ГАЛИНА ВДОВИЧЕНКО «НАЙДОВШІ ВУСА» (уривок)
Мета: ознайомити учнів із бібліографічними відомостями та уривком з казки Галини Вдовиченко; удосконалювати навички виразного читання, умілого використання інтонацій у мовленні; розвивати зв'язне мовлення учнів, творчу уяву, спостережливість; збагачувати лексичний запас школярів; виховувати увагу до звучання слова;
Тип уроку: урок набуття нових знань.
Міжпредметні зв'язки: природознавство, українська мова, курс «Основи здоров'я».
Обладнання: видання дитячих творів Галини Вдовиченко; портрет письменниці; пред-
метні малюнки котів різних порід і мастей; відеозапис зустрічі авторки з читачами
у книгарні «Є»; Хрестоматія сучасної української дитячої літератури для читання
в 3, 4 класах.— Львів : Видавництво Старого Лева, 2016 (або роздруковані для учнів
тексти твору).
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організаційний момент
2. Перевірка домашнього завдання за картками
3. Артикуляційні вправи
1) Робота над чистомовками.
Ох-ох-ох — є на грядочці горох.
Ик-ик-ик — і цілющий там часник.
Як-як-як — там червоний є буряк.
Ок-ок-ок — ще й зелений огірок.
Ор-ор-ор — і смачненький помідор.
Уз-уз-уз — на паркан повивсь гарбуз.
Ун-ун-ун — соковитий там кавун.
Чі-чі-чі — це корисні овочі.
2) Робота над скоромовкою.
Кит кота по хвилях катав —
Кит у воді, кіт на киті.
4. Розвиток читацьких умінь і навичок
1) Гра «Плутанка».
— «Зберіть» і прочитайте текст.
Весела,алеглибокаісторіяпроте,щотребабутивідповідальнимзатих,когоприручили,а щепроте,щодоброповертаєтьсядобромілюдям,ікотам.
(Весела, але глибока історія про те, що треба бути відповідальним за тих, кого приручили, а ще про те, що добро повертається добром і людям, і котам.)
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Дотекстова діяльність та підготовка учнів до сприймання змісту тексту
1) Актуалізація опорних фонових знань.
а) Робота над загадками.
Ця тварина вже від ранку
Нам співає колисанку,
Нявкає, муркоче,
Бо сметанки хоче.
Що це, діти, за воркотик?
Це пухнастий сірий... (котик).
Хто з хвостиком і з вушками,
В кого лапки з подушками?
Як ступа, ніхто не чує,
Тихо крадучись, полює.
І маленькі сірі мишки
Утікають геть від... (кішки).
Як захоче їсти часом,
То й канючить:
«М'я-яса, м'я-яса!»
Миє шубку волохатик —
Ждіть гостей у вашу хату.
За вушком почухайте,
Пісеньку послухайте.
Хоч ледаркуватий трішки,
Та страшний він є для мишки
Й пацюків порозганяє...
Тож назвіть його, хто знає! (Котик)
2) Повідомлення теми уроку.
— Отже, з усього сказаного ви вже здогадалися, що сьогодні на уроці йтиметься про добре відомих нам котиків, але досить незвичних і в незвичних умовах. Особливо, гадаю, вам цікаво буде дізнатися про чудернацьких котів з книжки Галини Вдовиченко «36 і 6 котів». 36 і 6 котів — саме стільки, не більше й не менше, хвостатих героїв Галини Вдовиченко — оселилося одного дощового вечора в помешканні пані Крепової попри її бажання. Але серце непоступливої господині до котів-безхатьків прихилила киця-сфінкс Баронеса.
Ані пані Крепова, ані її племінник Стас навіть уявити не могли, чим обернеться вторгнення у їхнє маленьке помешкання 36 дорослих і 6 маленьких котів.
3) Відомості про письменницю.
— У дитинстві Галина разом з родиною часто переїжджала з місця на місце. Навчалась у школах Івано-Франківщини, Львівщини, Москви, постійно гостювала у бабусі з дідом у містечку поблизу Коломиї, на батьківщині батька.
— Згодом закінчила філологічний факультет Львівського національного університету ім. Івана Франка. Живе у Львові. Працює заступником головного редактора щоденної газети «Високий Замок». Має доньку та сина.
— Серед захоплень — подорожі Україною, гірські лижі, дизайн одягу та інтер'єрів, колекціонування рукавичок...
— Письменниця дебютувала 2008 року з романом для дорослих — «Пів'яблука», а 2011 року у видавництві «Грані-Т» вийшла друком перша книжка Галини Вдовиченко для дітей — казкова повість «Мишкові Миші» з ілюстраціями художниці Анни Сарвіри.
2015 рік: у «Видавництві Старого Лева» вийшла повість-казка для дітей «36 і 6 котів».
2016 рік: двостороння книжка для маленьких «Засинай. Прокидайся» («Видавництво Старого Лева»).
4) Перегляд відеозапису зустрічі Галини Вдовиченко з читачами у книгарні «Є».
— Чи хотіли б ви взяти участь у такому спектаклі?
2. Первинне сприймання змісту тексту учнями
Виразне читання уривка казки «36 і 6 котів» (Хрестоматія, с. 100–106)
3. Перевірка первинного сприймання змісту твору
1) Перевірка емоційного сприймання змісту.
— Що вас вразило в казці?
— Який настрій у тексту?
— Що здивувало в цьому тексті?
— Що вам видалося незрозумілим?
2) Словникова робота.
а) Вправа «Тлумачний словничок».
— Поясніть значення слів.
Дискваліфікація — визнання когось нездатним або негідним чимось займатися.
Валер'янка — заспокійливий лікарський засіб
Альбінос — істота, у якої відсутнє природнє забарвлення.
Прогноз — передбачення, припущення про подальший хід подій.
Лещата — прилад для затискання предметів; кліщі.
Вердикт — остаточне рішення.
Фіранка — занавіска з тканини.
Сапання — важке дихання; видавання носом свистячих звуків.
Претендент — той, хто претендує на що-небудь, має підстави щось одержати.
Фіналіст — той, хто вийшов в заключну частину змагань.
Шарварок — безладна метушня, розгардіяш; галас, гамір.
Самовисуванець — той, хто висуває самого себе на певну посаду (або для участі у будь-якій діяльності).
в) Вправа «Хто більше?».
— Доберіть якнайбільше ознак.
К — клаповухе, куцохвосте,
О — обережне, охайне,
Ш — швидке, шкодливе,
Е — елегантне, екстравагантне,
Н — ніжне, невеличке,
Я — яскраве, яснооке.
Фізкультхвилинка
4. Поглиблений смисловий і структурний аналіз тексту
1) Читання уривка казки учнями вголос. Вправа «Ланцюжок».
— Про початок якого конкурсу оголосив Коментатор-Чорний кіт?
— Що вас розтривожило в цьому уривку?
— Як ви вважаєте, чому так сталося?
2) Смисловий аналіз тексту.
а) Бесіда.
— Що авторка називає котячим багатством?
— Хто був у складі суддів?
— Який прогноз дала Пушинка?
— Якими були думки з приводу змагання у Клаповуха?
— Як виміряли вуса Коментаторові-Чорному котові?
— Хто ж виходить на фінішну пряму?
— Як повелися претенденти на перемогу?
— Чи перемогла дружба?
— Хто був проти суддівського рішення?
— Чому оскаженів Ковбасюк?
— Що побачила пані Крепова у своїй квартирі після повернення додому?
б) Вибіркове читання. Вправа «Шукачі».
— Чому котячі вуса — котяче багатство? Доведіть словами з тексту.
— Які змагання вів Коментатор-Чорний кіт? Прочитайте, як про них сказала авторка.
— Як обирали суддів котячого конкурсу? Прочитайте.
— Чому запитання Коментатора-Чорного кота обурило Пушинку? Зачитайте її відповідь.
— Переможцем якого конкурсу бачив себе Клаповух? Прочитайте про це.
— Якого конкурсу зажадала чорна Хвостуля? Зачитайте.
— Який вердикт винесли судді Коментаторові-Чорному котові? Прочитайте, що написала з цього приводу авторка.
— Які шанобливі слова про свої вуса він сказав? Прочитайте в тексті.
— Прочитайте, чому ніхто й ніколи не помічав довгих вусів Рудого.
— Кого оголосили володарем титулу «Вуса сезону»? Знайдіть у тексті та прочитайте.
— Прочитайте, який результат конкурсу оголосили судді.
— Що кричали Кутузов і Голота після повідомлення результатів конкурсу? Зачитайте їхні репліки.
— Прочитайте, як Голота й Кутузов вирішили перевірити істинність перемоги Рудого.
— Як решта котів реагували на рішення суддів про перемогу Рудого? Зачитайте.
— Знайдіть у тексті й прочитайте, чому Ковбасюк виглядав оскаженілим.
— Прочитайте, які неподобства витворяв Ковбасюк.
— Як зреагувала на безлад у своїй квартирі пані Крепова? Знайдіть у тексті й прочитайте.
— Якою була реакція котів не несподіване повернення додому пані Крепової? Прочитайте.
в) Поділ тексту на частини з елементами переказування, складання детального цитатного плану.
— Про що йдеться в першій частині тексту? Як її можна назвати? (Котячі вуса — котяче багатство.)
— А в другій? (Ви дивитеся конкурс «Вуса сезону»!)
— Про що третя частина тексту? (А судді хто?)
— Про що йдеться в наступній частині? (Пушинко, хто може претендувати на перемогу?)
— Що відбувалося в п'ятій частині? (Що з цього приводу скаже Клаповух?)
— Що описується в шостій частині? (Хвостуля закрутила у повітрі смерч своїм чорним хвостом.)
— Про що сьома частина? (Вуса Коментатора-Чорного кота є середніми за розміром.)
— А восьма? (І кожен вус мені дорогий.)
— Що було в наступній частині? (Варто придивлятися одне до одного уважніше, аби не пропустити чогось важливого...)
— А далі? (Кутузов з Голотою не поділили першості.)
— А в одинадцятій частині? (І перемога... дістається... Рудому!)
— А в дванадцятій? (Поковбасимось!!!)
— Про що тринадцята частина? (Геть звідси, бандо котяча!)
— Чим закінчується уривок із казки? (Коти завмерли.)
д) Переказування казки. Вправа «Ти — мені, я — тобі».
— Користуючись складеним планом, перекажіть текст одне одному за частинами.
3) Аналіз художньої майстерності авторки. Вправа «Клички під мікроскопом».
— Іще раз перечитайте клички тварин, що зустрічаються нам у цьому уривку.
— Чому авторка дала котові кличку Ковбасюк?
— Чому, на вашу думку, Хук і Джеб отримали такі клички?
— Чому в чорної кицьки кличка Хвостуля?
— За якою ознакою одного котика названо Рудим, а іншого — Альбіносом?
— Як ви гадаєте, чому в Шпондермена така дивна кличка?
— А що означають клички Кутузов і Голота? Як цих котів упізнати з посеред інших?
— Чому, на вашу думку, такі клички в Бубуляка й Коментатора?
— Який вигляд, на вашу думку, у Кларетти й Маріетти?
— Що можна сказати про Пушинку й Клаповуха? Яка в них зовнішність?
4) Оцінювання результатів своєї читацької діяльності.
— Що найбільше сподобалося в прочитаному тексті? Чому?
— Чи сподобалися вам котячі змагання? Чим? Поясніть.
— У чому полягає повчальність казки, як ви вважаєте?
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання
— Перечитайте уривок казки-повісті «36 і 6 котів», складіть по 3 «тонких» і 3 «товстих» запитання.
3. Рефлексивний аналіз змісту прочитаного
Метод «Незакінчене речення»
Сьогоднішній урок мені запам'ятався...
Я дізнався (дізналася)...
Сьогодні на уроці я вперше...
Мене вразили...
Я хочу...
ГАЛИНА ВДОВИЧЕНКО «НАЙДОВШІ ВУСА» (уривок)
Мета: ознайомити учнів із бібліографічними відомостями та уривком з казки Галини Вдовиченко; удосконалювати навички виразного читання, умілого використання інтонацій у мовленні; розвивати зв’язне мовлення учнів, творчу уяву, спостережливість; збагачувати лексичний запас школярів; виховувати увагу до звучання слова;
Тип уроку: урок набуття нових знань.
Міжпредметні зв’язки: природознавство, українська мова, курс «Основи здоров’я».
Обладнання: видання дитячих творів Галини Вдовиченко; портрет письменниці; пред-
метні малюнки котів різних порід і мастей; відеозапис зустрічі авторки з читачами
у книгарні «Є»; Хрестоматія сучасної української дитячої літератури для читання
в 3, 4 класах.— Львів : Видавництво Старого Лева, 2016 (або роздруковані для учнів
тексти твору).
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організаційний момент
2. Перевірка домашнього завдання за картками
3. Артикуляційні вправи
1) Робота над чистомовками.
Ох-ох-ох — є на грядочці горох.
Ик-ик-ик — і цілющий там часник.
Як-як-як — там червоний є буряк.
Ок-ок-ок — ще й зелений огірок.
Ор-ор-ор — і смачненький помідор.
Уз-уз-уз — на паркан повивсь гарбуз.
Ун-ун-ун — соковитий там кавун.
Чі-чі-чі — це корисні овочі.
2) Робота над скоромовкою.
Кит кота по хвилях катав —
Кит у воді, кіт на киті.
4. Розвиток читацьких умінь і навичок
1) Гра «Плутанка».
— «Зберіть» і прочитайте текст.
Весела,алеглибокаісторіяпроте,щотребабутивідповідальнимзатих,когоприручили,а щепроте,щодоброповертаєтьсядобромілюдям,ікотам.
(Весела, але глибока історія про те, що треба бути відповідальним за тих, кого приручили, а ще про те, що добро повертається добром і людям, і котам.)
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Дотекстова діяльність та підготовка учнів до сприймання змісту тексту
1) Актуалізація опорних фонових знань.
а) Робота над загадками.
Ця тварина вже від ранку
Нам співає колисанку,
Нявкає, муркоче,
Бо сметанки хоче.
Що це, діти, за воркотик?
Це пухнастий сірий... (котик).
Хто з хвостиком і з вушками,
В кого лапки з подушками?
Як ступа, ніхто не чує,
Тихо крадучись, полює.
І маленькі сірі мишки
Утікають геть від... (кішки).
Як захоче їсти часом,
То й канючить:
«М’я-яса, м’я-яса!»
Миє шубку волохатик —
Ждіть гостей у вашу хату.
За вушком почухайте,
Пісеньку послухайте.
Хоч ледаркуватий трішки,
Та страшний він є для мишки
Й пацюків порозганяє...
Тож назвіть його, хто знає! (Котик)
2) Повідомлення теми уроку.
— Отже, з усього сказаного ви вже здогадалися, що сьогодні на уроці йтиметься про добре відомих нам котиків, але досить незвичних і в незвичних умовах. Особливо, гадаю, вам цікаво буде дізнатися про чудернацьких котів з книжки Галини Вдовиченко «36 і 6 котів». 36 і 6 котів — саме стільки, не більше й не менше, хвостатих героїв Галини Вдовиченко — оселилося одного дощового вечора в помешканні пані Крепової попри її бажання. Але серце непоступливої господині до котів-безхатьків прихилила киця-сфінкс Баронеса.
Ані пані Крепова, ані її племінник Стас навіть уявити не могли, чим обернеться вторгнення у їхнє маленьке помешкання 36 дорослих і 6 маленьких котів.
3) Відомості про письменницю.
— У дитинстві Галина разом з родиною часто переїжджала з місця на місце. Навчалась у школах Івано-Франківщини, Львівщини, Москви, постійно гостювала у бабусі з дідом у містечку поблизу Коломиї, на батьківщині батька.
— Згодом закінчила філологічний факультет Львівського національного університету ім. Івана Франка. Живе у Львові. Працює заступником головного редактора щоденної газети «Високий Замок». Має доньку та сина.
— Серед захоплень — подорожі Україною, гірські лижі, дизайн одягу та інтер’єрів, колекціонування рукавичок...
— Письменниця дебютувала 2008 року з романом для дорослих — «Пів’яблука», а 2011 року у видавництві «Грані-Т» вийшла друком перша книжка Галини Вдовиченко для дітей — казкова повість «Мишкові Миші» з ілюстраціями художниці Анни Сарвіри.
2015 рік: у «Видавництві Старого Лева» вийшла повість-казка для дітей «36 і 6 котів».
2016 рік: двостороння книжка для маленьких «Засинай. Прокидайся» («Видавництво Старого Лева»).
4) Перегляд відеозапису зустрічі Галини Вдовиченко з читачами у книгарні «Є».
— Чи хотіли б ви взяти участь у такому спектаклі?
2. Первинне сприймання змісту тексту учнями
Виразне читання уривка казки «36 і 6 котів» (Хрестоматія, с. 100–106)
3. Перевірка первинного сприймання змісту твору
1) Перевірка емоційного сприймання змісту.
— Що вас вразило в казці?
— Який настрій у тексту?
— Що здивувало в цьому тексті?
— Що вам видалося незрозумілим?
2) Словникова робота.
а) Вправа «Тлумачний словничок».
— Поясніть значення слів.
Дискваліфікація — визнання когось нездатним або негідним чимось займатися.
Валер’янка — заспокійливий лікарський засіб
Альбінос — істота, у якої відсутнє природнє забарвлення.
Прогноз — передбачення, припущення про подальший хід подій.
Лещата — прилад для затискання предметів; кліщі.
Вердикт — остаточне рішення.
Фіранка — занавіска з тканини.
Сапання — важке дихання; видавання носом свистячих звуків.
Претендент — той, хто претендує на що-небудь, має підстави щось одержати.
Фіналіст — той, хто вийшов в заключну частину змагань.
Шарварок — безладна метушня, розгардіяш; галас, гамір.
Самовисуванець — той, хто висуває самого себе на певну посаду (або для участі у будь-якій діяльності).
в) Вправа «Хто більше?».
— Доберіть якнайбільше ознак.
К — клаповухе, куцохвосте,
О — обережне, охайне,
Ш — швидке, шкодливе,
Е — елегантне, екстравагантне,
Н — ніжне, невеличке,
Я — яскраве, яснооке.
Фізкультхвилинка
4. Поглиблений смисловий і структурний аналіз тексту
1) Читання уривка казки учнями вголос. Вправа «Ланцюжок».
— Про початок якого конкурсу оголосив Коментатор-Чорний кіт?
— Що вас розтривожило в цьому уривку?
— Як ви вважаєте, чому так сталося?
2) Смисловий аналіз тексту.
а) Бесіда.
— Що авторка називає котячим багатством?
— Хто був у складі суддів?
— Який прогноз дала Пушинка?
— Якими були думки з приводу змагання у Клаповуха?
— Як виміряли вуса Коментаторові-Чорному котові?
— Хто ж виходить на фінішну пряму?
— Як повелися претенденти на перемогу?
— Чи перемогла дружба?
— Хто був проти суддівського рішення?
— Чому оскаженів Ковбасюк?
— Що побачила пані Крепова у своїй квартирі після повернення додому?
б) Вибіркове читання. Вправа «Шукачі».
— Чому котячі вуса — котяче багатство? Доведіть словами з тексту.
— Які змагання вів Коментатор-Чорний кіт? Прочитайте, як про них сказала авторка.
— Як обирали суддів котячого конкурсу? Прочитайте.
— Чому запитання Коментатора-Чорного кота обурило Пушинку? Зачитайте її відповідь.
— Переможцем якого конкурсу бачив себе Клаповух? Прочитайте про це.
— Якого конкурсу зажадала чорна Хвостуля? Зачитайте.
— Який вердикт винесли судді Коментаторові-Чорному котові? Прочитайте, що написала з цього приводу авторка.
— Які шанобливі слова про свої вуса він сказав? Прочитайте в тексті.
— Прочитайте, чому ніхто й ніколи не помічав довгих вусів Рудого.
— Кого оголосили володарем титулу «Вуса сезону»? Знайдіть у тексті та прочитайте.
— Прочитайте, який результат конкурсу оголосили судді.
— Що кричали Кутузов і Голота після повідомлення результатів конкурсу? Зачитайте їхні репліки.
— Прочитайте, як Голота й Кутузов вирішили перевірити істинність перемоги Рудого.
— Як решта котів реагували на рішення суддів про перемогу Рудого? Зачитайте.
— Знайдіть у тексті й прочитайте, чому Ковбасюк виглядав оскаженілим.
— Прочитайте, які неподобства витворяв Ковбасюк.
— Як зреагувала на безлад у своїй квартирі пані Крепова? Знайдіть у тексті й прочитайте.
— Якою була реакція котів не несподіване повернення додому пані Крепової? Прочитайте.
в) Поділ тексту на частини з елементами переказування, складання детального цитатного плану.
— Про що йдеться в першій частині тексту? Як її можна назвати? (Котячі вуса — котяче багатство.)
— А в другій? (Ви дивитеся конкурс «Вуса сезону»!)
— Про що третя частина тексту? (А судді хто?)
— Про що йдеться в наступній частині? (Пушинко, хто може претендувати на перемогу?)
— Що відбувалося в п’ятій частині? (Що з цього приводу скаже Клаповух?)
— Що описується в шостій частині? (Хвостуля закрутила у повітрі смерч своїм чорним хвостом.)
— Про що сьома частина? (Вуса Коментатора-Чорного кота є середніми за розміром.)
— А восьма? (І кожен вус мені дорогий.)
— Що було в наступній частині? (Варто придивлятися одне до одного уважніше, аби не пропустити чогось важливого...)
— А далі? (Кутузов з Голотою не поділили першості.)
— А в одинадцятій частині? (І перемога... дістається... Рудому!)
— А в дванадцятій? (Поковбасимось!!!)
— Про що тринадцята частина? (Геть звідси, бандо котяча!)
— Чим закінчується уривок із казки? (Коти завмерли.)
д) Переказування казки. Вправа «Ти — мені, я — тобі».
— Користуючись складеним планом, перекажіть текст одне одному за частинами.
3) Аналіз художньої майстерності авторки. Вправа «Клички під мікроскопом».
— Іще раз перечитайте клички тварин, що зустрічаються нам у цьому уривку.
— Чому авторка дала котові кличку Ковбасюк?
— Чому, на вашу думку, Хук і Джеб отримали такі клички?
— Чому в чорної кицьки кличка Хвостуля?
— За якою ознакою одного котика названо Рудим, а іншого — Альбіносом?
— Як ви гадаєте, чому в Шпондермена така дивна кличка?
— А що означають клички Кутузов і Голота? Як цих котів упізнати з посеред інших?
— Чому, на вашу думку, такі клички в Бубуляка й Коментатора?
— Який вигляд, на вашу думку, у Кларетти й Маріетти?
— Що можна сказати про Пушинку й Клаповуха? Яка в них зовнішність?
4) Оцінювання результатів своєї читацької діяльності.
— Що найбільше сподобалося в прочитаному тексті? Чому?
— Чи сподобалися вам котячі змагання? Чим? Поясніть.
— У чому полягає повчальність казки, як ви вважаєте?
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання
— Перечитайте уривок казки-повісті «36 і 6 котів», складіть по 3 «тонких» і 3 «товстих» запитання.
3. Рефлексивний аналіз змісту прочитаного
Метод «Незакінчене речення»
Сьогоднішній урок мені запам’ятався...
Я дізнався (дізналася)...
Сьогодні на уроці я вперше...
Мене вразили...
Я хочу...