"Диференціація звуків і букв Ж і Ш"
Мета:
· Уточнити і порівняти артикуляцію звуків Ж і Ш, практикувати у вимові Ж і Ш в словах, словосполученнях і пропозиції;
· Розвивати фонематичний аналіз на матеріалі слів, словосполучень і пропозицій;
· Уточнити і розширити словник за темами «Фрукти» і «Ягоди»;
· Розвивати граматичні навички в ході вправ на узгодження прикметників та іменників, на вживання форми родового відмінка іменників, утворення якісних прикметників і префіксальних дієслів;
· Розвивати зв'язне мовлення в ході складання пропозицій і повних відповідей на запитання;
· Розвивати просторові уявлення, емоційну стійкість;
· Виховання позитивної мотивації.
Обладнання:
· Ігрові персонажі;
· Індивідуальні дзеркала;
· М'яч;
· Складова таблиця;
· Предметні картинки фруктів і ягід;
· Магнітні дошки для малювання на кожного учня;
· 4 коробочки соку (грушевий, вишневий, Агрусовий, ожиновий);
· Натуральні ягоди ожини, м'яка свіжа груша;
· Ручки і зошити.
індивідуальнідзеркалаи
«Розрізна азбука»
Хід заняття
1. Організаційний момент:
1. Привітання. Активізація позитивного настрою.
· Привітання, повернувшись спиною один до одного.
· Привітання, повернувшись обличчям один до одного, але сумним тоном.
· Привітання веселим, бадьорим голосом.
- Яке привітання сподобалося найбільше? З таким настроєм і будемо сьогодні займатися.
2. Введення ігрових персонажів - двох сестер Жені і Тані. Вони принесли багато цікавих завдань і сюрпризів.
2. Повідомлення теми уроку:
· Старшу сестру звати Женя. Назвіть перший звук у слові Женя.
· Дайте характеристику звуку Ж.
· Назвіть парний звук по дзвінкості звуку Ж? Ш
· Як ви думаєте звуть молодшу сестру? Таня. Назвіть ласкаво. Танюша.
Сьогодні на занятті будемо працювати зі звуками та літерами Ж та Ш.
3. Арт. уклад звуків Ж і Ш: (робота з індивідуальнимидзеркалами) губи висунуті вперед рупором, мова у формі «чашечки», зуби зближені, тепла повітряна струмінь йде посередині мови. Голосові складки при звуці Ж зімкнуті і вібрують, при звуці Ш розімкнуті.
Вимова ізольованих звуків.
4. Диференціація в складах:
Гра з м'ячем: шу, жи, шва, винна, шов, жув, жим.
5. Літери Ж і Ш.
Гра «Розрізна азбука»
· Знайдіть серед літер ті, якими позначимо звуки Ж і Ш.
· З якої літери напишемо ім'я Женя.
· Яку літеру напишемо в імені Танюша?
6. Читання складів:
Дидактична гра «Хто швидше?»
· Завдання Жені: хто швидше прочитає склади з буквою Ж?
· Завдання Танюші: хто швидше прочитає склади з буквою Ш?
· Хто швидше прочитає склади в 1 стовпчику?
· Хто швидше прочитає склади у 2 стовпчику?
· Хто швидше знайде 2-й склад знизу в лівому стовпчику?
· Хто швидше знайде третій склад зверху у правому стовпчику?
жув |
воші |
- Що ми зараз читали? (Зазначити читали без помилок)
7. Фонематичний аналіз та узгодження з прикметником в роді.
- Подивіться на дошку. Лялька принесли вам картинки. Назвіть їх. (Яблуко, агрус, лимон, груша, вишня, ожина)
- На які групи їх можна розділити? (Фрукти і ягоди)
- Назвіть ті фрукти і ягоди, які жовтого кольору. (Жовте яблуко,, жовта груша, і т.д.)
- Відберіть для Жені ті фрукти і ягоди, в назві яких є звук Ж, для Танюші - зі звуком Ш. ( вишня, груша, ожина)
- Яка з цих ягід вам знайома? (Ожина). Гості принесли вам спробувати кілька ягід.
- Визначте місце звуків Ж і Ш в словах. (Робота з дошками для малювання: 3ж, 3ш, 4ш, 2ж).
- Звірте свої записи.Хто виконав вірно?
8.Фізпауза: Женя і Танюша приготували для вас сюрпризи. Тільки їх необхідно знайти.
· Перший сюрприз знаходиться праворуч від дверей на верхній полиці шафи, між білкою і чебурашкою.
· Другий сюрприз - на нижній полиці, між жовтим відром і кубиком.
· Третій - ліворуч від дверей за правій нижній дверцята шафи.
· Четвертий - з правої сторони стола.
- Що це за сюрпризи? Правильно це соки.
9.Узгодження прикметників.
- Цей сік з чого? (З вишні). Як його назвемо? (Вишневий).
- Цей сік з чого? (З груші). Як його назвемо? (Грушевий).
- Цей сік з чого? (З ожини). Як його назвемо? (Ожиновий).
- Наші гості люблять соки з своїх фруктів і ягід. Як ви думаєте, чому? (Вони дуже смачні і корисні, оскільки містять багато вітамінів). Назвіть їх улюблені соки (за наявності в їх назві звуків ж і ш).
Танюша любить вишневий і грушевий соки.
Женя любить ожиновий сік.
10.Узгодження префіксальних дієслів.
- Як з фруктів і ягід отримують соки? Вичавлюють.
- Я буду виконувати дії, а ви називайте, що я роблю. (Натискаю, стискаю, вичавлюю). Повторіть за мною назви дій.
11. Складання речень за картинкою.
Женя вичавила грушевий сік.
- Складіть схему речення.
- Скільки слів у реченні?
- У яких словах зустрілися звуки Ж і Ш?
Стиснули кулачки сильно, розслабили.
- Запишіть реченняу зошит.
- Як ви напишите початок речення?
- Підкресліть букви ж і ш.
- Перевірка.
12. Релаксаційні вправа«розгойдуються дерева».
- Вставаймо. Давайте уявимо себе деревом. Коріння це ноги, стовбур-тулуб, крона - руки і голова. Починає дути вітер, і дерево плавно розгойдується - нахиляється вправо-вліво, вперед-назад. Вітер вщухає, гілки плавно опускаються, і ми спокійно сідаємо за парти.
12. Підсумок заняття:
- З якими звуками і буквами працювали на занятті?
- З якою нової ягодою ви сьогодні познайомилися?
- Дівчата прощаються з вами, дякують за активну роботу і хочуть пригостити вас своїми улюбленими соками.