Екологічний проект "Вплив сича на популяцію серпокрильців". Учень спостерігав появу нехарактерного хижака для міського довкілля на популяцію серпокрильців.
Вплив сича на популяцію серпокрильців Роботу виконав: Травченко Сергій Миколайович, учень 10-А класу ХЗОШ № 145 Харківської міської ради Харківської області. Науковий керівник: Веденіна Марина Валеріївна, учитель біології ХЗОШ № 145
Номер слайду 2
Предмет дослідження: а) унікальний випадок появи сича в міському довкіллі; б) раптове зникнення колонії серпокрильців у період гніздування, під час вигодовування пташенят. Об’єкт дослідження: а) визначення виду хижого птаха та наслідків його життєдіяльності; б) уточнення втрат птахів із родини Серпокрилих унаслідок контакту з сичем.
Номер слайду 3
Мета роботи Поділитися з читачами виявленими фактами, спостереженнями, розповісти захоплюючу історію з життя міських птахів. Актуальність Потрібно вивчати умови існування птахів у міському довкіллі, не шкодити їм, а допомагати вижити.
Номер слайду 4
Щоб берегти землю, природу, треба її полюбити, щоб полюбити, треба пізнати. А пізнавши – неможливо не полюбити. М. Пришвін Птахи приносять користь і радість людям.
Номер слайду 5
Увесь небесний простір був усіяний темними фігурками серпокрильців
Номер слайду 6
Коротко про серпокрильців Найшвидші пташки на планеті. Розвивають швидкість до 160 кілометрів за годину. Їхня стихія – повітря: у небі вони їдять, п’ють та сплять. По землі не ходять, на гілках і дротах не можуть сидіти через форму і розмір лап. Гніздяться у двох суміжних дванадцятиповер- хівках близько 15 років. Належать до ряду Сер- покрильцеподібних, родини Серпокриль- цевих, найближчі їхні родичі – колібрі.
Номер слайду 7
З ластівками схожі внаслідок подібного харчування та гніздування (конвергенція). Здатні на деякий час кидати яйця чи пта-шенят при відсутності тепла та їжі. Потім повертаються, і все продовжується. Літають не лише вдень, а й увечері та вночі. Як не буде птахів, то і людське серце стане черствішим. М. Стельмах
Номер слайду 8
Проживання серпокрильців на околиці Харкова Організовані щорічні дії птахів Наближені терміни виконання Приліт зграї до місця гніздування 8–15 травня Період насиджування кладок 2–5 червня – 28–31 червня Період вигодовування пташенят 1–3 липня – 12–14 серпня Виліт з місця гніздування за місто 20–22 серпня Відліт колонії на зимівлю до Пів- денної Африки 28 серпня – 3 вересня
Номер слайду 9
Гість 626-го мікрорайону міста Харкова (середина літа 2019 року). Найменша сова України занесена до Червоної книги. Сичик-горобець – рідкісний гніздовий вид. Людмила Ступчук
Номер слайду 10
Стислий хід подій • Увечері з’явилися дивні протяжні звуки, схожі на голос птаха. Зойки повторювалися з тиждень. • Удень нікого нового на вулиці не було, але птахи не подавали голос і боялися пролітати через двір. • Значно зменшилася кількість до-рослих серпокрильців за вікнами. • Потім уся колонія раптом зникла. • Кількість комарів збільшилася. • Знайомий бачив неподалік сича.
Номер слайду 11
Відомості про сича Очевидець описав птаха як малого, сіренького, з плямками й без вушок. Великі й вухаті види були відкинуті. Серед аудіозаписів знайдено схожий голос: вид хижака – сич горобиний. Дрібні птахи склада- ють 22 % харчування, полює вночі, рідше – увечері та вранці.
Номер слайду 12
Абстрагування та факти • Сич міг утекти із зоопарку, бо в народі про них уже давно не чути. • Не захотів шукати мишей, адже поруч - багато беззахисних птахів. • Полював біля гнізд, бо в повітрі не дожене. Витягав і пташенят: за часом був період вигодовування. • Зникли ще деякі дрібні пташки.
Номер слайду 13
Висновки Сич швидко пристосувався до умов середовища: знайшов зручну здобич. У довкіллі з’явилося багато комарів. Зграя серпокрильців таки прилетіла цієї весни, отже, торік птахи кинули гнізда з малятами, щоб якось урятуватися. Від хижака постраждали також указані нижче пташки, а значить, і рослини.
Номер слайду 14
Після зникнення основної здобичі сичик-горобець полетів шукати краще місце. Може, й до свого зоопарку повернувся. На мою думку, природні умови України дозволяють розводитись цим пернатим. Якщо було сприятливе літо для швид-кого вигодовування серпокрильців, то колонія в основному могла й відлетіти.
Номер слайду 15
Завдання на майбутнє Продовжити спостереження за серпокрильцями. Вивчати особливості спілкування та гніздування птахів.