Гербарій. Правила роботи з гербарієм

Про матеріал
Дана презентація розроблена на основі підручника 7 клас(НУШ) автори Тагліна, Самойлов, Утєвська, Довгаль
Зміст слайдів
Номер слайду 1

7 клас НУШ

Номер слайду 2

Номер слайду 3

Номер слайду 4

Слово «herba» перекладається з латини як «трава, рослина», а в польській мові «herbata» означає «чай», бо раніше його виготовляли з трав. Слово «гербарій» у перекладі означає «травник», або «книга про трави». Наукова спільнота називає гербарієм колекцію спеціально зібраних засушених рослин, призначених насамперед для їхнього наукового вивчення, а також використання під час навчання. Гербарії дають можливість зберігати рідкісні екземпляри, які знаходять ботаніки на різних континентах і в різних країнах. Гербарій як гербарний зразок — це сплощений і висушений екземпляр рослини, водорості чи гриба. Рослини в такому вигляді зберігаються досить довго. Колекцію гербарних зразків також можуть називати гербарієм. Гербарні колекції передовсім є базою даних про біологічне різноманіття.

Номер слайду 5

Номер слайду 6

Важливим елементом наукового гербарію є гербарна етикетка. Саме вона відображає основну інформацію про спостереження окремого виду в певному місці конкретним спостерігачем . Учені-ботаніки вважають, що етикетка важливіша за зразок. Якщо є рослинний екземпляр, але відсутня до нього етикетка, то такий гербарний зразок не має жодної наукової цінності

Номер слайду 7

Номер слайду 8

Номер слайду 9

Гербарій із давніх-давен використовується як елемент декору. З висушених частин рослин роблять аплікації, панно, екібани тощо. Кожний такий виріб є унікальним. Розгляньте малюнки. Зробіть свій такий виріб, але пам'ятайте, що для його виготовлення не можна використовувати рослини, занесені до Червоної книги!

Номер слайду 10

Поміркуйте та висловіть свою думку

Номер слайду 11

Насамперед у природі збирають рослини, які не мають пошкоджень шкідниками чи хворобами та на яких є максимальна можлива кількість органів. Особливо важливо, щоб на рослині були органи розмноження: квітки та / або плоди, спороносні колоски, соруси, стробіли, коробочки для вищих спорових рослин. Коли рослина обрана й зібрана, її кладуть під гербарний прес — спеціальний пристрій для висушування гербарію. Прес — це дві дерев’яних дощечки чи металеві пластини із численними отворами, між якими кладуть зібрані зразки рослин. На одній із дощечок розміщують кілька аркушів паперу, а на них — обережно розправлену рослину. Далі зверху кладуть ще кілька аркушів паперу і на них — наступну рослину. Коли помістили всі зібрані зразки в гербарний прес, їх треба накрити другою дощечкою й туго перев’язати мотузкою чи паском

Номер слайду 12

Папір необхідний для всмоктування з рослини вологи. Для отримання гарного зразка слід щодня змінювати папір у пресі на сухий. Коли рослина повністю висохла, її поміщають в обкладинку — папір великого формату, який складається «книжечкою» і всередині якого розташовують висушений зразок рослини. Зберігання гербарію потребує особливих умов. Зразки збирають в окремі папки по кілька екземплярів для більш зручного зберігання й користування. Ці папки лежать у спеціальних шафах. У приміщенні слід дотримуватися певного температурного режиму та вологості повітря. Надмірна волога й висока температура призводять до розвитку грибів і появи шкідників, які псують гербарний матеріал. У сучасних гербаріях установлений клімат-контроль, який підтримує температуру й рівень вологи на належному рівні.

Номер слайду 13

1. Які можливості дає гербарій для науковців? Яку інформацію він містить?2. У яких наукових установах України є гербарії? Створіть карту таких установ.3. Чому етикетка є важливим елементом наукового гербарію?4. Із якою метою гербарій використовують учені, які вивчають ботанічну географію?5. Як ви ставитеся до використання гербарію як елемента декору? Поясніть свою думку.6. Чому для зберігання гербарію, як і книг у бібліотеці, необхідні спеціальні умови: сухе та провітрюване приміщення з постійною температурою?

Номер слайду 14

Гербарій як колекція спеціально зібраних засушених рослин є необхідним компонентом наукового вивчення різноманіття живого. Він призначений для збереження рідкісних екземплярів, які використовуються для наукових досліджень і навчання. Кожна наукова ботанічна установа має гербарій.

Номер слайду 15

Домашне завдання § 18 Виконання проєкту «Створення гербарію рослин своєї місцевості».https://vseosvita.ua/lesson/herbaryzatsiia-roslyn-303390.html

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
4.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
4.7
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Грималюк Оксана
    Загальна:
    4.7
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    4.0
    Відповідність темі
    5.0
pptx
Пов’язані теми
Біологія, 7 клас, Презентації
Додано
27 жовтня
Переглядів
1177
Оцінка розробки
4.7 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку