Вечорниці починалися пізньої осені і тривали до початку Великого посту . За приміщення молодь розплачувалася хлібом, тканиною або ж іншими продуктами.Вечорниці відвідували молоді люди, які були неодруженими. Брати і сестри намагалися перебувати в різних оселях.
Дія відбувається в один із грудневих вечорів.
На передньому плані - інтер’єр селянської хати: піч, біля печі- рогач, кочерга.
Під стінами- широкі лави, між ними- великий стіл. На покуті горщики, глечики, макітри, миски.
Автор сценарію Косточка Валентина(сценарій побудований на основі творів класиків української літератури)
(Звучить лірична музика. Освітлення ледь-ледь. На фоні музики звучить голос).
Зимова днина коротка, мов заячий хвіст. Ледь сонце визирне з-над крайніх хат, а вже на іншому кутку села починають крадькувати волохаті сутінки. Отож і кажуть: у грудні туди тень, сюди тень, та й минув день.
Щойно село прикриє тонке крило вечора, на дахах ураз починають попихкувати люлькуваті комини. Густий туман встає над лісом вечірньою добою. В селі тихо, на вулицях пусто. Місяць світить, як через сито; вітер колише голими вербовими верхами. Марина дівчат до себе на вечорниці закликає:
Дівчата-сестриці! Прийдіть завтра до мене на вечорниці! Скучно мені, молодій, самій в хаті жити. Марно пливуть мої дні за днями, літа за літами! Постіль біла, стіна німа, ні до кого й слова промовити. Прийде день- журюся, прийде ніч- сумую. Приходьте, дівчата!
Добре, Марино, прийдемо!- Одказують дівчата.
А я закличу до себе троїсті музики та наманю хлопців повну хату і кімнату, ще й подвір’ячко! Тому кивну, тому моргну, і налинуть до мене, як орли, як соколи. Порозчиняю ворітечка, буду вас ждати, в вікна виглядати. Приходьте ж, дівчаточка!...
Добре, Марино, прийдемо, прийдемо!...
( голос диктора)
Густий туман покотився яром; в селі тихіше; місяць насилу виглядає з-за густої хмари, неначе світить через густе полотно. Марина, де не встріне хлопців, до себе на вечорниці закликає:
-Хлопці! Завтра в мене вечорниці! Моя хата скраю, вона стоїть у вишнях, а двір у черешнях. Лихих собак не маю. Завертайте туди, хлопці, не минайте мене! Як минете мою хату,- не займайте мене!
(голос диктора)
Місяць виплив з-за густого туману на синє небо; затих вітер і насилу шелестить сухим листом. І ясніше, і тепліше надворі. То там то сям заскиглить промерзлий журавель колодязя, сполохнеться тонкий дівочий голос:
Господиня . Колись вечорниці були дуже поширені. На них молодь ближче знайомилася, окремі риси пізнавали і там пару вибирали. Було так заведено, кожне село і, навіть вулиця мала “свою” хату для вечорниць. Збиралися в самотньої господині. Вона лад в усьому давала: за молоддю наглядала та дівчатам вечерю готувати допомагала. Дівчата приносили з дому продукти. Наперед домовлялися, хто що принести має: одна - масло, інша - сметану, третя - сиру та борошна на вареники. А хлопці для дівчат за їх старання приносили ласощі: цукерок купували, горішки, яблука заздалегідь для вечорниць припасали.
Молодь платила господині борошном, печеним хлібом, полотном... Цікаво й те, що на ті самі вечорниці рідним братам і сестрам не дозволялось ходити - була повага до старших: молодші слухалися своїх старших братів чи сестер, чого б варто повчитись молоді нині.
І хоча пройшли століття: і зараз інша музика, але не менш запальна, інші танці, проте не менш веселі, інші пісні, проте не менш задушевні. Як і раніше молодь прагне збиратися, дізнаватися більше один про одного. Тож сьогодні, як і колись, я запрошую вас на вечорниці... лише сучасні! А які ж вечорниці без пісні...
(Звучить пісня “ Скаче в полі білий кінь”)
(Чути сміх. Господиня дивиться на двері.заходять дівчата).
Дівчата:
-Добрий вечір вашій хаті,
уклін господині.
Чи веселі вечорниці в нашій Україні?
-Добрий вечір, господине, славна молодице,
Чули, що у цій хатині будуть вечорниці.
Ведуча:
Добрий вечір, дівчата. Заходьте, заходьте .Я на вас вже давно чекаю.
(Дівчата заходять, вітаються, роздягаються. Одні сідають на лави, інші підходять до столу - починають ліпити вареники).
Ведуча:
Поспішайте, дівчатонька,
Бо пора вже вечорниці
Всім нам починати.
(звертаючись до залу)
І на наших вечорницях
Хто сумний – розвеселиться.
Співи, танці, небилиці –
Гарні будуть вечорниці.
Тож запрошуєм і вас,
(до дівчат)
Дівчата, заспівайте для нас!
Дівчина: Кому добрий, а кому і не дуже!
Ведуча : А то чому ж?
Дівчина: А що ж то за вечорниці без хлопців?!
Дівчина: А без музики?
Ведуча Здається я чую голоси хлопців!
Дівчина: А ось і вони!
(Виходять хлопці одягнені по-сучасному, проте в українських сорочках)
Чи раді нам, чи може йти в сусідній гуртожиток?(крізь прочинені двері просувалася смушкова шапка хлопця) :
Ми не спізнилися на вечорниці?
А то дівчата в світлиці, а ми на вулиці!
—Та заходьте ж, окликували дівчата,- холоду не напускайте зайвого!
(поки хлопці проходять- звучить запис української народної мелодії)
Ведуча:
Заходьте хлопці, а то дівчата вже знудилися! Все займаються рукодільництвом. Бо ж скоро Сави. А хто не працює, то про ту скажуть: “ Савила та варила і сорочку собі не справила”. Ви ж тільки прийшли, а дівчата вже хочуть перепочити.
(звертаючись до дівчат)
Дівчата, а ви вмієте рахувати?
(Дівчата голосно рахують)
Порахували, а тепер, щоб отримати гостинця, кожна із вас повинна віддати на деякий час нам насіння й назвати точне число, потім заплющити очі і чекати!
( дівчата виконують команду. Парубки, запам’ятавши цифру
у той же час, коли дівчата заплющили очі- по команді старшого висипають насіння дівчатам за пазуху. Відразу здіймається галас).
Хлопці
Дівчата,тихо ! Просимо не галасувати ! Інакше не отримаєте гостинця! І ні в якому разі не діставайте насіння !
А тепер уважно слухайте найголовніше. Ми самі будемо діставати насіння з пазухи і не випустимо вас поки не визбираємо насіння все до одного.
( звучить дикий вереск дівчат. Дівчата, ховаючись, розбігаються хто куди, хлопці за ними. Звучить весела музика. Сцена порожніє)
Ведуча: Так, дійсно веселі забави були раніше на вечорницях. І ми в цьому зараз ще раз переконалися! Вечорниці мали ще одну цінну рису. Всі чи майже всі хлопці й дівчата були не сторонніми споглядачами, а безпосередніми учасниками й творцями колективних дійств.
Раніше на вечорницях дівчата прагнули свою долю вгадати... Чи правда це чи ні кожен судив сам.
А тепер поворожимо.
Перше ворожіння
Був такий звичай: перед дівчиною клали три тарілки. Під тарілки дівчата фанти вкладали:перстень, ляльку та квітку паперову. Дівчата вірили, що якщо під тарілкою буде перстень – то скоро заміж вийде, якщо квіточка - то ще дівуватиме, а якщо витягне ляльку – то зраду від коханої людини матиме.
Друге ворожіння
Брали чобіт у дівчини, від стіни до порога переставляли і так промовляли: молодець, удовець, буду дівувати,- і як вийде, то таку долю ця дівчина буде мати.
Третє ворожіння
Від стінки п’ятеро дівчат одна перед одною наперед ставали і хто перед порогом стане, та перша вийде заміж, а дівчина за нею - другою буде справляти весілля; за другою - третьою...
Четверте ворожіння
На аркушах паперу ім’я хлопців писали, потім перемішували їх, у шапку клали і собі “хлопця вибирали”.
Добре сідай, я дякую тобі за сміливість і за допомогу(дівчина сідає).
Ведуча:А що ж було далі? Звісно що. Коли дівка та парубок залишалися самі, тоді було не до сміху…Адже залишалися двоє і вели вони розмови аж надто серйозні…
І що тут говорити! Краще один раз побачити, ніж сім раз почути.!
(На сцені з’являються парубок та дівка. Вони стоять біля тину і співають українську пісню « Все минуло рідна, все минуло»)
Ведуча: Кожна людина шукає собі пару. Дівчата на вечорниці не забували прихопити з собою веретено, мичку чи гребінь, інколи приходили з інструментами хлопці. Кожен гість брався спочатку за роботу. Дівчата вишивали рушники, сорочки, а тим часом приглядалися до хлопців. А хлопці за розмовами дивилися, яку ж вибрати собі майбутню господиню. А коли вже вибрали, тобі починалося ціле дійство - сватання!
(На сцені з’являються учасники сценки “Кайдашева сім’я” І.Нечуй-Левицького)
Карпе!- промовив Лаврін.- А кого ти будеш оце сватать? Адже ж оце перед Семеном тебе батько, мабуть, оженить.
-Посватаю, кого трапиться,- знехотя обізвався Карпо.
-Сватай, Карпе, Палажку. Кращої од Палажки нема на всі Семигори.
— Гарна... мордою хоч пацюки бий; сама товста, як бодня, а шия, хоч обіддя гни.
— Ну, то сватай Одарку Ходаківну: ця тоненька, як очеретина, гнучка станом, як тополя; личко маленьке й тоненьке,- мов шовкова нитка; губи маленькі, як рутяний лист. З маленького личка хоч води напийся, а сама пишна, як у саду вишня, а тиха, неначе вода в криниці.
-Вже й знайшов красуню! Та в неї лице, як тріска, стан, наче копистка, руки, як кочерги, сама, як дошка, а як іде, то аж кістки торохтять.
-Але ж ти й вередливий! То сватай Хотину Корчаківну,— сказав Лаврін і засміявся.
-Чи ти здурів? Хотина як вигляне в вікно, то на вікно три дні собаки брешуть, а на виду в неї неначе чорт сім кіп гороху змолотив.
-Ну, то бери Ганну.
-Авжеж! Оце взяв би той кадівб, що бублика з'їси, поки кругом обійдеш, а як іде...
Лаврінові слова запали Карпові в. душу. Мотря не виходила в його з думки, неначе стояла тут на току недалечко од його, під зеленою яблунею, і дивилась на його своїми темними маленькими, як терен, очима. Він неначе бачив, як пашіло її лице з рум'янцем на всю щоку, як біліли її дрібні зуби між тонкими червоними губами. Карпо задумався, сперся на заступ і не зводив очей з того" місця під яблунею, де він ніби вглядів свою гарячу мрію в червоних кісниках на голові, в червоному намисті з дукачем.
( голос диктора)
Карпо ніби не чув його слів та все дивився суворими очима ча зелене гілля. Хотів він прогнать з-перед очей ту мрію, а мрія все стояла й манила його.Сонце почало, повертать на вечірній пруг. Кайдашиха вийшла з хати і прикрила очі долонею. Вона була вже не молода, але й не стара, висока, рівна, з довгастим лицем, з сірими очима, з тонкими губами та блідим лицем. Маруся Кайдашиха замолоду довго служила в дворі, у пана, куди її взяли дівкою. Вона вміла дуже добре куховарить і ще й тепер її брали до панів та до попів за куховарку на весілля, на хрестини та на храми. Вона довго терлась коло панів і набралась од їх трохи панства. До неї прилипла якась облесливість в розмові й повага до панів. Вона любила цілувать їх в руки, кланятись, підсолоджувала свою розмову з ними.
Попаді й небагаті пані частували її в покоях, садовили поруч з собою на стільці як потрібну людину. Маруся пишала губи, осміхалась, сипала облесливими словами, наче дрібним горохом. До природної звичайності української селянки в неї пристало щось уже дуже солодке, аж нудне.
Кайдашиха:
А йдіть, діточки, полуднувать та й батька клич-
те! — крикнула Кайдашиха тонким голосом.
Лаврін покинув заступа й пішов до хати. Карпо стояв, спершись на заступ.
Сини з матір'ю пішли в хату.
Ведуча: Пропоную трохо розважитися і пограти в гру. Для неї мені потрібно двоє сміливців – хлопців.
Як відомо на вечорницях розмови велися за різними ласощами, одними з яких було соняшникове насіння. Тож ваша задача за 3 хвилин начистити якомога більше насіння. Тож розпочнемо.
(проходить гра)
Сідайте хлопці, дякую вам.
А тепер для наступної гри мені потрібні 6 добровольців: 3 дівчат і 3 хлопців.
Ваше завдання разом продовжити пісню, що я почну співати.
1.“Ой на горі...(та й женці жнуть)”
2.“Цвіте терен...(цвіте терен, а цвіт опадає)”
3.“Несе Галя...(воду)”
4.“Їхав козак за...(Дунай)”
5.“При долині... (кущ калини)”
6.“Рідна мати моя...( ти ночей не доспала)”
7.“Чорнобривців насіяла...(мати)”
8.”Ой під вишнею...(під черешнею)”
9.”Ой у вишневому садочку...(там соловейко щебетав)”
10.”Ой там на току... (на базарі)”
Добре, перемогла команда_________ (дівчат чи хлопців)
Ведуча:Дівчата, хлопці, а чи не засумували ви часом? А давайте сама господиня вечорниць розважить вам своєю піснею!
(Співає пісню “Гай, зелений гай”)
Ведуча: Так, як говориться в пісні “А мене забудеш, грай музико, грай...”, тож насильно милий не будеш. Хоча іноді за свою вибрану наречену варто було б дістати зірку з неба, або хоча б черевички з царської ноги, як це зробив відомий нам коваль Вакула.
(фрагмент фільму “Вечори на хуторі близь Диканьки”)
Ведуча: І, до речі, після вдалого сватання не гріх було і поспівати, пожартувати, чи стоптати пару нових чобіт, танцюючи запальний український танок!
(дві пари танцюють український танок)
Ведуча: Захоплююче! Я наче опинилася на справжніх вечорницях, де гумор, сміх переплітаються з середечними стражданнями... а он і Саша сидить сумний і не веселий. Чому ти сам? І де твоя кохана?
Саша: Та... вона мене не кохає! Навіть не звертає на мене уваги...
Ведуча : Чим же тобі допомогти? Знаю, як зарадити твоєму горю! Дивись, он сидить чарівниця. Колись про неї розповідав Степан Руданський! Веселий і дотепний був дядько!
Ти ж на вечорницях! А тут можуть відбуватися різні дива!
( В залі стає менше світла. . На сцені горять дві свічки. Висвітлюється ворожка .До неї підходить хлопець. Звучить голос ворожки).
Сяду край печі
Посеред ночі.
Накладу трісок
Повен припічок.
Підпалю їх зорями.
Ой, зірки - зірки.
Підпаліть тріски
Підпаліть дрова
Та з див-дерева.
Дерева кам’яного. Зайнялися дрова.
Ой пече пече Та з див- дерева.
підійма плече. Дерева кам’яного.
Підіймай, кагле, Іди, димоньку,
лівеє крило Та додомоньку.
Давай диму дорогу. Вийся косами
Зіроньки палять Під небесами
трісочки горять. Зіронькам поклонися
Чарівниця: Все буде добре, не хвилюйся! Розвесели своє серце, послухай краще, які пісні співають в нас дівчата на вечорницях!
(дві дівчини співають пісню “Місяць по небу ходить”)
Ведуча: А що ж робили на вечорницях крім того, що співали, танцювали, жартували?О-о! Звісно на вечорницях їли вареники ! Із капустою, сиром, картоплею.. Ну що, почастуємо і ми вас варениками, зробленими дбайливими руками наших дівчат! Пригощайтесь!
( одночасно із частуванням звучить пісня “ Варенички”)
Ведуча: Оце вже по - нашому. Наїлися, наспівались, час і додому. Прийшов час казати: бувайте здорові! Купайтесь в достатку. Жартуйте, усміхайтесь щасливо і привітно ! Якщо нам удалося підняти вам настрій, то маємо надію, що ви знову завітаєте до нас вечорниці! (Звучить фінальна пісня з кінофільму “Вечори на на хуторі близь
Диканьки”)
1