ТЕМА: Галина Малик. “Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії”.
Характеристика дійових осіб. Символіка дійових осіб країни
та її мешканців.
МЕТА. Продовжити працювати над програмним твором. Охарактеризувати
головних персонажів та символіку. Допомогти учням усвідомити
виховне значення образів твору в контексті сучасного життя. Навчати
дружби, приязного ставлення одне до одного. Розвивати навички
образного та логічного мислення, творчу уяву, культуру мовлення,
артистичні здібності. Виховувати гуманізм, уміння орієнтуватися на
справжні життєві позиції, обирати пріоритети.
ТИП УРОКУ: Засвоєння нових знань, формування умінь.
ОБЛАДНАННЯ: портрет Галини Малик, дидактичний матеріал, малюнки
учнів.
ХІД УРОКУ
МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
(На дошці записана тема уроку, епіграф: “Друзі пізнаються в біді”, “Добрий
початок половина діла”. Також на дошці запис головних і другорядних
персонажів).
1. Забезпечення емоційності готовності до уроку.
2. Перевірка домашнього завдання.
1) Яка тема повісті “Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії”?.
(Тема: зображення країни незавершених справ та пригоди Алі в цій країні)
2) Яка ідея цього твору?
(Ідея: засудження лінощів, жорсткості і неробства)
3) Чому і як Алі потрапила до Недоладії? Чи було це справедливо на вашу
думку?
4) З ким товаришувала Аля у дивній країні?
5) Опишіть місто Недоград. Чому воно було таким на вигляд?
6) Охарактеризуйте правителя країни – Недороля Десятого. Це добрий чи
поганий персонаж казки? Чому ви так вважаєте?
7) Яку історію розповів Недороль про Першого Недорадника? Чому він рубав
голови?
8) Хто допоміг Алі втекти із в’язниці? Опишіть цього персонажа.
9) Що сталося з країною після того, як Аля повернулася додому?
АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
3. Тренінг “Самий найкмітливіший”.
Пригадайте, які справи треба було завершити в казці, щоб:
а) звільнити країну від Першого Недорадника… (домалювати голову)
б) зробити приємне бабусі (довишивати рушник)
в) допомогти недоладянам (домалювати те, чого не вистачало)
г) повернутися додому (полагодити годинник)
д) зробити з Недоладька звичайного хлопця (домалювати йому вухо, виправити
йому обличчя).
4. Перегляд ілюстрацій до казки.
5. Інсценування епізоду до казки
(Аля грюкнула дверима й притулила долоні до гарячих щік)
Аля. - Ой, як соромно! Як негарно все вийшло
Ще місяць тому я надумала вишити рушника для бабусі до її дня
народження. І нитки підібрала, і навіть перший хрестик зробила. А потім мені
перехотілося вишивати. А згодом я й зовсім забула про рушничок. І от
сьогодні, коли всі поздоровляли бабусю, я була впевнена, що дарую рушничка
з вишитими червоними півнями.
- Ох, як негарно вийшло!
- Ось візьму голку й навишиваю вам 100 півнів.
(за її спиною почувся голос)
Чоловічок. –Еге ж, рівнесенько 100!
Аля. – Хто тут?
(Чоловік вийняв окуляри, папірця і почав писати)
Чоловічок. – Так! Так! Усе правильно! Це та дівчинка, яка те, що їй
клали на тарілку, вона не доїдала, що давали пити, вона не допивала, почне
малювати – кине, бо набридло. Почне вишивати – кине, бо нецікаво. Навіть
заплестися їй не довелося до кінця. Так і ходить цілий день, одна коса
заплетена, друга – ні.
(Аля намагається вдарити чоловічка, він вистрибує на стіл)
Чоловічок. – Сьогодні ця дівчинка не завершила соту справу. Якраз
стільки. Стільки потрібно, щоб …
Співає. – Недо – роби
Недо – пиши
Недо – почни
Недо – лиши
І Недо – їж
І Недо – пий
І в Недоладію мерщій.
(вибігають з класу)
Учитель. – Діти, то про що ж сьогодні піде мова сьогодні на уроці. Так, саме
Сьогодні ми повинні дати характеристику усім дійовим особам, які є у казці.
Недоладько. 1. “Він був увесь перекошений і без лівого вуха, але очі його
сяяли привітно і лагідно”.
2. “Виглянувши з бійниці вежі, дівчинка побачила корбу
недоладян, які наближалися до замку. Вів їх Недоладько. Він
зібрав друзів, щоб визволити Алю”.
3. “Вухо відразу стало справжнім, обличчя у хлопчика вирівнялося,
тільки по лагідних і привітних очах можна було впізнати
Недоладька”.
4. “Розумієш, - мовив Недоладько – ми вирішили залишитися в
Недоладії. Ти повернешся додому, домалюєш Першого
Недорядника – і він зникне звідси! І ми зможемо спокійно
працювати, адже ти нас навчила доробляти. Ми дороблятимемо
всі недороблені справи, які притягне сюди Недочеревик. Та й
Недоладія – наша батьківщина, ми не можемо кинути її”.
Учитель. – Чи можна стверджувати, що в образі Недоладька письменниця
зображує пересічного недоладянина, яких сотні? Обґрунтуйте свою думку.
- На початку знайомства з Алею Недоладько, як і вона, хотів
повернутися додому. Чому він змінив своє рішення?
- Доведіть, що Недоладько позитивний герой.
Можливі варіанти відповідей.
Або учитель робить підсумок.
Недоладко потрапив у чарівну країну через те, що його хтось
недомалював. Письменниця симпатизує йому, тому Недоладько – позитивний
герой, він стає справжнім другом для Алі, супроводжує її країною і допомагає
повернутись додому. Але коли всі негаразди залишились позаду, він вирішує
залишитись в Недоладії, яку вважає своєю батьківщиною. Він вирішує
виправити все, що недоробили інші. Йому властиві такі риси характеру як
доброзичливість, чуйність, бажання допомогти іншим.
Недорадник.
Авторське бачення персонажа. Цитатна характеристика.
1. - “Цього Недорадника якась дівчинка намалювала спочатку з головою,
а потім стерла ту голову гумкою… А іншої не намалювала, От і
притяг його сюди Недочеревик”.
2. - “Аля вирішила зробити бабусі подарунок – вишити рушничок…
Зробила перший хрестика і, як завжди, відклала вишивку”.
3. - “Соромно стало дівчинці, вона втекла до своєї кімнати”.
4. - “Аля зазирнула до щілини в дверях і мало не скрикнула! Адже це
вона, Аля, колись намалювала цього чоловіка, а потім стерла його
гумкою голову…”.
5. - “З кишеньки вона вийняла вуглинку, і домалювала Недоладькові ліве
вухо, виправила ніс, очі…”.
6. - “Недоладяни обступили Алю і попросили доробити одне, докінчити
інше…”.
7. - “Сонце піднялося височенько, а Аля все ще шила, малювала,
прибивала…”.
Учитель. – Чи подобається вам поведінка Алі на початку казки? Обґрунтуйте
свою думку.
- За що була покарана Аля Недочеревиком?
- Як перебування в казковій країні впливає на дівчину?
- З ким дівчинка товаришувала, а з ким конфліктувала? Обгрунтуйте
свою думку.
- Які перевтілення ми бачимо в кінці твору.
- Чи пішла подорож до Недоладії їй на користь? Обгрунтуйте свою
думку.
(Можливі відповіді або учитель)
Отже, на початку казки письменниця змальовує Алю як ледачу дівчинку,
яка жодної справи до кінця не доводила. Тому вона отримує по заслузі і
потрапляє у Недоладію. Поспілкувавшись з мешканцями та зрозумівши,
чому вона потрапила туди, Аля робить усе, щоб повернутись додому! На
допомогу дівчинці приходять нові друзі і разом їм вдається усе виправити.
Тому наприкінці казки Аля стає працьовитою і усвідомлює, що кожна справа
має не лише початок, але й кінець.
Учитель. – Шановні колеги, ми можемо створити гроно до головного
персонажа казки Алі. Не забувайте, що ви можете записати усе, що вам
спаде на думку, не зупиняйтеся доти, доки всі ідеї не вичерпаються.
Галини Малик “Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії”, а епіграфом
до уроку будуть такі слова: “Друзі пізнаються в біді”.
Учитель. – Діти, події казки відбуваються в зачарованій країні Недоладії,
де живуть усі недороблені справи. Знайдіть у підручнику опис міста. Яку
столицю має це місто? Письменниця змальовує його так: “Таке місто може
хіба що приснитися в примарному сні. На кривулястих вуличках безладно
стояли не будинки, а якісь розвалюхи. Один будиночок був наче ножем
перерізаний навпіл. У деяких бракувало вікон і зовсім не було дверей…”.
Цей опис дивує на перший погляд, але якщо пригадати, що всі речі в
країні недороблені, то все стає на свої місцях. Недоладія – це символічне
місце, куди потрапляють ті, хто не доробив сто і більше справ. І ось в таку
країну потрапляє Аля. Які головні і другорядні персонажі вам зустрілися в
казці?
ГОЛОВНІ ДРУГОРЯДНІ
Аля Бабуся
Недоладько Недочеревик
Перший Недорадник Годинникар Недождень
Недороль Десятий Недоборода
Недовус
Недоладяни
Характеристика головних персонажів
Учитель. – Шановні учні, об’єднайтеся в групи, завдання наших
створених груп таке: до поданих цитатних характеристик головних
персонажів знайти у підручнику й інші, свої. Таким чином, ми побачимо
авторське бачення персонажів.
Аля.
1. “В одному великому місті жила дівчинка Аля. Вона нічого не могла
доробити до кінця…” .
2. “Як, у нього не має голови?”. - “Уяви собі! Замість голови Недорадник
носить лицарський шолом!” .
3. “Ввечері Недорадник залишає шолом тут, а вранці приходить сюди за
ним. Усі його бояться, і я теж, він хоче відібрати у мене корону! Знаєш
скільки голів він уже переміряв!”.
4. “Відрубає комусь голову і приміряє чи не підійде вона йому! Недорадник
зазіхає на мою корону! Мене рятує тільки те, що у нього немає голови.
Не може він одягти корону на порожнє місце…”.
5. “Завтра тобі відрубають голову, здається ця голова нарешті мені підійде”.
6. “Та все одно обличчя в Недорадника вийшло зле й непривітне,
точнісінько таке, яке вона стерла гумкою”.
7. “З портрета, який Аля пришпилила кнопкою над своїм столом, Недорадник
злісно дивився на дівчинку. Адже через неї він не став королем”.
Учитель. Який підсумок ми можемо зробити що Недорадника?
Відповідь. Перший Недорадник – головний негативний персонаж казки.
Він опинився в Недоладії через те, що Аля недомалювала йому
голову. А без голови він не міг стати королем. Заздрість до
Недороля Х зробила Недорадника жорстоким – він відрубував
людям голови лише для того, щоб знайти таку, на яку можна потім
надіти корону. Жага влади стала для нього метою існування.
Коли Аля поверталася додому і домалювала йому голову, він
назавжди зник з Недоладії, але залишився намальованим на картині
в її кімнаті.
Недороль Десятий. Авторське бачення цього персонажу.
Учитель. – Кого боїться Недороль Х? Як це його характеризує?
- Чому Недороль Х допомагає Алі?
- Як ви ставитесь до Недороля?
- Чи зміниться, на вашу думку, щось у його правлінні зі
зникненням Недорадника?
Недороль Х – правитель Недоладії. Він не поганий, але занадто м’який, як
для короля, тому й не забороняє (навіть вбивати людей, бо дуже боїться, що
той відбере в нього корону. Алі він допомагає тому, що розуміє, що вона –
єдиний шанс позбавитись суперника.
Учитель. Займіть свої місця і об’єднайтеся у пари. За допомогою підказки,
яку я вам роздам, створіть сенкан до головного персонажа Недоладька.
Нагадую, що сенкан складається із п’яти рядків: перший – розкриває тему і
називає і іменник, другий – складає опис, має два прикметника, третій –
вказує на дію, четвертий – складає речення із чотирьох слів, п’ятий – одне
слово, яке є синонімом до першого слова.
Аналіз другорядних персонажів твору.
Учитель. – До яких героїв відносять Недочеревик?
- Чи симпатизуєте ви Недочеревику, поміркуйте, у який спосіб він міг
потрапити у Недоладію?
- Яку справу він виконує у цій країні?
- Що вам відомо про годинникаря Недождення. Яка його роль у казці?
- За яких обставин гвардієць Недоборода познайомився з Алею? Скільки
разів він їй допомагав?
“Сенкан”
Вікторина “Таємнича скринька”
Розбити клас на дві групи. Кожна команда іншій задасть питання вікторини.
- Кому з персонажів казки належить валіза за переліком речей, які там
знаходяться:
1. Вуглинка, голка з моточком червоних ниток, стрічка для волосся.
(Аля)
2. Червоні шнурки, книга з інструкцією, зелений черевик.
(Недочеревик)
3. Сокира, лицарські обладунки, шолом. (Перший Недорадник)
4. Спис, шматок залізних грат, жменька волосся із бороди.
(Гвардієць Недоборода)
Вікторина “Таємнича валіза”
Відгадайте, хто це може бути:
1. Персонаж, який через своє недбальство потрапив до чарівної країни
та врятував усіх її мешканців.
2. Як ви розумієте прислів’я “Праця чоловіка годує, а лінь марнує”?
3. Поміркуйте, яку б назву дістала в Недоладії недопечений пиріг.
Картка № 6
1. Напишіть міні-твір на тему “Чи всі справи потрібно доробляти”
2. Як ви розумієте прислів’я “У всякої Федорки свої одговорки”?
3. Поміркуйте, щоб ви робили, якби були Першим Недорадником.
Підбиття підсумків уроку.
Учитель. Характеристика дійових осіб дає нам змогу зрозуміти авторське
ставлення до персонажів та сформувати власну думку щодо кожного.
Окрім цього символіка імен та власних назв допомагає зрозуміти
зміст казки.
І я сподіваюсь, що усі вивчили головну заповідь казки: “І дороби!
І допиши…”
Бажаю вам завжди доводити усі справи до кінця і не попадати в
поле зору Недочеревику.
Учитель. Давайте повернемось до епіграфа нашого уроку. Чи відповідає він
темі нашого уроку?
Підсумок уроку. Гра “Мікрофон”
Учитель. Що нового ви дізналися на уроці?
Домашнє завдання ст. 137-138, ст.139 (12 питання письмово)
Для тих, хто зможе, скласти вірша.