Тема. Елеонор Портер (1868-1920). «Полліанна». Поліанна та її друзі
Мета: вчити характеризувати героїв; допомогти усвідомити, в чому полягає суть ідеї радості життя і відкриття світу; продовжувати удосконалювати навички роботи з підручником, аналізу великого за обсягом художнього твору; розвивати навички виразного читання, висловлення та обґрунтовування власних думок, міркувань; виховувати оптимізм, позитивний світогляд; продовжувати сприяти формуванню життєвих компетенцій.
Тип уроку: формування вмінь та навичок.
Обладнання: зошити, підручники, художній фільм «Полліанна», комп’ютер, ілюстрації до твору.
Дружба — найбільший скарб.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Доброго дня всім, гарного настрою і радості!
Сподіваюся, Полліанна нам в цьому допоможе.
ІІ. Актуалізація опорних знань:
1. Вікторина «Уважний читач»
1. В якому місяці починаються події твору? (Червні)
2. Скільки часу Ненсі пропрацювала у міс Поллі до приїзду Полліанни?
(2 місяці)
3. Скільки років міс Поллі? (40)
4. Чим вечеряла Полліанна в перший день свого перебування у тітки? (Хлібом з молоком)
5. У які дні тижня Полліанна допомагала Ненсі на кухні? (Середу і суботу)
6. Якою квіткою Полліанна прикрасила зачіску місіс Сноу? (Рожевою гвоздикою)
2.Вправа «Комплімент». Учні по колу беруть долоні свого сусіда у свої долоні і, дивлячись на нього роблять йому комплімент.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності:
Ви зробили один одному приємне, привнесли радість у нашу працю. А-
Радість — всесвіту пружина,
Радість — творчості душа,
Дивна космосу машина
Нею живиться й руша.
Радість квіти розвиває
І розгін дає сонцям,
їх в простори пориває,
Невідомі мудрецям.
(Ф. Шиллер. Ода «До радості» у перекладі М. Лукаша)
— Такі слова взяті за основу для гімну Євросоюзу. Це свідчить про те, що загальна тенденція розвитку світової цивілізації спрямована на реалізацію людиною її прагнення до щастя, гармонії та радості в цьому, на жаль, досить короткочасному людському житті. То ж будемо вчитися радості в Полліанни, знайомлячись із нею та її друзями, життя яких завдяки Полліанні змінилося.
2. Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ». Написати, які емоції, почуття, образи, явища тощо асоціюється з образом Полліанни.
/Радість, оптимізм, любов, усмішка привітність, весна, тепло, сонце…/
ІV. Оголошення теми і мети уроку.
V. Формування вмінь та навичок:
1. Слово вчителя.
2. Пошуково-дослідна робота. Робота в групах. Для груп пропонується простежити, як Полліанна своєю «грою в радість» вплинула на мешканців міста Белдінгсвіла. ЛОТО
Ім′я героя |
Яким був до зустрічі з Полліанною |
Що змінилося в житті героя завдяки Полліанни |
Тітка Поллі |
Холодна, стримана, сувора, з почуттям обов′язку, пункту-альна, сумна, одинока, нещасна |
Стала турботливою, доброю,чуйною, дозволила собі розпускати довге волосся, плакати, чепури-тися, одружилася, стала щасливою |
Ненсі |
Привітна, турботлива, добра, щира, але не любила свого імені та ранки по понеділках |
Полюбила своє ім′я, ранки по понеділках /не Гіфзіпа? це ім'я місіс Вайт/ |
Садівник Том |
Не може розпрямити спину через хворобу і старість |
Йому не треба нахилятися, щоб просапувати, бо він і так уже зігнутий |
Джиммі |
Сумний, зневірений, бездом-ний, хотів мати батьків, сім′ю, будинок |
Завдяки Полліанні у нього з′явилися друзі, надія на краще життя, його усиновив Дж. Пендлтон |
Місіс Сноу |
Дратівлива, вразлива, сердита хвора жінка, яка лежала в темній кімнаті і не дозволяла відчиняти вікна |
Стала терпимою, уважнішою до оточуючих, дозволяла відчиняти вікна і пускати сонячне проміння в оселю, розчісувати своє кучеряве волосся, робити різноманітні зачіски, прикрашені свіжими трояндами, знайшла для себе корисне заняття – в′язала речі для інших. |
Джон Пендлтон |
Замкнутий, похмурий,мовчазний, одинокий, прагнув «дитячої присутності» в своєму будинку |
Став цікавою, привітною, співчутливою людиною. Його життя набуло сенсу, стало яскравим, веселим, повноцінним. Завдяки Полліанні усиновив Джиммі, зробивши щасливими одразу двох людей. |
Священик Пол Форд |
Був засмученим, у розпачі, писав проповіді, розпочинаючи їх словами «Горе вам…» |
Зрозумів, які проповіді треба читати людям, щоб припинити їх сварки, плітки, егоїстичну поведінку, навчити робити добро; Полліанна розповіла про свого татка-місіонера, його дослідження біблійних «текстів радості». Усвідомив свою місію, роль у житті мешканців міста і починав проповіді так: «Радійте, люди…» |
Лікар Чілтон |
Завжди привітний, добрий, чуйний, але одинокий і нещасний, адже кохав якусь жінку, з якою їх розділяло давнє непорозуміння. |
Полліанна підштовхнула до думки про сімейне щастя, одружився. |
Вдова Бентон |
Тужила за померлим чоловіком і одягалася лише в чорне |
Змогла вгамувати свій душевний біль і прикрасила себе блакитним бантом |
Місіс Пейсон |
Сварилася з чоловіком і хотіла розлучення |
Вирішила заради дітей помиритися з чоловіком |
Інсценування уривка з повісті
Міс Полі холодно підвела на неї очі.
- Ти повечеряла, Поліанно?
- Так, тітонько Полі.
- Мені дуже прикро, Поліанно, що довелося у перший же день змушувати тебе вечеряти на кухні хлібом із молоком.
- Що ви, тітонько Полі, я дуже зраділа. Я люблю хліб із молоком. І Ненсі мені дуже подобається. Тож не робіть собі з цього клопоту.
Раптом міс Полі випростала спину:
- Час лягати спати, Поліанно. У тебе сьогодні був важкий день, а завтра складемо твій розклад і передивимося твій гардероб, аби вирішити, що тобі ще необхідно придбати. Ненсі дасть тобі свічку.
Обережно з нею. Сніданок - о пів на восьму. Сподіваюся, цього разу Ти спустишся вчасно. Добраніч.
Наче так і годиться, Поліанна підійшла до міс Полі й ніжно обняла її.
- Мені так гарно у вас! - радісно зітхнула вона. - Я знаю, що ми житимемо у злагоді. Я знала про це ще тоді, коли їхала сюди. На добраніч, тітонько Полі, - вигукнула Поліанна весело і вибігла з кімнати.
- Помилуй, Господи, мою душу, - упівголоса мовила міс Полі, коли дівчинка вийшла. - Що за незвичайна дитина? - І спохмурніла: «Вона рада, що я її покарала, і просить «щоб я не робила собі з цього клопоту».
- Вона сподівається жити зі мною «в злагоді», помилуй, Господи, мою душу, - знову вигукнула вона, повертаючись до книжки.
- Кого із героїв ви вважаєте найкращими друзями Полліанни? Чому?
- Яким, на вашу думку, має бути справжній друг?
- Які прислів′я та приказки про дружбу ви знаєте? /Яка команда назве більше/
Без вірного друга велика туга.
Старий вірний друг — краще нових двох.
Друзі пізнаються в біді.
Як прийде туга, пізнаєш друга.
Яку дружбу заведеш, таке й життя поведеш.
В лиху годину узнаєш вірну людину.
Дружба — найбільший скарб.
У товаристві лад — усяк тому рад.
Фізкультхвилинка
Вправа «Математичні рухи». Спершу за допомого голови, потім рук і ніг (колін) учням потрібно «намалювати» цифри в повітрі.
Вправа «Чапля». Учням пропонується заплющеними очима повторити позу чаплі (з однією зігнутою ногою, ноги періодично міняються).
Перегляд фрагменту з кінофільму («гра в радість»).
Творчий конкурс /команди готують вдома/ «Пройшло 10 років…»
«Гра в радість». Учні грають за правилами Полліанни.
Я не хотів, але…
Мені не подобається, але…
VІ. Закріплення знань, вмінь та навичок учнів:
Літературна гра «Відгадай героя».
Риси характеру |
Ім’я героя |
Худорлява дівчинка в сукенці у червону клітинку, брилику і з двома грубенькими світло-жовтими косами, що звисали на спині. Миле веснянкувате личко поверталося то ліворуч, то праворуч, видивляючись когось |
Полліанна |
Варто їй розпустити коси, як колись, одягти капор з китичкою квітів та мереживну сукню з білими стрічками... справжня краля. Вона ж іще зовсім не стара |
Тітка Поллі |
Вона прожила сорок років, і останні п'ятнадцять тільки те й робила, що бажала, аби все було по-іншому. їй просто на думку не спадало тішитися тим, що є. |
Місіс Сноу |
Чоловік був завжди вбраний у довгий чорний сурдут та шовковий циліндр, - цього інші чоловіки не носили. Його бліде обличчя завжди чисто поголене, а волосся, що вибивалося з-під циліндра, було позначене сивиною. Ідучи, він тримав спину, а ходив переважно швидко й завжди сам, через що Поліанна йому співчувала. Може, саме це спонукало дівчинку одного разу звернутися до нього. |
Джон Пендлтон |
Я хотів мати власну домівку... ну, звичайну - щоб була мама, а не доглядачка. |
Джиммі |
У нього не було дружини. Він дуже любив свій фах. |
Лікар Чілтон |
VІІ. Підбиття підсумків уроку
Творче завдання.
Вчитель. Я пропоную уявити скарбничку Полліанни і скарби в ній. Які подарунки і кому вона може подарувати?
Ненсі і Тімоті- дружбу, Томові-ласкаву посмішку,тітці Поллі-вдячність,любов; місіс Сноу – впевненість, здоров'я; Міллі-допомогу, Незнайомцю-прихильність.
Робота з епіграфом.
Коментар учнів
Пісня про дружбу «Посміхайтеся» /муз. О.Осадчого, сл. А.Дмитрука/.
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
Полліанна мене навчила…
/Навчилися на прикладі образу Полліанни,як потрібно ставитися до інших. Пересвідчилися, що на добро відповідають добром, бо якими б не були наші герої, після зустрічі з Полліанною вони не могли б зробити поганих вчинків/
VІІІ. Самооцінювання.
ІХ. Домашнє завдання (на вибір):
Написати лист Полліанні.
Намалювати ілюстрації до твору або портрет одного з героїв.