Клас: 9
Тема уроку: Генетичний код. Біосинтез білка
Мета уроку:
Навчальна: сформувати в учнів поняття про етапи біосинтезу білка, генетичний код.
Розвивальна: поглибити та розвинути уявлення учнів про ген, продовжити формування навичок розв’язання задач з молекулярної біології, розвивати вміння порівнювати, обґрунтовувати, робити висновки.
Виховна: дати учням наукові уявлення про механізм передачі спадкових ознак, формувати комунікативну компетентність: уміння висловлювати свою думку, відповідати на питання, працювати в групі, виховання бережного ставлення до свого здоров’я.
Завдання уроку:
Тип уроку: формування (засвоєння) нових знань.
Інформаційні навчальні матеріали: електронні (паперові) варіанти підручників, комп’ютерна навчальна платформа Microsoft Teams, презентація уроку (PowerPoint), відеофрагмент «Біосинтез білка», Інтернет-сервіс мультимедійних дидактичних вправ LearningApps, тест Forms, опитування Reflect
Спосіб зворотного зв’язку: обговорення в режимі відеоконференції на платформі Microsoft Teams, чат команди, обмін приватними повідомленнями.
Хід уроку
Етапи |
Завдання етапу |
Зміст |
Діяльність учителя |
Діяльність учнів |
Методи, прийоми |
Форми роботи |
Ключові компетент ності |
Очікувані результати |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
Організа ційний |
Створення умов для включення учнів у на вчальну діяльність |
Привітання, перевірка мікрофонів. |
Відмічає відсутніх, запитує про настрій перед початком уроку. |
Бесіда з вчителем |
Словесні, прийом проєкту вання успіху |
Індивідуальна, фронтальна |
Вільне во лодіння державною мовою, іформа ційно – комуніка ційна компетент ність |
Емоційне реагування на вчителя, налаштування на продуктивну роботу. |
Мотивація |
Створення ситуації ус піху |
Розповідь про зберігання на МКС жорсткого диску з записом генетичного коду деяких людей. |
Ставить запитання: «Що потрібно зробити, щоб запис нашого генетичного коду теж зберегли на МКС?» Аналізує результати. Дає відповідь на запитання
|
Відповіда ють запитання.
|
Дослі дження. Прийом проекту вання успіху. |
Фронтальна |
Навчання впродовж життя |
Уміння вибудову вати власну думку щодо запропоно ваного запитання. |
Актуалізація знань |
Повторення попереднього вивченого матеріалу. Форму вання в учнів знання про важливе значення білків для життя. Формування теми уроку.
|
На основі аналізу попередньої самостійної роботи виконання вправи за посилання або через сканування QR-коду |
Дає завдання на повторення та закріплення матеріалу по енергетичному обміну в клітині |
Виконують завдання, скрін сторінки з результатами відправляють в особистий чат вчителю |
Вправа «Знайди правильне місце» |
Індивідуальна |
Компетент ності в галузі при родничих наук, тех ніки і технологій. Уміння вчитись впродовж життя. |
Учні закріплюють попередньо вивчений матеріал |
Відповідають на запитання вчителя |
Вчитель ставить запитання: Яка органічна речовина зазнавала розчеплення під час енергетичного обміну? Які ще групи органічних речовин вам відомі? Інформація про будову якої органічної речовини закодована в генах? Яке значення має білок в нашому житті? Скільки відсотків генів у нас відрізняються? |
Відповідають на запитання вчителя. |
Словесні |
Фронтальна |
||||
Вивчення нового ма теріалу
|
Інструктаж |
Інструктаж учнів з виконання завдання під час пояснення нового матеріалу |
Вчитель надсилає учням таблицю, яку вони мають заповнити під час уроку |
Учні отримують таблицю та перемальовують її собі в зошит |
Запис в зошит, пояснення |
Фронтальна |
Іформа ційно – комуніка ційна компетент ність |
Учні креслять таблицю в зошит, закріплюють навички конспектування |
|
Хвилинка релаксу Відпочинок очей
|
Виконання вправи |
Інструктаж щодо вико нання вправи |
Виконують вправу на відпочинок очей
|
Словесні |
Фронтальна |
Екологічна компетент ність
|
Зняття зо рової втоми
|
|
Сформулювати в учнів поняття про етапи біосинтезу білка та особливості запису генетичного коду на основі вже отриманих знань та власного досвіду. |
Пояснення нового матеріалу з використанням презентації |
Вчитель пояснює новий матеріал на основі подібності процесу біосинтезу білка та приготування тортів |
Учні беруть активну участь в поясненні нового матеріалу, відповідають на запитання, самостійно роблять записи в зошит |
Пояснювально-ілюстративні, прийом формування успіху |
Фронтальна |
Компетент ності в галузі при родничих наук, тех ніки і технологій. Уміння вчитись впродовж життя |
Учні засвоюють етапи біосинтезу, його учасників, їх функції в цьому процесі, формують навички роботи з таблицею генетичного коду. Вчаться порівнювати та робити висновки |
Закріплення вивченого матеріалу |
Перевірка засвоєння знань |
Завдання в Forms Етапи біосинтезу |
Вчитель надсилає завдання в Forms Етапи біосинтезу, просить учнів розмістити процеси в правильній послідовності, аналізує отримані результати |
Учні виконують завдання, результат відображається автоматично після здачі форми |
Тестовий контроль |
Індивідуа льна |
Навчання впродовж життя |
Закріплення матеріалу |
Рефлексія |
Самооцінка |
Опитування «Мій настрій» в Microsoft Reflect |
Показує опитування в чаті команди
|
Вибирають і показують на шкалі свій емоційний стан впродовж уроку
|
Опитування |
Індивідуальна |
Навчання впродовж життя |
Спромож ність учня до самооці нки свого стану, почуттів діяльності на уроці
|
Домашнє завдання |
Закріп лення, поглиб лення, розширення знань, на бутих учнем під час уроку. |
Інструктаж з виконання домашнього завдання |
Вчитель пояснює виконання домашнього завдання. Опрацювати парагараф 25 підручника, переглянути відеофрагмент «Біосинтез білка», що буде розміщено на платформі Microsoft Teams в папці «Навчальні матеріали», виписати по таймінгу етапи біосинтезу та процеси, які там відбуваються. Завдання опубліковане на навчальній платформі |
Активно слухають пояснення |
Інструктаж |
Фронтальна |
Навчання впродовж життя |
Поглиб лення і розширення знань, набу тих під час уроку |
Клас: 9
Тема уроку: Генетичний код. Біосинтез білка
Мета уроку:
Навчальна: сформувати в учнів поняття про етапи біосинтезу білка, генетичний код.
Розвивальна: поглибити та розвинути уявлення учнів про ген, продовжити формування навичок розв’язання задач з молекулярної біології, розвивати вміння порівнювати, обґрунтовувати, робити висновки.
Виховна: дати учням наукові уявлення про механізм передачі спадкових ознак, формувати комунікативну компетентність: уміння висловлювати свою думку, відповідати на питання, працювати в групі, виховання бережного ставлення до свого здоров’я.
Завдання уроку:
Тип уроку: формування (засвоєння) нових знань.
Інформаційні навчальні матеріали: електронні (паперові) варіанти підручників, комп’ютерна навчальна платформа Microsoft Teams, презентація уроку (PowerPoint), відеофрагмент «Біосинтез білка», Інтернет-сервіс мультимедійних дидактичних вправ LearningApps, тест Forms, опитування Reflect
Спосіб зворотного зв’язку: обговорення в режимі відеоконференції на платформі Microsoft Teams, чат команди, обмін приватними повідомленнями.
Хід уроку
Етапи |
Завдання етапу |
Зміст |
Діяльність учителя |
Діяльність учнів |
Методи, прийоми |
Форми роботи |
Ключові компетент ності |
Очікувані результати |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
Організа ційний |
Створення умов для включення учнів у на вчальну діяльність |
Привітання, перевірка мікрофонів. |
Відмічає відсутніх, запитує про настрій перед початком уроку. |
Бесіда з вчителем |
Словесні, прийом проєкту вання успіху |
Індивідуальна, фронтальна |
Вільне во лодіння державною мовою, іформа ційно – комуніка ційна компетент ність |
Емоційне реагування на вчителя, налаштування на продуктивну роботу. |
Мотивація |
Створення ситуації ус піху |
Розповідь про зберігання на МКС жорсткого диску з записом генетичного коду деяких людей. |
Ставить запитання: «Що потрібно зробити, щоб запис нашого генетичного коду теж зберегли на МКС?» Аналізує результати. Дає відповідь на запитання
|
Відповіда ють запитання.
|
Дослі дження. Прийом проекту вання успіху. |
Фронтальна |
Навчання впродовж життя |
Уміння вибудову вати власну думку щодо запропоно ваного запитання. |
Актуалізація знань |
Повторення попереднього вивченого матеріалу. Форму вання в учнів знання про важливе значення білків для життя. Формування теми уроку.
|
На основі аналізу попередньої самостійної роботи виконання вправи за посилання або через сканування QR-коду |
Дає завдання на повторення та закріплення матеріалу по енергетичному обміну в клітині |
Виконують завдання, скрін сторінки з результатами відправляють в особистий чат вчителю |
Вправа «Знайди правильне місце» |
Індивідуальна |
Компетент ності в галузі при родничих наук, тех ніки і технологій. Уміння вчитись впродовж життя. |
Учні закріплюють попередньо вивчений матеріал |
Відповідають на запитання вчителя |
Вчитель ставить запитання: Яка органічна речовина зазнавала розчеплення під час енергетичного обміну? Які ще групи органічних речовин вам відомі? Інформація про будову якої органічної речовини закодована в генах? Яке значення має білок в нашому житті? Скільки відсотків генів у нас відрізняються? |
Відповідають на запитання вчителя. |
Словесні |
Фронтальна |
||||
Вивчення нового ма теріалу
|
Інструктаж |
Інструктаж учнів з виконання завдання під час пояснення нового матеріалу |
Вчитель надсилає учням таблицю, яку вони мають заповнити під час уроку |
Учні отримують таблицю та перемальовують її собі в зошит |
Запис в зошит, пояснення |
Фронтальна |
Іформа ційно – комуніка ційна компетент ність |
Учні креслять таблицю в зошит, закріплюють навички конспектування |
|
Хвилинка релаксу Відпочинок очей
|
Виконання вправи |
Інструктаж щодо вико нання вправи |
Виконують вправу на відпочинок очей
|
Словесні |
Фронтальна |
Екологічна компетент ність
|
Зняття зо рової втоми
|
|
Сформулювати в учнів поняття про етапи біосинтезу білка та особливості запису генетичного коду на основі вже отриманих знань та власного досвіду. |
Пояснення нового матеріалу з використанням презентації |
Вчитель пояснює новий матеріал на основі подібності процесу біосинтезу білка та приготування тортів |
Учні беруть активну участь в поясненні нового матеріалу, відповідають на запитання, самостійно роблять записи в зошит |
Пояснювально-ілюстративні, прийом формування успіху |
Фронтальна |
Компетент ності в галузі при родничих наук, тех ніки і технологій. Уміння вчитись впродовж життя |
Учні засвоюють етапи біосинтезу, його учасників, їх функції в цьому процесі, формують навички роботи з таблицею генетичного коду. Вчаться порівнювати та робити висновки |
Закріплення вивченого матеріалу |
Перевірка засвоєння знань |
Завдання в Forms Етапи біосинтезу |
Вчитель надсилає завдання в Forms Етапи біосинтезу, просить учнів розмістити процеси в правильній послідовності, аналізує отримані результати |
Учні виконують завдання, результат відображається автоматично після здачі форми |
Тестовий контроль |
Індивідуа льна |
Навчання впродовж життя |
Закріплення матеріалу |
Рефлексія |
Самооцінка |
Опитування «Мій настрій» в Microsoft Reflect |
Показує опитування в чаті команди
|
Вибирають і показують на шкалі свій емоційний стан впродовж уроку
|
Опитування |
Індивідуальна |
Навчання впродовж життя |
Спромож ність учня до самооці нки свого стану, почуттів діяльності на уроці
|
Домашнє завдання |
Закріп лення, поглиб лення, розширення знань, на бутих учнем під час уроку. |
Інструктаж з виконання домашнього завдання |
Вчитель пояснює виконання домашнього завдання. Опрацювати парагараф 25 підручника, переглянути відеофрагмент «Біосинтез білка», що буде розміщено на платформі Microsoft Teams в папці «Навчальні матеріали», виписати по таймінгу етапи біосинтезу та процеси, які там відбуваються. Завдання опубліковане на навчальній платформі |
Активно слухають пояснення |
Інструктаж |
Фронтальна |
Навчання впродовж життя |
Поглиб лення і розширення знань, набу тих під час уроку |