Фізичні та хімічні явища. Хімічні реакції та явища, що їх супроводжують.

Про матеріал
Урок розроблено на основі компетентностей, а саме: екологічна, патріотична, спілкування державною мовою,основні компетентності у природничих наук і технологіях, інформаційно-цифрова компетентність, уміння вчитися впродовж життя, соціальна і громадська, обізнанність і самовираженість у сфері культури.
Перегляд файлу

Тема уроку: Фізичні  та хімічні явища. Хімічні реакції та явища, що їх супроводжують.

Мета уроку:

Знаннєвий:  повторити і поглибити знання про фізичні і хімічні явища, з’ясувати їхні істотні відмінності; сформувати поняття про хімічні реакції ; експериментально з’ясувати ознаки хімічних реакцій та умови їх протікання; продовжити формування навичок роботи з хімічними речовинами і лабораторним устаткуванням; методикою проведення хімічного експерименту; перевірити знання правил техніки безпеки під час роботи в кабінеті хімії;

Діяльнісний: сприяти розвитку пізнавального інтересу учнів, їх логіко-смислового мислення, пам’яті, уваги; розвивати в учнів такі інтелектуальні вміння й навички, як порівняння, зіставлення, узагальнення, аналіз, уміння робити висновки;

Ціннісний:       виховувати пізнавальну активність учнів; наполегливість, уважність, допитливість; правильне ставлення до хімічних речовин; культуру розумової праці; комунікативні якості особистості.

Базові поняття й терміни: явища, фізичні явища, хімічні явища, хімічні реакції, вихідні речовини (реагенти), кінцеві речовини ( продукти реакції).

Тип уроку:    комбінований.

Вид уроку:    урок-дослідження із застосуванням комп’ютерних технологій та інтерактивних форм роботи,

Методи навчання: словесні,  пояснювальні, дослідницькі, практичні.

Форми роботи: бліц-опитування, демонстраційний експеримент, евристична бесіда, робота в парах, творча робота.

Міжпредметні зв’язки: фізика, біологія, географія, історія.

Обладнання і реактиви: ПСХЕ, розчини: оцет, сода, H2SO4  (Na2SO4), BaCl2 (Ba(NO3)2), NaOH,  ,HCl ; мідний дріт, сухе пальне, сірники; хімічний стакан, штатив з пробірками, шпатель, індикатор метилоранж, фенолфталеїн, CuSO4 . Глобус, картки-завдання, смужки зеленого, білого, жовтого кольорів.

Епіграф уроку: «Істина відкривається тим, хто її шукає».

        Д.І. Менделєєв

Хід уроку

І. Організація класу, формування робочого настрою

 Добрий день,  шановні учні і присутні.

 Інтерактивний прийом «Я вітаю».

Незабаром настануть новорічні свята. З ними пов’язане ще одне бажане для всіх дітей свято – Чудотворця Миколая . 19 грудня Святий Миколай  завітає  в оселі чемних, вихованих, працелюбних і старанних в навчанні дітей. Саме працелюбство робить людину щасливою. А коли людина щаслива, вона задоволена собою і впевнена в собі. Тож для того, щоб Святий Миколай  не оминув вашої оселі, сьогодні на уроці я бажаю вам бути успішними і впевненими в собі.

  • У вас на столах є смужки різних кольорів. Подумайте і підніміть смужку того кольору, який зараз найбільше імпонує вашому насторю:
    • зелений – гарний настрій;
    • білий – нейтральний;
    • жовтий – поганий.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань.

  • Який розділ ми зараз вивчаємо?

(Початкові хімічні поняття)

  • Що вже вивчили в цій темі?

(Символи  хімічних елементів, хімічні формули, прості і складні речовини, молярну масу, відносну молекулярну масу. )

  1. Інтелектуальна розминка.

Закінчіть назву елемента:

Окси… (ген)  Нітро…(ген)  

Алюмі…(ній)  Фе...(рум)   

Маг…(ній)   Гідро…(ген) 

Кар…(бон).

  1. Гра «Чому вони разом?»
  • Na, H2, O2, Al (прості речовини);
  • H2O, NaCl, CO2, CaCO3 (складні речовини);

1.Як позначається молярна маса, відносна молекулярна маса та чим вони відрізняються? (М, Мr – одиницями вимірювання)

2.З чого складається хімічна формула? (хімічні символи, індекс та коєфіцієнт)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності, формування позитивного ставлення до теми, що вивчається.

 Весь вигляд нашої Землі – її ліси і гори, ґрунти і води – постійно змінюються. Навколо нас відбуваються постійні зміни. ( показую слайд на якому зображено природні явища. Діти повинні сказати, що ми сьогодні повинні вивчити).

  • Так звичайно – це природнє явище., але окрім природніх явищ ще є фізичні та хімічні явища.
  • Я знаю, що раніше на уроках природознавства Ви вже вчили фізичні та хімічні  явища, тож хто може згадати та навести приклади таких явищ, що  відбуваються навколо нас щодня. (дощ, сніг, вітер, гроза, ріст дерев, приготування їжі, скисання молока, процес дихання).
  • А ще я знаю, що на уроках фізики ви вже вчили фізичні явища, тому давайте згадаємо, Які види фізичних явищ ви вже знаєте? (Електричні, магнітні, звукові, механічні, теплові, світлові)

 Отже, Як ви гадаєте, що ми будемо з вами сьогодні вивчати на уроці?

Оголошення теми уроку:

Фізичні та хімічні явища. Хімічні реакції та явища, що їх супроводжують.

Яка ж мета буде стояти перед нами: «Повторити, що таке фізичні явища, Вивчити що таке хімічні явища та зрозуміти яка різниця між ними.»

Д.І. Менделєєв говорив: «Істина відкривається тим, хто її шукає».

 Саме ці слова і будуть девізом нашого уроку.

  • Чи погоджуєтесь ви з цими словами? (Так)

Діти а давайте з’ясуємо, які завдання стоять перед нами на уроці

Завдання уроку: 1. Зрозуміти, що таке фізичні явища.

  1. Дослідити хімічні явища
  2. з’ясувати істотні відмінності між фізичними і хімічними явищами, дослідним шляхом вивчити зовнішні ознаки хімічних реакцій.

 

А оскільки хімія – експериментальна наука, то допоможе нам знайти істину демонстраційний експеримент. Тож вперед – на пошуки істини!

 

ІV. Опрацювання навчального матеріалу.

  1. Фізичні та хімічні явища. Хімічні реакції.

Усі природні процеси – це явища.

                                                         ЯВИЩА

 

                        Фізичні               Хімічні

                   змінюється:         змінюється:

форма тіла, положення тіла                  склад речовини,

      агрегатний стан речовини    властивості речовини

 

 

                речовина не змінюється                                   речовина змінюється

 

                 Демонстраційний експеримент 1.
 Візьмемо шматок мідного дроту і виготовимо спіраль (намотати на олівець).

  • Яке це явище?  (фізичне)
  • Чому? (змінилася форма, але не змінилася речовина)

А чи знаєте ви речовину, яка може перебуває на Землі у всіх агрегатних станах? (вода)

  • В яких агрегатних станах перебуває вода? (твердому, рідкому, газоподібному).
  • Чи змінюється склад води, коли вона переходить з одного агрегатного стану в інший?  (не змінюється).
  • Спробуйте дати визначення фізичних явищ.

Явища, під час перебігу яких, речовина залишається не змінною називаються фізичними.

 

  • Яку речовину ми вдихаємо під час дихання? (кисень).
  • Яку речовину видихаємо? ( вуглекислий газ).
  • Процес дихання – це яке явище? (хімічне).

Запам’ятайте:

Явища, під час перебігу яких одні речовини перетворюються на інші, називаються хімічними.

Хімічні явища називаються хімічними реакціями.

Процес іржавіння металу відноситься до хімічних явищ  можна записати так:

 

Ферум + Кисень  Ферум (ІІ) Оксид

вихідні речовини кінцеві речовини

     (реагенти) (продукти реакції)

 

Речовини, що вступають у хімічну реакцію називають вихідними речовинами або реагентами, а ті, що утворюються, кінцевими речовинами або продуктами реакції.

 

 

 

  1. Зовнішні ознаки  хімічних реакцій.
  • За якими ж ознаками можна судити про те, що відбулася хімічна реакція?(знайти в підручнику в параграфі 19)

Спробуємо  визначити експериментально.

 

                                    Ознаки хімічних реакцій

 

 

 

 

 

Положити на парти листочки із схемами демонстраційних

реакцій

(по ходу заповнюємо схему). Техніка безпеки!!!

Демонстраційний експеримент 2.

Візьмемо соду і додамо 2 мл оцту.

  • Що спостерігається? ( виділення газу).

Це одна із ознак хімічної реакції

Демонстраційний експеримент 3

 До розчину H2SO4  (Na2SO4) додаємо розчин BaCl2 (Ba NO3)2).

  • Що спостерігаєте? (випадання осаду).

Це ще одна із ознак хімічної реакції

Демонстраційний експеримент 4.

 До розчину NaOH додаємо 2 краплі фенолфталеїну.

  •   Що спостерігаєте? (розчин забарвився в малиновий колір).

Додати розчин HCl (до зникнення забарвлення).

  •   Що спостерігаєте? (розчин знебарвився).
  •   Яка ознака цієї реакції? (зміна забарвлення).

Демонстраційний експеримент 5.

 В 1 пробірці змішати   метилоранж   і  NaOH.

 В 2 пробірці – CuSO4  i   NaОН

  • Що спостерігаєте? (зміна кольору 1 пробірка жовта, 2 пробірка - блакитна)
  • З чим у вас асоціюються ці кольори? (прапор України)
  • Що символізує жовтий колір? (жито, пшениця)
  • Що символізує блакитний колір? (небо)

 Хімічні реакції можуть супроводжуватися й іншими ознаками.

 Крім того хімічна реакція може супроводжуватися не однією, декількома ознаками.

 Пригадайте, як горять дрова (демонстрація горіння сірника)

Яка ознака цієї реакції? горіння сірника супроводжується появою запаху, виділенням тепла і світла. 

Отже,  ми з Вами побуваємо на іншому материку. Тому давайте згадаємо:

  •   На якому ж материку мешкає найбільша отруйна змія? (Африка).

Її висушена отрута зберігає свої властивості 25 років.

А тепер я хочу зараз Вам показати цих «Фараонових змій». Демонстрація досліду. Беремо сухе пальне підпалюємо за допомогою сірників і кладемо на пальне кальцій глюконат та чекаємо деякий час і спостерігаємо, що відбувається.

Завдання досліду 1. Виявити ознаки протікання хімічної реакції і записати їх на листок.

  •     Які ознаки реакції «Фараонова змія»? (зміна забарвлення (вугілля), виділення газу CO2 та водяна пара)

 

Пригадайте, коли молоко скисає, воно перетворюється на кефір.

  •   Яка ознака цієї реакції? (утворення осаду, поява запаху).
  •   Що спільне  в усіх хімічних процесах? (з одних речовин утворюються інші)
  •   Яка основна відмінність між фізичними явищами і хімічними реакціями? (в результаті хімічних реакцій змінюється склад і властивості речовин, тобто одні речовини перетворюються на інші; під час фізичних явищ речовина не змінюється, а змінюється лише її агрегатний стан ).

 

VІ. Підведення підсумків.

Завдання 1. 

А зараз ви виконаєте Тест «Взаємоперевірка» ( оцінювання) Додаток 4

Вчитель пояснює завдання, та критерії оцінювання.

 

*А тепер  ви повинні виконати завдання, яке буде оцінено на скільки ви засвоїли матеріал.

 Працюємо в парах.

 У вас на столі є картки із завданням. Необхідно визначити, які явища є фізичними а які хімічними. Обвести літеру в тому стовпці, в якому є правильна відповідь. Якщо ви правильно виконаєте завдання, то в колонці хімічних явищ по вертикалі отримаєте назву ознаки хімічної реакції.              (Додаток 3)

Картка 1:

Явище

Фізичне

Хімічне

Залізо іржавіє

а

з

Танення льоду

д

л

Утворення туману

є

у

Прокисання молока

в

а

Запалювання сірника

о

п

Розтирання крейди в ступці

к

б

Вкриття мідних предметів зеленим нальотом

ф

а

Замерзання води в калюжі

ц

ж

Пригоряння яєчні

в

х

Картка 2:

Явище

Фізичне

Хімічне

Залізо іржавіє

б

т

Утворення туману

а

г

Прокисання молока

в

е

Запалювання сірника

о

п

Розтирання крейди в ступці

л

н

Вкриття мідних предметів зеленим нальотом

ф

л

Пригоряння яєчні

х

о

Восени листя жовкне

н

т

Горіння вугілля

т

а

Картка 3:

Явище

Фізичне

Хімічне

Залізо іржавіє

б

с

Кипіння води

ю

л

Утворення туману

а

г

Прокисання молока

в

в

Запалювання сірника

о

і

Розтирання крейди в ступці

щ

н

Вкриття мідних предметів зеленим нальотом

ф

т

Горіння свічки

є

л

Пригоряння яєчні

х

о

 

Картка 4:

Явище

Фізичне

Хімічне

Залізо іржавіє

б

е

Утворення туману

у

г

Прокисання молока

в

н

Запалювання сірника

о

е

Розтирання крейди в ступці

б

н

Вкриття мідних предметів зеленим нальотом

ф

р

Пригоряння яєчні

х

г

Восени листя жовкне

н

і

Горіння вугілля

т

я

Перевірка роботи.

 

Рефлексія. Метод «Вільний мікрофон».

  • Що ми вивчили на уроці.
  • Які явища називають фізичними?
  • Які явища називають хімічними?
  • Яка істотна відмінність між ними?
  • Назвати зовнішні ефекти хімічної реакції?
  • Що сподобалось?
  • Як змінився ваш настрій після  уроку?

Підняти смужку того кольору, який зараз найбільше імпонує вашому настрою:

  • зелений – гарний настрій;
  • білий – нейтральний;
  • жовтий – поганий.

VII. Домашнє завдання.

 § 19 – опрацювати

 Творче завдання. Навести приклади хімічних реакцій в зошит,  з якими ви зустрічаєтесь у побуті і вказати ознаки цих реакцій (3 - 5 прикладів).


Додаток 1

________________листопада

Класна робота

Тема уроку:

 

Завдання уроку:

1.

2.

3.

Фізичні та хімічні явища. Хімічні реакції.

Усі природні процеси – це явища.

                                                         ЯВИЩА

 

                        Фізичні               Хімічні

                   змінюється:         змінюється:

                    форма тіла,         склад речовини,

      агрегатний стан речовини    властивості речовини

 

 

                речовина не змінюється                                   речовина змінюється

 

Демонстрація

Спостереження

Висновки

  • Візьмемо шматок мідного дроту і виготовимо спіраль (намотати на олівець).

 

 

  • Візьмемо соду і додамо 2 мл оцту.

 

 

  • До розчину H2SO4  (Na2SO4) додаємо розчин BaCl2 (Ba NO3)2).

 

 

  • До розчину NaOH додаємо 2 краплі фенолфталеїну. А потім додати розчин HCl

 

 

  • В 1 пробірці змішати   метилоранж   і  NaOH.

     В 2 пробірці – CuSO4  i   NaОН

 

 

  • демонстрація горіння сірника

 

 

 

 

 

 

Додаток 2

Фізичне явище – це явища _____________________________________________.

Хімічне явище – це явища______________________________________________.

Хімічні явища                 хімічними реакціями.

Ферум + Кисень  Ферум (ІІ) Оксид

вихідні речовини кінцеві речовини

     (реагенти) (продукти реакції)

 

Речовини, що вступають у хімічну реакцію називають_____________________________________________, а ті, що утворюються,_______________________________________________.

 

Зовнішні ознаки  хімічних реакцій:

1.

2.

3.

4.

5.

 

Основна відмінність між фізичними явищами і хімічними реакціями____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________.

Демонстрація «Фараонова змія»

Які ознаки реакції «Фараонова змія»?

Спостереження

Висновки

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 3

Картка 1:

Явище

Фізичне

Хімічне

Залізо іржавіє

а

з

Танення льоду

д

л

Утворення туману

є

у

Прокисання молока

в

а

Запалювання сірника

о

п

Розтирання крейди в ступці

к

б

Вкриття мідних предметів зеленим нальотом

ф

а

Замерзання води в калюжі

ц

ж

Пригоряння яєчні

в

х

 

Картка 2:

Явище

Фізичне

Хімічне

Залізо іржавіє

б

т

Утворення туману

а

г

Прокисання молока

в

е

Запалювання сірника

о

п

Розтирання крейди в ступці

л

н

Вкриття мідних предметів зеленим нальотом

ф

л

Пригоряння яєчні

х

о

Восени листя жовкне

н

т

Горіння вугілля

т

а

 

Картка 3:

Явище

Фізичне

Хімічне

Залізо іржавіє

б

с

Кипіння води

ю

л

Утворення туману

а

г

Прокисання молока

в

в

Запалювання сірника

о

і

Розтирання крейди в ступці

щ

н

Вкриття мідних предметів зеленим нальотом

ф

т

Горіння свічки

є

л

Пригоряння яєчні

х

о

 

Картка 4:

Явище

Фізичне

Хімічне

Залізо іржавіє

б

е

Утворення туману

у

г

Прокисання молока

в

н

Запалювання сірника

о

е

Розтирання крейди в ступці

б

н

Вкриття мідних предметів зеленим нальотом

ф

р

Пригоряння яєчні

х

г

Восени листя жовкне

н

і

Горіння вугілля

т

я


Додаток 4

Запитання 1 (1 бал)

Із наведених явищ фізичними є (вибрати всі правильні)

а) утворення туману; плавлення сірки

б) скисання їжі; процес дихання

в) іржавіння заліза; поява чорного нальоту на сріблі

г) танення льоду; приготування їжі

 

 

Запитання 2 (1 бал)

Вкажіть ознаку хімічної реакції: дія оцту на питну соду

варіанти відповідей

а) зміна забарвлення

б) випадання осаду

в) поява запаху

г) виділення газу

 

Запитання 3 (1 бал)

Хімічними називаються явища, під час яких

варіанти відповідей

а) речовини залишаються незмінними

б) речовини не перетворюються на інші

в) речовини перетворюються на інші

г) правильної відповіді немає

 

Запитання 4 (1 бал)

До ознак хімічних реакцій належить

варіанти відповідей

а) зміна агрегатного стану речовини

б) зміна забарвлення

в) виділення світла і тепла 

г) зміна густини речовини

 

Запитання 5 (1 бал)

Горіння сірника супроводжується появою?

а)  появою запаху, виділенням тепла і світла. 

Б) поява осаду

В) поява запаху і зміна забарвлення

Г) зміна забарвлення

 

Запитання 6 (1 бал)

Під час фізичних явищ може змінюватись

варіанти відповідей (декілька)

а) форма

б) агрегатний стан речовини

в) запах 

г) об'єм

 

Запитання 7 (1 бал)

Речовини, які утворюються у результаті реакції називаються

варіанти відповідей

а) продуктами реакції

б) вихідними речовинами

в) реагентами

г) правильної відповіді немає

 

Запитання 8 (1 бал)

Вкажіть властивість , що не є ознакою хімічної реакції

варіанти відповідей

а) зміна забарвлення

б) зміна агрегатного стану

в) виділення газу

г) виділення тепла

 

Запитання 9 (2 бали)

Процес конденсації водяних парів -- фізичне явище, тому що

варіанти відповідей

а) змінюється колір речовини

б) змінюється агрегатний стан

в) з'являється запах 

г) з'являються краплі води

 

Запитання 10 (2 бали)

Виберіть правильні твердження:

1) Фізичні явища супроводжуються утворенням нових речовин;

2) Хімічне явище і є хімічною реакцією;

3)Кипіння води та утворення туману -- це і є хімічні явища

4) Під час ржавіння заліза виділяється газ

5) Перегнивання листя та скисання молока -- це хімічні явища

варіанти відповідей

 

а) 2 і 4     б)1 і 5      в) 2 і 5     г) 1 і 3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Кріт Галина Василівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Пов’язані теми
Хімія, 7 клас, Розробки уроків
Додано
24 листопада 2021
Переглядів
6380
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку