Екологічний вісник "Птах року 2017 - Канюк звичайний". Життя, поширення, розмноження канюка звичайного (Buteo buteo),
якого ще називають сарич, являє собою хижого птаха з сімейства яструбиних Цей вид найбільш звичний серед наших хижих птахів, саме його ми найчастіше бачимо з вікна автомобіля, що одинаком сидить на дереві, стовпі чи пагорбку. o-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:EN-US;mso-fareast-language:EN-US;mso-bidi-language:AR-SA'>buteo)
Канюк звичайний (Buteo buteo), якого ще називають сарич, являє собою хижого птаха з сімейства яструбиних Цей вид найбільш звичний серед наших хижих птахів, саме його ми найчастіше бачимо з вікна автомобіля, що одинаком сидить на дереві, стовпі чи пагорбку.
Серед рис, що виділяють канюка серед інших хижих птахів його розміру, а це великий птах із довжиною тіла понад 50 см і розмахом крил більше метра — округла голова та заокруглений хвіст, широкі крила, а також ширяючий політ. Загальне забарвлення канюка від рудувато-бурого до темно-бурого. Але радимо не особливо покладатися на цю ознаку при визначенні виду, оскільки в різних особин забарвлення може суттєво відрізнятися: крім різних відтінків бурого птахи можуть мати в своєму забарвленні жовтуваті та майже білуваті барви, різну плямистість та смугастість. Хоча зазвичай оперення верху темніше за оперення споду.
Крім того, помітно темнішим є оперення на кінцях крил і вздовж заднього
краю в порівнянні з рештою оперення крил.
Жижейко Оксана
Спецвипуск 2017 №3
Вид гніздиться майже на всій території країни, окрім півдня степової смуги, а от взимку трапляється повсюдно. Скрізь, де є мозаїка лісів із відкритими просторами — полями, луками, пасовищами — зустріти канюка звичайного буде не складно.
У природі канюки тримаються поодиноко: типовою є зустріч птаха, що сидить на дереві в лісосмузі вздовж дороги, річки чи яру тощо, а також ширяючого над відкритою місцевістю в пошуках здобичі.
В українській фауні три види канюків: звичайний (який, власне, і є героєм цього року) та степовий (рідкісний вид, що занесений до Червоної книги України) — ці два види гніздяться в нас і зимують, а також зимняк — вид, що прилітає до нас лише на зимівлю. Із трьох перелічених, широко розповсюджені канюк звичайний і зимняк. Темні риски чи поперечна смугастість на споді тулуба робить канюка схожим до яструбів, зокрема до яструба великого. Через це необізнані люди часто вважають їх яструбом, і сприймають як шкідливого птаха. Хоча способи полювання і харчовий раціон канюків суттєво відрізняються від яструбиних.
Гриневич Анна
Спецвипуск 2017 №3
Оскільки канюки - хижаки, то і раціон їхнього харчування зводиться до тваринних кормів, яке обов’язково включає ту чи іншу частку мишоподібних гризунів і найчастіше — досить значну: до 30, 50 і навіть 90%.
Живляться переважно гризунами. За один день канюк з’їдає десятки мишей і полівок, зберігаючи, таким чином, багато зерна. Тому, знищуючи канюків, ми не лише поводимося з цими корисними птахами нелюдяно та несправедливо, а ще й завдаємо шкоди сільському господарству, винищуючи природних ворогів шкідників зернових культур.
Серед гризунів улюблена здобич канюків — полівки. При полюванні на полях і лугах птахам трапляються сірі полівки, на лісових вирубках — руді. Не дивлячись на очевидну пристрасть до них, харчовий спектр канюка доволі широкий. В ньому є представники всіх класів наземних хребетних тварин, комахи. Із ссавців канюки добувають мишей, молодих ховрахів, зайців і кроликів, кротів, землерийок, навіть їжаків і дрібних хижаків (горностаїв і ласок). З птахів в лапи хижака потрапляютьнайчастіше злітки дроздів та інших гороб’ячих, зрідка пуховики тетерукових. Рептилії представлені в здобичі канюка ящірками і зміями, включаючи гадюк.
Чернюк Анна
Спецвипуск 2017 №3
Улюблена манера полювання канюка — кружляти над полями, виглядаючи з висоти 30 — 50 метрів заґавлених полівок. Літаючи над полем, просторою поляною або вирубкою, він час від часу немов призупиняється і зависає в повітрі, тріпочучи крильми немов боривітри (тільки менш вишукано). Повисівши так секунду-другу, складає крила і кидається на здобич. Без особливого, як правило, успіху: пійманням жертви завершується одна з 7 або навіть 10 атак. Нічого не поробиш — не спеціаліст. Інший звичайний спосіб полювання канюка — довгі «вартування» де-небудь на гілці або стовпі поблизу дороги, просіки, біля невеликої полянки або просто на узліссі.
Корецький Ростислав
Спецвипуск 2017 №3
Канюк звичайний - птах корисний. За одну добу він з'їдає до 35 дрібних гризунів. Якщо перевести це значення в більш серйозні цифри, то вийде близько 11 тисяч гризунів на рік. Без всяких сумнівів, пернатий розбійник таким чином надає велику користь навколишньому середовищу і сільському господарству, оскільки знищує шкідливих тварин. До речі, якщо мишей досить багато, то мишоїди взагалі перестають звертати свою увагу на іншу живність. Ось такий він корисний помічник – ось цей канюк! Птах користується успіхом у середовищі орнітологів та аматорів не тільки як винищувач гризунів, але і як вбивця гадюк! На жаль, природа не нагородила цих птахів імунітетом від отрути гадюк. Тому іноді змія і канюк винищують один одного. Проте в більшості випадку з цієї смертельної сутички переможцем все ж виходить пернатий розбійник. Орнітологи кажуть, що така сміливість і кмітливість притаманна всім представникам роду канюков. У неволі ці птахи проявляють витончену хитрість.
Канюків цього виду інколи використовують так само, як і соколів: удомашнюють та дресерують для полювання накуріпок та молодих кроликів для людей. Таких людей, які дресерують на це соколів і канюків називаютьсоколярами.
Канюк звичайний перебуває під захистом Бернської та Бонської конвенцій, Конвенції CITES, а також ряду регіональний червоних списків України.
Гриневич Анна
Спецвипуск 2017 №3
Андрусик Сергій
|
8 |