Генетика статі. Успадкування, зчеплене зі статтю.

Про матеріал
Презентація до уроку до уроку на тему "Генетика статі. Успадкування, зчеплене зі статтю".
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Генетика статі. Успадкування, зчеплене зі статтю. Підготувалавчитель біологіїМарчишина Тетяна Сергіївна

Номер слайду 2

Поєднай символ і його пояснення. Р - а) домінантний генх - б) гомозигота рецесивна. G - в) батьківський організм. А - г) рецесивний гена - д) гомозигота. АА - е) гетерозигота домінантна. Аа - є) символ схрещуванняаа - ж)гомозигота домінантна

Номер слайду 3

Стать - це сукупність ознак і властивостей організму, що забезпечують відтворення собі подібних і передачу спадкової інформації наступному поколінню. Стать особин визначає хромосомний набір. У самця і самки всі пари хромосом, крім однієї, однакові. Хромосоми, за якими відрізняють самця від самки, називають статевими або гетерохромосомами, решту хромосом - аутосомами.

Номер слайду 4

Ознаки статі поділяють первинні (наявність та будова репродуктивних органів) і вторинні (пір’євий покрив у самців і самок фазанів), але всі вони визначаються генами. У більшості організмів стать визначається генами статевих хромосом. Для позначення цих хромосом використовують літери X, Y, Z і W. Відсутність статевої хромосоми позначається цифрою 0. Стать, яка утворює однакові гамети(ХХ), називається гомогаметною. Стать, яка утворює різні гамети( XY), називається гетерогаметною.

Номер слайду 5

Існує три основні типи визначення статі за часовою організацією: до запліднення, в момент запліднення та після запліднення. В органічному світі існують різні типи хромосомного визначення статі:І. Тип XY - ХХ- жіноча стать; ХY - чоловіча стать. Відомо багато видів тварин, у яких жіноча стать є гомогаметною, а чоловіча -гетерогаметною. Таким чином визначають стать у ссавців, дрозофіли, амфібії , людина.

Номер слайду 6

ІІ тип - Х0- хх-жіноча стать; хо - чоловіча стать. Гомогаметна стать має дві Х-хромосоми та диплоїдний набір хромосом у клітині, а гетерогаметний - тільки одну Х-хромосому і непарний хромосомний набір. Цей тип характерний для тарганів та прямокрилих.

Номер слайду 7

ІІІ. Тип- ZW - диплоїдна жіноча стать та гаплоїдна чоловіча стать. zz- чоловіча стать; zw- жіноча стать. Такий тип у птахів, рептилій, метеликів, більшості риб.

Номер слайду 8

ІV Тип ZO Стать організму залежить від умов середовища. Наприклад, у деяких черепах та крокодилів стать залежить від температури при якій відбувається розвиток зародка у яйці: чим вища температура, тим більше самок з'являється. zz - чоловіча стать; zo- жіноча стать. Переважає цей тип у молі, черепах, бджіл, яшірки. Наприклад, у бджіл гаплоїдні особини — самці, а диплоїдні — самиці.

Номер слайду 9

Успадкування, зчеплене із статтю, - це успадкування ознак, гени яких розташовані в статевих хромосомах. Цей вид успадкування відкрив Томас Морган у 1910 р., досліджуючи успадкування забарвлення очей у дрозофіли.Існують також ознаки обмежені статтю, тобто наявні тільки в особин однієї статі, хоч визначаються автосомними генами, які є у всіх представників виду. У людей такими ознаками є, наприклад, розмір молочних залоз у жінок або розподіл волосся на обличчі у чоловіків. Зчеплено зі статтю успадковуються такі хвороби людини, як гемофілія та дальтонізм. Наприклад, у людини ген дальтонізму знаходиться в Х-хромосомі і є рецесивним. Носієм його може бути жінка, а прояв ознаки спостерігається у чоловіків.

Номер слайду 10

Відомо понад 370 хвороб, зчеплених (або ймовірно зчеплених) із Х-хромосомою. Тяжкість захворювання залежить від статі. Важливою особливістю Х-зчепленого успадкування є те, що ознака не передається по чоловічій лінії, оскільки син одержує від батька У-хромосому. Проте всі дочки батька, ураженого Х-зчепленою хворобою, успадковуватимуть аномальний алель гена, оскільки вони обов'язково одержують від батька Х-хромосому. Х-зчеплені захворювання. Гіпофосфатемічний рахіт І типу синдром Блоха — Сульцбергера (пігментне нетримання), осередкова мезоектодермальна дисплазія, деякі форми нефрогенного нецукрового діабету, темна емаль зубів, колір шерсті у кішок. Хворіють як чоловіки, так і жінки. У-зчеплені хвороби. Цих патологій відомо небагато, оскільки чоловіча статева хромосома має незначну кількість генів (до 100), із яких ідентифіковано приблизно 20. Гени, які визначають такі патології, не мають аналогів у Х-хромосоміОтже, У-зчеплені хвороби зумовлені лише одним алелем, виявляються тільки у чоловіків і передаються від батька усім синам. До цих захворювань належать азооспермія, гіпертрихоз (волосатість країв вушних раковин), перетинки між пальцями ніг та іхтіоз (лускоподібна шкіра).

pptx
Пов’язані теми
Біологія, 9 клас, Презентації
До підручника
Біологія 9 клас (Соболь В. І.)
Додано
14 лютого
Переглядів
162
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку