Фрагмент уроку англійської мови у 9 класі за темою "Вибір професії"

Про матеріал

Цей фрагмент уроку надає приклад формування STEM- компетентностей, містить завдання, які формують в учнів навички креативного та критичного мислення та самостійного пошуку інформації в інтернеті.

Перегляд файлу

Фрагмент уроку англійської мови у 9 класі за темою «Вибір професії»

Вчителя англійської мови КЗШ № 79 Іголкіної Л. М.

 

Цілі:

  • Формувати навички вживання тематичної лексики
  • Удосконалювати навички вимови, усного мовлення й читання
  • Розвивати мовну здогадку
  • Розвивати STEM-компетентності: здібності до аналітичної роботи, експериментування та критичного мислення, стимулювання проблемного навчання
  • Розширити знання учнів про світ професій
  • Виховувати зацікавленість у розширенні своїх знань щодо правильного вибору майбутньої професії
  • Прищеплювати любов до праці

 

Обладнання уроку :

 

Смартборд, интернет, смартфони учнів.

 

Тип уроку : комбінований.

 

Хід уроку

 

  1. Привітання. Повідомлення теми й мети уроку.

 

Good morning, dear students!

Today we are going to talk about the choice of your future profession, discuss Pros and Cons of different jobs, analyze the factors, which help to do your future job better.

Hope you will be active and creative!

Let” start!

 

  1. Розминка.

 

Seven people were asked, “What do you like about your work?”

Here are the parts of their answers. Match the parts.

(Робота з підстановчою  таблицею)

 

 

  1. Tony Robinson, writer. ”I like organizing my own world, I like…”
  1. is working with animals
  1. John Brown, gardener. “What I like about my job is…”
  1. being alone
  1. Basil Milford, vet. “What I like best…”
  1. working on my own
  1. Tom White, factory worker. I like working…
  1. taking responsibility
  1. Vera Hubert, teacher. “It is…that I like”
  1. working outdoors
  1. Robert Harrison, manager. “It is…that I like most about my job”
  1. together with other people
  1. Andrew Small, night watchman. “It is…that I like best”
  1. Relationships with children

 

What are the most important things for you in the job you would like to have? Look at the smart board and make your choice:

 

Here are some aspects of work:

  • Having pleasant co-workers/ colleagues
  • Earning enough money
  • Security
  • Job satisfaction
  • Meeting people
  • Earning plenty of money
  • The interest of the work
  • Flexi-time
  • The work environment
  • The opportunity to travel
  • The opportunity to make decisions
  • Learning new skills
  • Being close to where you live
  • Facing new challenges
  • Its social status

 

Учні називають критерії, які вони вважають головними при виборі майбутньої професії.

 

Now, please answer my questions:

 

  1. Is it common for men and women to have the same job?
  2. Is it easy to find job in Ukraine?
  3. Name three occupations that you can do.
  4. Name three occupations that you could never do.
  5. What are some jobs that you think would be boring?
  6. What are some jobs that you think would be fun?

 

  1. Групова робота.

 

Dear students, now I would like to draw your attention to the most ordinary profession: the profession of a salesperson.

What do you know about this job? Who of your parents do it?

Вчитель ділить учнів класу на 3 групи. Кожна група обирає свого лідера.

Кожна група отримує своє завдання:

  1. Think about the department that you would like to work in. Describe the activity of this department.
  2. Describe the staff of the department that you are working in.
  3. Describe the things that you are selling and the equipment you are using.

Now, please, look at the smart board and pay attention to the factors, which can help you to do your job better:

Dos and DON”Ts

Don’t assume you know what your customers want.

Target the 20 per of your customers who provide 80 per cent of your profit.

Don’t try to compete on price alone: think about quality, reliability, etc.

You need to have realistic objectives.

Don’t forget to evaluate your strategy, and if something isn’t working, change it.

The task for each group:

Give your own examples at least to three of these factors.

4.

Let’s talk about advertising, which is very important for good selling.

Учні відповідають на питання , використовуючи інтерактивну технологію Мікрофон:

  1. What is the aim of advertising?
  2. What is the best form of advertising?
  3. What are main advertising media types?
  4. What shouldn’t be advertised?
  5. Name the best ads you have ever heard.

 

Do you agree with me that some products have better sales due to good advertising and their brand?

What is the most important quality of a good brand for you?

 

Each group discuss and choose the most important qualities from the list:

 

  • Cool
  • Value for money
  • Durable or reliable
  • Exotic
  • Obviously expensive
  • Modern
  • Traditional or timeless
  • Well-made or good quality
  • Exclusive
  • Stylish or fashionable
  • Luxurious
  • Scientifically proven
  • Comforting

 

Кожна група називає обрані якості товарів та наводять прикладі таких товарів.

Some brands are very famous even when people don’t know the origin of them.

Now I would like you to find the origin of three brands using your smartphones. Find in the internet the information about the next 3 products:

 

  1. The first group: Coca-Cola.
  2. The second group: Hot Dog.
  3. The third group: Sandwich.

The task for the leaders of each group:

Speak about pros and cons about these products.

 

  1. Підведення підсумків уроку, оцінювання.
  2. Домашнє завдання:

Make your own advertisement for any product.

Use the internet and find the information about your future profession and outstanding representatives of it.

 

 

 

 

docx
До підручника
Англійська мова (9-й рік навчання) 9 клас (Карпюк О.Д.)
Додано
4 січня 2019
Переглядів
934
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку