parents put under the Christmas tree?
  6. What is placed at the top of the Christmas tree?
  7. What is the first day of the week?
  8. Blue and yellow are the colours of the Ukrainian … ?
  9. Small, soft, white pieces of frozen water that fall from the sky in cold weather.

II. Основна частина уроку

1. Введення та семантизація нових лексичних одиниць.

Task: Let’s play a word game to learn and practise Christmas vocabulary.

 

https://learnenglishkids.britishcouncil.org/grammar-vocabulary/word-games/christmas-1#comments

2. Читання тексту з повним розумінням змісту прочитаного

Task 1: Read the text and choose the right answer.

        English people celebrate Christmas on the 25th of December. They decorate Christmas trees. First they put lights around the tree. Next, they put decorations on the tree. Finally, they put a star on the top of the tree. Children hang stockings on their beds and put a carrot for reindeer.

       Santa Claus is an old man with a white beard. He lives at the North Pole. Santa Claus comes on a sleigh with reindeer. He climbs down the chimney and puts presents into children’s stockings. If the children are bad, Santa gives them a lump of coal. If the children are good, Santa gives them toys.

       Elves help Santa make toys in his workshop. Santa travels around the world in his sleigh with reindeer. When he stops at a house, he goes down the chimney to put presents for children.

       At Christmas, people sing carols. They give presents to each other or send Christmas cards. 

 

Past-reading. Task 2: Choose the right answer:

 

  1. When do English people celebrate Christmas?

A on the 25th of  December

B on the 26th of  December

C on the 27th of  December

  1. What do they put around the tree?

A a star

B decorations

C lights

  1. What do children hang on their beds?

A stockings

B toys

C carrots

  1. Who helps Santa make toys?

A children

B people

C elves

 5. What dies Santa give naughty children?

A presents

B a lump of coal

C carrots

6. How does Santa travels?

A by plane

B by car

C in sleigh

7. What are Santa’s animals?

A dogs

B cats

C reindeer

8. What do people sing at Christmas?

A carols

B cards

C songs

9. What do people send to each other on the holiday?

A presents

B carols

C cards

 

3.Виконання граматичної вправи: вживання прийменників on, in, at                      

      Task: Look at the smartboard and choose the correct alternative: on, in, at                      

https://wordwall.net/resource/9129929/christmas-in-on-at

  1.     People in the UK celebrate Christmas ______________ December 25.
  2.     People in Ukraine celebrate Christmas ______________ December 25.
  3.     People sing carols ________ Christmas in the Ukraine.
  4.     People eat Christmas dinner ______________ the afternoon in the UK.
  5.     People eat Christmas dinner _____________ the evening in Ukraine.
  6.     Father Christmas brings presents ___________ night.
  7.     It sometimes snows ____________ the winter in Ukraine.
  8.     It doesn't always snow ____________ winter in London.
  9.     Some people open their presents _________ night, and some __________ the morning.
  10.     ____________ Christmas morning some people go to church.
  11.     Wishes come true _______ Christmas night.
  12.     This year people in Ukraine will celebrate Christmas ___________ Monday.

 

 

 4. Хвилинка релаксації: виконання пісні “Jingle bells”

https://www.youtube.com/watch?v=yCptBphqkwU&ab_channel=TheSingingWalrus-EnglishSongsForKids

  1. Написання листа Санта Клаусу

C:\Users\pc\Desktop\сhristmas\лист.pngTask: Write and read a letter to Santa:

C:\Users\pc\Desktop\сhristmas\лист.png

6. Систематизація знань учнів: метод «Мікрофон».

     “What did we learn at the lesson?” “”What did you like most of all?

ІІІ. Заключна частина уроку.

1. Оголошення домашнього завдання.

2. Підбиття підсумків уроку.

          Оголошення оцінок за урок, їх мотивація.