Екскурсія до річки
План характеристики річки
1. Назва річки.
2. Місцезнаходження річки.
3. Початок, куди впадає.
4. Басейн річки.
5. Довжина, ширина, глибина.
6. Швидкість течії.
7. Характер живлення.
8. Опис русла річки.
9. Опис річкової долини.
10. Робота річки.
11. Характеристика води в річці.
12. Рослинний і тваринний світ річки.
13. Використання людиною в практичній діяльності.
14. Охорона річки [3, с.11].
Історія розвитку більшості давніх цивілізацій пов’язана з річками. Вони є головним джерелом прісної води, служать природними шляхами сполучення.
На карті річкові системи нагадують кровоносні судини людського організму. Недаремно за річками закріпилася назва «блакитні артерії планети». Дуже різні та не схожі одна на одну, всі річки – великі трудівниці; вони транспортують воду на величезні відстані, зрошують земельні угіддя, постачають водою населені пункти, беруть участь у створенні нових форм рельєфу та мають величезні запаси енергії. Річку можна порівняти з істотою: вона народжується, дорослішає, працює, старіє, має свій характер, іноді спокійний, подеколи норовистий [2, с.133].
Річка – це водний потік, що тече в заглибленні, яке утворене його рухом. Це заглиблення називається руслом. Русло розташовується в більш широкому витягнутому зниженні земної поверхні – річковій долині, що тягнеться від її витоку до гирла.
Наша екскурсія пролягла до місцевої річки Рудавки.
Річка Рудавка (Піщатка) на карті
Річка Рудавка протікає у звивистому і неглибокому руслі. Має спокійний характер, течія повільна. Протікає річка на північній, північно-західній, західних околицях с. Запілля, немов підкова, оточує село. Починаючись у заболоченій місцевості за
с. Куснище, спочатку Рудавка тече на захід, а біля Пендзюхової гори круто повертає на південь.
Довжина річки – 28,2 км, падіння річки – 0,80 м/км. Річка є притокою Західного Бугу.
На річці є багато мостів. Річка протікає по заболоченій річковій заплаві, що покрита рослинністю, яка періодично затоплюється водою під час повені.
Рудавка не глибока. Навесні води більше і середня глибина становить 50см. Восени рівень води знижується і становить 12см. Ширина річища Рудавки 2,20м – 2,80м. Швидкість течії річки становить 30 м/ хв.
У літній день температура води в річці становила +22º. Але взимку температура знижується, і вода в річці замерзає.
Береги річки припідняті. Південні крутіші і становлять 3,30м, а в біля Пендзюхової гори вони ще вищі.
Річкова долина широка, заболочена, особливо в верхній і нижній течії, густо покрита трав’яною рослинністю. Місцями долина розорана селянами.
Річка іноді злегка меандрує – вихиляє своє русло. І тоді воно стає звивистим.
Меандри
По берегах річки ростуть дзвіночки, рослини висотою 5-30 см. Цвітуть у травні-серпні. Квіти переважно голубі та сині. Ромашки – одно- і дворічні рослини з розгалуженими стеблами, заввишки до 40 см. Цвітуть у червні і серпні. Росте як бур’ян на відкритих місцях [6, с.96]. Очиток – багаторічна рослина висотою 5-10 см. З повзучим стеблом і висхідними квітконосними пагонами [6, с.53]. Ялівець – вічнозелений кущ. Представник відділу Голонасінних. Ялівець виробляє фітонциди, є чудовим санітаром атмосфери. Живе ялівець довго, росте дуже повільно [9, с.121].
Ялівець
Зозулин льон – мох. Багаторічна рослина з прямостоячим невисоким стеблом, що густо вкрите вузькими зеленими листочками. Завдяки особливій будові листка мохи зелені і влітку, і взимку [6, с.26]. Хвощ польовий – багаторічна рослина чіткої симетричної будови. Замість справжніх листочків – кільця з редукованих лускатих листочків. У літніх пагонах наявні солі кремнієвої кислоти. Хвощ – злісний бур’ян, індикатор кислого ґрунту, є лікарською рослиною [6, с.10].
На берегах річки можна зустріти бобрів, що будують тут свої греблі.
Гребля бобрів через річку
Річки мають велике значення в природі. Вони є ланкою світового кругообігу води. Водообмін в них відбувається кожні 12 днів. Річки – головне джерело прісної воли. А це найбільш життєво необхідна речовина для людини і всього живого на Землі. Приємно відпочити на березі річки, вудити рибу, кататися на човні, купатися.
На сьогоднішній день загострюється проблема нестачі прісної води і охорони річок від забруднення відходами господарської діяльності. Жителям нашої планети потрібно дбати про збереження «блакитних скарбів», адже немає нічого ціннішого в світі за звичайну чисту воду [2, с.136].
Річка Рудавка
Міст через Рудавку
Пливи, пливи, мій кораблику
Річкова долина
Ми дзвіночки, лісові дзвіночки, славим день
Цвіте конюшина
І шумить трава
Хвощ польовий
Зозулин льон