5 клас Зарубіжна література.
Тема уроку: Ернест Сетон-Томпсон «Лобо». Авторські спостереження за світом природи. Образи тварин, розкриття їх у подіях оповідання.
Мета уроку: показати своєрідність авторського відображення природи в оповіданні «Лобо»; навчити характеризувати художні образи; розвивати навички виразного читання, переказу та аналізу художнього твору; виховувати любов до живої природи.
Обладнання: підручник, робочий зошит, роздатковий матеріал.
Хід уроку
І Організаційний матеріал.
ІІ Актуалізація опорних знань
1 Вступне слово вчителя.
На попередньому уроці ми з вами ознайомились із творчістю англо-канадського письменника Ернеста Сетона-Томпсона, ознайомилися з його творчістю, зокрема «Лобо – володар Курумпо». Давайте пригадаємо з вами вивчений матеріал.
2 Літературний диктант.
3 Взаємоперевірка робіт.
ІІІ Мотивація навчальної діяльності
Вчитель. Лобо – це головний герой оповідання «Лобо – володар Курумпо». У центрі оповідання – трагічна доля незвичайного вовка Лобо, здібності якого вражали людей. Він – справжній лицар, ватажок зграї. Пори всі хитрощі мисливців, Лобо жодного разу не схибив – оминав усі небезпеки. Згубили його почуття, які притаманні лише людині, - любов й відданість. Глибока туга за білою вовчицею Бланкою, що потрапила в біду, призвела до загибелі Лобо. Історія про Лобо і Бланку дуже зворушлива і романтична.
Саме про них і красу, яка їх оточувала, будемо сьогодні говорити з вами на уроці.
IV Робота над темою уроку
1 Робота за змістом твору.
2 Літературна математика.
– Скільки вовків було у зграї Лобо? (5)
– Протягом скількох останніх років зграя збирала данину зі скотарів Курумпо в розмірі однієї корови щодня? (5 років)
– Яка вага Лобо? (150 футів)
– Скільки мисливців ловили Лобо? (4)
– У скільки оцінили винагороду за Лобо? (1000 доларів)
– Яким був відбиток лапи старого ватажка? (5,5 дюйма)
– Скільки собак Тіннерея вціліло під час сутички з вовчою зграєю? (6)
– Розмір сліда звичайного вовка. (4,5 дюйма)
– Скільки овець загинуло, коли збавлялись Бланка і рудий вовк? (250)
3 Бесіда з елементами вибіркового читання.
Образ Лобо
1 Що ми дізнаємося з оповідання про Лобо та його зграю?
2 Чому скотарі прагнули знищити невеличку зграю Лобо?
3 У яких випадках виявилися надзвичайний розум ватажка та його кмітливість?
4 Чому хитрий та кмітливий Лобо все ж таки потрапив до пасток, які колись обминав дуже легко?
5 Як змінюється внутрішній стан вовка після смерті Бланки?
6 Прочитайте останні слова твору. Що символізують дії оповідача та слова ковбоя?
Образ Бланки.
1 Хто така Бланка? Зачитайте її образ з твору.
2 Яка риса вдачі вовчиці стала причиною трагедії?
3 Як вона поводить себе в останні хвилини життя?
4 Ким була Бланка для Лобо? Наведіть приклад із твору.
4 Складання анкети героя.
Лобо
Ім’я –
Місце проживання –
Вік –
Вага –
Зовнішній вигляд –
Риси характеру –
Захоплення –
Друзі –
Вороги –
5 Робота в групах.
Розгадавши ребуси, ви прочитаєте закони зграї.
Порятунок втечею.
Не любили баранини.
Розважаючись, загризали овець.
V Закріплення знань, умінь і навичок.
Виконання тестових завдань.
Е. Сетон-Томпсон «Лобо»
Тести
1 Кому належать слова: «Я пішов своєю особистою стежкою, не знаючи і не питаючи нікого, чи то була справді краща дорога. Я знав лише одне: це була моя дорога»:
А Е. Сетону-Томпсону
Б Дж. Кіплінгу
В Р. Кіплінгу
2 Література, до якої належить творчість Е.Сетона-Томпсона:
А англійська
Б німецька
В канадська
3 Де народився Е.Сетон-Томпсон?
А у Лондоні
Б у містечку Саут-Шилдс
В у місті Оденесе
4 Про яку книжку мріяв малий Ернест у дитинстві ?
А «Тварини Канади»
Б «Птахи Канади»
В «Земноводні Канади»
5 Головні герої Сетона-Томпсона це:
А люди
Б звірі і птахи
В риби
6 Ім’я, яке дали північноамериканські індіанці своєму другові Е.Сетону-Томпсону:
А Чорний Вовк
Б Хитрий Лис
В Нестримна Шуліка
7 Кого автор називає Володарем Курумпо ?
А Лобо
Б Бланку
В мисливця Теннерея
8 Які характерні особливості поведінки інших тварин об’єднує в собі Лобо ?
А силу, волю, вірність
Б силу, стійкість, вірність
В волю, мужність кмітливість
9 Що стало причиною того, що Лобо втратив пильність і потрапив у пастку ?
А був дуже втомлений
Б дуже поспішав
В необережність подруги
10 Чому Лобо не став вдруге кликати на допомогу свою зграю ?
А він розраховував на свої сили
Б він уже кликав її у скрутну мить, але ніхто не прийшов на допомогу
В його зграя потрапила у пастку і допомогти не могла
11 Що вирізняло всіх вовків у зграї Лобо ?
А однаковий колір шерсті
Б величезні розміри
В довгий хвіст
12 Кому належать слова: «Кажуть, що лев, який позбувся сили, орел, що втратив волю, і голуб, котрого розлучили з подругою гинуть від розбитого серця»:
А Дж. Дарреллу
Б Е. Сетон-Томпсон
В Р. Кіплінг
VІ Підсумок уроку.
Рефлексія
VІІ Оцінювання учнів.
VІІІ Домашнє завдання.
Намалювати ілюстрації до твору.
Дати письмову відповідь на запитання «Чого навчив мене Лобо?»