Посилання на презентацію: http://surl.li/smbg.
Клас: 2
Тема. Розучування пісні «Розмалюю писанку». Малювання писанки. Писанка – символ українського народу
Мета: вчити дітей оздоблювати писанку, розучити пісню «Розмалюю писанку», ознайомити учнів із традиціями писанкарства в Україні, кольоровою гамою, розкрити зміст деяких писанкарських символів; формувати естетичні почуття, смак; розвивати творчі здібності, уяву, фантазію; виховувати почуття національної гордості за свій народ, його культуру, мистецтво, здатність зберігати традиції.
Очікувані результати: учень знає пісню «Розмалюю писанку», розпізнає деякі писанкарські символи та вміє їх зображувати.
Інтеграція з предметами. 1. Образотворче мистецтво, 2. Музичне мистецтво, 3. Я досліджую світ
Обладнання: комп’ютерна презентація, простий олівець, фломастери, маркери, аркуші А4 з намальованою формою яйця, текст пісні «Розмалюю писанку»
Джерела: http://surl.li/skpi, http://surl.li/skpl, http://surl.li/skpt.
Хід уроку
І. Організація початку уроку
1. Привітання
- Ось знову лунає дзвінок,
Запрошує всіх на урок.
Будемо дружно ми працювати,
Створювати та фантазувати!
- Добрий день, любі діти!
2. Перевірка готовності до уроку
- Сьогодні для роботи на уроці вам знадобляться фломастери або маркери, простий олівець, аркуш А4, які є у вас на партах та творчий настрій. Чи всі готові до уроку? Ніхто не забув свій свій творчий настрій?
3. Емоційне налаштування на урок
- Кожному з вас хочу побажати на цьому уроці бути:
У – успішним
С – самовпевненим
П – працьовитим
І – інформованим
Х – хоробрим
У – уважним
Тобто я вам бажаю УСПІХУ!
ІІ. Повідомлення теми, мети та завдання уроку
-
Сьогодні у нас незвичайний урок. На цьому уроці ми з вами познайомимося із традиціями писанкарства в Україні, кольоровою гаммою, дізнаємося зміст деяких писанкарських символів, вивчимо пісню про писанку та навчимося її оздоблювати.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
-
На сьогоднішньому уроці ми з вами дізнаємося багато цікавого про прикрашання пташиних яєць до великодніх свят і навчимося самостійно оздоблювати писанку! А ще я хочу, щоб ви допомогли мені дати відповіді на запитання в кінці уроку. Ось вони.
(Слайд)
-
Символом чого є яйце?
-
В що вірили українці, розписуючи писанки?
-
Що значать певні символи та кольори на писанках?
ІV . Актуалізація та коригування опорних знань з усіх інтегрованих предметів
-
Вступна розповідь про Великдень
-
Великдень — це свято відродження природи. Великодня обрядовість українців збереглася до сьогодні.
-
Існує декілька різновидів прикрашання пташиних яєць до великодніх свят. Це крашанки — фарбовані однокольорові яйця; крапанки — яйця, прикрашені різнокольоровими крапочками; дряпанки, на яких малюнок продряпують гострим предметом; мальованки, які дбайливо розмальовують народні майстри; і, нарешті, найчарівніші, найзагадковіші — писанки.
-
Для наших пращурів яйце було символом зародження життя, сонця. Найперше яйце, за легендою, мало всередині не жовток із білком, а зародок цілого світу. Розмальовані яйця присвячувалися сонцю й весні й розписувалися напередодні найбільшого свята весни.
-
-
Розповідь про писанку. Слухання та розучування пісні «Розмалюю писанку»
-
Писанка – один із яскравих видів декоративно-прикладного мистецтва України. Веселі писанки радують око, сприймаються як зразок високого мистецького смаку.
-
Свою назву писанка отримала від слова «писати», «розписувати». Писанкою в народі називають мистецьки розписані або орнаментовані пташині яйця. Дуже багато вірувань і легенд пов’язано з орнаментованим або пофарбованим яйцем — писанкою чи крашанкою.
-
З поняттям «писанка» з’явилося і поняття «писанкарство». Писанкарство – це чисте гладкофарбоване або оздоблене візерунками яйце. Запам’ятайте!
-
Із запровадженням християнства змінюється поступово і символіка писанки. Вона стала символом радості і віри у Воскресіння Ісуса Христа як символу всепрощення. Цікаво, що писанкарство було притаманне лише тим етнічним групам, які стали називатися українцями.
-
Історія писанок сягає в далеке минуле українського народу і пов’язана ще з язичницьким ритуалом возвеличення одвічного закону весняного відродження землі. Знамениті в усьому світі українські писанки беруть свій початок від прадавніх вірувань нашого народу.
-
Про писанку складено багато пісень. Сьогодні ми з вами прослухаємо одну з них під назвою «Розмалюю писанку» та вивчимо її.
-
Давайте перший раз прослухаємо пісню. (Слухаємо пісню)
-
Про що розповідається в пісні?
-
Що хоче намалювати автор на писанці?
-
Давайте другий раз прослухаємо пісню (Повторне слухання)
-
Тепер вивчимо нашу пісню. Текст ви бачите на слайді. (Вчимо пісню за алгоритмом розучування пісні. Вчитель читає, розучується по рядкам, 1 куплет, і т.д.)
-
Тепер давайте заспіваємо цю гарну пісню! (Виконуємо пісню 2 рази)
-
Фізкультхвилинка
-
Дуже гарно ми виконали пісню, втомилися. Давайте трохи відпочинемо!
-
Трава маленька-маленька (діти присідають).
Дерева високі-високі (встають та підіймати руки догори).
Вітер дерева гойдає-гойдає (повертаються навколо себе).
То вправо, то вліво нахиляє (нахиляються вправо та вліво).
То вгору, то назад (тягнуться вгору та назад).
То вниз нахиляє (нахиляються вперед).
Птахи летять-відлітають (махають руками-«крилами»).
Учні за парти тихенько сідають (діти сідають за парти).
-
Чудово, молодці!
-
Розповідь про символи та кольори на писанках
-
А тепер знову повернемося до наших писанок, будемо знайомитися з символами, які на них зображені. Розгляньмо, які символи прикрашають писанки та що кожен з них означає.
-
Колесо - як знак єднання найвищого спокою із напруженою силою - є вершиною досконалості, образом Вічності Божої і уявленням того безсмертя, яке у природі виражене повторенням відродження життя. У загальнохристиянському розумінні колесо є символом безсмертя і майбутнього небесного існування, образом безмежної Божої любові.
-
Сонце - як центр і основа небесного простору - є носієм світла і життя. Бог – це світло, і тому сонце є символом Бога.
-
Хрест - чотириріг, як символ Всесвіту - є знаком чотирьох сторін світу, чотирьох вітрів, чотирьох під року і чотирьох темпераментів. У християнстві хрест – це святий знак відкупу, яким церква все починає, благословляє і освячує. Тому належить йому перше місце серед християнських символів.
-
Разом із геометричними символами прикрашають наші писанки солярні (космічні) символи. Вважалося, що писанка, розписана ними, не лише милує око, але й просить сонце оберігати людей від хвороб, нещастя, злого ока.
-
Зірка – у давнину зірку пов'язували з Великою богинею. Зорю зображували по-різному: шести- семи-, восьмипроменева.
-
Сварга - знак святого вогню і сонця.У християнствісварга є символом Божественної Величі. У ранньому християнств ісварга охороняла від злих духів.
-
Блискавка – небесний вогонь, одночасно караючий і освячуючий; це поява сонячної сили і провісник божественного; до чого вона доторкається, те стає освяченим. В християнстві – це блиск Божої Ласки.
-
На писанках стилізовано зображують дерева й квіти, овочі й фрукти, навіть цілі рослини. Писанки, мальовані рослинними символами і вживані у відповідних звичаях й обрядах, мали магічну силу: допомагали рослинам рости, вчасно дозрівати і давати багатий урожай.
-
Гілка - як частинка дерева є важливим символом культури. Це образ живучості Божої Ласки, завжди нових проявів добродійності та заклик до нових добрих справ. Освячена лоза оберігає від хвороб та злих сил. Гілка на Трійцю є первістком природи, даром весняного цвітіння та символом безкінечного життя та Божої ласки.
-
Дубовий листок – пов'язаний з Богом Перуном. Є знаком чоловічої сили, мужності та витривалості. А в Святому Письмі дуб– є святим знаком, Божою Справедливістю.
-
Колосся і зерно- є образним відображенням предків, святою їжею і пристанищем сонячного божества.
-
Якщо ми завітаємо на Гуцульщину, то побачимо надзвичайно цікаві й красиві писанки із зображеннями тварин. Ці символи мали подвійне значення. Вони мали надати авторові писанки такої сили, здоров’я та витривалості, як у тварини, що він зображував, а тваринам — довгого й плідного життя.
-
Півень - передвісник дня - провідникбожогосонця та сторож, якийохороняє добро відвпливу зла. У християнствіпівень, як передвісниксвітла, є символом Христа, світла, що перемогло темряву. Птахи символізуютьблагочестяСвятих та їхпіднесення до Бога.
-
Кінь – У архаїчній міфології Бог-Сонце їде по небу на вогняних конях. Кінь - символ невтомності руху сонця та нестриманої швидкості плинної води.
-
Риба - символізує воду, а також, як і вода, є символом життя та смерті. Через її незвичайну якість примноження вона є поширеним знаком щастя. У християнстві - це символ новохрещених.
-
Знаки-символи поєднувались з символікою кольору, тому кожен колір на писанці мав певне символічне значення, були дуже важливі для сприйняття писанки як оберегу.
-
Ось ми й познайомились із таким цікавим видом декоративно-прикладного мистецтва, як писанкарство. (Пригадуємо ще раз, що таке писанкарство)
-
Цікавий факт! Не лише в Україні, знають про писанку, а й по всьому світу! Тому люди увіковічнили красу і велич української писанки у вигляді пам'ятників. (Слайд)
V .Творче перенесення знань і навичок учнів у нові ситуації
-
Оздоблення писанки
-
А зараз усі приготуйте фломастери або маркери, прости олівчик та свій аркуш із формою майбутньої писанки. У вас вже є форма яйця на аркуші, ми з вами будемо її прикрашати,!
-
Зараз ми з вами переглянемо відео, де прикрашають писанку. (Після цього вчитель демонструє готовий малюнок)
-
Які елементи ви побачили?
-
Під час оздоблення своєї писанки, ви можете пофантазувати та зробити свій індивідуальний стиль!
-
Починаємо! (На дошці виведені символи та приклади готових писанок)
2. Індивідуальна допомога учням.
VІ. Узагальнення та систематизація навчальних досягнень дітей
-
Відповіді на запитання
-
Давайте з вами пригадаємо, що сьогодні дізналися та дамо відповіді на запитання.
-
Символом чого є яйце?
-
В що вірили українці, розписуючи писанки?
-
Що значать певні символи та кольори на писанках?
-
Повторне виконання пісні «Розмалюю писанку»
-
На початку уроку ми з вами вивчили пісню «Розмалюю писанку». Давайте пригадаємо її та заспіваємо ще раз. (Виконання пісні)
-
Коли прийдете додому, обов’язково заспівайте цю пісню батькам, бабусям і дідусям, щоб вони почули ваш гарний спів!
VІІ. Підбиття підсумків інтегрованого уроку. Рефлексія «Мікрофон»
-
Сьогодні на уроці ми з вами навчилися оздоблювати писанку, вивчили пісню про писанку, а також познайомилися із традиціями писанкарства в Україні, кольоровою гаммою, дізналися зміст деяких писанкарських символів. Дякую, що були сьогодні активні та слухняні!
Рефлексія «Мікрофон»
Діти висловлюються за структурами:
-
Сьогодні я запам’ятав, що …
-
Мені дуже сподобалося, коли ми…
-
Я не досить гарно навчився/вивчив…