Предмет: історія України
Тема уроку: Директорія УНР: внутрішня та зовнішня політика.
Клас: 10
Мета уроку: розкрити особливості зовнішньої та внутрішньої політики уряду Директорії; створити умови для розуміння причин поразки військ УНР та наростання внутрішньополітичної кризи в державі; простежити вплив політики Директорії на психологічний клімат у суспільстві; розвивати вміння працювати з історичною картою, аналізувати історичні джерела, аргументовано доводити свою точку зору; виховувати в учнів повагу до минулого історії своєї держави, до загальнолюдських цінностей.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Основні поняття: Директорія, Трудовий конгрес, УСРР, отаманщина
Обладнання: комп’ютер, мультимедійна дошка, відеоматеріали, підручник «О. Пометун «Історія України», 10 клас», роздатковий матеріал.
Випереджувальне завдання: «Життя і діяльність отамана Зеленого» (доповідь учня)
Очікувані результати:
Учні після даного уроку зможуть:
Структура уроку:
1. |
Організаційний момент |
Перевірка готовності учнів до уроку |
05-1 хв. |
|
Підготовчий етап уроку: |
||
2. |
Етап евокації |
Проблемний метод |
3 хв. |
3. |
Повідомлення теми, плану уроку. Формулювання очікуваних результатів |
Метод бесіди |
4 хв. |
Основна частина уроку |
|||
4. |
Етап прийняття та осмислення |
План уроку: 1. Утворення Директорії. Відновлення УНР. 2. Трудовий Конгрес. Отаманщина. 3. Військові поразки УНР. 4. Психологічний клімат у суспільстві.
|
25 -30хв. |
5 |
Узагальнення та систематизація знань |
Методичний прийом: «Перевір себе сам» |
4 хв. |
6 |
Рефлексія |
Метод Прес |
5 хв. |
7 |
Інструктаж з виконання домашнього завдання |
Інструктування щодо виконання домашнього завдання. |
3 хв. |
Хід уроку:
|
|
Діяльність викладача |
Діяльність учнів |
|||||
|
|
|||||||
1. |
0,5-1 хв. |
1.Організація робочого місця та роботи групи |
||||||
Привітання викладача. (перевірка готовності до уроку)
|
Учні готують до роботи шкільне приладдя (підручник, зошит, олівець, ручку, атлас)
|
|||||||
2 |
3 хв. |
2. Етап евокації |
||||||
|
|
Вступне слово викладача: Сьогодні на уроці ми продовжимо вивчати період Української революції – добу Директорії. Ми разом з Вами повертаємося до тих, часів, коли українська нація намагалася побудувати свою українську державу, долаючи на своєму шляху всі перепони. Тому в кінці уроку ми повинні дати відповідь на проблемне питання
Проблемний метод
Постановка проблемного питання:
«Чи мав шанс уряд Директорії побудувати самостійну України? Обґрунтуйте свою відповідь.
У ході нашого уроку ми повинні сформувати власну думку щодо діяльності уряду Директорії і відповісти на ключове питання. |
Форма діяльності учнів: індивідуальна
Учні занотовують проблемне питання уроку.
|
|||||
3
|
4 - 5 хв. |
3.Повідомлення теми, плану уроку. Формулювання очікуваних результатів |
||||||
|
|
Методичний прийом: бесіда Тема нашого уроку: «Директорія» Я пропоную записати план нашого уроку:
Скажіть, що ви очікуєте від уроку?
|
Форма діяльності учнів: колективна
|
|||||
25-30 |
|
4. Етап прийняття та осмислення |
||||||
4.1.
|
3хв.
|
Методичний прийом «Доповни ланцюжок»
|
Форма діяльності учнів: Колективна Травень 1918
Утворення Директорії
|
|||||
5 хв.
|
Метод Самостійна робота
|
Форма діяльності учнів: групова Викладач пропонує учням поділитися на 2 групи і опрацювати матеріал ст. 115-117. І група: напрями внутрішньої політики, порівнюючи з Гетьманатом (тема вивчалася на минулому уроці); Внутрішня політика
ІІ група – напрями зовнішньої політики порівнюючи з Гетьманатом (тема вивчалася на минулому уроці) Зовнішня політика
Висновок: Серед членів Директорії не було єдності в питаннях зовнішньої і внутрішньої політики. Непорозуміння і розрізненість думок лідерів уряду посилювало дестабілізацію в українському суспільстві. |
||||||
4.2.
|
4 хв.
|
Метод Мозкова атака |
Форма діяльності учнів: колективна
Які рішення прийняв Трудовий Конгрес?(відповіді учнів по черзі) Висновок Таким чином, отримавши на конгресі доручення на «владу і оборону краю», Директорія здобувала право на узаконену, нічим не обмежену державну діяльність. Однак їй не вдалося побудувати міцну державу |
|||||
3 хв.
|
Випереджальне завдання: «Життя і діяльність отамана Зеленого»
(на прикладі біографії отамана пояснює поняття отаманщина )
|
Доповідає учень з класу
Отже, реальна влада на місцях належала не міфічним «трудовим радам», як це планувалось Трудовим конгресом, а виборним місцевим отаманам і підпорядкованим їм озброєним групам.
|
||||||
4.3
|
5 хв.
|
Воєнні поразки УНР. Метод робота в малих групах
|
Форма діяльності учнів: групова І група – Робота з документом ст.176 (питання:
ІІ група: Робота з ілюстративним матеріалом:
Які ж причини спричинили воєнну поразку УНР? Таким чином, основними причинами воєнної поразки УНР стали:
|
|||||
4.4
|
5 хв. |
4. Психологічний клімат у суспільстві. Ілюстративний метод
Метод критичне читання |
Форма діяльності учнів: групова І група: Розглянути карикатуру і відповісти на питання:
ІІ група:Робота з джерелом: «З мемуарів Денікіна» (ст. 181) Таким чином, в суспільстві панували розчарування в національній демократії, людське життя поступово знецінилося. Це пояснювалося постійною зміною влади.
|
|||||
5 |
4 хв. |
Узагальнення та систематизація знань
|
||||||
|
|
Методичний прийом: «Перевір себе сам»
|
Учні діляться на 2 групи: Кожна група складає по 3 питання з даної теми. По черзі задають одна одній питання. (наприклад: За яких обставин було створено Директорію?) |
|||||
6 |
5 хв. |
Рефлексія |
||||||
|
|
Метод ПРЕС |
Форма діяльності учнів: індивідуальна Учні відповідають на питання, яке було поставлено на початку уроку: Постановка проблемного питання: «Чи мав шанс уряд Директорії побудувати самостійну України? Обґрунтуйте свою відповідь. |
|||||
7 |
3 хв. |
Інструктаж з виконання домашнього завдання |
||||||
|
|
Опрацювати: • Підручник О.І. Пометун «Історія України, 10 клас», ст.171-182 Скласти політичний портрет С. Петлюри. Скласти кросворд до теми уроку
|
Учні записують домашнє завдання |
|||||