Географічне положення. Територія Дніпропетровської області розташована в центральній і східній частинах України, у середній та нижній течії Дніпра. Сам Дніпро поділяє область майже на дві рівні частини. Площа області - 31,9 тис. км². За площею Дніпропетровська область займає 2 місце в Україні. Межує з 7 областями: Полтавською, Харківською, Донецькою, Запорізькою,Херсонською, Миколаївською, Кіровоградською.
Область одна з найбагатших на корисні копалини. Серед горючих добувають кам’яне вугілля (Павлоград, Новомосковськ). Серед металів добувають: залізну руду (Кривий Ріг), марганець (Нікополь, Марганець), титанові руди (Самотканське), уран (Жовті води). Серед неметалевих добувають тальк, вапняк флюсовий, каолін (Просянівське), глину, граніт(Кудашівське- сірі граніти, Токівське – рожеві граніти) . Також в області є мінеральні води Царичанська).
Рослинний світ Дніпропетровщини. Уся дикоросла (природна) флора Степового Придніпров’я розподіляється на декілька екологічних груп – степові, лісові, піскові та солелюбні, каменелюбні, болотяні, лучні, прибережно-водні тощо. Зональна природна рослинність області – різнотравно-типчаково-ковилова, на крайньому південному заході – типчаково-ковилова (ковила, типчак, тонконіг вузьколистий, пирій повзучий, горицвіт весняний, суниця зелена, шавлія поникла, вероніка весняна, конюшина альпійська й гірська, люцерна та ін.) збереглася тільки по схилах балок, на деяких ділянках вододілів, ґрунти яких малопридатні для орання.
Флора. Взагалі у зеленому царстві флори Дніпропетровщини налічується понад 1 700 видів вищих (судинних) рослин, що складає 34% від флори України; 260 видів рослин (15% всієї флори області) мають статус рідкісних та зникаючих і занесені до Червоного списку Дніпропетровської області. Найбільш поширеними по території видами є представники степової флори та невибагливі до умов зростання види: візитною карткою, основними видами, що майже цілорічно формують обличчя степу, є види злаків – типчак борозенчастий, тонконіг вузьколистий, бородач, кипець гребенястий. Рідкісними стали тепер види ковили – ознака незайманого цілинного степу.
Фауна. Фауна Дніпропетровщина в цілому є типовою для степової зони України – представлена степовими і деякими лісовими тваринами (69 видів ссавців, 246 видів птахів, 12 видів і підвидів плазунів, 10 земноводних, 59 риб). Хоча й не часто, але можна зустріти в Степовому Придніпров’ї вовка, річкову видру й борсука, лісову й кам’яну куницю, тхора, горностая. Більш численними є лисиця і єнотовидний собака, ласка. Зусиллями природо охоронців та мисливських товариств акліматизовані або відновлені популяції кабана, козулі, оленя плямистого, свині дикої. Так само штучно повернуто дніпровським плавням і річкового бобра.
Птахи регіону. Серед птахів краю типовими є лунь степовий, лунь болотний, кібчик, яструб та інші хижі, дрофа, журавель, жайворонок, перепел, куріпка сіра, грак, ворона сіра, ластівка, горобець, шпак. Окрасою плавнів і заплавних лісів є дивовижні колонії сірих, білих й рудих чапель. Неможливо уявити придніпровські села, особливо у долинах таких річок, як Оріль, Самара, Домоткань, без лелечих гнізд. Найбільше ж птахів у видовому і кількісному відношенні скупчується біля степових озер, таких як Булахівський, Солоний, Дебальцевський лимани тощо. Біля них гніздяться різноманітні кулики, качки, крячки, іноді можна зустріти лебедів і навіть журавлів. Більш рідкісними є справжні орли – могильник, орел-карлик, орел-сіруватень та крупні соколи – балобани. Своїм насиченим життя живуть і водойми регіону. В річках, озерах і водосховищах загалом можна зустріти до 60 видів риб. Серед них як аборигени – щука, сом, карась, линьок, лящ, судак, так і завезені людиною види – білий амур, види товстолобика, короп та ін. з плазунів в області водяться гадюка степна, полоз жовтопузий, вуж, ящірки, жаба зелена й ін.
Яскравий приклад сучасного машинобудування і гордість Дніпропетровська та всієї України – ПО “ Південний машинобудівний завод ім. Макарова ” і конструкторське бюро “ Південне ”. Високе технічне оснащення і кваліфікація інженерного і робочого персоналу дозволили розробити і виготовити тут екологічно чисті ракетоносії “ Зеніт ”,могутні “ Дніпро ”,різноманітні космічні апарати і іншу продукцію,яка не має аналогів у світовій практиці.
Підприємства Дніпропетровщини: ПАТ «Криворізький залізорудний комбінат»ПАТ «Південний гірничо-збагачувальний комбінат» . ПАТ «Покровський гірничо-збагачувальний комбінат»ПАТ «Євраз Суха балка» ПАТ «Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат» ПАТ «Нікопольський завод феросплавів»ПАТ «Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат» ТМ “Олейна”АТЗТ «Дніпровська кондитерська фабрика АВК»,ВАТ «Дніпровський крохмале-патоковий комбінат»,ВАТ АК «Комбінат «Придніпровський» (Продукцію підприємства представляє торгова марка «Злагода».
Дніпропетровщина є колискою запорозького козацтва. За всю історію запорозького козацтва існувало вісім Січей, п'ять з них знаходилися на території Дніпропетровської області. На одного мешканця Дніпра припадає 134 кв. м зелених масивів і насаджень - один з найбільших показників в Україні. В області видобувається 100% загальноукраїнського обсягу марганцевої і майже 80% залізної руди. В Україні найбільші в світі запаси марганцевої руди - 2,3 млрд т, або близько 11% від усього світового запасу. Цікаві факти, які Ви точно не знали.
Космічна “столиця”. Дніпропетровська область - один зі світових центрів ракетно-космічного будування. До речі, Україна є п'ятою країною у світі, за кількістю запущених у космос ракетоносіїв. Український «Південмаш» (м. Дніпропетровськ) виробляє найекологічніші ракетоносії у світі. За їх допомогою у космос відправляють комерційні вантажі у рамках міжнародного проекту «Морський старт».