Розробка уроку з української літератури для учнів 6 го класу за оповіданням В.Винниченка "Федько Халамидник" Тема уроку "Федько як особистість". Дозволить цікаво і корисно провести урок. Особливо буде корисний для вчителів української мови та літератури.
ТЕМА: ВОЛОДИМИР ВИННИЧЕНКО «ФЕДЬКО – ХАЛАМИДНИК».
ХАРАКТЕРИСТИКА ОБРАЗУ ФЕДЬКА ЯК ОСОБИСТОСТІ.
Мета: продовжити знайомство учнів з оповіданням В. Винниченка «Федько-халамидник»; характеризувати щедрого на добро головного героя як особистість; розвивати навички виразного читання; висловлення свого ставлення до зображуваного; виховувати прагнення до добра й справедливості, чесності та порядності.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник, епіграф на дошці, портрет.
Методи і прийоми роботи: інтерактивний метод «Мозкова атака», метод «Мікрофон», рольова гра, робота в групах; робота з підручником.
Теорія літератури: головний герой, другорядні герої.
ХАЙ БІДНІ МИ, ХАЙ ЗЛИДНІ МИ,
НЕМАЄМО НІЧОГО,
А БУДЬМО ЧЕСНИМИ ЛЮДЬМИ
Й НЕ БІЙМОСЯ НІКОГО.
РОБЕРТ БЕРНС
ПЕРЕБІГ УРОКУ
(оголошення теми і мети уроку)
СЛОВО ВЧИТЕЛЯ: щоб узяти відповідальність за слабшого на себе треба мати велику мужність і благородство душі. Таким був Федько на жаль , його найближчі люди не помітили подвигу маленького героя, і це призвело до трагедії.
ПОЧАТИ НАШ УРОК Я ХОЧУ З ВІРША ВАСИЛЯ СИМОНЕНКА «ТИ ЗНАЄШ, ЩО ТИ ЛЮДИНА…»
Ти знаєш, що ти людина.
Ти знаєш про це чи ні?
Усмішка твоя - єдина,
Мука твоя – єдина,
Очі твої – одні.
Сьогодні усе для тебе –
Озера, гаї, степи
І жити спішити треба,
Кохати спішити треба –
Гляди ж не проспи!
Бо ти на землі – людина,
І хочеш того чи ні –
Усмішка твоя - єдина
Мука твоя – єдина
Очі твої одні.
А. Перевірка д/з.
Б. Назвіть героїв оповідання;
Отже Федько – дитячий отаман(знайдіть зачитайте; або усна відповідь);
Отже Федько – малий бешкетник(знайдіть зачитайте; або усна відповідь);
Автор показав Федька не тільки як розбишаку, ай зумів довести, що душа хлопчика завжди правдива! А ви згодні з цим твердженням?
ВИСНОВОК: це люди особливі, спонукати їх до вчинку може щось дуже важливе, наприклад, велика сердечна доброта, вроджений потяг захищати слабшого і безпомічного. На таких людей можна розраховувати у складну хвилину
В. Хто з них є головними, а хто другорядними, на вашу думку.
А. ЛІТЕРАТУРНИЙ ДИКТАНТ.
1. Батько Федька працював…(у друкарні);
2. Федько часто любив віднімати у хлопців…(паперових зміїв).
3. Батько Федька карав за провини, а потім давав …(гроші за правду).
4.Федько не любив…(товаришів видавати).
5. Хлопці домовилися прогуляти заняття в школі, щоб подивитися на (льодохід).
6. Федько вперше збрехав для того, щоб… (виручити Толіка).
Які відповіді на вашу думку в характеристиці Федька є позитивними, а які негативними
Б. ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ ДО ОПОВІДАННЯ
А. З батьками;
Б. з дідусем;
В. був сиротою.
А. Бив;
Б. жалів;
В. прощав.
А. Пускати паперового змія;
Б. грати у футбол;
В. грати в індіанців.
А. Змій Горинич;
Б. Соловей розбійник;
В. Робін Гуд.
А. Дурень;
Б. бідняк;
В. Розбійник.
А. Щоб загладити свою провинність;
Б. за те, що Федько добре вчиться;
В. За те, що Федько правду говорить.
А. Друг Федька;
Б. брат Федька;
В. Хазяйська дитина.
А. Він спокушав на свої розваги Толю;
Б. він погано вчився;
В. він віднімав іграшки у інших дітей.
А. Притяг Федько;
Б. прийшов сам;
В. привели батьки.
А. З великою мухою;
Б. з маленькою комашкою;
В. з довгоносим комаром.
А. Федько;
Б. Батько;
В. Дорослі.
А. Журавлика;
Б. дудочку;
В. чижика.
2. Робота з прислів’ями. Учні мають визначити кого характеризує наведене прислів’ям:
А. Сміливому море по коліна;
Б. Лякливий, як заєць, а шкідливий, як кішка;
В. Не одяг прикрашає людину, а добра справа;
Г. В лиху годину пізнаєш людину;
Ґ. У тихому болоті чорти водяться.
Д. Панського роду, а песького ходу.
В. Інсценізація (монолог Федька)
Г. Гра «Впіймай слово». Вчитель називає слова які характеризують одного з персонажів, а учні мають оплесками засвідчити кому це слово-характеристика підходить. (Федько 1 раз; Толя 2 рази оплеск в долоні). Правильні оплески рахують спостерігачі.
Добрий, людяний, брехливий, сміливий, чесний, активний, тихий, підлий, веселий, делікатний, повільний, невихований, відвертий,
грубий, лагідний, боягуз, пасивний.
Оцінювання і рефлексія
1. Чого ви навчилися на уроці?
2. Що для вас було найцікавішим?
3. Виразіть свій настрій від уроку одним словом.
Продовжіть фразу «Життя Федька продовжилося по-іншому якщо б…
(ОБОВ’ЯЗКОВО ОГОЛОСИТИ ОЦІНКИ ЗА УРОК І ОБГРУНТУВАТИ)
Сьогоднішній урок хотів би закінчити такими епіграфами:
Краще голий та правдивий, Віддай людині крихітку себе,
Ніж багатий та беззаконний. За це душа поповнюється світлом.
Г. Сковорода Л. Костенко
5. Домашнє завдання:
Скласти усний твір на тему «Чи я хотів би мати такого друга як Федько»