Домашня хімчистка або корисні поради на повсякдень

Про матеріал
Корисні поради для юного хіміка, видалення забруднень органічного походження з поверхні тканини і не тільки.
Перегляд файлу

«Домашня хімчистка або корисні поради на повсякдень»

 

Тема: видалення забруднень органічного походження з поверхні тканини.

Мета: ознайомитися зі способами усунення різних забруднень із поверхні тканини; навчитися видаляти різні плями.

Обладнання:  колби плоскодонні з корками, скляні палички, шматочки пінопласту, розчини прального порошку (1%), лимонної кислоти (1%), розчин оцтової кислоти (w= 9%), ложку розчину амоніаку (w= 10%),  нашатирний спирт (1%), гідроген пероксиду (w= 3%), розчин  щавлевої кислоти, гліцерин, бензин, порошок крейди, кухонна сіль, паперові рушники, праска, сира картопля, забруднені тканини (бавовняна ганчірка, якою витерли пил, ганчірка з плямами чаю та вина, фарби для волосся, стеарину та парафіну,  поту, іржі, лаків, масних, ягід та зеленої трави, йоду, свіжих плям крові ), вата, фільтрувальний папір, порошок крейди, бензин.

Дослід 1. Виведення плям йоду

Нанесіть краплю йодної настоянки на клаптик білої тканини. Пляму змочіть холодною водою і кілька разів з обох боків тканину потріть свіжим зрізом сирої картоплі. Що спостерігаєте? Після цього тканину прополосніть кілька разів до повного видалення  плями. Чому зникла пляма?

Дослід 2. Видалення плям від ягід та зеленої трави

1. Виведення ягідних плям

а) свіжу пляму відразу присипте кухонною сіллю, потім промийте чистою водою і виперіть звичайним способом.

б) розтягніть тканину з плямою й обережно вимийте під струменем гарячої води з чайника, доки вона не зникне.

в) пляму на білій тканині змочіть розчином гідроген пероксиду (одна чайна ложка на  пів склянки води, до якої треба додати кілька крапель розчину амоніаку), потріть чистою  ганчіркою. Далі промийте водою і висушіть на повітрі.

Гідроген пероксид знебарвлює барвник, який є в ягодах.

 2.Видалення плям від зеленої трави

Спочатку пляму протріть розчином кухонної солі (для цього візьміть дві вагові частки солі й десять вагових частин води). Потім виперіть річ у теплій воді.

Дослід 3. Видалення масних плям

1. За допомогою бензину.  Під пляму забрудненої тканини підкладіть бавовняну тканину, або складений у декілька разів фільтрувальний папір, а потім потріть забруднену ділянку змоченим у бензині  ватним тампоном.

2. При видаленні масних плям з усіх видів тканини, крім ацетатних, застосовують суміш рівних кількостей ацетону та бензину.

3. Свіжі масні плями можна видалити теплою праскою (нагрітою до 100С) через декілька шарів фільтрувального паперу, покладеного з обох боків забруднення.

4. Протерти забруднену тканину ватним тампоном, змоченим теплою сумішшю розчину амоніаку та прального порошку (по одній чайній ложці на пів склянки теплої води), а потім гарячою праскою пропрасувати через білу вовняну тканину.

5. Свіжі масні плями можна видалити, присипавши порошком крейди на 2-4 години. Крейду видалити щіткою.

6. Масні забруднення з коміру верхнього одягу можна видалити, протираючи ватним тампоном, змоченим розчином кухонної солі ( пів чайної ложки) в розчині амоніаку (три столових ложки).

Дослід 4. Видалення плям від лаків

Плями від спиртових та целюлозних лаків видаляють ватним тампоном, змоченим у розчині етилового спирту.

Дослід 5. Видалення плям від чаю та вина

1. Плями від чаю та вина можна видалити, змочивши забруднене місце в розчині  щавлевої кислоти (1 частина), лимонної кислоти (2 частини) та води ( 50 частин) на 1-2 години.

2. Забруднену чаєм ділянку тканини протерти ватним тампоном, змоченим у суміші нашатирного спирту ( пів чайної ложки) та гліцерину (2 чайні ложки).

Дослід 6. Видалення плям від фарби для волосся

Забруднену ділянку тканини фарбою для волосся помістити на 20 хвилин в суміш різних об’ємів гідроген пероксиду (w= 3%), розчину амоніаку (w= 10%) та води.

Дослід 7. Видалення плям від стеарину та парафіну

Для видалення плям від стеарину та парафіну достатньо гарячою праскою  пропрасувати забруднену ділянку через покладений в декілька шарів з обох боків  забрудненої тканини фільтрувальний папір.

Дослід 8. Видалення свіжих плям крові

Свіжі плями крові легше всього видаляються при пранні в холодній воді з використанням мийного засобу для прання у холодній воді, а потім злегка  теплій воді з будь-яким мийним засобом.

Дослід 9. Видалення плям поту

Забруднену ділянку тканини опустити на 1 годину в розчин оцту ( 1 столова ложка оцту та пів склянки теплої води). Після цього відіпрати в будь-якому мийному засобі.

Дослід 10. Виведення плям від іржі

1. На забруднену ділянку тканини покласти шматочок лимона, загорнутий у марлю, і придавити гарячою праскою. Спробу повторити, доки не зникне пляма.

2. Тканину з плямою іржі помістити на 3-5 хвилин у розчин оцтової кислоти  (2 столові ложки оцтової кислоти  (w= 9%) на склянку води), підігрітої до 80-900С. Потім тканину  промити теплою водою, в яку додано 1 столову ложку розчину амоніаку (w= 10%) на 1 л води.

Висновки: Зробити висновки щодо поставленої мети в роботі.

 

Усунення накипу з поверхні побутових приладів

   Дотримуйтесь правил безпеки під час виконання дослідів!                                    

Завдання. Усунути накип нерозчинних карбонатів з поверхні чайника, зробити профілактику утворення накипу в пральній машині-автомат.

Обладнання і реактиви. Лимонна кислота, чайник, каструля чи інший побутовий посуд, на стінках якого від тривалого кип’ятіння води утворився накип нерозчинних карбонатів.

Опис досліду:

  • Наповни чайник або каструлю на 2/3 водою, всип лимонну кислоту (якщо місткість посуду Зл, то достатньо однієї упаковки лимонної кислоти), закрий кришкою і постав кип’ятити на ЗО хв. на малому полум’ї.
  •  Після цього дай рідині охолонути (тому що реакція може ще продовжуватись).
  •  Після цього вилий розчин з посудини та ретельно ополосни її.

Результати експерименту і висновки.

Які зміни сталися зі стінками посуду? Яку речовину, на твою думку, можна взяти замість лимонної кислоти.

б) Профілактику утворення накипу на нагрівальному елементі пральної машини також можна зробити лимонною кислотою. 5 упаковок лимонної кислоти засип у приймач для прального порошку і вистав режим прання (повний цикл) при температурі 90°С.

 

docx
Додав(-ла)
Максимюк Марія
Додано
9 серпня
Переглядів
108
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку