Форма і розміри Землі. Внутрішня будова Землі.

Про матеріал
На уроці розглядаються питання щодо форми та розмірів Землі. Учням пропонується виконання вправ, що націлюють на формування наукового світогляду та на перевірку засвоєних знань.
Перегляд файлу

 

   Тема :  Форма і розміри Землі. 

                 Внутрішня будова Землі.

Мета:

навчальна: ознайомити учнів  з формою  та  розмірами    Землі,  глобусом - моделлю Землі, сформувати  поняття  про  основні   шари  планети, про визначальні лінії  та точки на глобусі;
розвивальна: Формувати  науковий світогляд, творче мислення, вдосконалювати  й  аргументувати  свою відповідь, формувати навички  співробітництва, взаємодопомоги;
виховна: виховувати  повагу  до вчених, наукових знань , взаємоповагу та толерантність.

 

Тип уроку:  комбінований.

Обладнання: підручник, глобус, зошити, відеоматеріали з Інтернет ресурсів.

Очікувальні результати: учні дізнаються про давні та сучасні уявлення про Землю та її розміри, форму планети, внутрішню будову, детальніше ознайомляться з моделлю Землі-глобусом, явними лініями та точками на ньому.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація знань

ІІІ. . Мотивація навчальної та  пізнавальної діяльності

 IV. Вивчення нового матеріалу

1.Форма і розміри Землі.

2.Внутрішня будова Землі.

3. Дослідницька робота.

V.Закріплення нових знань і вмінь учнів

VII.Підсумок уроку, домашнє завдання

Хід уроку

І. Організаційний момент уроку

  Отримання учнями  роздаткового матеріалу

ІІ. Актуалізація знань

  Фронтальне опитування:

-  Наука, що досліджує небесні тіла називається…(Астрономія);

-  Наша Галактика-це Молочний шлях, або…( Чумацький шлях);

-  Сонце та сукупність небесних тіл, що обертаються навколо нього     називають …( Сонячною системою);

-  До якого типу зірок  належить наше Сонце?   ( жовтий карлик);

-  Лінія, по якій протягом року рухається  Земля, називають (орбітою);

-  Чим ближче планета  від Сонця, тим температура на ній…(вища;

- Який час обертання планети навколо Сонця?  ( за 365 діб і 6 годин)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Вчитель:

 Настав час  почути  наукові докази  про форму  Землі, заглянути  всередину нашої планети.  Дивно, але про небесні тіла, які  розташовані  від нас на мільйони  кілометрів, ми знаємо більше, ніж про те, що перебуває на глибині  Землі під нашими ногами. Таємниці земних надр, розкривають  геологи і геофізики.

IV. Вивчення нового матеріалу.

  1. Форма і розміри Землі.

Наукові докази  кулеподібності  нашої планети, приведені в працях Арістотеля (384 р.до.н.е.),  який  пояснив  природу місячних затемнень тінню, яку відкидає на Місяць  Земля.

Піфагор  у  VI ст .до.н.е. вважав, що Земля має форму кулі і нерухомо висить у центрі Всесвіту, який обертається  навколо неї.

Насправді Земля  не є ідеальною сферою. Через  добове обертання, вона  сплюснута  з  полюсів, висоти материків різні.

У  космонавтиці і геодезії, для опису  фігури Землі, вибирають  еліпсоїд  обертання або  героїд.

За сучасними даними, Земля утворилася  приблизно 4,7 млрд. років тому.  За розмірами Земля є третьою планетою  у Сонячній системі, після Меркурія і Венери. Порівняно із Сонцем, Земля дуже маленька, її називають жовтий карлик.

 Таємниці земних надр , розкривають  геологи і геофізики.

  1. Внутрішня будова Землі.

 

Центральну  частину Земної кулі , вчені назвали  ядром. За складом воно  із  заліза та нікеля і   має  радіус  близько  1250 км.

Зовнішня частина ядра  перебуває  у розплавлено- рідкому  стані.

Внутрішня- у твердому. Температура в ньому  досягає  5000 градусів.

Ядро землі покриває  наступна  оболонка -Мантія. Її товщина  приблизно  2900 км. Вчені вважають, що чим ближче  вона до центру Землі,  тим тиск у ній  більший. Мантія тверда, але водночас і  розпечена. У верхній частині мантії  є в’язкий шар Астеносфера

Поверх мантії  Земля вкрита  корою. Земна кора дуже тонка, по ній течуть  моря, ріки, на ній збудовані  міста , підприємства.

Земна кора  утворена  різними  речовинами, що входять  до  складу  мінералів  та  гірських  порід ( пісок, граніт, глина, базальт).

  1. Дослідницька робота (робота в групах)

   Завдання 1. Розглянути зразки  гірських порід і мінералів:

                          -граніт;  кухонна сіль; пісок

   Завдання 2. Дати характеристику  їх  відмінностей   за кольором,

                         твердістю, будовою  і розчинністю у воді.

 

  V.Закріплення нових знань і вмінь учнів

  Вправа: «Знайдіть пару»

1.Ядро                        А. Верхній в’язкий  шар мантії.

2. Мантія                   Б. Верхня тверда оболонка  літосфери

3. Земна кора          В. Внутрішня частина Землі

4.Літосфера              Г.Найбільша за об’ємом частина планети

5. Астеносфера       Д.Тверда оболонка Землі.

VI.Підсумок уроку, домашнє завдання

Прийом: «Незакінчене   речення»

 Учень: На уроці я вивчив….

              На уроці я дізнався…..

              На наступному уроці я хочу….

  Домашнє завдання:

  • Опрацювати  §27 підручника;
  • Намалювати в зошиті  схематичний переріз  внутрішньої

будови Землі;

docx
Додано
9 грудня 2021
Переглядів
577
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку