Цикл з 7 занять з логопедії по подоланню дизграфії на тему "Диференціація в-ф"

Про матеріал
Цикл з 7 розробок занять з логопедії для подолання вад дисграфії. Матеріал може бути використаний логопедами при організації групової, підгрупової та індивідуальної роболти з дітьми різних нозологій щякі мають порушення мовлення.
Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 

 

Диференціація [ф] – [в]

                                                                                                                     

   

    

   

   

 

  

  

  

 

 

 

 

 

 

Заняття № __1__                        Група ________                Дата

Тема: Диференціація [ф] – [в]

Мета:  відпрацювати  чітку  артикуляцію  звуків;  активізувати  мовно-руховий  аналізатор; привчити  дітей  не  тільки  слухати,  але  й  чути  варіанти  фонем,  усвідомлювати,  як  відбувається  артикуляція  кожного  звука.

Обладнання: артикуляційний профіль

Хід заняття

І Нервово-психологічна підготовка учнів до заняття

Поява казкового персонажа із профілями звуків   [ф] – [в]

ІІ. Артикуляційна база

1.  Порівняйте  звуки [ф] – [в]   за  артикуляцією  і  звучанням. 

-  Що  ми  чуємо  під  час  вимовляння  звука  (ф)?

-  Що  ми   чуємо  під  час  вимовляння  звука  (в)?

2.Інтерактивна технологія «Мікрофон»

(Говорить той, у кого в руках уявний мікрофон)

  •          При вимові якого звука чуємо вібрацію голосових зв'язок?
  •          Який парний глухий звук до дзвінкого звука [в]? 

ІІІ. Повідомлення теми і мети заняття.

ІV. Закріплення артикуляції звуків   [в] – [ф]  

1.  Прочитайте  склади.    Чітко вимовляйте звуки [ф] – [в]   у складах.

 ва----фа  ви---фи  афа---ава  ифи---иви

 во---фо  ве---фе  офо---ово  ефе---еве

          ву---фу  ві---фі  уфу---уву  іфі---іві

2.Порівняйте  букви  Ф  і  В  за  графічним  зображенням.  Яка  різниця  у  їх  написанні?  А  у  вимові?

2.Різниця  у  вимові  звуків  (ф),  (в)  на  прикладі  моделей  

 Мета:  покращити  уяву  дітей   про звуковий  склад  мови,  домагатися  розрізнення  звуків  і  запам`ятовування  артикуляційного  укладу,  правильної  вимови  і  навичок  написання  слів  з  дзвінкими  та  глухими  приголосними.

Губи.  При  вимові  звука  (ф)  нижня  губа  наближена  до  краю  верхніх  різців  (на  моделі  дугоподібної  фігури),  а  при  вимові  (в)  нижня  і  верхня  губи  зближені  (на  моделі  прямокутник).

Язик.  При  вимові  звука  (ф)  кінчик  язика  біля  нижніх  різців,  але  відсунутий  назад  (на  моделі  кружок  нижче  фігури),  а  при  вимові  звука  (в)  язик  біля  нижніх  різців,  але  більш  відсунений  назад  (на  моделі  кружок  під  прямокутником).

  На  моделі  показано,  що  звук  (в)  дзвінкий  (на  моделі  дзвоник).

V. Розвиток писемного мовлення

  1.  Які  слова  побудовані  на  основі  артикуляційних  моделей  пропонує  Буратіно?

Прочитайте  і  запишіть  слова  зі  звуком  (ф),  що  відповідають  на  питання  що?,  потім  слова,  Які  відповідають  на  питання  який?

                                             Алгоритм  списування.

  .  Прочитайте  слово.

  .  Записуйте  кожне  слово,  голосно  проговорюючи  його  по  складах.

  .  Виділить  звуки  (ф)  (в).

  .  Порівняйте  свій  звис  зі  зразком,виправте  помилки.

         арфа                        вода                             фруктовий

         афіша                      вата                              ввічливий

         телефон                  вікно                             вишневий

         дельфін                   вагон                            фабричний

Інтерактивна  технологія  «Мікрофон».

  (Говорить  тільки  той,  у  кого  в  руках  «уявний»  мікрофон).

  .  Спосіб  вимовляння  обох  звуків…  (абсолютно  однаково).

  .  Вимовляючи  звукові  пари  вголос,  чуємо…(шуми,  голос).

  .  Звук  (ф)  вимовляємо…(глухо).

  .  Вимовляємо  звук  (в)…  (вібрують  голосові  зв`язки).

  .  Щоб  правильно  записати  слово  зі  звуком  (ф),  (в)  треба…(вимовити  голосно).

 

VІ. Підсумок заняття

 

Заняття № __2__                        Група ________                Дата

Тема: Диференціація  [ф] – [в]  

Мета:  зосереджувати  увагу  та  зберігати  концентрацію  увагу  на  рядках  букв,  розвивати  короткочасну  пам`ять  розширювати  кут  зору  під  час  читання; розвиток  стійкої  уваги; формувати  навички  каліграфічного  письма,  визначити  та  послідовність    букв  у  слові.

Обладнання: таблиця букв, мікрофон

    Хід заняття

І .Нервово-психологічна підготовка учнів до заняття

Знайди  слово.   

   

  1.  

 Інтерактивна  технологія  «Вулик».

  Інструкція.  Розгляньте  рядки  зліва  направо,  знайдіть  слово  і  запишіть.  Працюйте  швидко  і  точно.

в

с

п

о

б

у

ф

е

т

і

ж

ф

а

к

е

л

м

л

і

б

к

д

ь

ф

о

р

м

а

о

в

б

к

в

в

о

д

а

т

у

а

ю

і

ц

т

с

д

а

і

б

ю

б

у

к

в

а

й

а

р

ф

а

р

б

а

д

з

я

в

а

ф

л

і

л

о

і

ь

б

ю

щ

з

а

і

в

о

л

я

і

б

я

з

а

ф

а

к

е

л

ж

е

ю

ч

и

т

ч

с

е

н

ш

в

а

т

а

ю

т

в

о

р

о

н

а

м

к

и

Інтерактивна  технологія  «Мікрофон»

(Діти  по  черзі,  користуючись  «уявним»  мікрофоном,  відповідають  на  запитання).

  •          Які  слова  записані?
  •          Прочитайте  слова  із  звуком  (ф) .
  •          Поясніть   слово  «факел».  (Світильник  на  держаку).

 ІІ. Повідомлення теми і мети заняття.

ІІІ. Робота в зошитах

 1.  Впізнайте,  прочитайте,  назвіть  і  запишіть  пропущені  слова.

   Мета:  формувати  навички  каліграфічного  письма,  визначити  та  послідовність                   букв  у  слові.

портфель

_ о_т_е_ь

пор_ф_ль

_ _ _ т _ _ _ ь

вовчиця

_о_ч_ц_

вов_и_ц_

в_ _ ч _ ц _

 

     Увага!    Слова  потрібно  писати  акуратно,  писаними  буквами.  Це  завдання  допоможе  зосереджуватися  на  правильному  написанні   кожної  букви  зокрема  і  слово  загалом.

  Інтерактивна  технологія  «Рефлексів».

  .   Яку  вправу  було  складно  виконати,  а  яку  легко?

  .   Які  слова  запам`ятали? 

  ІV .  Реалізація   графомоторних   програм

   Алгоритм  складання  «Літеропросторового  диктанту»

  .  Знаходити  відповідну  клітинку  на  аркуші  паперу.

  .  Правильно  розміщувати  на  аркуші  пару  прописну  букву.

  .  Визначити  верх  і  низ  аркушу  паперу.

  .  Власноруч  проводити  вертикальні  і  горизонтальні  лінії.

  1. Визначте  місце  кожної  букви  в «Літеропросторовому  диктанті»  в  словах:  фарба,  фонтан,  фабрика,  форель,  футбол, фазан.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інструкція.  Починаємо  малювати  узор  із  букв.  Слово  потрібно  починати  писати  з  виділеної  клітинки.  Кожну  букву  слова  піднімайте  вгору  або  опускайте  вниз  на  одну  клітинку по  діагоналі.

 

Інтерактивна  технологія  «Рефлексів».

  .  Яку  роботу  ви  виконали?  (розміщали  букви  слів  по  клітинках.)

  .  З  якою  метою  виконували  це  завдання?  (Щоб  навчитись  орієнтуватись  на  папері,  не  пропускати  букв  у  словах.»

  .  Що  ви  навчились?

V.  Розвиток  фонематичного  сприймання  та  вироблення  навичок  звукового           аналізу  й  синтезу .

АЛГОРИТМ  РОЗУМОВИХ  ДІЙ

  .  Визначте  місце  звука  в  слові  (початок,  середина,  кінець).

  .  Визначте  спільний  звук  у  словах.

  .  Порівняйте  слова  і  поясніть,  яким  звуком  вони  відрізняються  одне  від  одного.

  .  Замініть  або  вилучіть  один  звук  у  слові  так,  щоб  утворилося  нове  слово.

  .  Відберіть  малюнок,  у  назвах  яких  є  запропонований  звук.

  .  Визначте,  який  звук  у  словах  повторюється.

  .  Визначте  послідовність  та  кількість  звуків  у  словах.

  .  Порівняйте  слова  за  їх  звуковим  складом  і  значенням.

                                                         Вікторина

Мета:  визначити  послідовність  та  місце  звуку  у  слові,  розвивати  увагу,пам`ті.

  Завдання:

  •          Назвіть  і  запишіть  слова,  які  закінчуються  на  Ф 
  •          Хто  більше  запише  слів,  які  починаються  першим  звуком  слова  весна  (вагон,  варення,  …);
  •          Хто  назве  і  запише  більше  слів,  які  починаються  з  третьої  букви  слова  зефір   (фара,  фокус,  футбол,  …).

VІ. Підсумок  заняття

Інтерактивна  технологія  «Рефлексія».

.  Що  на  вашу  думку  вдалося  найкраще?  Чому?

.  Продовжуйте  фразу  «Сьогодні  на  занятті  я …»

 

 

 

 

 

 

 

Заняття № __3__                        Група ________                Дата

Тема: Диференціація     [ф] – [в]

Мета:  вчити визначити  послідовність   звуків  у  слові,  розвивати  увагу, пам`ять, спостережливість; вчити дітей перетворювати слова, змінюючи один звук, розвивати увагу,  пам`ять;  

виховувати самоконтроль, позитивне ставлення до логопедичних занять.  

Обладнання: набірне полотно, артикуляційні профілі, малюнки телефон, сливи, шарф, лев, фартух

    Хід заняття

І .Нервово-психологічна підготовка учнів до заняття

1.   Гра  «Знайди  маленьке  слово».

Інструкція.  Знайди  маленьке  слово  у  великому.

  Зразок:автограф  ---  граф.

Мовленнєвий  матеріал:  вибоїна,  фазан,  зверху,  фотограф,  фараон,  вдосвіта,  караван,  зірвав,  фуганок,  вокзал,  жираф,  портфель,  пожива,  шарф,  співучий.

--   Визначте  місце  звука  (ф),  (в)  відносно  інших  звуків.  Із  словом  портфель  складіть  речення.  Підкресліть  граматичну  основу.

ІІ. Повідомлення теми і мети заняття.

ІІІ. Робота в зошитах

1.  Інтерактивна  технологія  «Мозковий  штурм».

 .  Назвіть  українську  страву,  яку  ліплять  і  варять,  і  яку  всі  дуже  люблять.

.  Який  перший  звук  чуєте  у  цьому  слові?

.  Складіть  з  цим  словом  речення  і  запишіть  його  під  малюнком,  яким  намалюєте  у  зошиті.

.  Визначте  кількість  слів  у  реченні  і  їх  порядок.

2.  Гра  «Чарівний  звук».

Інструкція.  З  кожного  слова  вилучіть  один  звук,  щоб  утворилося нове  слово.  Визначте,  скільки  звуків  було  у  слові  спочатку;  скільки  стало  у  новому  слові.

Мовленнєвий   матеріал:  вміст,  зробив,  вбік,  схопив,  зруйнував,  вмить,  украв,  фірма,   сховав,  зефір,  Марфа,  дефект.

  Зараз:  вода(4)  ----  ода(3).

  •          Прочитайте  слово,   виразно  вимовляючи  дзвінкі  приголосні  звуки,виділіть  жирним  шрифтом.
  •          Визначте  місце  звука  (в),  (ф)  відносно  інших  звуків.
  •          Складіть  речення  із  словом,  в  якому  чуєте  звук  (ф).  Підкресліть  граматичну  основу.

3.  Інтерактивна  технологія  «Мікрофон».  

(Мікрофон  передається  по  колу.)

Розкажіть  звуку  (в)  все,  що  про  нього  знаєте.

ІV. Творчі  завдання  для  роботи  з  малюнками 

1.  Гра  «Побудуй  піраміду».

Мета:визначати  кількість  звуків  у  слові,  розвивати  увагу,  пам`ять.  Розгляньте  малюнок  і  «побудуйте  піраміду»  так,  щоб  внизу  були  слова  із  7  звуків,далі --  з  6  звуків,  і  т.д.  У  сього  на  піраміді  5  сходинок.

  Читання  піраміди.

  •          Яке  слово  найдовше?
  •          Який  звук – (в)  чи  (ф) ---  є  у  словах – назвах  зображених  предметів.
  •          Визначте  місце  звуків  (в),(ф)  відносно  інших  звуків.
  •          Запишіть  з  цими  словами  два  речення  (на  вибір).
  •          Встановіть  зв`язок  слів  у  реченні.  Підкресліть  граматичну  основу.  Виділіть  орфограми  в  словах.

2.  Розгляньте  малюнки. (жираф, сарафан, ведмідь, ковзани, волошки, вишні, виноград, телефон, зефір)

   --   Запишіть  слова  в  два  стовпчики:  спочатку  зі  звуком  (в),  потім  зі  звуком  (ф),  доберіть  дієслова.

   --   Визначте  місце  звуків  (в),  (ф)  відносно  інших  звуків.

   --    Запишіть  слова  тільки  з  дзвінкими  приголосними  звуками.

   --   Виберіть  малюнки  за  темою  «Рослини;  і  складіть  з  ними  речення.

   --   Визначте  кількість  слів  у  реченні  і  їх  порядок.  Визначте  граматичну  основу.

Увага!  Зверніть  увагу  на  те,  якщо  звук  вимовляється  глухо,без  голосу  і  голосові  зв`язки  не  вібрують – це  глухий  приголосний,  а  якщо  вібрують – дзвінкий  приголосний.

Перевірте  це,  притуливши  долоню  до  горла.

VІ. Підсумок заняття

  •          Інтерактивна  технологія  «Рефлексія».
  •            Що  на  вашу  думку  вдалося  найкраще?  Чому?
  •            Продовжуйте  фразу  «Сьогодні  на  занятті  я …»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Заняття № __4__                        Група ________               Дата

Тема: Диференціація    [ф] – [в]

Мета:  навчати дітей концентрувати  увагу,  розвивати   короткочасну  пам`ять,  зосереджуватись,  планувати  висловлювання,  загострювати  слухову  увагу  на  диференціації  дзвінких  і  глухих  приголосних.

Обладнання: предметні малюнки  в назвах яких є звуки   [ф] – [в], малюнки   фазан, овочі, фрукти

Хід заняття

І .Нервово-психологічна підготовка учнів до заняття

1.  Назвіть  зображені  предмети.   Визначте  місце  глухого  приголосного  звука   [ф]

2.Вправа  «Ланцюжок  запитань».

--  Назвіть  слова  тільки  з  глухими  приголосними.

--  Скільки  в  слові  складів?

--  Які  голосні?

--  Який  склад  наголошений?

ІІ. Повідомлення теми і мети заняття.

ІІІ. Творчі  завдання  для  роботи  з  малюнками 

1.  Розгляньте  малюнки.  У  перший  стовпчик  запишіть  назви малюнків,  у  яких  є  звук  в,  у  другий  ---  із  звуком  ф.  До  слів  із  звуком  в  підберіть  і  допишіть  слово  ознаки,  а  до   слів  із  звуком  ф  - слово  дії.

  - із словами  вишня, виноград, фініки складіть і запишіть речення. Встановіть зв'язок слів у реченні.

Зразок:  Вишні ростуть у саду. Вишні ( що роблять?) ростуть; ростуть (де?) у саду.

  •          Підкресліть головні члени речення.
  •          Прочитайте речення, кожне слово читайте по складах.

     Складіть  з  ними  два  речення  і  визначте  послідовність  слів  у  реченні.

Підкресліть  граматичну  основу.

ІV.  Оволодіння  навичками  писемного  мовлення

 Самостійного  породження  писемного  дискурсу

1.  Опишіть    фазана  за  універсальним  планом  опису   птахів.

Питання

Відповідь

 

  1. Назви частин тіла.
  2. Назви частин голови
  3. Чим покрито тіло?

Чи є хвіст? Який?

  1. До яких   птахів відноситься?
  2. Де живе?
  1. Тіло _______ складається із _______ .
  2. На голові ________ є ____________ .
  3. Тіло ___________ покрите ________ .

У ________ є _________ хвіст.

  1.  _________  відноситься до ________.
  2.  ___________ живе _______________.

 

   

    Інструкція.  Уважно  розгляньте   малюнок, потім  складіть  опис,  використовуючи  універсальні  запитання.

  •               Інтерактивна  технологія  «Мозковий  штурм».
  •             .  Що  таке  фазан?
  •             .  Якого  кольору  пір`я?
  •             .  Який  хвіст?
  •             .  Це  водяний  чи  лісовий  птах?
  •             .  Чи  можна  розводити  його  на  фермах?

V.  Фонетичний  розбір  слова

1.  Слова

  фазан

2.  Складів

3.  Голосні

4.  Наголошені

5.  Ненаголошені

6.  Приголосні

7.  Дзвінкі

8.  Глухі

9.  Тверді

10.  М`які

11  Букв

12  Звуків

 

VІ.  Підсумок заняття 

Інтерактивна  технологія  « Мікрофон».

.   Які   речення  записали?

Назвіть слова із дзвінкими приголосними звуками.

 

 

 

 

 

 

 

  Заняття № __5__                        Група ________            Дата

Тема: Диференціація     [ф] – [в]

Мета:  в  процесі  писемного  мовлення  навчитись:

  •          лексичному  членуванню;
  •          вибору  лексеми;
  •          заміняти  лексеми;
  •          розуміти  зв`язок  слів  у  реченні;
  •          розширювати  словниковий  запас;
  •          порівнювати  слова  і  речення  як  мовні  одиниці;

збагачувати фразове мовлення; виховувати  любов до природи.

Обладнання:  малюнки  квітів

 

                                                       Хід заняття

І .Нервово-психологічна підготовка учнів до заняття

  1. Назвати малюнки, у назвах яких чуєте звуки  [ф] – [в]
  2. Визначте місце звуків [ф] – [в]   відносно інших звуків.

ІІ. Повідомлення теми і мети  заняття.

ІІІ.    Робота над темою заняття

1.Прийом  «Заміна  лексеми».

Інструкція.  Прочитайте  речення.  Виберіть  слово,   яким  можна  замінити  виділене  слово  так,  щоб  зміст  слова  не  змінився.  Запишіть  нове  речення.

  На  нашій  щедрій  землі  зріють  фрукти  і  ягоди.

 

         спіють  дозрівають   достигають

          Я  був  зачарований  ніжною  симфонією  літа.

 

  заворожений    захоплений

   --   Слова  із  звуком  (ф)  поділіть  на  склади.   Прокоментуйте.

   --   В  якому  слові  складів  більше?

   --   Як  розумієте  зміст  другого  речення?

   --   Назвіть  частини  мови  у  першому  реченні.

 3.Перетворення  готового  тексту

  Прийом  «Поширення  тексту».

Мета:  --  розширювати  словниковий  запас;

     --  визначити  кількість і  послідовність  слів  у  реченні;

   --  збагачувати  фразову  мову.

 Інструкція.  Спишіть.  До  виділених  іменників  доберіть  прикметники.

Поширені  речення  запишіть.

Василько  читає  книжку.  Софійка  малює  фарбами.  Івась  купив  портфель.  Фрося  шиє  фартух.  Дівчата  скопали  землю  і  посадили  флокси.  Зацвітуть  квіти.  Люди  будуть  милуватися  ними.

-  Прочитайте  поширений   текст,  підкресліть  орфограми,  поясніть  їх.

-  Докажіть,  який  звук  дзвінкий  (в) чи (ф).

Інтерактивна  технологія  «Рефлексія».

.  Скільки  речень  записали?

.  Яке  речення  найкоротше?

.  Чого  ви  навчилися?

4.Прийом  «Текстова  компресія».

Мета:  --  передати  зміст  тексту  узагальнено  і  коротко;

     --  виділити  в  тексті  закінчені  смислові  одиниці  --речення;

     --  розуміти  зв`язок  слів  у  реченні;

     --  усвідомити  будову  речення.

Інструкція.  Вилучити,якомога  більше  слів  із  тексту,  але  так,  щоб  зміст  не  змінився.  Виділіть  у  реченнях  найважливіше  і  короткий  текст  запишіть  у  зошиті.

 

Одного  разу  старенька  бабуся  Федора  знайшла  на  вулиці  поранену  ворону.  Вона  принесла  її  до  затишної  хати  і  поклала  в  фанерний  ящик  з  пухнастими  курчатками.  Вранці  пішла  подивитись  на  своїх  курчаток.  У  куточку  сиділа  чорна  ворона.  Під  її  крилами  примостились  п`ять   жовтеньких   курчат.  Двоє  сиділо  на  чорній  спині. 

За  кілька  днів  крило  у  ворони  загоїлося.  Бабуся  Федора  її  випустила.  Ворона  фиркнула  і  полетіла.             

 

-- З  короткого  тексту  випишіть  слова  зі  звуком  (ф)  і  поділіть  їх  на  склади.  Прокоментуйте.

-  Звук  (ф)  --  це  дзвінкий  чи  глухий  приголосний?  Доведіть.

-  Дайте  приклад  іменника  з  прийменником.  Як  потрібно  їх  записати?

-  Визначте,  де  прийменник,  а  де  - префікс.  Чому  ви  так  думаєте? 

 (в)  біг  (в)  хату;  (від)  їхав  (від)  воріт;  (за)  їхав  (за)  фруктами;  (при)  сів  (при)  дорозі.

-  Скільки  слів  із  звуком  (в)?

 

VІ. Підсумок заняття

Інтерактивна  технологія  «Рефлексія».

  •          Продовжуйте  фразу  «Сьогодні  на  занятті  я …»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Заняття № __6__                        Група ________             Дата

Тема: Диференціація    [ф] – [в]

Мета:  навчити  дітей  сприймати  на  слух  необхідну  інформацію, удосконалювати  усне  мовлення,  сформувати  аудіативні  уміння,  щоб  покращити  навички  читання,  говоріння  і  письма. 

Обладнання:  малюнки овочів, фруктів, ягід, таблиця «Текст»

Хід заняття

І .Нервово-психологічна підготовка учнів до заняття

Гра «Виправ помилку у вимові  Буратіно»

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку

ІІІ. Робота в зошитах

       Зоровий диктант (малюнки  овочів, фруктів, ягід)

VІ.  Актуалізація опорних знань

1.  Асоціативний  кущ.

Побудова  асоціативного  куща  може  служити  схемою,  яка  складається  учнями  під  керівництвом  вчителя—логопеда.  Учителем  визначається  тема,  а  учні  згадують  все,  що  виникає  у  пам`яті  стосовно  цього  слова.  Наприклад,  учні  складають  схему  зі  словом  ТЕКСТ. 

 

                                                    Текст

                                                                                      розповідні

                                       Слова           Речення        питальні

                                                                                    спонукальні

                                                                                                     окличні

            неокличні

 

 

слова

односкладові

двоскладові

багатоскладові

 

склади         наголос

                       закриті

                        відкриті

букви

            звуки

голосні   приголосні

 

                             друковані           прописні      великі     малі

 

 

V.Текст  для  розвитку   аудіативних  умінь  учнів.

1.  Слухання  тексту.

 При  самостійному  читанні  вставити  пропущені  букви  В.  Ф.

На  вулиці.

Іде  ді  _  чинка  в  школу.  Бантики  чистенькі,  платтячко   _ипрасу_ане,  чере_ики  блищать.  Поряд  з  нею  мама,  несе  її  порт_ель.  А  позаду  д_оє  хлопців _  ідуть,  розмо_ляють.

  Один  каже:

- Ди_ись,  яка  чепурна  ді_чинка.  Аж  поглянути  любо.  Чепуруха!

-   І  зо_сім  не  чепуруха  _она.

-   Це  чому?  - зди_у_а_ся  перший.--  _она  ж  он  яка  чистенька

-   А  тому,  що  за неї мама  робить.  На_іть  порт_ель  її  до  школи  носить,  я  щодня  бачу.  Лини_і  охайними  не  бу_ають.

Так  чи  не  так?

           Олег  Буцень

Завдання  за  змістом  тексту.  Виберіть  правильну  відповідь  і  запишіть  у  зошиті.

1. Дівчинка  йшла  до 

               школи;    дитячого  садка.

2.  На  ній  було …

                платтячко;   бантики;                    черевички.

3.   Хто  був  поряд  з  дівчинкою 

                   мама;               хлопці.

4.   Першому  хлопчику  дівчинка  сподобалась 

                         охайністю;  вродою.

 5.   Другий  хлопчик  сказав  що 

               вона  не  чепуруха;

        ліниві  охайними  не  бувають

6.Чи  погоджуєшся  ти  з  другим  хлопчиком?  Поясни  свою  думку.

Підсумок.

.  Якими  повинні  ходити  діти  в  школу?

.  Яких  слів  більше  із  звуком  (в)  чи  (ф)?

.  Згадайте  і  перекажіть  текст.

VІ.  Фонетичний  розбір  слова

 

1.  Слова

 розмовляють

2.  Складів

3.  Голосні

4.  Наголошені

5.  Ненаголошені

6.  Приголосні

7.  Дзвінкі

8.  Глухі

9.  Тверді

10.  М`які

11  Букв

12  Звуків

 

 

 -  Коли  приголосні  м`які?

-   Виділіть  в  цьому  слові  префікс.

-  Виберіть  правильне  твердження.  Змінна  частина  слова  називається …

а)  суфіксом;

б)  коренем;

в)  закінченням.

  VІ. Підсумок заняття

  •          Які слова використали із звуками [ф] – [в]   ?

Заняття № __7__                        Група ________               Дата

Тема: Диференціація   [ф] – [в]

 Мета:   учити дітей складати зв’язну розповідь, навчити розумових дій, що ведуть до перерахування зображеного на малюнку; навчати відновлювати деформований текст; розвивати об’єм короткочасної пам`яті, швидкість, гнучкість, самостійність мислення, відчуття цілого,  формувати  вміння  міркувати  так,   як  це  прийнято  в  алгоритмах;  ознайомити  учнів  з  графічним  фіксуванням  цих  міркувань – блок --  схемою;  чітко  описувати  алгоритмічні  дії,  впізнавати  слова  із  заданим  звуком;

розвивати культуру усного та писемного мовлення; виховувати інтерес до народної творчості;

Обладнання:  ілюстрація до казки « Маша і Ведмідь», деформований текст

Хід заняття

І .Нервово-психологічна підготовка учнів до заняття

1.Гра  « Розкодуйте текст».

Інструкція.  Прочитайте  і  запишіть  розкодований  текст.

В  течжику  німлезе

лиФаке  невоєнні.

лиЦій  ендь  инво  тюряго,

З  нечомксо  гатьюля  тьпас.

- Визначте,  яких  слів  більше  із  звуком  (в)  чи  (ф).

-   Підкресліть  слова  зі  знаком  м`якшення.

 

ІІ. Повідомлення теми і мети заняття

ІІІ. Робота в зошитах

  1. Запишіть вірш по пам`яті.
  2. Творча робота

 Запишіть  текст,  використовуючи  складений  алгоритм. 

Прочитайте  слова,  виразно  вимовляючи  дзвінкі  приголосні   

   

  Відпусти  мене,  ведмедю,на  день  до  бабусі  і  дідуся,

     я  гостинці  їм  віднесу.

 

          Ні       Відповідає  ведмідь                     Так

            Ти  в  лісі…     Давай  гостинці,  я  сам  їм…

          Напекла  Маша …

         Знайшла  вона  великий …

                                    Залізла  Маша  в  кошик,  а  на голову  собі  миску  з …     

      Узяв  ведмідь    на  плечі  та  й  пішов  у …

  •          Випишіть  слова  з  буквою,  що  позначає  звук  [в]  у  кінці  слова  і  поділіть  їх  на  склади.  Прокоментуйте.

Згадайте  і  перекажіть  казку.

V.  Робота  над  помилками

Типи помилок

Заміни

Змішування

Перестановки

Вставки

Помилки на рівні букви і складу

 

 

 

 

Помилки на рівні слова

 

 

 

 

Помилки на рівні речення

 

 

 

 

  Випишіть  помилки  в  зошит  за  схемою.

І.  Помилки  на  рівні  букви,  складу.

--  заміни  і  змішування  букв,  що  позначають  такі  звуки:

     свистячі – шиплячі;

     дзвінкі --- глухі

     тверді --- м`які;

     голосні;

-- не  розрізнення  при  письмі  схожих  за  написанням  букв:  б – в,  н – п,  м – л,  ш – т

-- за  схожістю  у  просторі:  и –у,  п – т

-- недописування  окремих  елементів  букв,  приписування  зайвих;

-- дзеркальне  написання  букв,  не  впізнання  букв,  коли  вони  перевернута;

-- висота  букв  не відповідає  робочому  рядку;

-- труднощі  при  переведенні  звука  у  букву  та  навпаки;

-- змішування  письмових  і  друкованих  букв;

ІІ.  Помилки  на  рівні  слова.

--  пропуски  букв,  що  позначають  голосні  звуки;

--  пропуск  букв,  що  позначають  приголосні  звуки;

--  пропуск  слів;

--  перестановка  та  зайві  букви;

--  правопис  слів  з  ненаголошеними  голосними,  підбір  перевірного  слова;

--  підбір  спільнокореневих  слів.

ІІІ.  Помилки  на  рівні  речень.

--  Виділення  речень;

--  смислові  заміни  слів;

--  написання  слів  разом;

--  труднощі  при  будуванні  речень;

--  написання  прийменників  і  префіксів  зі  словами.

VІ. Підсумок заняття

Інтерактивна технологія «Рефлексія»

  •          Які слова використали із звуками [ф] – [в]?

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

Гра  « Розкодуйте текст».

Інструкція. Прочитайте закодований текст.

В  течжику  німлезе

лиФаке  невоєнні.

лиЦій  ендь  инво  тюряго,

З  нечомксо  гатьюля  тьпас.

 

 

 

 

1

 

doc
Додав(-ла)
Новіцкас Любов
Пов’язані теми
Логопедія, Розробки уроків
Інкл
Додано
2 березня
Переглядів
73
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку