Вимоги до текстів диктантів
Диктанти, як і списування, є основними формами перевірки орфографічної та пунктуаційної грамотності учнів.
Кількість слів у тексті для 4 класу:
І семестр – 70-80 слів
ІІ семестр – 80-90 слів
У тексті диктанту має бути 25 % орфограм від загальної кількості слів, у тому числі 2 слова з переліку передбачених у програмі слів, значення, вимову і написання яких учні мають запам’ятати.
Кількість слів на орфограми, вивчення яких не передбачено програмою та які заздалегідь записуються на дошці – 2.
У І семестрі проводимо 1 диктант, у ІІ семестрі - 2 диктанти.
Диктант
Січень
Зимові дні – це дні красивих і величних свят. Все в природі спить урочистим сном, а люди звеселяють свої домівки і серця веселою колядою, щедрівками і життєрадісними віршуваннями. Бо з давнини зима і не вважалася активною діяльною порою року: люди відпочивали, як і вся природа. Ще восени приготувались до весняних робіт, напряли і наткали. Тепер славити народженого Сина Божого, господаря і його родину, замовляли добрим словом на новий рік і щасливий вік. (70 слів)
За Марією Чумарною
Диктант
Як змінюється колір снігу
Вранці сходить сонце і снігові замети стають рожеві. Це сонце забарвлює їх своїм промінням.
Сонце піднімається вище і вище, небо стає синішим – сліпучо-білим. Ввечері сніг стає синюватий, мов небо відбивається у блискучому дзеркалі. А в затінку він аж фіолетовий.
Ось і зайшло сонце. Запалало небо на заході – завтра буде вітер. Відблиск вечірньої заграви ліг на снігові замети. Ніби їх сонце облило багряними барвами. Гасне заграва – і багряний відблиск на снігу згасає. Мерехтять зорі. Сніг сіріє. Пташка ховається у гнізді. Зайчик сидить під кущем.(83 слова)
За Василем Сухомлинським
Диктант
Чому росте трава?
Хіба тільки трава росте? На землі росте все живе. Ростуть дерева, квіти. В лісах ростуть звірі, в морях ростуть риби; і пташки, які в небі літають, теж ростуть. Кошеня, що бігає у вашому дворі, бігало, бігало і само не помітило, як виросло.
Тому що на землі щогодини росте все живе. Ще недавно ти не замислювався, чому росте трава, а тепер замислився і спитав. Це означає, що ти ростеш.
Адже людина росте не так, як трава. По-справжньому вона росте лише тоді, коли над чимось замислюється. (84 слова)
Фелікс Кривін
Слова з переліку передбачених у програмі слів, значення, вимову і написання яких учні мають запам’ятати.
Слова на орфограми, вивчення яких не передбачено програмою та які заздалегідь записуються на дошці.