Доповідь за матеріалами презентації вчителя біології і хімії Вербуватівської гімназії Крупської Г.М. "Проєктна діяльність як засіб соціального й інтелектуально-творчого саморозвитк

Про матеріал
Доповідь за матеріалами презентації вчителя біології і хімії Вербуватівської гімназії Крупської Г.М. "Проєктна діяльність як засіб соціального й інтелектуально-творчого саморозвитку здобувачів освіти в умовах формування ключових компетентностей під час вивчення хімії та біології"
Перегляд файлу

За матеріалами презентації вчителя Крупської Г.М.

 

Слайд №1

Дана презентація складена за матеріалами досвіду вчителя біології і хімії Вербуватівської гімназії Юр҆ ївської селищної ради Павлоградського району Дніпропетровської області Крупської Галини Миколаївни

 

Слайд №2

Особисті дані вчителя:

Дата народження – 23.04.1972. Місце народження – с.Богуслав Павлоградського району Дніпропетровської області

1989-1995 – навчання у Полтавському державному педагогічному інституті ім.В.Г.Короленка

Спеціальність – вчитель біології і хімії

Остання атестація – 2017р. Категорія – вища, звання – старший вчитель.

 

Слайд № 3

Педагогічне кредо:

 «За правильно розташованими, непошкодженими, міцними, безпечними сходинками можна кого завгодно привести  на

Будь-яку висоту» (Я.А.Коменський)

«Єдиний шлях, що веде до знання – це діяльність» ( Бернард Шоу )

 

Слайд № 4

Тема досвіду «Проєктна діяльність як засіб соціального й інтелектуально-творчого саморозвитку здобувачів освіти в умовах формування ключових компетентностей під час вивчення хімії та біології»

Деякі фрагменти розділів ввійшли до роботи директора гімназії Василенко О.О. 

( узагальненого педагогічного досвіду колективу Вербуватівської гімназії ) «Упровадження сучасних технологій і методик формування ключових компетентностей здобувачів освіти»

 

 

Слайд № 5

«Компетентність є сферою відносин, що існують між знанням і дією в людській практиці»

Предметні компетенції - сукупність ціннісних орієнтацій, знань,

умінь, способів особистісної чи соціально значущої продуктивної діяльності щодо кола об'єктів відповідної науки, що формуються засобами навчального пред­мета як результат особистісного досвіду здобувачів освіти

 

 

Слайд № 6

      Сам термін «ключові компетентності» вказує на те, що вони є «ключем», підставою для інших, більш конкретних і предметно орієнтованих питань.  «Компетенція» в перекладі з латини означає коло питань, у яких людина добре обізнана, має знання та досвід.

     Учитель стає більшою мірою «координатором» чи «наставником»,  ніж безпосереднім джерелом знань та інформації. Адже в цьому і заключається зміст НОВОЇ УКРАЇНСЬКОЇ ШКОЛИ – ПРОСТОРУ ОСВІТИ ДЛЯ СУЧАСНИХ УКРАЇНЦІВ.

        З точки зору компетентнісного підходу можна стверджувати, що вчитель повинен по-новому розуміти свою професійну діяльність. Від педагога вимагається не передача «учням» готових знань, а, насамперед, «вирощування» в «здобувачів освіти» здатності до самопізнання, самовдосконалення.

 

 

Слайд № 7 Методика викладання має бути насичена прийомами, що сприяють розвитку самостійності, дослідницьких умінь, інформаційної грамотності здобувачів освіти. Перспективним є використання діяльнісного підходу, уміння виконувати експеримент, різноманітні види самостійних робіт, уміти  спостерігати, самостійно отримувати й переробляти інформацію, уміло володіти інформаційно-комунікативними технологіями. Ознаки здобувачів освіти

Спрямованість: розвиток ключових компетентностей, що базуються на психосоціальних навичках;

Зміст: визначається державними стандартами і освітніми галузями, має відповідати викликам часу;

Методи навчання: Базуються на партнерстві, участі, активному навчанні, врахуванні актуальних проблем і рівня розвитку, наближеність до реального життя дітей і підлітків.

 

 

Слайд № 8

У рамках НУШ як самостійні техно­логії можна виділити

              різнорівневе навчання;

              колективне взаємонавчання;

             модульне навчання;

             технологію методу проєктів;

              ігрові та інформаційно-комуні­кативні технології;

             технологію співпраці та ін.

Метод проєктів – педагогічна технологія, зорієнтована не на інтеграцію фактичних знань, а на їх застосування і набуття нових.

 

 

Слайд № 9 Основні вимоги до використання методів проєктів:

1. Наявність  проблеми чи задачі для розв'язання якої потрібні інтегровані знання та дослідницький пошук.

2.   Практична, теоретична,  пізнавальна значущість  передбачуваних результатів.

3.   Самостійна (парна, групова)  діяльність здобувачів освіти.

4.   Визначення кінцевої мети  проєктів 

5.   Структурування змістової  частини проєкту  (з указанням поетапних  результатів).

6.   Використання дослідницьких  методів

7. Результати виконаних проєктів мають бути матеріальними, тобто певним чином оформленими   (відеофільм, альбом, газета, стаття, постер, гра, презентація та ін.).

 

 

Слайд № 10

 Класифікація проєктів

За методом чи видом діяльності: дослідницькі, творчі, пригодницькі,

рольово-ігрові, практико-орієнтовні, інформаційні, рекламні

За видом координації: безпосередній, прихований учасник проєкту, партнерський

За характером контактів: внутрішній (локальний), місцевий (населений пункт), регіональний, міжнародний

 

 

 

Слайд №11

За кількістю учасників: персональний, парний, груповий, колективний

За часом реалізації: миттєвий, короткостроковий, довгостроковий, епізодичний

За змістовним аспектом: природничо-науковий, дизайнерський, історичний, ігровий, спортивний, краєзнавчий, музичний та інші

 

 

 

Слайд №12

Інтегрований проєкт  з хімії та біології  «Вуглеводи.  Їх біологічна роль». Колективний, короткостроковий, природничо-науковий, дослідницький, внутрішній. Координація безпосередня.

 

Слайд № 13

 

Проєкт – хімічні розваги «Будинок Д.І. Менделєєва.  Вгадай  хімічний елемент». Короткостроковий, ігровий, командний, інформаційний партнерський, внутрішній

 

Слайд № 14

Пізнавальний проєкт «Тваринний світ вражає» (готували учні 9 класу для учнів початкової ланки). Груповий, миттєвий, краєзнавчий, ігровий, внутрішній. За координацією – прихований.

 

Слайд № 15

Проєкти  «Найпростіші», «Загальна будова рослинного організму» (Виготовлення аплікацій біологічних об’єктів). Індивідуальний, короткостроковий, природничо-науковий, дизайнерський, творчий, внутрішній.

 

Слайд № 16

 

Соціальний проєкт
«Милосердя і доброта – людства два крила». Колективний, короткостроковий, історичний, дизайнерський,  музичний, творчий, внутрішній, за координацією – безпосередній.

 

Слайд №17

Проєкти «Екологічні проблеми людства». Персональні, довгострокові, природничо-наукові, інформаційні, регіональні, місцеві

 

Слайд № 18

 

Проєкт клубу екологічних знань  «Барви ВЕСЕЛКИ»
на тему «Атака вірусів! Врятуй планету!». Груповий, довгостроковий, просвітницький, природничо-науковий, регіональний, партнерський.

 

Слайд №19

 

Проєкт клубу екологічних знань «Барви ВЕСЕЛКИ»
на тему «Щоб грунти родючими і щедрими були, будь господарем, людино, на своїй Землі!». Груповий, довгостроковий, просвітницький, природничо-науковий, регіональний, партнерський.

 

Слайд №20

 

Посезонна участь у проєктах “Не рубай ялинку”, “Збережи первоцвіт”, “Птах року”, “Зелена аптека”, “Зелена стежина”, “Школа – мій рідний дім”, “Відходи – в доходи” та інші

 

 

Слайд №21 Проєкт «Школа своїми руками». Тут поєдналося все: соціалізація діяльності (співпраця батьків, дітей, вчителів, адміністративних ресурсів), екологічні напрацювання з інформаційних джерел (які рослини добре себе почувають на нашій території, який видовий склад рослин обрати для висаджування), фінансова і математична обробка (обрахунки прогнозованої вартості матеріалів, складання кошторису, робота з благодійниками та спонсорами), гнучкість і  спонтанне коригування  у діях залежно від виникаючих обставин ( деякі моменти переплановувалися в залежності від погодних умов та доставки необхідних допоміжних матеріалів для ландшафтного дизайну).

 

Слайд № 22

Розважальний проєкт з циклу «Пори року»
«Осінній ярмарок» (Учні 8 класу приготували для учнів 5-9 класів). Колективний, довгостроковий, дизайнерський, історичний, ігровий, спортивний, краєзнавчий, музичний, рольовий, рекламний, партнерський

 

Слайд №23

 

Проєкт «Валентність. Ступінь окиснення елементів». застосовуємо «схему-ліфт» просторові молекули, виготовлені самими здобувачами освіти, де вони самі обирають матеріал та дизайн молекул, при цьому дотримуючись сутності виникнення зв’язків,

 

Слайд №24

 

Проєкти «Лото»  (хімічні формули), «Розрахунки за хімічними формулами» Застосування: визначення відповідності, вивчення назв та читання формул речовин,

 

Слайд №25

Проєкт «Моль – одиниця кількості речовини (молекул, атомів, йонів)». При поясненні поняття «моль» використовую асоціацію, як не дивно, показ комплексних порцій у їдальні та розбір їх на складові страви.

 

Слайд №26

 

Проєкт «Транспорт речовин» Використовується багатогранно: визначення відповідності, складання послідовних ланцюгів, термінологічний практикум, обирання зайвого, обирання потрібного…

 

Слайд №27

 

 

Проєкт-ілюстрація «Закони Менделя». Дає можливість складати схеми моногібридного та дигібридного схрещування, визначення відповідності, оперувати  термінами, обирати зайве чи потрібне…

 

Слайд № 28

 

Проєкт «Рівні організації живої природи». Використовується багатогранно: визначення відповідності, складання послідовних ланцюгів, термінологічний практикум, обирання зайвого, обирання потрібного…

 

Слайд №29

 

 

Проєкт-відповідність «Корифеї хімічних наук»

 

Слайд № 30 Проєкт «Граємо. Пізнаємо. Навчаємось». Втілення попередніх проєктів надихає на нові.  Оформлений і втілений в життя проєкт-квест «Граємо, пізнаємо, навчаємося!» (чи добре я орієнтуюся в парковій зоні «Казкове дитинство»). Розроблені карти, завдання, загадки, орієнтовані на різний віковий склад команд-учасників.  Усі гравці у захваті від цього проєкту. Бо в системі особистісно-орієнтованого виховання дуже цікавим і дієвим інтерактивним прийомом є також гра, квест, подорож, пошук. З допомогою ство­рення ігрової ситуації через спілку­вання прямо на очах відбувається аналіз розрізнених фактів і об'єднання їх у єдину картину, формування вмінь ко­лективної роботи, підвищення кому­нікабельності учнів, їх уміння слухати один одного, взаємодіяти, реалізуються лідерські задатки особистості дитини.

 

 

Слайд № 31

Заняття дослідницької  групи  «Юний натураліст»

Проєкт «Значення, склад ґрунту та догляд за ним»

 Мета: Розказати про важливе значення ґрунту, показати  на практиці, з чого складається грунт, довести  на прикладах важливість правильного догляду за ґрунтом.

Груповий, дослідницький, партнерський, довгостроковий, демонстраційний

 

 

Слайд № 32 В даний час особливо гостро постають перед людством проблеми взаємодії  всіх компонентів екосистем. Життя дає нам завдання і проблеми, які можуть бути представлені  по різному. І коли ми  намагаємося їх зрозуміти, осмислити, то й  рішення наші стають більш виваженими та раціональними.

Об’єкт дослідження:  алелопатичні взаємодії між організмами  в екосистемах.

Предмет дослідження:      перспективи використання досягнень алелопатії для раціонального формування екосистем.

Мета  дослідження:     виявити особливості взаємовпливу організмів через їх хімічні виділення.

Для досягнення поставленої мети  розв’язані наступні  завдання:

підвищення інформаційної компетентності (ознайомлення з  науково-популярними джерелами в галузі досліджень алелопатії); проведення досліджень  та   спостережень;

створення натуральних та віртуальних  моделей екосистем;

проведення аналізу здобутої інформації; узагальнення оформлення результатів  роботи.

Методи дослідження:  пошуково-інформаційний, спостереження, дослідження,  моделювання, експериментальний, аналітичний.

Результати цієї роботи – це не тільки  пізнання світу екологічної алелопатії, а й глибокі переконання у надзвичайній важливості  довготривалої праці геніальних вчених, які своє життя присвячували і присвячують вивченню взаємодій між організменними  структурами.

 

ВажливимунавчаннінинішніхздобувачівосвітиєзастосуванняSMART Notebook.Аджерозширюєтьсяможливістьвикористатипристрійякпасивно(якпроєктор),так іінтерактивно.Писатиікоментувати.Складатиколективніпроєкти,продемонструватисвою роботу назагал.Поділитисяобмінятисяпошуковимиматеріалами,порівнятикласифікаціїчитермінологіюрізнихавторів.Дужедоречновикористовуватизастосункицьогопристрою:-«Заповнітьпропуски»-розвитокдедукції,композиціїіпам’яті;-«Ігровешоу»-захопливийспосібпереглядувмістууроку;-«Відповідність»-розвиватокнавичоквзаємно-однозначноївідповідностіікороткочасноїпам'яті;-«Порядоксортування»-розвиваютьсянавичкипорівняння,дедукціїіпослідовності;-«Суперсортування»-полегшеннянавчаннячерезкласифікацію,групуванняпонять ілогічнемислення;-«Гонки»-змаганнявтестуваннінашвидкістьіправильність;-«Переворот»-покращенняпам’яті,словниковогозапасу інавичкивзаємо-однозначноївідповідності;-«Відкриттяпідписів»-сприяєрозвиткупам’ятіідедукції.

Слайд № 33 Дуже доречно використовувати застосунки SMART Notebook  при вивченні нового матеріалу, закріпленні вивченого:

-«Заповніть пропуски» - діти переміщують слова чи числа в пропуски (розвиток дедукції, композиції і пам’яті);

-«Ігрове шоу» -  по черзі відповідають на питання з декількома варіантами відповідей та на питання типу «правда чи неправда» (захопливий спосіб перегляду вмісту уроку);

-«Відповідність» - підбирають зв’язані між собою елементи, щоб розвивати навички взаємно-однозначної відповідності і короткочасну пам'ять);

-«Порядок сортування» - впорядковують питання в порядку сортування (розвиваються навички порівняння, дедукції і послідовності);

-«Суперсортування» - треба розсортувати елементи по двом категоріям (полегшення навчання через класифікацію, групування понять і логічне мислення);

-«Гонки» - змагаються в тестуванні на швидкість, намагаючись швидко і правильно відповідати на питання;

-«Переворот» - повертання карток (покращення пам’яті, словникового запасу і навички взаємо-однозначної відповідності);

-«Відкриття підписів» - вивчають назви конкретних частин зображення (сприяє розвитку пам’яті і дедукції) та ін.

 

 

Слайд № 34 Великою перевагою проєктної діяльності є вміння,

які набувають здобувачі освіти, а саме:

  •  планувати свою роботу, попередньо прораховуючи можливі результати;
  • опрацьовувати тексти матеріалів на державній мові;
  •  використовувати багато джерел інформації;
  • не відкидати наукове підгрунття вітчизняних та іноземних вчених;
  • самостійно збирати і накопичувати матеріал;
  • при потребі здійснювати математичні обчислення результатів, використовувати теорію ймовірності;
  • аналізувати, співставляти факти, аргументувати свою думку, приймати рішення;
  • встановлювати соціальні контакти (розподіляти обов’язки, взаємодіяти один з одним);
  •  створювати «кінцевий продукт» - матеріальний носій проектної діяльності;
  • пропонувати застосувати результати роботи у житті;
  • застосовувати результати роботи у збереженні здоров’я, життя, довкілля;
  • представляти створене на загал;
  • вміти застосувати власні напрацювання для створення більш складних, глибших, грунтовних проєктів, тобто уміння вчитися впродовж життя;
  •  оцінювати себе та інших.

 

 

Слайд № 35        Самоосвіта та результативність роботи 

Пройшла онлайн-курс Prometeus «Освітні інструменти критичного мислення», «Медіаграмотність для освітян», “Наука про навчання: Що має знати кожен вчитель?», отримала відповідні сертифікати.

           Регулярно слідкую за новинками платформи «На урок», використовую матеріали у роботі з біології, хімії та у позакласній роботі при підготовці позакласних заходів.

           Взяла участь у вебінарах «Організація дистанційного навчання за допомогою  Classroom», «Використання можливостей «На урок» для дистанційного навчання».

           Пройшла навчання на  платформі «На урок»: «Викладання біології в умовах дистанційного навчання», «Викладання хімії в умовах дистанційного навчання».

           Пройшла навчання  за різноманітними курсами на веб порталі «Дія» Цифрова освіта склала іспити для отримання відповідних сертифікатів.

           Опрацювала «Простір освіти для сучасних українців» про ключові компетентності для життя та  підготувала матеріали для учнів.

           Постійно приймаю участь у науково-практичних  фахових, предметних семінарах-практикумах.

Учні - учасники другого етапу (районного) Всеукраїнських учнівських олімпіад з біології і хімії (завжди є призові місця),

завжди  з задоволенням приймають участь в предметних  олімпіадах «На урок» (біологія, хімія),

члени  екологічного клубу «Барви ВЕСЕЛКИ»  постійні учасники Всеукраїнського конкурсу «Земля наш спільний дім» (обласний етап),

Один учень - учасник  Всеукраїнської олімпіади з екології (обласний етап – 4 місце) з екологічним проєктом «Раціональне екологічне поєднання рослин в біогеоценозах з врахуванням секретів алелопатії».

 

Слайд № 36 Вивчення біології, хімії, а в останні роки ї проєктна діяльність допомогли багатьом моїм учням (а їх за 30 років педагогічної праці…) визначитися з майбутньою професією, заняттям за інтересами, громадською діяльністю, добрими справами, активною життєвою позицією. Серед них майбутні і практикуючі лікарі, майбутні і працюючі педагогічні працівники, ландшафтні дизайнери, зооволонтери, працівники торгівлі і ресторанного бізнесу, юристи, діячі мистецтва і культури та інші. Чому такий необмежений розмах у таких різних напрямках? Просто, працюючи над тим чи іншим проєктом, розширюється світогляд, поглиблюється інтеграція наук, відкриваються вміння, вподобання і нахили особистості. А це і є головний результат роботи – визначені у майбутніх бажаннях і звершеннях випускники.

 

docx
Пов’язані теми
Хімія, Майстер-класи
Додано
30 березня 2022
Переглядів
742
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку