ЕСТЕРИ, ЗАГАЛЬНА ТА СТРУКТУРНІ ФОРМУЛИ, СИСТЕМАТИЧНА НОМЕНКЛАТУРА, ФІЗИЧНІ ВЛАСТИВОСТІ. ГІДРОЛІЗ ЕСТЕРІВ
Номер слайду 2
Усне опитування (Бліц) 1. Відчуття опіку після укусу мурашки спричиняє …. (мурашина кислота)2. Без якої кислоти не приготуєш консерви….(оцтової)3. Кислота цитрусових плодів….(аскорбінова)4. При скисання молока утворюється …(молочна кислота)5. У зеленому борщі міститься…(щавелева кислота)6. Основа рідких жирів…(гліцерол та залишки молекул ненасичених к.к.)7. При скисанні вина утворюється …(винний оцет)
Номер слайду 3
Естери — це сполуки із загальною формулою R - COOR', де R і R' — вуглеводневі замісники.
Номер слайду 4
Естери можна одержати в результаті взаємодії карбонових кислот зі спиртами (реакція естерифікації). Каталізаторами є мінеральні кислоти. Ця реакція є оборотною. Зворотний процес — розщеплення естеру внаслідок дії води з утворенням карбонової кислоти та спирту — називають гідролізом естеру.
Номер слайду 5
Номенклатура. Назва естеру утворюється від назв кислоти та спирту, що були використані для реакції естерифікації. Спочатку називається кислота, потім — прикметник від назви спирту з додаванням слова «естер». За сучасною міжнародною номенклатурою назви естерів складають з назви вуглеводневого радикала, що відповідає спирту, і кореня латинської назви кислоти з додаванням суфікса -am.замісник + алкан + оат (метил +пропан+оат)Наприклад, Н - СОО - С2 Н5 — етилформіат (етиловий естер мурашиної кислоти).
Номер слайду 6
Номер слайду 7
Добування естерів. Естери утворюються при взаємодії карбонових кислот та спиртів в присутності концентрованої сульфатної кислоти.етиловий естер оцтової кислоти, етилацетат, етилетаноат
Фізичні властивостіЕстери з умістом Карбону не більше восьми атомів у молекулі (утворені з нижчих карбонових кислот і найпростіших одноатомних спиртів) — легкозаймисті з невисокими температурами кипіння рідини, що мають фруктові запахи. Естери ароматичних спиртів зумовлюють запахи квітів. Бджолиний віск теж належить до естерів. До його складу входять вищі карбонові кислоти. Розчинність естерів у воді гірша, ніж у кислот і спиртів, з яких вони утворені.
Номер слайду 10
Застосування естерів: Кондитерські вироби. Косметика. Парфумерія. Солодкі напоїЛіки. Розчинники