Урок 121
Ділення на 1. Ділення рівних чисел
Мета: ознайомити учнів із діленням на 1, діленням рівних чисел; удосконалювати вміння розв’язувати задачі вивчених видів; повторити таблиці множення і ділення; розвивати пам’ять; виховувати самостійність.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання (с. 145, завдання 978; 979)
Завдання 978
— Яка вартість покупки?
Завдання 979
— Прочитайте вирази, у яких відповіді однакові; відповідь — найменше двоцифрове число; число, що передує числу 5.
2. Робота за таблицею
Ділене8118365463
Дільник9999
Частка256
3. Які рівності та нерівності істинні, а які — хибні?
4 • 9 = 9 • 4 (і)9 • 8 > 9 • 7 (і)54 : 9 < 63 : 7 (і)
27 : 9 = 21 : 7 (і)81 : 9 = 32 : 8 (х)45 : 9 > 8 • 5 (х)
4. Хвилинка каліграфії
— Запишіть три числа, кожне з яких ділиться на 2; 4; 6; 8.
5. Математичний диктант
Добуток чисел 4 і 9 збільшити на 64.
Добуток чисел 9 і 2 зменшити у 3 рази.
Частку чисел 49 і 7 збільшити у 9 разів.
Число 64 зменшити у 8 разів і результат збільшити у 9 разів.
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні на уроці ми ознайомимося з діленням на 1 і діленням рівних чисел.
IV. Вивчення новогоматеріалу
1. Робота за підручником (с. 145–146)
Завдання 980. Колективне опрацювання матеріалу
Учні розглядають записи і дають відповіді на запитання.
1 • 8 = 8 8 : 1 = 8 8 : 8 = 1 |
1 : а = а а : 1 = а а : а = 1 |
Що дістаємо в частці при діленні будь-якого числа на 1? Те саме число.
Що дістаємо в частці при діленні будь-якого числа на це саме число, крім нуля? Один.
Завдання 981
Під час повторення умови один учень записує коротку умову і пояснює розв’язання. Після цього учні самостійно записують розв’язання. Один учень працює біля дошки.
Завдання 981. Ширина прямокутника в 3 рази менша від його довжини. Знайди периметр прямокутника, якщо його довжина 12 см.
Розв'язання:
1) 12 : 3 = 4 (см) - ширина прямокутника.
Пригадаймо: периметр прямокутника – це сума довжин всіх сторін.
2) 12 + 12 + 4 + 4 = 32 (см) – периметр прямокутника.
Відповідь: 32 сантиметри.
2. Фізкультхвилинка
V. Узагальнення й систематизація знань
1. Обчислення значень виразів
Завдання 982
Учні «ланцюжком» складають вирази та обчислюють їх значення.
Розв'язання.
36 – (6 : 1) = 36 – 6 = 30
83 – (17 – 9) = 83 – 8 = 75
9 • 3 – 0 = 27 – 0 = 27
9 – (0 • 3) = 9 – 0 = 9
16 – (6 : 6) = 16 – 1 = 15
18 • 1 – 2 = 18 – 2 = 16
Завдання 983. Самостійна робота
Двоє учнів працюють за закритою дошкою.
(18 : 3) : 6 = 6 : 6 = 1
(18 : 3) : 1 = 6 : 1 = 6
(4 + 5) : (4 + 5) = 9 : 9 = 1
(37 + 17 + 8) : 1 = 62 : 1 = 62
36 : 1 + 5 = 36 + 5 = 41
36 : (1 +5) = 36 : 6 = 6
Завдання 984
Перший муляр за 6 хв уклав 54 цеглини. Другий муляр за 5 хв уклав 35 цеглин. На скільки менше цеглин укладав другий муляр за хвилину?
План розв'язування:
Після колективного ознайомлення зі змістом задачі сильніші учні, скори- ставшись планом, самостійно записують її розв’язання у зошити.
Решта учнів разом з учителем розглядають план розв’язання і визначають дії.
План розв’язання:
1) Скільки цеглин укладав перший муляр за 1 хв?
2) Скільки цеглин укладав другий муляр за 1 хв?
3) На скільки менше цеглин укладав другий муляр за хвилину?
Розв'язання: 54 : 6 – 35 : 5
1) 54 : 6 = 9 (ц.) - цеглин укладав перший муляр за 1 хв.
2) 35 : 5 = 7 (ц.) – цеглин укладав другий муляр за 1 хв.
3) 9 – 7 = 2 (ц.) – на стільки менше цеглин укладав другий муляр за хвилину.
Відповідь: на 2 цеглини.
3. Офтальмологічна пауза
4. Розв’язування логічних задач
1) Завдання 985*.
У дівчинки стільки ж сестер, скільки братів. Брат сказав, що має 3 сестри. Скільки всього дітей у сім’ї? (2 + 2 + 1 = 5)
2) 10 жуків вишикувалися в хоровод, і кожен узяв за лапку кожного зі своїх сусідів. Скільки всього лапок виявилися вільними?
Розв’язання. У кожного жука 2 лапки зайнято, а решта 4 вільні.
Відповідь: 40.
3) У сім’ї троє братів. Кожен наступний молодший за попереднього на 3 роки. А сума їх віків дорівнює 15 рокам. Скільки років кожному?
Відповідь: 2; 5; 8.
VІ. Підбиття підсумків. Рефлексія
VII. Домашнє завдання
С. 146–147, завдання 986; 987.
1 • 5 – 1 = 5 – 1 = 4
5 : 1 + 0 = 5 + 0 = 5
(14 : 2) : 7 = 7 : 7 = 1
(81 : 9) : 9 = 9 : 9 = 1
9 : 9 + 9 = 1 + 9 = 10
9 • 9 + 9 = 81 + 9 = 90
6 : 6 + 6 – 6 = 1 + 0 = 1
8 • 1 – 1 • 1 = 8 – 1 = 7
Завдання 987°. В одному мішку було 48 кг цибулі, а в іншому — 24 кг. Частину цибулі розклали в 5 ящиків, по 8 кг у кожний. Скільки кілограмів цибулі ще треба розкласти?
1 спосіб.
Розв'язання: (48 + 24) – 8 • 5
1) 48 + 24 = 72 (кг) – всього цибулі у мішках.
2) 8 • 5 = 40 (кг) - цибулі розклали.
3) 72 – 40 = 32 (кг) – цибулі ще треба розкласти.
Відповідь: 32 кілограми.
2 спосіб.
Розв'язання: (48 – 8 • 5) + 24
1) 8 • 5 = 40 (кг) - цибулі розклали.
2) 48 – 40 = 8 (кг) – залишилося цибулі у першому мішку (якщо розклали у ящики з нього).
3) 8 + 24 = 32 (кг) – цибулі ще треба розкласти.
Відповідь: 32 кілограми.