Г Белль.Засудження антигуманної сутності Другої світової війни, її руйнівних наслідків для людства в оповіданні "Подорожній, колити прийдеш у Спа..."

Про матеріал
Тема: Генріх Белль. Засудження антигуманної сутності Другої світової війни, ії руйнівних наслідків для людства в оповіданні «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…» Мета уроку: формувати компетентності: 1) предметні (поглибити знання про антивоєнну тематику у творах літератури, розвивати читацьку активність); 2) ключові (простежити, як в оповіданні відбувається взаємодія пам’яті людини та загальнолюдської пам’яті, яка має зв’язки з війною та мирним життям; розвивати навички художнього аналізу тексту); 3) комунікативні (розвивати навички спілкування в колективі й толерантне ставлення один до одного); 4) інформаційні (розвивати уміння знаходити потрібну інформацію та презентувати її); 5) громадянські (виховувати повагу до минулого людини і людства, відстоювати чітку громадянську позицію); 6) загальнокультурні (формувати світогляд). Тип уроку: урок здобуття нових знань і формування вмінь та навичок. Обладнання: портрет письменника, текст оповідання. ХІД УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. 1. Перевірка присутніх, налаштування здобувачів освіти на роботу. 2. Психоемоційна підготовка(визначення настрою) ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1.Літературний диктант «Незакінчене речення» 1. Відомий німецький прозаїк і публіцист Генріх Белль народився…( 21 грудня 1917 року) 2. Його батько Віктор був…( скульптором і столяром-червонодеревником, мав власну справу.) 3. З 1927 по 1937 рік Белль провчився в гімназії імені…( кайзера Вельгельма.) 4. Це була одна із небагатьох гімназій, де могли вільно…( висловлювати свою точку зору.) 5. Після закінчення гімназіі майбутній письменник стає учнем в…( книготорговій фірмі ) і в цей час займається…( репетиторством). 6. з 1939 по 1945 Г.Белль став солдатом…( гітлерівської армії,) 7.Г Белль воював у …(Франції, Польщі, Румунії та Україні 8. Повернувшись з війни додому(1945), Г.Белль вступив до…( Кельнського університету) 9. Він твердо вирішив здійснити свою давню мрію – стати …(письменником). 10. У 1972 році г.Белль він став лауреатом…( Нобелівської премії) 11. У 1977 – 1978 роках було здійснене десятитомне видання його творів, яке перекладене…( 48 мовами світу) 12. Помер письменник …(16 квітня 1985 року) ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ 1.Слово викладача. Друга світова війна була усвідомлена людством як найжахливіша за всю його історію. Вона перевершила найсумніші передчуття. Кількість її жертв налічувала десятки мільйонів. Лише у таборах смерті загинуло близько 11 млн. чоловік. За цими сухими цифрами й фактами, які самі по собі вражають нечуваним розмахом масового знищення людей, стоять численні трагедії та непоправні втрати, обірвані життєві шляхи й зруйновані долі, знівечені тіла та розтоптані душі. У нашому сьогоденні кожен українець, свідомо чи несвідомо, живе в умовах війни. Вона навколо нас - у новинах, у родинах, які втратили близьких, у серцях тих, хто чекає з фронту. Але як війна змінює людину? Що лишається з особистості, коли зникає її «обличчя».Німецький письменник у своєму творі описав долю солдата, який повертається з фронту, але не може повернутися до самого себе. Цей образ- відлуння будь-якої війни, у тому числі й тієї, яка нині руйнує життя українського солдата. Давайте подивитися на Другу світову війну очима німецького солдата, героя оповідання Г. Белля «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…» Ми спробуємо не просто проаналізувати літературний твір, а й відчути його актуальність. Побачити у кожному художньому образі - живу людину, подібну до тих, хто нині боронить нашу державу. І водночас - замислитися, як ми можемо бути тими, хто «впізнає» й «чує»їх після повернення.
Перегляд файлу

Тема: Генріх Белль. Засудження антигуманної сутності Другої світової війни, ії руйнівних наслідків для людства в оповіданні «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…»

 

Мета уроку:

формувати компетентності:

1) предметні (поглибити знання про антивоєнну тематику у творах літератури, розвивати читацьку активність); 2) ключові (простежити, як в оповіданні відбувається взаємодія пам’яті людини та загальнолюдської  пам’яті, яка має зв’язки з війною та мирним життям; розвивати навички художнього аналізу тексту); 3) комунікативні (розвивати навички спілкування в колективі й толерантне ставлення один до одного);                   4) інформаційні (розвивати уміння знаходити потрібну інформацію та презентувати її); 5) громадянські (виховувати повагу до минулого людини і людства, відстоювати чітку громадянську позицію); 6) загальнокультурні (формувати світогляд).

Тип уроку: урок здобуття нових знань і формування вмінь та навичок.

Обладнання: портрет письменника, текст оповідання.

                                          ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.

1. Перевірка присутніх, налаштування здобувачів освіти на роботу.

2. Психоемоційна підготовка(визначення настрою)    

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1.Літературний диктант «Незакінчене речення»

 

 1. Відомий німецький прозаїк і публіцист Генріх Белль народився…( 21 грудня 1917 року)

2. Його батько Віктор був…( скульптором і столяром-червонодеревником, мав власну справу.)

3. З 1927 по 1937 рік Белль провчився в гімназії імені…( кайзера Вельгельма.)

4. Це була одна із небагатьох гімназій, де могли вільно…( висловлювати свою точку зору.)

5. Після закінчення гімназіі майбутній письменник стає учнем в…( книготорговій фірмі ) і в цей час займається…( репетиторством).

6.  з 1939 по 1945 Г.Белль став солдатом…( гітлерівської армії,)

7.Г Белль воював у …(Франції, Польщі, Румунії та Україні

8. Повернувшись з війни додому(1945), Г.Белль вступив до…( Кельнського університету)

 9. Він твердо вирішив здійснити свою давню мрію – стати …(письменником).

10. У  1972 році г.Белль він став лауреатом…( Нобелівської премії)

11.  У 1977 – 1978 роках було здійснене десятитомне видання його творів,  яке перекладене…( 48 мовами світу)

12. Помер письменник …(16 квітня 1985 року)

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1.Слово викладача.

Друга світова війна була усвідомлена людством як найжахливіша за всю його історію. Вона перевершила найсумніші передчуття. Кількість її жертв налічувала десятки мільйонів. Лише у таборах смерті загинуло близько 11 млн. чоловік.

За цими сухими цифрами й фактами, які самі по собі вражають нечуваним розмахом масового знищення людей, стоять численні трагедії та непоправні втрати, обірвані життєві шляхи й зруйновані долі, знівечені тіла та розтоптані душі.

У нашому сьогоденні кожен українець, свідомо чи несвідомо, живе в умовах війни. Вона навколо нас - у новинах, у родинах, які втратили близьких, у серцях тих, хто чекає з фронту. Але як війна змінює людину? Що лишається з особистості, коли зникає її «обличчя».Німецький письменник у своєму творі описав долю солдата, який повертається з фронту, але не може повернутися до самого себе. Цей образ- відлуння будь-якої війни, у тому числі й тієї, яка нині руйнує життя українського солдата.

             Давайте подивитися на Другу світову війну  очима німецького солдата, героя оповідання Г. Белля «Подорожній, коли ти  прийдеш у Спа…»

Ми спробуємо не просто проаналізувати літературний твір, а й відчути його актуальність. Побачити у кожному художньому образі - живу людину, подібну до тих, хто нині боронить нашу державу. І водночас - замислитися, як ми можемо бути тими, хто «впізнає» й «чує»їх після повернення.

2. Прийом “Асоціативне гроно”. Які асоціації викликає слово “війна” у вас.

 

 

                                             кров                              біда

                    розруха                      смерть

                                                                                                    біль

          трагедія                                                                                  втрата

                                                         ВІЙНА

  скорбота                                                                                  розлука           

 

 

ІV. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ              

 V. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1.Слово викладача. Оповідання Генріха Белля «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…» - це не просто розповідь про війну, тут усі почуття і думки людини, що побачила усі жахи та пережила фізичні і душевні страждання. Герой відкриває для себе страшну істину: почуття ненависті до того, за що повинен битися.

1. Читання оповідання «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…»

2. Бесіда за змістом оповідання «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…»

- З чого розпочинається оповідання? На які деталі звертає увагу автор? (Мерехтливе світло, розбита лампочка, залізна проволока, що стирчить із цоколя. Це сприймається як своєрідний символ – світ в пітьмі. Світло пригнічене неприродним шляхом, людина сама вносить у світ руйнування. )

  •                      В пітьмі лунають голоси. Які слова санітарів різко зриваються у свідомість? («Куди нести мерців?», «Місто горить як смолоскип…»)
  •                      Що ми бачимо у цьому світлі? (Усі жахи того, що відбувається. Коридор, куди потрапляє герой, теж освітлений. І це нагадує вираз «світло у кінці тунеля» - надія на порятунок).
  •                      Під час того, як героя несуть санітари, що він відкриває до себе? (Що він його відносять до «інших», а не до мертвих).
  •                      Зверніть увагу на кольорову гамму приміщення, в якому знаходиться герой. Знайдіть слова, що передають цю палітру. («Чорні вішалки», «білі таблички», «фотографія відсвічує червоним в коричневій рамі», «жовтуватий гіпс», «чорна рама», портрет Фрідріха в небесно-блакитному мундирі із золотою зіркою на грудях», «позолочений Залізний хрест», «жовті бюсти імператорів», «небо червоне», «чорні хмари диму», «між коричневих дверей видніється золота рама», «біла стеля», «чорне місто»).

3. Слово викладача. Ми бачимо, як світлі кольори контрастують із темними. Помітно, що в тексті є перевага відтінків жовтого кольору. Це колір піску – хисткої субстанції; колір золота – вічного мірила цінностей з прадавніх часів. У творі контрастує золота розкіш минулого і кривава чорнота сьогодення.

 Героя несуть з нижнього поверху на верхній. По суті, це не повинно займати багато часу, але герой робить детальні описи побаченого: усіх портретів, табличок, картин, статуй…

4. Бесіда

  •                      До якої думки нас підштовхує автор? Чи може запам'ятати і описати з такою точністю людина те, що побачила вперше? (Автор, немов дає підказку, що все це вже було в свідомості героя).
  •                      Що для героя значить напис, виведений на дошці власним почерком? Чому він так жахнувся побаченого? (Цей напис для героя є єдиним живим відбитком недавньої реальності серед інших мертвих доказів. Це повернення в минуле, колись ще мирне, безтурботне життя, в якому він міг зайти до швейцара Біргелера, щоб випити молока або ризикнути запалити. Усе це було зовсім нещодавно, 3 місяці тому… А тепер в коморку до швейцара несуть мерців. Так ми дізнаємося про юний вік пораненого.

Герой бачить перед собою «незникаючий темно-жовтий відбиток хреста на неодноразово пофарбованих стінах». І це є диво. Бо символ віри залишився не тільки на стінах. Віра існує в душі людини, свідчить про надію на перемогу Добра.

  •                      З ким порівнює себе герой, знаходячись на операційному столі? Чому так? (Він порівнює себе з «лялечкою в коконі». Це своєрідний символ. Адже з лялечки розвивається метелик. Герой також безпорадний, виявляється, що у нього немає рук. Він у своєрідному коконі, його свобода обмежена. Війна застає героя на певному етапі його духовного і фізичного розвитку.
  •                      В останню мить герой упізнає швейцара Бергілера і просить молока. Як ви думаєте, чому таке незвичне прохання? (Це також своєрідний символ повернення до минулого. Герой хоче відчути минуле життя, коли він був щасливий і безтурботний. І тепер колишній гімназист просить заспокоєння у колишнього швейцара, як беззахисна і безпорадна дитина.

Чому автор до кінця так і не розкриває імені героя? (Герой не має імені, бо він один із тисяч «інших», імена яких залишаться у вічному списку

5. Вправа «Карусель»

-   Про що твір «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…?

-  Який настрій викликає це оповідання?

  •          Яка головна думка твору? (Війна антигуманна і протиприродна.  Автор засуджує  її як явище, що несе смерть)
  •          Чи можемо ми назвати цього солдата ворогом, загарбником?

Яке слово найкраще характеризує його?  (Жертва)

 

VІ. Узагальнення та систематизація вивченого матеріалу.

1. Творче завдання.  Сенкан

Сенкан неримований вірш, який будується за певним алгоритмом:

1-ий рядок одне слово тема (іменник)

2-ий рядок два слова (прикметник, означення)

3-ій рядок три слова (дієслова, активність, дія)

4-ий рядок чотири слова (фраза, яка виявляє ставлення автора до теми)

5-ий рядок одне слово (іменник синонім, асоціація до теми)

 

Війна

Війна

Жахлива, кривава

Ненависна, смертоносна

Вбиває, калічить, знесилює

Поневолює, ранить, руйнує

Штовхає людство до занепаду

Холоднокровно калічить людські душі

Розруха

Катастрофа

2.Вправа «Незакінчене речення»

  • Не було затемнення, бо…(все місто охопила пожежа)
  • Коли мерців залишили внизу, інших понесли до зали малювання. Цих інших назвали…(рештою)
  • Юнак не міг підвестися на ліктях та опертися на праву ногу і вважав, що…(їх міцно примотали до тулуба)
  • Героєві здавалося, що він не в гімназії, що перетворилася на шпиталь, а його принесли до …(музею мертвих)
  • У комірчині шкільного сторожа, де герой учнем пив молоко і палив цигарки, зараз були…(мерці)
  • Колишній сторож гімназії Біргелер під час війни став…(пожежником)
  • Пожежник несподівано відняв казанка від губ героя, хоч той ще не напився досхочу, бо…(води всім не вистачало)

3.Вправа( «Асоціативний кущ»). Що ви можете сказати про психологічний стан героя? (Жах. Ненависть. Байдужість. Безсилля) .

4.  Заключна бесіда з учнями.

  • Чи відчувається у творі авторське ставлення до героя? (Автор співчуває герою, він переживає разом з ним його біль, кричить від болю, як і герой. Кричить, щоб почули ті, хто розв’язує  війни під будь – яким гаслом)
  • Чи можете ви спрогнозувати майбутнє юнака?
  • Чи може людина залишитися собою після пережитого на війні?
  • Що спільного між долею солдата в творі Г.Белля та сучасними українським и військовими?
  • Як реагує суспільство на тих, хто повернувся з передової? Чи завжди зрозумінням?

VІІ. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ
1.Вправа«Відкритий мікрофон» . Сформулюйте висловлювання про своє емоційне переживання від оповідання «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…»
- Під час прочитання розповіді я...
-Думаю, що ця розповідь допомогла змінити моє ставлення...

2.Заключне слово викладача

У оповіданні Г.Белля «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа..» розкривається трагізм війни , що знищує не лише тіла, а й особистість людини. Головний герой- німецький солдат,який після поранення повертається до шпиталю у рідному місті, але його сприймають як чужого. Війна стерла його індивідуальність.

Схожі переживання мають і українські воїни, які повертаються з передової. Вони часто залишаються з невидимими ранами - психологічними,фізичними, духовними. Подібно до героя оповідання, вони стикаються з нерозумінням, іноді - з мовчазною байдужістю.

Війна у творі Г.Белля - це втрата людяності. Війна в Україні - це трагедія, але й боротьба за гідність. Наші захисники - це не лише жертви війни, а й символ незламного духу народу.

Історія знову доводить: війна не героїзує, вона калічить. Але українська боротьба - це також надія на відновлення, на перемогу людяності, на мир.

VIІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Знайти цікаві факти з життя Пауля Целана, прочитати його вірш «Фуга смерті».

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Гуцол Валентина Петрівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
doc
До підручника
Світова література (академічний, профільний рівень) 11 клас (Звиняцковський В.Я.)
Додано
31 липня 2025
Переглядів
305
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку