Урок 46 Дата проведення___________
Тема уроку: Контрольна робота з теми «Земля як планета»
Освіта — скарб, праця — ключ до неї.
Приказка
Мета уроку:
Обладнання: зошити, атлас, карта зоряного неба, схеми, малюнки, підручник.
Тип уроку: повторення, контролю й корекції знань, умінь, навичок.
Очікувані результати: учні продемонструють свідоме засвоєння навчального матеріалу, досвід творчості, вміння користуватися довідковими виданнями, Інтернет-ресурсами та іншими джерелами інформації для виконання навчального завдання.
ХІД УРОКУ
Учитель. Сьогодні на уроці ми проведемо різноманітну навчальну роботу, яка допоможе вам закріпити та систематизувати отримані знання з даного розділу, виявити можливі проблеми у засвоєнні нових знань.
ІІІ. УЗАГАЛЬНЕННЯ ОКРЕМИХ ФАКТІВ, ПОНЯТЬ
Тест
І варіант
Завдання на вибір однієї правильної відповіді
1 ВАРІАНТ |
II ВАРІАНТ |
Завдання на вибір однієї правильної відповіді |
|
1. Що відображає форму |
1. Модель Землі, що відображає |
Землі? |
її форму, — це... |
А) План; |
А) план;
|
Б) глобус; |
Б) карта; |
В) карта; |
В) аерофотознімок; |
Г) рисунок |
Г) глобус |
2. Як називається уявна лінія, |
2. Як називається уявна лінія, |
яка ділить земну кулю на |
яка ділить земну кулю на |
Північну і Південну півкулі? |
Східну і Західну півкулі? |
А) Меридіан; |
А) Тропік; |
Б) паралель; |
Б) паралель; |
В) екватор; |
В)екватор; |
Г) тропік |
Г) меридіан |
3. Наслідком обертання Землі |
3. Наслідком обертання Землі |
навколо своєї осі є: |
навколо Сонця є: |
А) припливи і відпливи; |
А) зміна дня і ночі; |
Б) зміна дня і ночі; |
Б) полярний день і ніч; |
В) зміна пір року; |
В) зміна пір року; |
Г) полярний день і ніч |
Г) припливи і відпливи; |
4. Чим відрізняється ґрунт від |
4. Родючість ґрунту залежить |
гірської породи? |
від... |
А) Кольором; |
А)кольору; |
Б) твердістю; |
Б) кількості гумусу; |
В) родючістю; |
В) товщини шару ґрунту; |
Г) структурою |
Г) кількості рослин на ньому |
5. Те, що Земля має форму кулі |
5. Підтвердженням кулястої |
та набагато більших розмірів, |
форми стали дослідження: |
ніж вважали раніше, |
А) Птолемея; |
уперше довів: |
Б) І. Канта; |
А) Ю. Гагарін; |
В) Ф. Маґеллана; |
Б) І. Кант; |
Г) Ю. Гагаріна |
В) Аристотель; |
|
Г) Ф. Маґеллан |
|
1 ВАРІАНТ |
II ВАРІАНТ |
6. Місячне затемнення — це |
6. Сонячне затемнення — це |
явище, коли... |
явище, коли... |
А) тінь від Землі потрапляє |
А) тінь від Землі потрапляє |
на Місяць; |
на Місяць; |
Б) сторону Місяця, яку |
Б) сторону Місяця, яку |
видно з Землі, повністю |
видно з Землі, повністю |
освітлює Сонце; |
освітлює Сонце; |
В) Місяць розташовується |
В) Місяць розташовується |
між Землею і Сонцем; |
між Землею і Сонцем; |
Г) зміни форми видимої із |
Г) зміни форми видимої із |
Землі сторони Місяця |
Землі сторони Місяця |
внаслідок різного освітлення |
внаслідок різного освітлення |
її Сонцем |
її Сонцем |
7. Скільки на Землі існує материків? |
7. Наскільки частин світу поділена |
|
земна поверхня? |
А) 6; |
А) 7; |
Б) 5; |
Б) 5; |
В) 4; |
В) 6; |
Г) 7 |
Г) 4 |
8. Вибери твердження, яке |
8. Вибери твердження, яке |
характеризує мантію Землі: |
характеризує земну кору: |
А) розпечена, в’язка |
А) розпечена, в’язка |
оболонка; |
оболонка; |
Б) твердий шар з мінералів |
Б) твердий шар з мінералів |
та гірських порід; |
та гірських порід; |
В) газоподібна речовина; |
В) розплавлено-рідка |
Г) твердий шар з температурою |
речовина; |
5000 °С |
Г) твердий шар з температурою |
|
3000°С |
9. Вода розчиняє такі гірські |
9. Вода не розчиняє такі гірські |
породи, як... |
породи, як... |
А) пісок; |
А) гіпси; |
Б) сіль; |
Б) сіль; |
В) глину; |
В) вапняк; |
Г) граніт |
Г) граніт |
1 ВАРІАНТ |
II ВАРІАНТ |
10. Значне нагрівання та охолодження поверхні Місяця спричинене: А) віддаленістю від Сонця; Б) відсутністю атмосфери; В) перебуванням у тіні Землі; Г) обертанням навколо своєї осі |
10. Як проявляється вплив Місяця на Землю? А)У припливах і відпливах; Б) у нагріванні поверхні; В)у зміні дня і ночі; Г) у зміні пір року |
Завдання на вибір трьох правильних відповідей |
|
11. Які з наведених фактів є достовірними про воду?
Б) має три агрегатні стани;
Г) має різкий запах та смак; Д) поганий розчинник; Е) під час замерзання стискується |
11. Які з наведених фактів є достовірними про повітря?
Б) має запах, смак, колір;
Г) важливий чинник забезпечення життя на Землі; Д) у ньому міститься 21 % вуглекислого газу; Е) добре проводить тепло |
Завдання на встановлення відповідності |
|
12. Установіть відповідність між материками та їхніми характеристиками. А) Австралія Б) Антарктида; В) Євразія. 1. Найхолодніший; 2. найбільший; 3. найменший; 4. Найспекотніший
ніший |
12. Установіть відповідність між материками та їхніми характеристиками.
Б) Антарктида;
1. Найхолодніший; 2. найменший; 3. найбільший; 4. найспекотніший |
IV. ПОВТОРЕННЯ, УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
Прийом «Словникова робота»
Завдання. Дайте визначення понять: т екватор
Прийом «Бліцопитування»
Прийом «Синквейн»
Земля.
Третя, жива
Утворилася, еволюціонувала, змінюється
Обертається навколо Сонця
Унікальна.
Прийом «Творча лабораторія»
Завдання. Створіть «рекламу» про планету (за власним вибором), на яку відправляються космотуристи — характер поверхні, температура, час обертання.
Приклад
КОСМІЧНІ ТУРИ НА МІСЯЦЬ.
ПОРАДИ ТИМ, ХТО ВИРУШАЄ НА МІСЯЦЬ
Прийом «Віршовані рядки»
Завдання. Послухайте вірш і дайте відповідь на запитання. Коли (упродовж доби) сонячна тінь найменша? Про що це свідчить?
Сонячний годинник...
Він не зупиняється,
А його пружина ніколи не ламається,
Бо її заводить сонячне проміння,
Стрілка циферблата бігає за тінню.
(О. Коваль)
Бесіда
Прийом «Доповни речення»
Земля — одна з відомих досі (планет),
на якій (існує) життя. Серед (8)
планет Сонячної системи за віддаленістю від Сонця Земля посідає (3) місце. Вік Землі близько
Наша планета рухається навколо
по своїй
Природним супутником Землі є _
Прийом «Приймаю — не приймаю»
Завдання. Підкресліть правильні твердження,
Земля — планета Сонячної системи,
Місяць — єдиний природний супутник Землі,
Земля обертається навколо своєї осі зі сходу на захід,
Сонце — найближча до Землі зірка.
Сонячні промені нагрівають земну поверхню однаково на усіх її ділянках.
Земля обертається навколо своєї осі із заходу на схід,
Сонячні промені нагрівають земну поверхню неоднаково,
Пори року змінюються тому, що вісь Землі має нахил,
Пори року змінюються тому, що Земля обертається навколо
Сонця.
Прийом «Фантастичне припущення»
Завдання. Запропонуйте відповіді на запитання. Аргументуйте свою відповідь.
Учитель підсумовує рівень знань, умінь та навичок учнів у ході вивчення теми «Земля як планета».
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Повторити параграфи розділу: §