Тема. Додавання і віднімання десяткових дробів
Мета:
Тип уроку: узагальнення і систематизації знань.
Обладнання: презентація, проектор, підручник, ілюстрації казкових героїв, ілюстрація замку королеви Математики, казкові герої, таблиці для усних обчислень, картки самооцінювання математичне лото.
Хід уроку
І. Організаційний момент та розповідь вчителя
Математика – цариця наук. Вона присутня всюди: в музиці, в природі, вдома і в школі. І сьогодні ми помандруємо до королівства Математики, яке знаходиться в арифметичній державі, в місті Десяткові дроби, в якому захована принцеса Кома, яка знаходиться під дванадцятьма замками. Шлях, яким ми будемо іти, непростий. Перед королівством знаходиться казковий ліс. Нам потрібно пройти через нього. Тут на нас чекає багато цікавих пригод. Ми зустрінемось із казковими героями, які принесуть нам математичні завдання. Після кожного виконаного завдання ми будемо на один крок ближче до замку королеви Математики та зможемо відкривати по одному замку, щоб визволити принцесу Кому, без якої ми не зможемо записувати десяткові дроби.
Картка самооцінювання
Прізвище та ім’я |
|
Фронтальне опитування (по 1 балу за правил. відповідь) |
|
Усна лічба (по 1 балу за правильну відповідь) |
|
Вправа 1250 (1бал, якщо наперед) |
|
Задача 1238 (1бал, якщо наперед) |
|
Математичний диктант (6 балів) |
|
Рівняння 1273 (2бали, якщо наперед) |
|
Найзручніший спосіб (1бал) |
|
Іменовані числа (1277, 1282(2 бали)) |
|
Задача на швидкість (2 бали) |
|
|
|
Всього балів |
|
Так ось ідемо ми густим лісом, а на зустріч нам Буратіно, він хоче перевірити чи знаєте ви правила про десяткові дроби.
ІІ. Перевірка домашнього завдання (Фронтальне опитування)
Запитання для класу
Ви правильно відповіли на запитання тому Буратіно дуже радий і дає вам ключ, щоб відкрити перший замок , для звільнення принцеси Коми.
Продовжуємо ми пробиратися дрімучим лісом аж ось назустріч нам хлопчик Всезнайко. Він хоче, щоб ви виконали такі усні вправи.
ІІІ. Вправи для усної лічби
1,2 + 2,4 = 3,6
9,7 – 5,1 = 4,6
7,8 – 0,2 = 7,6
4,6 + 3,7 = 8,3
2,5 + 5,5 = 8
5,4 – 2,5 = 2,9
3,9 – 3,7 = 0,2
3,5 + 4,4 = 7,9
ІV. Розв’язування задач і вправ
Наша подорож продовжується. Аж ось на поляні сидить задумливий Гном. Він також нам подарує ключ від замка, якщо ми виконаємо приклади вправи 1250 (по варіантах) 2 учні біля дошки. Хто наперед і самостійно то по 1 балу в картку самооцінювання.
Вправа 1250 (підручник с. 272)
І в. 1)147,85 – 34 – 5,986 Відповідь:107,864
ІІв. 2) 137,52 – (113,21 – 5,4) Відповідь: 29,71
Задачу нам хоче задати хлопчик Веселунчик, обіцяючи нас теж нагородити.
Задача 1238
Килим- літак за 2год пролетів 17,4 км, причому за першу годину він пролетів 8,3км. Скільки кілометрів він пролетів за другу годину?
Розв’язання
17,4 – 8,3 = 9,1(км).
Відповідь: 9,1км килим-літак пролетів за другу годину.
І так. Скільки замків вже відкрито на замку? (4) . А скільки ще треба відкрити? (8)
ІV. Математичний диктант
Варіант І |
Варіант ІІ
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 Записати десятковим дробом: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
2. Записати у вигляді звичайного дробу: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
0,43 |
0,61
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
3. Виділити цілу частину і записати десятковим дробом: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
4. Записати у вигляді десяткового дробу частку: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
87 : 10 |
95 : 10
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
5. Спростіть десятковий дріб: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5,400 |
7,300
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
6. Порівняти дроби: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
16,8 17, 1 |
18,9 19,1
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
За правильні відповіді вам Юний Геометрист подарує ще одного ключа і за кожну правильну відповідь 1 бал
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
V. Фізкультхвилинка
Ми старанно дуже вчились,
Трошки вже і потомились.
Разом всі тихенько встали,
Пальчики порозминали,
Ніжками потупали,
Тишу скрізь послухали.
Помаленьку присідайте,
Обережненько вставайте
І за парти вже сідайте.
За фізкультхвилинку маленький Футболіст-олімпієць вручає нам ключ ще від одного замка.
В лісі трапляються різні пригоди , ось перед нами Червона Шапочка. Вона мандрує до бабусі, але якщо вона захотіла з нами поспілкуватися, то напевно в неї в кошику є і потрібні нам ключі. Червона шапочка пропонує нам розв’язати рівняння.
VІ. Розв’яжіть рівняння
Вправа 1273 (3-Ів , 4-ІІв)
3) (у – 4,42) + 7,18 = 24,3; 17,12; Відповідь: 21,54
4) 5,52 – (у – 9,37) = 1,18; 4,34; Відповідь:13,71
За розв’язання рівнянь нам Червона Шапочка подарувала ще два ключі.
VІІ. Найзручніший спосіб
Ми вже ближче і ближче наближаємось до замку королеви Математики, але Мудра Сова хоче, що ми використали властивості додавання та віднімання для обчислення наступних вправ. Об’єднайтеся в пари і разом виконайте обчислення . Пара, яка виконає швидше і правильніше отримує по 1 балу за кожен приклад.
Вправа 1
Відповідь: 1) 12,54; 2) 3,7.
VІІ. Іменовані числа (Робота з підручником). Пропонує нам попрацювати з підручник Читайлик на сторінці 276
Вправа 1277 (1-Ів, 2-ІІв) . Обчислити в дециметрах:
Розвязання:
Вправа 1282 (3-ІІв, 4-Ів). Обчислити в центнерах:
Розвязання:
3)3 т 2 ц – 2 ц 3 кг=3,2ц – 2,03ц = 1,17ц
4) 5 т 2 ц 13 кг + 7 т 3 ц 7 кг = 52,13ц + 73,07ц=125,2ц
За правильне розвязання Читайлик нам дає ще два ключі
Нарешті нам залишилося відкрити ще …. (1) замок і принцеса Кома буде звільнена. Ми попадемо у місто Десяткові дроби в країні Математика , але для цього нам треба перебратись через казкову бурхливу річку, виконавши завдання від Золотої Рибки
VІІІ. Задача на швидкість
Задача 2
Знайти швидкість човна за течією та проти течії, якщо власна швидкість човна 13, 7 км/год, а швидкість течії 1,9 км/год.
Розв’язання
За розв’язання цієї задачі Золота рибка дає нам останнього ключа, щоб відкрити нашу принцесу Кому і не розлучатися з нею ніколи, бо десяткові дроби у вашому житті будуть з’являтися постійно.
І сувора й солов’їна
Математика -країна.
Праця в ній іде завзята.
Вмій лиш спритно рахувати.
Вмій ділити, віднімати,
Множить швидко й додавати.
Вмій кмітливо все збагнути,
Першим у відповіді завжди бути.
VІІ. Скласти вислів
№1 |
2+0,3 |
А) 0,23 |
Б) 2,3 |
В) 3,2 |
|
Небо |
Життя |
Земля |
|
№2 |
2,5 – 0,5 |
А) 2 |
Б) 3 |
В) 2,55 |
|
це море |
це казка |
це земля |
|
№3 |
|
А) |
Б) 1 |
В) |
|
бігти |
плисти |
йти |
|
№4 |
6,2+2,8 |
А) 10 |
Б) 9 |
В) 8,10 |
|
мрієш |
бажаєш |
думаєш |
|
№5 |
7,2 – 3,2 |
А) 4,2 |
Б) 4 |
В) 4,22 |
|
літай |
будуй |
пиши |
|
№6 |
7,18 – 2,08 |
А) 9,26 |
Б) 5 |
В) 5,1 |
|
літак |
автомобіль |
човен |
|
№7 |
15 – 1,2 |
А) 13,8 |
Б) 14,8 |
В) 14,2 |
|
із добрих |
із веселих |
із щасливих |
|
№8 |
10 – 2,3 |
А) 8,7 |
Б) 8,3 |
В) 7,7 |
|
доріг |
чисел |
справ |
«ЖИТТЯ - ЦЕ МОРЕ, ПЛИСТИ БАЖАЄШ, БУДУЙ ЧОВЕН ІЗ ДОБРИХ СПРАВ»
А щоб першим у відповіді бути, вам потрібно систематично, старанно і наполегливо готуватися до уроку.
Рефлексія
На якій сходинці ви зараз знаходитеся?
Я зможу. Я вмію. Я знаю. Чи вдалося відчути себе успішним на уроці?
Домашнє завдання
№ 1278, 1283, 1251