УРОК №3.
Тема. Додавання і віднімання десяткових дробів
Мета:
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Обладнання: презентація «Додавання і віднімання десяткових дробів», індивідуальні картки, таблиця, підручники Математика для 5 класу
Хід уроку
І. Організаційний етап
Вправа « Комплімент»
II. Актуалізація опорних знань.
1.Математичний диктант
Учні перевіряють взаємоперевіркою (1 питання – 1,5 б.)
Відповіді.
2. Вправа «Так чи ні»
З давніх-давен до дівочого вінка в'яжуть кольорові стрічки. У нас з вами є стрічки різної довжини: 0,57 м; 0,6 м; 0,56м; 0,59 м; 0,62 м. Як знайти довжину всіх стрічок разом? Яку довжину треба відрізати від інших стрічок, щоб всі стрічки мали 0,56 м?
Щоб розв'язати задачу, сьогодні ми вивчимо правила додавання і віднімання десяткових дробів.
ІІІ. Повідомлення теми та завдань уроку
Сьогодні на уроці ми будемо формувати навички додавання і віднімання десяткових дробів. Виконуючи математичні завдання, ви познайомитесь із рослинними символами України, з яких ми сплетемо вінок.
У давнину віночки на Україні виплітали з різного зілля від весни і до пізньої осені. Український віночок служив не тільки окрасою голови. Вважалося, що у ньому є чарівна сила, що і біль знімає, і волосся береже.
IV. Вивчення нового матеріалу
Десяткові дроби записують за тим самим позиційним принципом, що й натуральні числа. Тому додавання і віднімання таких дробів виконують аналогічно до додавання і віднімання натуральних чисел. Якщо числа багатоцифрові, то ці дії зручніше виконувати в стовпчик. При цьому десяткові дроби записують так, щоб коми в доданках були одна під одною, тоді однойменні розряди будуть стояти один під одним. У сумі кому ставлять під комами в доданках.
Відкрили підручники на ст. 269 і знайшли правила додавання і віднімання десяткових дробів. Ознайомитись із правилами.
3. Рубрика «Зверніть увагу»
При додаванні десяткових дробів виконуються переставний і сполучний закони додавання.
VII. Закріплення набутих знань
Вчитель. Найпочесніше місце у вінку здавна займає деревій. Про його лікувальні властивості ми дізнаємось, коли виконаймо усні вправи з підручника.
Усні вправи: № 1224, 1227
Вчитель. Деревій є символом нескореності. У народі деревій ще називають кривавником, бо він зупиняє кров.
Відгадайте загадку:
Лист зелений і міцний
Сніг для нього не страшний,
А коли весну стрічає,
Сині очі розкриває.
(барвінок)
Барвінку належить особливе місце у вінку, він – символ життя і безсмертя людської душі.
Установити відповідність між завданнями 1-4 та їх результатами А-Д.
Обчислити зручним способом
1 |
3,4+5,7+4,3+6,6 |
А |
21 |
2 |
3,6+7,9+5,4+4,1 |
Б |
40 |
3 |
7,8+5,5+4,2+12,5 |
В |
33 |
4 |
6,7+4,3+21,4+7,6 |
Г |
20 |
|
|
Д |
30 |
Вчитель прикріплює барвінок до стрічки.
Вчитель. Хто ж там, хто вже так стомився і наліво похилився.
Діти треба дружно нам всім встати фізкультхвилинку розпочати:
Руки вище підніміть,
І спокійно опустіть.
Руки вгору, руки вбоки
І зробіть чотири кроки.
Руки вгору, руки вниз,
На сусіда подивись.
Руки вище підніміть
І спокійно опустіть.
Розведіть їх в сторони
Плесніть, діти, кілька раз
За роботу - все гаразд.
Вчитель. Наступна квітка цікава тим, що в засушеному вигляді зберігає свій колір і вигляд, немов жива.
Назву цієї квітки ви дізнаєтесь, виконавши наступну вправу
Завдання |
Відповіді |
Правильна відповідь |
|
3,4 + 7,9 |
А)13,1 |
Б) 12,3 |
Б |
2,3 - 0,7 |
Е)1,6 |
В)1,5 |
Е |
16,9 - 3,4 |
З)13,5 |
И)12,5 |
З |
0,45+3,55 |
К)3,95 |
С)4,0 |
С |
24,7 – 16,5 |
М)8,2 |
Н)7,2 |
М |
8,6 – 4,3 |
Е)4,3 |
Л)3,4 |
Е |
4,8+5,9 |
Р)10,7 |
С)9,17 |
Р |
54,2-34,1 |
Ч)19,1 |
Т)20,1 |
Т |
10,7+5,3 |
Н)16 |
Ш)15,1 |
Н |
17,3-6,5 |
Я)11.3 |
И)10,8 |
И |
4 - 1,5 |
К)2,5 |
Д)1,5 |
К |
Вчитель. Так, це безсмертник, який дарує людині здоров'я.
Коментоване письмове розв’язування вправ із підручника № 1233(1,3); 1235 (4)
Самостійно із наступною самоперевіркою.
1 ряд - №1231 (2,8,14); 1244 (3,9,15)
2 ряд - №1231 (3,9,15); 1244 (4,10,16)
3 ряд - №1231 (4,10,16); 1244 (5,11,17)
Вчитель. Виконавши це завдання, ми вплітаємо у вінок любисток.
Що є символом відданості?
Другим символом відданості є ще одна квітка. Її ми вплетемо розв'язавши задачу.
5.Розв'язування задачі
У грудні фірма «Вишиванка» отримала прибутку 438,86 тисячі грн., а в січні – на 16,4 тисячі більше, ніж у грудні. Скільки тисяч грн. прибутку отримала фірма за два місяці разом?
Вчитель прикріплює волошку до стрічки.
6.Робота в групах
Вчитель. Символом дівочої чистоти здавна була добре знайома вам квітка, яку ви вплетете у вінок після того, як попрацюєте в групах. Учні об'єднуються в три групи розв'язують рівняння і перевіряють самоперевіркою
Група №1
Розв’язати рівняння
х + 13,4 = 15,82
20 – х = 12,3
9 – (7,3 – х) = 3,2
Група №2
Розв’язати рівняння
х + 24,7 =29,8
30 – х = 18,3
14 – (х – 3,25) = 5,7
Група №3
Розв’язати рівняння
10,6 + х = 19,7
41– х =21,7
28 – (х –11,25) = 15,4
У нашому вінку з'являється остання рослина.
У вінку зеленолистім,
У червоному намисті
Заглядається у воду
На свою чудову вроду.
Вчитель. Так це калина, яка є символом самої України.
Вчитель прикріплює калину, зав'язує стрічку у формі вінка і кладе у куточок державних символів України.
V. Підсумок уроку
1. Заповнити таблицю
а |
3,05 |
3,16 |
5,09 |
11,6 |
23,6 |
10,7 |
в |
2,7 |
1,34 |
4,51 |
4,4 |
12,4 |
5,4 |
а + b |
|
|
|
|
|
|
а – b |
|
|
|
|
|
|
VІ. Домашнє завдання
- Опрацювати §30; знати відповіді на питання ст. 270
- №1232 І-варіант (1,3,5,7), ІІ – варіант (2,4,6,8);
№1245 І-варіант (1,3,5,7), ІІ – варіант (2,4,6,8)
Індивідуальне завдання. Виразіть в метрах та обчисліть:
138 м 42 см + 12 м 3 дм 4 см – 77 см 8 мм