Тема: Другорядні члени речення. Тренувальні вправи
Мета: поглибити знання учнів про другорядні члени речення,їхню стилістичну роль у зв’язному висловлюванні;формувати загально-пізнавальні вміння ставити запитання до другорядних членів речення й виділяти їх умовними позначками;удосконалювати творчі вміння визначати межі речень у зв’язному висловлюванні;дидактичним матеріалом слугуватимуть рядки з поетичних та прозових творів українських письменників.
Очікувані результати:
Учні мають знати: основні відомості про другорядні члени речення.
Учні мають вміти: розрізняти другорядні члени речення;вміти ставити запитання до другорядних членів речення та виділяти їх умовними позначками.
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок на основі набутих знань.
Обладнання: таблиця “Кольоровий настрій”,тлумачний словник,мультмедія,картки
Методи,прийоми та форми роботи: розповідь учителя,технологія “Кольоровий настрій”, творче спостереження над мовним матеріалом,відтворення деформованого тексту,лінгвоестафета,”Чиста дошка”.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Повідомлення теми й мети уроку,усвідомлення її учнями.
Епіграф:
Неба в’яне просинь і мете,мете
Жовтокоса осінь листя золоте.(В. Сосюра)
- Кожна пора року по-своєму прекрасна,чарівна й неповторна. Проте не можна не погодитися з тим,що саме восени природа найповніше відкриває всі свої скарби:дозрілість і ряснота плодів,багатство і розмаїття барв,різноманітність погоди- від ясних погожих днів до першого снігу. Недарма,мабуть,і епітети,які добираємо до слова осінь,такі яскраві та неповторні:багата,щедра,золота,розкішна.
- Закріплюючи матеріал про другорядні члени речення,їхню стилістичну роль у зв’язному висловлюванні,ми говоритимемо саме про цю прекрасну пору року.
- Осінній листок у мене в руках- невипадково. Одному з вас я подарую цей листок,пояснюючи,чому це зроблено,і промовляючи при цьому фразу: “Я дарую тобі цей листок для того щоб...” Своєю чергою ви даруєте листок комусь із присутніх,супроводячи це відповідними поясненнями.
- Щойно дзвінок повідомив про початок уроку. Уявімо,що звуковий дзвінок замінили на кольоровий. Якого кольору він був би для вас на початку уроку?А наприкінці? Спробуйте саме так передати і свій настрій у кольорах,заповнивши таблицю.
ІІІ. Актуалізація мотиваційних резервів п’ятикласників з теми
- Дати визначення другорядним членам речення:додатку,означенню,обставині.
Була тепла,ясна осінь. Повітря прозоре,тихе. На заході,під безхмарним небом стояло здорове золоте сонце. Надворі падолист,а здавалось,що то золото капає на землю з дорогих шат(звернутися до тлумачного словника).
- Чому сприяють другорядні члени речення?
IV. Виконання практичних завдань творчого характеру
Творче спостереження над мовним матеріалом.
- Списати текст,виділяючи пунктиром додатки. Зробити висновок,якими частинами мови,окрім іменника,можуть бути виражені додатки(картки,робота в парах).
Жили ми в певній гармонії з силами природі. Зимою мерзли,літом смажились на сонці,восени місили грязь,а весною нас заливало водою,і хто цього не знає,не знає тієї радості і повноти життя. Осінь пливла до нас з Десни.
Відтворення деформованого тексту.
- Визначити межі речень. Прочитати і списати,розставляючи потрібні розділові знаки. Знайти означення,підкреслити їх хвилястою лінією.
Люблю свою столицю
Ви бачили місто в золотому саду то наш Київ тепла осінь тихо ступає його вулицями дніпрові кручі вона вже розмалювала неповторними золотистими фарбами.
- Дати характеристику першим трьом реченням за метою висловлювання та емоційним забарвленням.
- Діти,скажіть,про який другорядний член речення ми не сказали?
- Записати прислів’я,підкреслити обставини.
Навесні джміль,а в жовтні бджола жениться.
V. Систематизація знань
- Клас поділяється на команди,які одержують окремі картки із завданнями. Кожен учасник своє завдання і передає картку наступному. Перемагає та команда,яка першою правильно виконає завдання.
Осінні дні стають усе коротші,
Від того прикро,навіть гірко дням.
Не встигли вранці ледь відкрити очі,
А треба вже ставати надбанням(звернутися до тлумачного словника).
IV. Підсумок уроку
“Чиста дошка”(на дошці прикріплені запитання,якщо учні дають на них правильні відповіді,запитання знімаються,поки дошка не залишиться чистою).
Приклад запитань:
1.Чому сприяють другорядні члени речення?
2.Якими частинами мови можуть виражатися додатки,окрім іменників?
3.Обставина графічно виділяється -.-.-.-.?
4.Що називається означенням?
VII. Домашнє завдання
Опрацювати матеріал підручника,виконати тестові завдання.