Дата: 23.03.2021
Клас: 3-Б
Тема. Екскурсія у театр
Мета:
-
вчити емоційно сприймати музику;
-
ознайомити дітей із видами театру;
-
формувати в учнів інтерес до музичного мистецтва;
-
розвивати музичний слух, творчі здібності;
-
виховувати всебічно розвинену особистість, яка любить і поважає музику у всіх її проявах.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: інтерактивна дошка, презентація, Мистецтво: підручник інтегрованого курсу для 3 класу.
Література:
-
Мистецтво: підручник інтегрованого курсу для 3 кл. закладів загал. серед. освіти / Л. Г. Кондратова. – Тернопіль : Навчальна книга – Богдан. – 2020. – 160 с. : іл.
-
https://youtu.be/OOyOUgS59f8
-
https://youtu.be/geluTGc9TxY
-
https://www.youtube.com/watch?v=URqPEcjFPWI&ab_channel=ТетянаПриходько
-
https://mp3iq.com/m/281291-maj/22960478-shk-lna-p-snya/
-
https://youtu.be/cVgV77aFRv8
-
https://www.youtube.com/watch?v=vGAkqpIzPI0
Хід уроку
-
Організація початку уроку
-
Музичне привітання
-
Добрий день, добрий день, добрий день Вам діти! (вчитель)
-
Добрий день! (учні)
-
Знайомство
-
Добрий день, діти! Я дуже рада вас бачити. Мене звуть Анастасія Олександрівна, і сьогодні урок музичного мистецтва проведу у вас я.
-
Перевірка готовності до уроку
-
Діти, а зараз подивіться на свої парти та перевірте чи усі готові до уроку. Чудово! Приберіть з своїх парт усе зайве до рюкзаків, ми розпочинаємо урок.
-
Повторення правил поведінки. Інструктаж «Правила поведінки на уроці музичного мистецтва».
-
Діти, для того щоб розпочати наш урок нам потрібно повторити правила поведінки на уроці музичного мистецтва. Я буду називати вам твердження, а ви, якщо воно правильне, будете плескати в долоньки, а якщо ні – мовчати. Домовилися? Почнемо!
-
На уроці музики потрібно поводити себе чемно і ввічливо. (+)
-
На урок музики потрібно приходити з їжею. (-)
-
На уроці музики потрібно сидіти прямо і слідкувати за поставою. (+)
-
На уроці музики потрібно кричати, що є сили. (-)
-
Під час співу не можна кричати, щоб не «зірвати» голос. (+)
-
На уроці музики можна псувати шкільне майно. (-)
-
На уроці музики потрібно уважно слухати вчителя. (+)
-
На уроці музики потрібно бути обережним з електроприладами. (+)
-
Які ж ви молодці, повторили правила поведінки!
-
Емоційне налаштування. Вправа «Долонька»
- Діти, погляньте на слайд. За допомогою своєї руки, покажіть, який у вас настрій. Якщо у вас поганий настрій, то наприкінці уроку він обов’язково стане позитивним!
- Чудово! З гарним настроєм продовжимо урок!
-
Актуалізація опорних знань. Мотивація до навчання.
-
Бесіда.
-
Діти, погляньте уважно на слайд. Що ви бачите? (театр)
-
Що ви знаєте про театр? (відповіді дітей)
-
А зараз давайте пригадаємо, що таке театр? (це постановка на сцені)
-
А які види театру ви знаєте? (відповіді дітей або за підручником)
-
Чи були ви колись у театрі? (відповіді дітей)
-
Яку виставу ви спостерігали? (відповіді дітей)
-
Мотивація до навчання.
-
Діти, сьогодні ми з вами побуваємо на екскурсії у театрі, але ми будемо не самі. З нами буде подорожувати Кіт вчений!
-
Вивчення нового матеріалу.
-
Розповідь вчителя.
-
Давайте разом із Котом вченим дізнаємося більше про театри!
-
Основою вистави у драматичному театрі є літературний твір — п’єса, а головним засобом виразності — слово.
-
У музичному театрі сюжет мистецького твору доносять до глядача за допомогою співу, інструментальної музики і танцю. На сцені такого театру ставлять оперу, балет, оперету.
-
Музично-драматичний театр, як підказує його назва, поєднує в собі ознаки драматичного і музичного театрів.
-
У театрі ляльок сценічні дії виконують ляльки, якими керують актори-ляльководи.
-
Ого! Ми так багато дізналися! Кіт вчений втомився, давайте відпочинемо. Фізкультхвилинка!
-
Фізкультхвилинка
ПОСПІШАЄМО НА ВИСТАВУ
Ми по вулиці ідемо,
Гарно всі себе ведемо.
Ось і «зебра», - зупинись.
Вліво, вправо подивись.
Вільно скрізь, машин нема.
Йду по «зебрі» прямо я.
До театру ми прийшли,
Тихо в зал усі зайшли,
Зайняли свої місця.
Почалась вистава ця.
-
Розповідь вчителя.
-
Кіт відпочив і готовий почати спостерігати за оперою! А ви відпочили?
-
Завітаймо у музичний театр, де незабаром почнеться прем’єра опери «Руслан і Людмила». Дія відбуватиметься на сцені.
-
В оркестровій ямі (так називають місце для оркестру) налаштовують інструменти музиканти.
-
Лунає дзвоник. Куліси ще закриті, а вже грає музика — увертюра (вступ) до опери.
-
Нашому вченому вже не терпиться. Він хоче якскоріше подивитися оперу! Почнемо!
-
Прослуховування уривка із увертюри М. Глинки до опери «Руслан і Людмила».
-
А зараз ми з вами прослухаємо уривок із увертюри М. Глинки до опери «Руслан і Людмила».
-
Михайло Глинка — видатний російський композитор-новатор, автор двох опер, багатьох інструментальних та вокальних творів.
-
Кіт дочекався. Приготувалися слухати. (https://youtu.be/OOyOUgS59f8)
-
Ось ви ми і прослухали. Які у вас залишилися враження від оркестру? Які почуття у вас виникли під час прослухування музичного твору? Який темп у музичного твору? Яка була музика? (сумна, весела, бадьора, загадкова, радісна)
-
Нашому Коту дуже сподобалася увертюра! Але він ніяк не може зрозуміти, які музичні інструменти тут «попрацювали»? (скрипка, труба, віолончель, флейта і т.д)
-
Кіт вчений хоче вам розповісти цікавий факт про оперу! В основі опери «Руслан і Людмила» — однойменна поема-казка О. Пушкіна. За сюжетом казки, головну героїню посеред весільного застілля викрадає чаклун Чорномор, сила якого прихована в довжелезній бороді. Богатир Руслан вирушає на пошуки своєї нареченої. Дорогою його підстерігають численні небезпеки, але врешті він знаходить Людмилу і звільняє її від лихих чарів.
-
Прослуховування «Маршу Чорномора» М. Глинки з опери «Руслан і Людмила».
-
А зараз ми з вами прослухаємо «Марш Чорномора» М. Глинки з опери «Руслан і Людмила». (https://youtu.be/geluTGc9TxY)
-
Ось ви ми і прослухали. Коту вченому дуже цікаво, які у вас залишилися враження від оркестру? Які почуття у вас виникли під час прослухування музичного твору? Який темп у музичного твору? Яка була музика? (сумна, весела, бадьора, загадкова, радісна, неспокійна)
-
Які музичні інструменти ви почули? (ксилофон, скрипка, труба, віолончель, флейта і т.д)
-
Бесіда
-
Кіт забув, що ми зараз з вами прослухали. Нагадаєте? (Уривки з опери М. Глинки «Руслан і Людмила»)
-
Розкажіть про свої враження від прослуханої музики. Якими засобами композитор змальовує ходу чаклуна зі свитою? Що ти можеш сказати про характер цього маршу? Молодці!
-
У мелодії маршу чіткі, голосні звуки оркестру чергуються із тихими, чарівними звуками челести. Ви знаєте, що таке челеста? Зараз Кіт вчений нам розповість. Челеста - ударно-клавішний музичний інструмент, формою схожий на піаніно. Цей схожий на піаніно клавішно-ударний інструмент вирізняється ніжним звучанням, що нагадує мелодійний дзенькіт дзвіночків.
-
Практична художньо – творча діяльність
-
Розспів
-
Діти, у нашого Кота так піднявся настрій, що він хоче почати співати! Але перед тим як нам почати співати нам потрібно гарненько порозспівуватися.
-
Але, перед цим ви повинні сісти, як справжні співаки.
-
А як сидять справжні співаки? Допоможіть нашому Коту сісти правильно. (сісти рівно, спину тримай прямо. Обидві ноги постав на підлогу, а руки покласти перед собою на коліна)
-
Всі зробили? (так)
-
Нагадайте, Коту вченому, скільки в музиці є нот? (сім)
-
Давайте повторимо їх разом. (до, ре, мі, фа, соль, ля, сі)
-
Тепер повторивши ноти, можемо розспівуватися.
-
(https://www.youtube.com/watch?v=URqPEcjFPWI&ab_channel=ТетянаПриходько)
-
До, Сі, До, Ре
Ре, До, Ре, Мі
Мі, Ре, Мі, Фа
Фа, Мі, Фа, Соль
Соль, Ля, Соль, Фа
Фа, Соль, Фа, Мі
Мі, Фа, Мі, Ре
Ре, Мі, Ре, До
-
Молодці, у вас дуже добре вийшло. Кіт готовий почати співати! А ви?
-
Робота за підручником.
-
Діти, відкрийте свої підручники з мистецтва на сторінці 112.
-
Відкрили? Знайшли пісню, яка називається «Шкільна пісня»?
-
Наш Кіт також навчався у школі, не дарма він зветься Котом вченим. Він вже хоче почати співати. Нетерплячий!
-
Давайте, з вами скоріше роздивимось слова пісні.
-
Із кількох куплетів складається пісня? (2 куплетів і приспів)
-
Прослуховування пісні
-
Давайте, послухаємо всі разом пісню. (https://mp3iq.com/m/281291-maj/22960478-shk-lna-p-snya/)
-
Про що співається в пісні? Про котів?
-
Хто є героями цієї пісні? Коти?
-
Який характер має ця пісня? (весела, сумна…)
-
Чи відбувається динамічний розвиток музики?
-
А тепер будемо розспівувати пісню. Наш Кіт вчений дочекався!
-
Сьогодні на уроці ми вивчимо 1 куплет і приспів.
3.1 Промовляння слів за вчителем.
3.2 Проговорювання слів по ритму пісні.
3.3 Прослухати 1 куплет.
3.4 Співаємо 1 куплет і приспів. (https://youtu.be/cVgV77aFRv8)
-
Підсумок уроку
-
Рефлексія. Проблемні питання до дітей
-
Давайте допоможемо Коту вченому назвати види театрів. Які ознаки характерні для кожного з них? (у драматичному театрі є літературний твір — п’єса, а головним засобом виразності — слово. У музичному театрі сюжет мистецького твору доносять до глядача за допомогою співу, інструментальної музики і танцю. На сцені такого театру ставлять оперу, балет, оперету. Музично-драматичний театр поєднує в собі ознаки драматичного і музичного театрів. У театрі ляльок сценічні дії виконують ляльки, якими керують актори-ляльководи)
-
Хто є композитором опери «Руслан і Людмила»? (М. Глинка)
-
Які музичні інструменти ви почули із опери «Руслан і Людмила» М. Глинка? (ксилофон, скрипка, труба, віолончель, флейта і т.д)
-
Вербальне оцінювання.
-
Ви всі молодці. Всі дуже гарно попрацювали. Коту дуже було приємно сьогодні з вами працювати.
-
Скажіть мені чи гарний у вас настрій після нашого уроку? Чи покращився він, якщо був поганим?
-
Молодці, добре.
-
Висновок.
-
Сьогодні ми познайомились з творчістю Миколи Глинки, вивчили нову пісню, пригадали, які існують театри. Ви були дуже активні. Я задоволена вашою роботою. Бажаю вам такого самого активного настрою на наступні уроки. До побачення!