Урок № Дата 5 клас
Тема: Другорядні члени речення. Означення.
Мета:
Тип уроку: урок засвоєння знань
Обладнання: підручник (Заболотний), дидактичні картки.
Методи та прийоми: метод вправ, бесіда, робота з підручником, робота на картках, складання сенкану, «мікрофон» (етап рефлексії).
Епіграф до уроку:
Козацькому роду нема переводу
Народна творчість
Хід уроку
Любі діти, добрий день!
Зичу вам праці і натхнень.
А іще вам побажаю сил, здоров'я на весь день.
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а думати.
ІІ. Актуалізація знань, умінь та навичок.
Учні отримують картку, в якій мають заповнити клітинки.
Напиши відповіді |
Визнач граматичну основу речень. |
Напиши відповіді |
Речення за метою висловлювання поділяються на: |
Тато швидко майструє дерев’яний стілець. |
Присудок – це |
Синтаксис – це |
Віка любить танцювати. |
Слова в реченні пов’язані між собою: |
Підмет - |
Мама готує неперевершені страви. |
Словосполучення – це |
ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку.
Отже, ми сьогодні будемо вивчати новий член речення. Чи може існувати речення без підмета? А без присудка? А чи може існувати речення без граматичної основи? Правильно, не може. Речення є реченням лише тоді, коли в його складі є головні члени речення (або один із головних членів речення). Сьогодні ми з вами поговоримо про такі члени речення, які називаються другорядними.
Діти отримують картку
Погляньте, діти, на речення лівого та правого стовпчика. Які вам більше до вподоби. Чому?. Чого не вистачає в реченнях 1 стовпчика
Козаки боролися за незалежність Вітчизни. Ці люди завдавали опору ворогам. Понад усе вони шанували зброю. |
Мужні і відважні, українські козаки боролися за незалежність рідної Вітчизни. Ці відчайдушні люди завдавали жорстокого опору різним ворогам. Понад усе вони шанували добротну зброю. |
Учитель. Чим саме різняться ці речення? Поставте до цих слів питання.
Отже, це означення, без них якого б була наша мова? Так. Без них суха була би мова одноманітна, не чудова. А чи згодні ви з тим, що написано про козаків? Що ви знаєте про цих людей? А можливо хтось згадає прислів’я про козацьку долю? Тож запишіть епіграф нашого уроку: «Козацьком роду нема переводу». Як ви розумієте ці слова?
IV. Опрацювання теоретичного матеріалу матеріалу.
V. Формування умінь та навичок
1. Два учні працюють біля дошки)
1 завдання. Зробити синтаксичний аналіз словосполучення: козацька шабля.
2 завдання. Зробити фонетичний розбір слова: козак.
Вітер віє на долину (хитання руками в обидві сторони)
Ми сини твої, Вкраїно (руки вгору).
В нас є розум, сила й вдача (руки до плеч і вгору).
Ми брати твої, козаче. (крокують).
Від Черкащини й Карпат
Всюди є наш рідний брат.
Ми пліч-о-пліч всюди разом.
1 група.
Завдання для групи № 1
Виписати з тексту всі означення. Зробити синтаксичний аналіз речення (підкреслити члени речення, надписати зверху над кожним словом частини мови).
Українське козацтво відіграло важливу роль у становленні нашої країни. Воно вплинуло на формування специфічних рис національної культури, народного характеру. Мужнє козацтво надихало українців на боротьбу. Ми – нащадки славетних козаків.
2 група. Завдання для групи № 2
Записати речення, на місці крапок вставити означення із довідки. У 1 реченні підкреслити члени речення.
Довідка: героїчними, українського, польськими, запорозькі, невмируща, народних, сміливих, відважних.
3 група. Завдання для групи № 3
Випишіть з тексту означення. Складіть з ними словосполучення. складіть 2 речення з означеннями про козаків.
Запорозькі козаки відомі на весь світ. Їхня відвага і мужність не залишає нас байдужими. Адже так відважно боротись за рідну землю могли тільки українці. Ми повинні знати про цих відчайдушних і сміливих людей
Означення
другорядний, не головний
який? чий? котрий?
Вказує на ознаку і приналежність предмета
член речення
опрацювати § 52 (для всіх)
вправа 414.
Сьогодні я дізнався(лася) … .
Я зрозумів(ла) … .
Ми навчилися … .
Щоб поглибити знання з теми, вдома я буду…
1