Тема: Диференціація звуків [з] – [ж] та букв «з – ж». лексична тема: Тварини і птахи.
Мета: навчальна: формувати правильну вимову звуків [з] – [ж] в ізольованій вимові, складах і словах; удосконалювати навички фонематичного аналізу і синтезу;
корекційна: а) розвивати мислення, коригувати зорову і рухову пам'ять, дрібну моторику; б) виробити вміння диференціювати букви з – ж у словах і складах; в) уточнити і порівняти подібність і відмінність звуків [з] – [ж]; г) уміння співвідносити звуки [з] – [ж] з відповідними звуками;
виховна: виховувати інтерес до заняття, дбайливе ставлення до природи, пташок, тварин, уміння оцінювати свою працю.
І. Хід заняття:
1. Психологічна підготовка. 2. Повідомлення теми:
- Відгадай загадку: «Хто гнізда свого немає, яйця іншим підкидає? Та у лісі в холодку, все кує ку-ку, ку-ку?» (Зозуля)
- Який 1-й звук? (З)
- Так, перший звук [з], він стоїть на початку слова.
- В цьому слові є ще звук [з]? де він стоїть? (Посередині) (на дошці вивішую букву З, малюнок зозулі, підпис).
- Це пташка чи тварина?
Артикуляція звука [з] (показую профіль на моніторі комп’ютера).
Губи розтягнуті в посмішку;
Зуби розкриті на декілька міліметрів, трохи оголені;
Широкий кінчик язика за нижніми зубами;
Спинка язика піднімається до твердого піднебіння, утворюючи щілину;
Струмінь повітря проходить посередині спинки язика, по утвореному жолобку;
Голосові зв’язки відрують.
- Послухайте віршик і скажіть про кого він?
«Журавель по жабенят
Вийшов на купання,
А вони усі підряд –
Жух – у жабуриння:
Журавлику – журко!
Нумо грати в жмурки»
(про журавля і жабеня)
- На який звук починається слова: журавель, жабенята? (Ж)
- - Хто пташка, хто тварина?
- Вивішую букву [ж], малюнок журавля, підпис під малюнком.
Артикуляційна гімнастика звука [ж].
Профіль артикуляції [ж] показую на моніторі комп’ютера.
Губи трохи натягнуті вперед;
Зуби злегка розкриті;
Широкий кінчик язика піднімається до твердого піднебіння, утворюючи з ним щілину;
Бічні краї язика притиснуті до верхніх кутків зубів;
М’яке піднебіння закриває прохід у носову порожнину;
Голосові зв’язки вібрують.
Запам’ятай:
- Під час звука [з] язичок , губи розтянуті;
- Під час вимови звука [ж] язичок .
Логопед роздає учням палички.
– Завдання скласти букву Ж.
ІІ. Тема уроку.
- Сьогодні на занятті ми будемо розрізняти звуки [з і ж], згадаємо назви пташок і тварин.
- Роздаю учням малюнки: зозуля, казарка, їжак, стриж, жайворонок, дрізд.
Учні вимовляють разом з логопедом назви малюнків.
- Хто не підходить? (їжак)
- Чому? (порівнюють пташку і тварину)
ІІІ. Розвиток фонематичного слуху.
Логопед роздає учням морську сіль.
Завдання: - Я називаю слова, ви пишете букву, звук якої чуєте. Запам’ятати останнє слово.
– Заєць, жирафа, їжак, зозуля, казарка, жаба, жайворонок, зебра.
- На який звук починається?
Логопед роздає малюнки.
Завдання: допоможи зебрі знайти свій хвіст. На моніторі комп’ютера склади. Учні вимовляють їх разом з логопедом.
Завдання: допоможи жукам знайти свою квітку, зайцям свою капустину.
IV. Фізкультхвилинка.
Логопед роздає учням антистресові кульки. Учні занурюють руки у кульки, закривають очі. Лунає спів пташок.
V. Завдання: розтав букви по порядку, склади слово (логопед роздає дітям картки).
4 1 3 2
К Ї А Ж
2 3 1 4
О З К А
4 3 1 2 5
А Ж К А Н
Завдання: Замалюй зашифровані слова, знайди їх серед букв.
Т Н Б М О Р Ж В К Г
Р М Н В У Ж Ф В П
Г Д М З У Б Р Л Р Н
Б В П З А Є Ц Ь Ф К Т
VI. Гра: «Чарівний мішечок».
Завдання: опусти руку в мішечок, впіймай не витягуючи руку, впізнай її, назви. Опиши тварину.
VII. Робота з мнемотаблицями.
Запитання: - Чи знайомий вам цей птах? Опишіть журавля: який він? Якого кольору пір’я у цього птаха? Які ноги, хвіст, крила, дзьоб, голова в журавля? Де живе журавель? Чим живиться?
Журавлі летять, курличуть,
Шлють останнє «Прощавай»,
Літечко з собою кличуть,
Забирають в теплий край.
Ой, як жалко мені літа.
І журавликів моїх!
Та не буду я тужити,
Бо весною стріну їх.
XIII. 1. З’єднай малюнки в пари. Поясни свій вибір.
жа вток ле жан
жо беня ка жак
жу рафа рі жур
жи нка аба жок
же йка га рож
жі рдина сто раж
баба________________ бабка________________
макет_______________ валити_______________
палко_______________ сало_________________
даль________________ дар__________________
парко_______________ латка________________
мах_________________ дерти________________
бетон_______________ сила_________________
мир_________________ сирок________________
XІ. Оцінювання знань учнів.
Х. Підсумок заняття.
ХI. Роздаю дітям картки з завданням.
Д/з: Картки «Сховалась буква».