1
Розділ 3.Урок5-6 в 10 класі (профільний рівень) за підручником Несвіт А.Англійська мова 10 клас профільний рівень. Київ «Генеза »,2010
Тема: Кухня Англії та Шотландії
Мета :Розширити знання учнів про національні кухні Англії та Шотландії Практикувати учнів в говорінні,читанні,аудіюванні та письмі;розвивати всі види умінь та навичок;виховувати в учнів повагу до національної кухні Англії та Шотландії
Вид уроку:комбінований урок
Обладнання:Презентація до теми ,ноутбук,картки з фото страв ,записи з відео за темою уроку.
Хід уроку
I. Введення в урок
1.Повідомлення теми і мети уроку
Teacher :At the previous lesson we talked about Ukranian cuisine. Today we’ll have a very nice lesson it will be devoting to English and Scottish cuisine .We’ll have practice in reading ,listening, speaking and in writing.
2.Введення в іншомовну атмосферу
Game “Guess my favourite Ukrainian dish”
II.Основна частина уроку
1.Перевірка д/з
2.Бесіда за темою уроку
Ex.1 p.97(Describing British meal)
The photos below show some of the traditional meals you can be served while staying in Great Britain. Look at the photos and describe them .What food is served? Do you know the names of these meals?
3.Практикування учнів в аудіюванні
1)Pre-listening activity. Ex.2.p.97 Read the paragraphs (1-5) and match them to the names of the meals in the box given below .Then match to the photos (A-E) in Ex.1.p.97
Continental breakfast, full English breakfast ,school lunch ,afternoon tea ,Sunday lunch
2) While-listening activity Ex.3p.97
Listen to the texts and check your answers
4.Практикування учнів в читанні
1)Pre-reading activity. Ex.4 p.98
Look through the words in the vocabulary file. Consult the dictionary to know their meanings tossed,sifted,dimension,pertinent,offal,distinctive,cod,halibut,haddock,whiting,plaice
2)While-reading activityEx.5p.98
Work in two groups. Read the texts .Describe the features of English and Scottish cuisines.
Group A. Read about English cuisine
Group B . Read about Scottish cuisine
3)Comprehension
1)ex.6p.98 Answer the questions about the text you’ve read
1.What was the cuisine influenced by?
2.What traditional dishes are mentioned?
3.What are the main ingredients of these dishes?
2)Find a partner from the other group .Compare the texts using your answers
5. Практикування учнів в говорінні
Ex.9p.100
Read the model dialogue. Complete it with the necessary words. Act out a dialogue.
6. Практикування учнів в письмі
Ex.8 p.99
Put the words in order and make sentences.
III.Заключна частина уроку
1.Summarising
Answer the questions
1.What are the differences between English and Scottish cuisines?
2.What dishes can you name from English cuisine?
3. What dishes can you name from Scottish cuisine?
2.Home task
1)Ex.10p.100 Read the text of Ex.5 you haven’t read during the lesson. Write a short summary of it (5-6 sentences).Use the questions of Ex.6 as a plan
2)Ex.11 p.100 Read and complete the recipe with the words from box the given below