Тема уроку: Ганс Крістіан Андерсен(1805-1875) «Соловей». Протиставлення «справжнього» і «штучного» в казці.
Мета уроку: розкрити суть протиставлення «справжнього» і «штучного» в казці; навчити учнів досліджувати проблемні питання, робити висновки (власне розуміння образу Солов’я), визначати чинники, що допомагають людині стати творцем свого життя;
розвивати у дітей навички високого рівня ( аналіз, синтез), логічне мислення виділення головного, коментування ключових епізодів;
виховувати любов і повагу до мистецтва, естетичні смаки.
Теорія літератури: літературна казка, образи, антитеза, іронія.
Хід уроку
Чим більше краси бачить людина навколо себе, тим більше хвилює, зворушує її краса – і створена іншими людьми, і первозданна.
В. Сухомлинський
1.Актуалізація опорних знань
Вступне слово вчителя.
Сьогодні ми з вами познайомимося із життєвим і творчим шляхом Ганса Крістіана Андерсена, якого називають "королем казок".Поринемо в загадковий світ,де світло перемагає темряву.
II. Оголошення теми й мети уроку.
Учитель: Сьогодні наш урок стосується казки Андерсена «Соловей». Чарівний спів Солов'я ні з чим не можна порівняти. Соловей з казки Андерсена зворушив своїм співом навіть імператора. Справжньому солов'ю протиставляється штучна пташка. Вона красива, блискуча, але може виконувати лише одну пісню. Про «справжнє» і «штучне», про живого солов'я, як втілення сили природи і мистецтва ми поміркуємо на уроці.
Запишіть у зошити тему уроку.
III. Мотивація навчальної діяльності.
Учитель: Кожній людині потрібно в житті знайти своє місце і обрати те, чим вона може займатися,щоб принести користь іншим і самій бути щасливим. А для цього треба навчитися розрізняти : що в житті є справжнім, а що - ні, тобто, штучним, і погодитися з думкою, що тільки той, хто жив для інших, а не для самого себе, може сказати, що прожив своє життя недаремно. В цьому нам допомагають кращі твори світової літературної класики , а зокрема казка Андерсена «Соловей».
IV. Робота над темою уроку.
Літературна вікторина.
Літературна гра «Лови помилку»
Звукова гра.
Учні відтворюють звуки мукання корів, кумкання жаб, булькання придворних дам.
Учитель: Послухаємо спів справжнього солов'я.
Чим ці звуки відрізняються? (Одні – штучні, без душі, а спів солов'я – живий, це – мистецтво)
В українській літературі теж є образ солов'я. Т.Г. Шевченко писав: «Світає. Край неба палає. Соловейко в темнім гаї сонце зустрічає».
В 9 класі на уроках української літератури ви зустрінетесь з образом солов'я в творах українських письменників-романтиків.
В українському фольклорі, українському музичному мистецтві ми теж зустрічаємося з образом соловейка.
Слухання пісні « Ой у вишневому саду….»
« Сміються, плачуть солов'ї…»
«Ой, у вишневому садочку…»
— Діти, як спів солов'я впливає на душу людини? Які емоції викликає ? З якими почуттями пов'язаний образ українського солов'я?
— Повернімося до казки Андерсена «Соловей»
Інтелектуальна гра «Як ви вважаєте….»
Учитель: Отже, автор порівнює живого і штучного солов'їв, не шкодуючи художніх означень (епітетів). Але у таблиці вони переплуталися. Слід відновити лад, знайшовши відповідні епітети і дії, що характеризують справжнє і штучне.
Учитель: Різке протиставлення персонажів, їх характерів, дій називається… (антитеза)
Запишіть термін у зошити.
Наведіть ще приклади антитез у казці.
(Живе - неживе, палац - природа, придворні - народ)
Робота з текстом.
Учитель: Знайдіть цитату «Навіть лакеї і покоївки дали зрозуміти, що вони дуже задоволені, а це ж багато значить! Відомо, що найважче догодити саме їм».
Як автор судячи з такого висловлювання ставиться до своїх героїв? (Із гумором, легкою насмішкою, іронією). Запишіть у зошит термін «іронія»
Схарактеризуйте образ Солов'я
V. Висновки
Народна мудрість
Зверніть увагу на вислови, прислів’я.
Не все те золото, що блищить.
Прислів’я
Життя коротке - мистецтво вічне.
О. Уайльд
Живе той, хто не живе для себе, хто для інших виборює життя.
В. Симоненко
Чим більше краси бачить людина навколо себе, тим більше хвилює, зворушує її краса – і створена іншими людьми, і первозданна.
В. Сухомлинський
Який із висловів ви вибрали б як епіграф до нашого уроку?
Казку «Соловей» перекладено 150 мовами світу. А українською мовою її переклали Марія Загірна, Михайло Старицький, Оксана Іваненко.
Російською мовою - Марко Вовчок.
VI. Підсумкове слово вчителя.
Письменник у казці протиставляє живу красу штучній красивості. Андерсен прославляє свободу, простоту, дружбу, взаємодопомогу, красу живої природи. А от фальшиві цінності — це показне багатство, любов до влади, грошей, золота, милування своїм високим становищем.
Справжні мистецькі твори — картини, скульптури, — хоч і не живі, але якщо в них вкладено душу творця, здатні впливати на людину, навіть лікувати її душу.
У казці Андерсена в боротьбі, в протистоянні перемогло добро, мистецтво, отримало перемогу над смертю. Андерсен, як і всі казкарі світу, прагнув утвердити добро на землі, пробуджуючи його в людських душах за допомогою своїх казок.
VII. Домашнє завдання: творче завдання «Що для мене є справжнім у житті?» (письмово)