Добре там жити, де вміють дружити.

Про матеріал
. Учити дітей цінувати дружбу та друзів; викликати у них прагнення бути справжніми друзями; виробляти в собі якості, що сприяють дружбі; розвивати почуття відповідальності перед друзями; виховувати доброзичливість, бажання допомагати, любов до ближнього, почуття вдячності; сприяти зміцненню класного колективу.
Перегляд файлу

 

Тема. Добре там жити, де вміють дружити

Мета. Учити дітей цінувати дружбу та друзів; викликати у них прагнення бути справжніми друзями; виробляти в собі якості, що сприяють дружбі; розвивати почуття відповідальності перед друзями; виховувати доброзичливість, бажання допомагати, любов до ближнього, почуття вдячності; сприяти зміцненню класного колективу.

Обладнання. Плакати про дружбу: «Дружба все переможе». «Маєш друга – бережи, а не маєш - знайди», «Умій дружити», «Правила дружби; «сонечко - дружби», прислів’я; «дерево порад»; гілочки дружби.

Хід заходу

 

Хід уроку

І. Організаційний момент

Добрий день, мої любі діти!       

Ви підросли й змужніли у нас.

Будемо вчитись, дружити, радіти

Й називатися вже 4 клас.

Я сьогодні вас щиро вітаю

В нашій школі, у дружній сім‘ї

І міцного здоров‘я бажаю

Щастя й радості, любі мої.

Діти, поверніться один до одного й усміхніться, а тепер візьміть свої усмішки в долоньки та подаруйте їх своїм товаришам. Отже, з усмішками, гарним настроєм ми розпочинаємо сьогоднішній урок.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

  1. Очікування.

Давайте дамо рекламу уроку.

Урок буде:                                       Ми будемо:

цікавим, добрим,                             дисципліновані, продуктивним, повчальним,                                       творчі, уважні, зібрані, творчим, чарівним.                                           активні, працьовиті.

Інтерактивна вправа «Вузлик». Розсипались слова.

  1.     Складіть девіз уроку із розсипаних слів: навчати, Добре, знати. хто,  хоче, все, того (Добре того навчати, хто хоче все знати.)

А ви хочете все знати?

Я рада, що в мене так багато розумників, які хочуть все знати.

Вирушимо ми сьогодні у пізнавальну подорож.

– На чому поїдемо, дізнаєтесь відгадавши загадку.

Пасажирський чи товарний    

Металевий він і гарний.

Все ховає у вагона

І стає лиш на пероні. (Потяг)

 

Учитель. Сьогодні ми поговоримо про одне з найбільших багатств, що може мати людина.

3.Гра «Шифрувальник» 

 

– Про що буде йти мова на сьогоднішньому уроці, ви дізнаєтесь із зашифрованого  речення.

там жити ребДо, де дружити вміють

 (Добре там жити, де вміють дружити    ) Учні відповідають.

  • А в кінці уроку на вас чекає сюрприз. 

 

Учитель. А скажіть, у вас є друг чи подружка?

                «Мікрофон»

А як ви , діти розумієте слово дружба?

Учитель. Наші учні дізналися з наукової літератури що означає слово дружба.

 Ось послухаємо.

  Учень. У науковій літературі слово «дружба» означає стосунки між людьми, в основі яких – взаємна прихильність, відданість, духовна близькість, спільність інтересів.

1-й учень

Є чарівне слово «дружба»,

Знаємо ми це усі.

Дружать ноти зі словами

І складаються в пісні.

2-й  учень

 Дружбу треба поважати,

 Дружбу треба бере іти.

 Дружать всі малята,

 Подружились я і ти.

3-й учень

 Дружать квіточка і бджілка,

 Дружать море й кораблі.

 Дружать в небі місяць, зірки,

 Пори року — на землі.

4 - й  учень

 Дружить поле з колосками.

Дружать літо і тепло.

 Дружить осінь із дощами,

 Дружать щастя і добро.

 

Словникова робота

друг дібрати близькі за значенням знайомий Слайд 6

                                                            приятель Слайд 7

                                                            товариш Слайд 8

                                                            друг Слайд 9

Учитель. Діти, ви всі має­те друзів. Вам разом весело й цікаво вчитись і відпочивати. Яким, на вашу думку, повинен бути друг?

 

4. Складання асоціативного куща Слайд 10

ДРУГ

Чуйний  Добрий  Подільчивий  Поступливий ,  Не жадібний  Чесний  Вірний Сердечний

 

5. Гра «Справжній друг» Слайд 11

 

Учитель. Проте, як потріб­но дружити і якими мають бути друзі, ми дізнаємося від наших учнів.

5-й учень

Земля в барвистому суцвітті

У часі й просторі летить.

 Ти не один живеш на світі,

Один би ти не зміг прожить.

6-й  учень

Якщо друг у тебе є

— Життя радісним стає.

Разом можна все зробити,

То ж без друга не прожити.

 

Учитель. Давайте пригадаємо наше головне бажання.

Учні. УМІТИ ДРУЖИТИ.

Учитель. Так! А здійсниться воно лише тоді, коли ми з вами зберемо сонечко. На дошці ви бачите лише серединку, яка має назву, прочи­тайте яку!

(Дружба)

Учні. Дружба. Слайд 12

 Чого не вистачає у нашого сонечка?

Учитель. Тому нам необхідно повер­нути сонечку промінці, щоб воно засяяло яскравим світлом і щоб ми відчули його тепло. Готові до роботи.

 

Правила дружби

1. Усмішка

2. Мудрість

3. Допомога

4. Умій вибачати

5. Доброта

6. Єдність

7. Радість

 

Учні. Готові.

Учитель. Тож, складемо наше «Сонечко- дружби».

 

Учениця. Усе добре чи зле почи­нається з малого. Давайте послухаємо пісню «Усмішка»

 

 

 Пісню «Усмішка».

 

Вчитель. А тепер скажіть одним словом, яким на вашу думку є перше правило дружби?

Учні. Усмішка. Слайд 13

Учитель. Звісно!  А що говорить народна муд­рість нам  про дружбу?  Чи добре ви знає­те прислів'я?

Учні. Знаємо.

Учитель. Зараз перевіримо!  По­граємо в гру «Закінчи прислів'я».

Об’єднаємося у групи.

Виконайте завдання на картках. Пригадайте правила роботи в групі.

Сила птаха ...а людини —

в крилах,... в дружбі.

Без вірного ...велика туга.

друга—... 

Друга шукай,...       бережи.

...а знайшов

Учитель. Правильно ви склали прислів'я, може, й інші знаєте? Пе­ревіримо! Я почну прислів'я, а ви за­кінчуйте їх. (Слайд14)

Друг пізнається... (в біді).

З добрим дружись, а лихого... (сте­режись).

Учитель. То напевне ви здогадались яке друге правило дружби. (Мудрість) Слайд 15

Учень. Повторили друге прави­ло — прикріпимо другий промінчик.

Рольове відтворення вірша А. Барто  Фальшиві друзі

Двоє друзів тихо йшли
Полем попід гаєм.
Раптом дивляться: ведмідь
З яру вибігає.
Перший вигукнув: 
- Біда! Буде нам рахуба! –
Кинув друга і пришком
Вискочив на дуба.
Другий скрикнув і упав
На краю дороги,
З переляку задубів
І відкинув ноги.
До лежачого ведмідь
Підійшов поволі;
Довго нюхав, потім чхнув
Та й побрів по полю.
Зліз із дуба той що втік.
- Ти  живий? – питає, -
Ну й великий же ведмідь!
Більших не буває!
Як же він тебе не з’їв,
Мабуть неголодний.
- Ні, друзяко, видно, він, -
Добрий, благородний.
Ти повіриш, розмовляти
Вміє по – людському.
Він обновах мене
Й говорив при тому:
“Ти дружи з людьми, та знай –
Совісті немає
Той хто в горі та біді
Друга покидає.”
 

Учитель. Друзі повинні допома­гати одне одному.

  • Чи справжні друзі хлопчики?  - Що б ви по­радили?  Слайд 16
  • Напишіть на листочках, що лежать на ваших партах, давайте ними оживимо «Дерево порад». Обміркуй­те свої поради у групах. Дерево порад Діти пишуть поради, зачитують уголос і прикріплюють до дерева листочки

Поради

1. Думай не тільки про себе,але й про інших.

2. Ціни друга, нічого не вимагай.

3. Одяг для дружби не головне.

4. Не живи працею друга, а попро­си допомоги.

5. Справжній друг сам пропонує до­помогу.

6. Дружба не буває корисливою.

 

 

Учитель. Давайте,  і на­ступний  промінчик  прикріпимо. Так, яке наше правило.

Хлопчики. Допомога Слайд 17

Учитель. Продовжуємо повертати сонечку промінчики. А для цього,необхідно знати наступне прави­ло дружби.

 

Прочитайте вірш. Чим він особливий? Слайд 18

Учні. Мирилки.

Учитель.  А коли ми їх говоримо? Як добре, коли друзі миряться. І їм добре, й усім радісно. Тому наступне правило дружби – уміти вибачатись Слайд 19

 Хто дружить, той уміє пробачати, уміє сказати добре сло­во. А ви знаєте добрі слова?

Проводиться гра  «Добрі слова».

Гра «Якщо ти добра людина, то по­винен...»

Умови гри. Якщо добра людина це  має робити, то ви плескаєте в доло­ні, а якщо — ні, то нічого не робите.

1. Допомагати мамі мити посуд.

2. Робити комусь зле, якщо ніхто не бачить.

3. Не вмиватись.

4. Берегти рідну природу та охоро­няти її.

5. Шанувати працю інших людей.

6. Галасувати, коли хтось відпочиває.

7. Бути вихованою, стриманою лю­диною.

8. Обманювати, хвалитись.

9. Насміхатись із чужого горя.

10. Добре вчитися, багато читати.

11. Не слухатися батьків.

12. Допомагати друзям у біді.

13. Ділитися тим, що в тебе є.

14. Ображати інших.

15. Захищати слабшого.

16. Спати на уроках.

17. Красти.

18. Любити своїх батьків.

 

Учитель.  Тому наступне наше правило це ? Доброта. Можете прикріпити ще один промінчик. Доброта Слайд 20

 

Учитель. Народна мудрість гово­рить: «Дружба— велика сила». А чи ви хочете бути сильними?

Учні. Хочемо. І в чому ж її сила?

Учитель. Зараз ви дізнаєшся! По­гляньте на свої парти, на них лежать гілочки. Як ви гадаєте, для чого вони сьогодні нам потрібні? А хто пам'ятає

казку «Батьківський заповіт»?  Про що вона?

 Батьківський заповіт” і ви зрозумієте для чого вони вам. У казці розповідається про батька, який перед смертю покликав своїх синів, дав їм по гілці у руки і попрохав їх переламати. Сини виконали батькову волю і переламали ці гілочки. Тоді батько зібрав ті гілочки докупи, перев'язав їх і знову попросив зробити те саме, але сини не змогли переломити цей оберемочок.

Тоді батько сказав: «Ось так і в житті кожного з вас окремо легко скривдити, образити, а якщо ви будете разом, то ніякі вороги вас не зламають і всі негаразди ви легко здолаєте».   

Учитель. Ось і ми зберемо наші гілочки й перев'яжемо стрічкою. (Зв 'язування пучка стрічкою.)  Цей пучок стане немов би символом єд­ності нашого класу, символом дружби. І як в народі кажуть «Один за всіх і всі за одного»

Єдність - велика сила. Тому наступне наше правило ви вже мабуть здогадалися це що?  Єдність. Слайд 21

 І якщо буде єдність у класі між нами , у школі між класами єдність у наших родинах, єдність у країні, то буде мир, добробут у нашій країні.

Пісня Родина.

— Одного промінця бракує у нашому  «Сонечку дружби».  Але воно стало  дуже приємне, ласкаве  тому що друзі завжди при­носять одне одному, що?

 

Учні. Радість. Слайд 22

III. Заключна частина

«Сонечко дружби» складе­но. Чи подобається вам наше сонечко?

Учні. Дуже.

Учитель. Коли ж дружба буде міц­ною? Що для цього потрібно? (Від­повіді учнів.)

У ч и т е л ь. От і добре! А щоб ви не забували ці правила, я подарую кож­ному з вас таке  саме сонечко, тіль­ки маленьке. Нехай ваші стосунки з друзями будуть завжди радісними, світлими, яскравими, як це сонечко. А ви будьте справжніми друзями.

 

Учениця. Нелегко бути добрим другом,

Це як талант і як судьба.

Рідніше кровних – браття духом,

Хто їх розлучить? Смерть хіба!

А втім, - це істина затерта,

Завчасно вживана мабуть…

Суть дружби є самопожертва,

Тому нелегко другом буть.

Учитель. В Україні існує звичай на вербну неділю освячувати гілочку верби. Кажуть, що якщо в цей день посадити таку гілочку в землю, то вона прийметься, пустить коріння і з часом, на тому місці виросте красива верба.

А ми з вами давайте освятимо наші гілочки дружбою, щоб вирости хорошими людьми.

 Тепер ми — колектив, Слайд 23

Одна велика, дружная сім’я,

У нас немає ти і я.

У нас є тільки слово «ми»,

Зростем ми гарними людьми!

 

Технологія   Вікторина «Незакінчені речення» Слайд 24,25,26,27,28

 «Хто з ким дружить?»

Зелений крокодил Гена та …….(Чебурашка)

Іван Царевич та …………( Сірий Вовк)

Дюймовочка та ………..(ластівка)

Котик та……..(Півник)

Карлсон та …….(Малюк)

 

 

 

 

У нас діти є вже традиція .Що ми відзначаємо 1 вересня? Слайд 29

 

А яке ж свято без торта. Загадаємо бажання.

 

Літні іменинники. Вітаємо.

Слайд 3

docx
Додано
23 лютого 2022
Переглядів
1729
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку