ФОРМА І РОЗМІРИ ЗЕМЛІ. ВНУТРІШНЯ БУДОВА ЗЕМЛІ

Про матеріал
Мета: - навчальна: ознайомити учнів з формою та розмірами Землі, глобу¬сом — моделлю Землі, сформувати уявлення про внутрішню будову Землі, сформувати поняття про основні шари планети, про визначальні лінії та точки на глобусі; - розвивальна: формувати науковий світогляд, творче мислення; удо¬сконалювати вміння працювати з різноманітними джерелами знань, висловлювати й аргументувати свою відповідь, застосовувати набуті знання в повсякденному житті, формувати навички співробітництва, взаємодопомоги; - виховна: виховувати повагу до вчених, наукових знань, взаємодопо¬могу та толерантність.
Перегляд файлу

УРОК 32                                                                 ДАТА ПРОВЕДЕННЯ

ТЕМА УРОКУ: ФОРМА І РОЗМІРИ ЗЕМЛІ. ВНУТРІШНЯ БУДОВА ЗЕМЛІ

Мета:

  • навчальна: ознайомити учнів з формою та розмірами Землі, глобу­сом — моделлю Землі, сформувати уявлення про внутрішню будову Землі, сформувати поняття про основні шари планети, про визначальні лінії та точки на глобусі;
  •  розвивальна: формувати науковий світогляд, творче мислення; удо­сконалювати вміння працювати з різноманітними джерелами знань, висловлювати й аргументувати свою відповідь, застосовувати набуті знання в повсякденному житті, формувати навички співробітництва, взаємодопомоги;
  •  виховна: виховувати повагу до вчених, наукових знань, взаємодопо­могу та толерантність.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: атлас, підручник, таблиці, фото Землі, глобус, зошити

Очікувані результати: учні дізнаються про давні та сучасні уявлення про Землю, про її розміри, форму планети, внутрішню будову, детальніше ознайомляться з моделлю Землі — глобусом, уявними лініями та точ­ками на ньому.

ХІД УРОКУ

  1.  ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
  2.    ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Інформаційні повідомлення учнів

Розповідь про вчених, що є авторами найвідоміших гіпотез про походження Землі.

  1.  МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Прийом «Доповни речення»

Планета Земля має форму (кулі). Але в давні часи люди думали, що вона (нерухома) та (плоска).

Єгиптяни вважали, що Земля має (яйцеподібну) форму. В Японії були впевнені, що Земля — це порож­ній               (куб).              У              Стародавній              Індії              уявляли              Землю (пласким) диском, що лежить на (спинах слонів).

Прийом «Проблемне питання»

  • Навіщо люди міркують над утворенням Землі, її формою?
  •  Чи потрібно нам знати про будову нашої планети?
  1. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Прийом «Бліцопитування»

  • Що є джерелом тепла і світла на Землі?
  • На якій планеті існує життя?
  • У якій країні народився Галілео Галілей?
  •  Яке місце за розмірами серед планет Сонячної системи посідає Земля?
  • Чому дорівнює відстань від Землі до Сонця?
  • Яку астрономічну гіпотезу підтверджують кругосвітні подо­рожі?
  • Чим планети відрізняються від зір?
  • Які прилади допомагають астрономам проводити спостере­ження?
  •  На якому місці від Сонця перебуває Земля?
  • Скільки планет обертається навколо Сонця?
  •  Скільки років Землі?
  • Як відбувалось формування Землі за гіпотезами вчених?
  1. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Форма Землі

 Розповідь учителя з елементами бесіди

Уявлення про форму та розміри Землі вчених давніх часів не повністю вдовольняли наступні покоління, тому що деякі меж­ували з фантастикою, інші — не відповідали новим даним. Але по­стійні спостереження за небесними тілами допомогли астрономам зробити правильні припущення та доказати кулястість Землі.

Прийом «Мозковий штурм»

Завдання. Наведіть факти, які припускають кулястість Землі.

  •     Місячні затемнення.
  •     Кругосвітні подорожі.
  •     Зникання за лінією горизонту об’єкта, що рухається.
  •     Розширення горизонту з підняттям у висоту.
  •     Висота Сонця над горизонтом у різних точках Землі в один і той день.
  •     Польоти у космос.

Робота з ілюстраціями

Завдання. Розгляньте рисунки у підручнику

Глобус — зменшена модель Землі

Прийом «Демонстрація»

Учитель проводить демонстрацію глобуса. У ході бесіди з’ясовує, що дітям відомо про нього з попередніх навчальних курсів.

Прийом «Словникова робота»

Запис у зошит головних понять та визначень про глобус з під­ручника

Глобус у перекладі з латині означає куля.

Глобус — це зменшена у мільйони разів модель Землі, яка пе­редає її форму.

Екватор — це уявна лінія, що у найширшій частині оперізує Землю. І ділить поверхню на дві півкулі: Північну та Південну.

Полюси — найвіддаленіші від екватора точки півкуль — Пів­нічний і Південний.

Вісь Землі — уявна пряма лінія, яка проходить через центр Землі від Північного полюса до Південного, відносно якої обер­тається Земля.

Паралелі — уявні лінії, які проходять паралельно екватору.

Меридіани — уявні найкоротші лінії, які проведені від полю­са до полюса.

Прийом «Мозковий штурм»

Завдання. Висловіть припущення про причини застосування уяв­них точок і ліній на Землі.

Внутрішня будова Землі

Учитель. Під нашими ногами приховано багато таємниць. Ми не знаємо напевно, що всередині нашої планети.

  •                    Яка ж будова Землі?

Прийом «Шпаргалка» (робота у групах)

Завдання. За матеріалами підручника з’ясуйте особливості шарів Землі. Групі потрібно створити опорну схему, частково використовуючи прийом «Павучок»:

  •     перша група — земного ядра;
  •     друга група — мантії;
  •     третя група — земної кори.
  1.  ПЕРВИННА ПЕРЕВІРКА ЗАСВОЄННЯ ТА ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ

Прийом «Бліцопитування»

  •                    Що таке вісь Землі?
  •                    Назвіть факти припущення кулястості Землі,
  •                    Коли остаточно людство отримало знання про кулеподібну фор­му планети?
  •                    Що таке глобус?
  •                    Які уявні лінії нанесені на модель Землі?
  •                    Яку будову має Земля?
  •                    Що таке мантія землі?
  •                    Який шар Землі найтовщий? Який найтонший?

Прийом «Природничий ланцюжок»

Завдання. Складіть ланцюжок з понять про будову Землі, почи­наючи з ядра.

  1.        ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

Прийом «Роблю висновок»

Учні за допомогою учителя формують висновок у трьох ре­ченнях.

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ                 Опрацювати параграфи підручника: §

docx
Додано
5 травня 2020
Переглядів
842
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку