Тема Другорядні члени речення: додаток, означення, обставина. Способи вираження другорядних членів речення
Мета: ознайомити учнів із другорядними членами речення, їхньою роллю в реченні; формувати вміння розрізняти додаток, означення та обставину, знаходити їх у реченні та умовно позначати; поширювати речення другорядними членами, виховувати почуття гордості за свій народ, любов до народної пісні.
Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу.
Хід уроку
І Актуалізація мотиваційних резервів учнів з теми
Граматична розминка
-Провідміняти слово пісня. Виділіть відмінкові закінчення
Запам’ятайте! усі відмінки, крім називного та кличного, називаються непрямими
-Утворіть словосполучення зі словом пісня, щоб воно було головним.Якими частинами мови виступають залежні слова в утворених словосполученнях?
- Утворіть словосполучення, щоб слово пісня в різних відмінках було залежним. Які питання поставили ви до залежних слів?
- Порівняйте речення. Чим вони відрізняються?
Пісня звучить. Українська пісня звучить в усьому світі.
- Отже, крім головних, у реченні можуть бути інші члени речення. Як вони називаються?
- Як ви думаєте, яке з вказаних речень є поширеним, а яке непоширеним?
ІІ Ознайомлення учнів з темою, метою та завданнями уроку
Виконання системи завдань
Прочитайте речення. Поясніть, як ви розумієте його зміст
Пісня тиха і тривожна, знайде друга вдалині.
Запам’ятайте! Слова тиха і тривожна становлять групу підмета. Вони називаються означеннями. Їх підкреслюють хвилястою лінією.
Група присудка - це слова, залежні від присудка. Поставте питання до слова друга. У якому відмінку стоїть це слово?
Слова, відповідають на питання непрямих відмінків, називаються додатками. Підкреслюють додатки пунктиром.
Від якого слова ви поставите питання до слова вдалині? Яке саме питання ви поставили?
Запам’ятайте! Слова, які відповідають на питання де? Куди? звідки?як?, називаються обставинами. Підкреслюють обставини пунктиром із крапкою.
Робота з підручником
Послідовність роботи з підручником: спочатку матеріал читає кожен учень самостійно; потім обговорюють прочитане в парах; після цього працюють в групах. Один учень (консультант) ставить запитання, інші вдповідають на них. За потреби консультант пояснює матеріал іншим членам групи.
Творчий диктант (Поширте речення другорядними членами речення)
Діти співають (додаток).
Лине мелодія (означення)
Звуки лунають (обставинами)
Творче завдання (письмово)
Поставте слова у дужках у потрібному відмінку. Складіть і запишіть з ними речення.
Читати (книжка про розвідники).боротися ( за, перемога, змагання). Робити (для, діти, іграшки, з, картон). Написати (сестра, лист). Повертатися (з, кошики, ягоди).
Вправа з підручника
(Списати речення, підкреслити головні та другорядні члени речення)
ІІІ Систематизація й узагальнення вивченого
Гра “Мовний міні-футбол”
ІV Підведення підсумків уроку
VІ Рефлексія
Чи сподобався вам проведений урок?
Що нового ви дізналися на уроці?
Назвіть 5 факторів, які обумовили твоє позитивне ставлення до уроку.
VІІ Домашнє завдання
Написати твір-мініатюру на тему: “Я люблю свій рідний край”