Геть паління - ми здорове покоління.

Про матеріал
Інформування молоді про негативний вплив тютюну на здоров"я не лише того, хто палить, але й оточуючих; інформування про ризик розвитку залежності від тютюну, набуття нових та ускладнення наявних захворювань; формування у підлітків якостей сильної особистості та здатності протистояти тютюновій індустрії; попередження паління серед підлітків та учнівської молоді.
Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Практичне заняття

"ГЕТЬ ПАЛІННЯ!

МИ - ЗДОРОВЕ ПОКОЛІННЯ"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Мета: інформування молоді про негативний вплив тютюну на здоров"я не лише того, хто палить, але й оточуючих; інформування про ризик розвитку залежності від тютюну, набуття нових та ускладнення наявних захворювань; формування у підлітків якостей сильної особистості та здатності протистояти тютюновій індустрії; попередження паління серед підлітків та учнівської молоді.

Терміни і поняття: "тютюн", "тютюнопаління" "наслідки тютюнопаління".

Тип заняття: комбінований

ОБЛАДНАННЯ: плакати, фотознімки та малюнки антитютюнового спрямування.

ХІД УРОКУ:

І. Організаційний момент.

Зручне розміщення учнів.

ІІ. Мотивація проведення заходу:

         Суспільство мусить дбати про здоров"я своїх дітей та підлітків, адже вони майбутнє цього суспільства. З перших днів життя дитину в нашій країні супроводжує увага і піклування спеціальних дитячих закладів - лікувальних, виховних, навчальних, спортивних, розважальних та ін. Ось ціла армія лікарів, вихователів, вчителів, інструкторів докладають масу зусиль, щоб захистити дитину від хвороб, від фізичних та психологічних травм. Але ці титанічні зусилля не завжди мають належні результати і виявляються марними стосовно впливу тютюну. Чому? Щоб відповісти на дане запитання проведемо маленький експеримент. Пропонуємо учням кілька довільних предметів, але серед них має бути упаковка від цигарок.

         Завдання :

-назвати предмети;

-визначити їх призначення;

-розповісти про шкоду тютюну;

Результат: Учні швидко називають предмети, багато хто розпочинає перелік предметів саме з упаковки для цигарок.Вони добре знають для чого використовується ця упаковка, знають назви марок, безпомилково визначають призначення самих цигарок, але про шкоду тютюну, окрім фактору задимлення,мало хто щось може розповісти.

Висновок: Реклама цигарок всюди- від цигарки в руках батька чи інших членів родини, до крамниць, яскравих щитів(якщо не з прямою, то з опосередкованою рекламою тютюну) . Про шкоду від паління інформація розміщена так, що на неї майже ніхто не звертає увагу, тим більше діти. Вони сприймають яскраві, ефектні фото, малюнки, написи, але пропускають повз увагу застереження про шкоду куріння і тютюнового диму.Попередження не спрацьовує.

Що треба робити?

1.Необхідно доносити до всіх нехай жорстоку, але правду про наслідки тютюнопаління.

2.Обмежити вплив реклами тютюну:

-на батьківських зборах рекомендувати батькам не демонструвати цю шкідливу звичку перед власними дітьми;

-заборона для всього персоналу курити на території шкільних та виховних закладів;

-заборона для всіх відвідувачів палити на території виховних та шкільних закладів;

-заборона паління в усіх громадських місцях.

3.Цілеспрямовано і постійно, шляхом різноманітних заходів виховувати в учнів негативне ставлення до тютюнопаління.

         З метою активізації опорних знань учнів пропонується  проведення анкетування.

                  

АНКЕТА

         1.Що являє собою тютюн?

         2.В яких галузях виробництва використовують тютюн?

         3.Сам по собі тютюн шкідливий чи корисний?

         4.В якій індустрії тютюн найширше використовують?

         5.Які тварини споживають тютюн?

         6.Що спільного між тютюном і нікотином?

         7.Як тютюн діє на комах?

         8.Чи є тютюн рослиною без якої існування людини неможливе?

         9.Використання тютюну-це необхідність чи данина моді?

         10.Палити-це вигідна для людини справа ?

         11.Тютюн шкодить здоров"ю?

         12.Той хто палить шкодить лише власному здоров"ю?

         13.Кинути палити легко?

         14.Ви б хотіли допомогти вашим рідним кинути палити?

         15.Тютюн забруднює навколишнє середовище?

         16.Боротьба з тютюном- це легка справа?

         17.З тютюном треба боротися?

         18.Ви палите?

         19.Скільки часу?

         20.Ви бажаєте кинути палити? (якщо палите)

         21.Вам потрібна допомога?

         22.Ви можете випробувати свою силу волі?

(Результати анкетування краще буде використати на наступних заняттях.)

         До уваги класу та гостей пропонується театралізоване

дійство.

Педагог: Діти, до нас сьогодні завітали незвичайні гості - Закон, Здоров"я, Природа і Бюджет. Давайте їх привітаємо.

(в кабінет проходять відповідно одягнені персонажі. За ними впевнено ідуть Тютюн, дві цигарки і запальничка, у них також відповідний одяг. Гості розміщуються за окремим столом.)

Закон:Дорогі діти. Разом зі своїми друзями я прийшов до вас. Ми вдячні за запрошення і раді вас вітати.

Учениця:Так, Ваша Честь.Ми дуже раді, що Ви знайшли для нас час і відгукнулися на наше запрошення.

Учень:Ми раді Вас вітати, але хто це з Вами? Ми, здається, їх не запрошували.

Тютюн(зручно вмощується на стільці): А нас і не потрібно запрошувати. Дивні люди: запрошувати-не запрошувати. Діждешся від вас запрошення! Нас ніхто не запрошує,але ж і прогнати нас також не можуть.Чи не так?(зертається до своєї свити)

Свита:Так, так(кивають головами і зручно вмощіються на стільцях)

Закон:Що ж, до справи. Мої друзі занепокоєні. Їх турбує те, що ось такі непрохані гості інколи з вами товаришують.Але чи потрібне, чи корисне для вас таке товариство? Ми щось не впевнені.

Здоров"я(вбрання лікаря): Я ось маю запитання. Пане Тютюн, яку користь Ви приносите людям?

Тютюн:О, користь! Від нас велика користь, правда( звертається до Цигарок-ті радо кивають головами). По-перше: ми створюємо чудовий сірий густий смок. Нам навіть не хочеться розмовляти, ми тільки палимо і закутуємо все в тютюновий дим.

Здоров"я:Ось. Ви лише послухайте:"...сірий густий смок...". А чи відомо вам, що людина, яка палить, шкодить і собі, і оточуючим?

Тих, хто вдихає цигарковий дим називають пасивними курцями. Стан їхнього здоров"я страждає також. Дослідження довели,що пасивне паління і активне паління майже однаково небезпечні.

Тютюн:Та що  ви таке говорите?Чим це ми вам шкодимо? Кому може зашкодити оця тендітна Цигарочка (бере за руку цигарку)?

Здоров"я:Ось недавно у нас в гостях була Державна Цільова Програма. Вона нам повідомила дуже серйозні новини. Уявіть собі: в Україні від хвороб, пов"язаних з курінням, щорічно гине майже 100 тисяч осіб. А скільки дітей страждають від цигаркового диму? За висновками ВООЗ пасивне куріння у дітей є причиною бронхітів, пневмоній, приступів астми, інфекцій середнього вуха, серцево-судинних та неврологічних ускладнень. Ви погляньте( демонструє фото або плакати з наслідками впливу тютюну на органи людини) як страждає наш організм від куріння та тютюнового диму.

Тютюн: Вас послухати, то в усьому винен я з моїми дівчатками? Скажіть іще, що ми винні і в тому, що на вулицях буває брудно!

Природа:Так, винні.

Тютюн: Ось це вже занадто. Погляньте на нас. Ми одягнуті за останнім словом моди, нас складають в чисті білі коробки, нас прикрашають етикетками і наклейками.

Природа: Можливо ви найкраще одягнені, найліпше упаковані, найяскравіше оздоблені. Але куди дівається те, що від вас залишається? Недопалки і зім"яті коробки можна зустріти скрізь!

Тютюн: Можливо, можливо. Але ви б, пані Природо,не за нами слідкували, а за тим, щоб Ваші ліси пожежами не знищували! Інакше і в цьому звинуватите нас.

 Природа: А ви не відчуваєте своєї провини? Чи не ваші друзі-курці розкидають недопалки цигарок в сухі трави та листя? Залишають без нагляду вогнища в лісах? Чи не так?

Тютюн:(водить плечима) Щось мені тут не дуже подобається. І чому це до нас всі чіпляються з якимось звинуваченнями, ніби ми причина всіх бід? Іще скажіть, що ми у вас гроші відбираємо, що ми грабіжники. Ні, це вже занадто!

Бюджет:(перераховує в гаманці монети) Давайте порахуємо: Скільки грошей за місяць витрачає людина яка палить, якщо вона щодня купує пачку цигарок вартістю в 3 гривні? Ну ось-скільки грошей люди перепускають на дим. А могли б використати з користю для себе та інших.

Тютюн: Хто ви такий і про що ви говорите? Чи ви в цих справах розумієтесь?

Бюджет:О, кому як не мені розумітись в цій справі? Я-Бюджет.Я знаю все про гроші, мене не проведеш. А Ви, пане, послухайте:-за даними підготовленої Всесвітньою організацією охорони здоров"я Європейської доповіді про боротьбу проти тютюну (2007р.), викликані тютюнокурінням прямі та непрямі витрати в країнах Європейського Союзу в 2000 році складали від 1,04% до 1,39%  валового національного продукту(НВП), а в східноєвропейських країнах, де поширеність куріння вища, наприклад, в Угорщині, вони складають від 2,7% до 3,2% НВП. Якщо припустити, що в Україні викликані тютюнокурінням витрати складають 1,5% НВП, враховуючи, що державний бюджет 2007 р. розраховано з показника НВП на рівні 685 млрд. грн.,то викликані тютюнопалінням прямі та непрямі витрати в Україні перевищують 10 млрд. гривень.

Тютюн: Я ж кажу-щось тут не те. Як ви смієте нас в усьому звинувачувати. Пане , Закон, як ви дивитесь на все це?

Закон: Я не бачу ніяких порушень. І Здоров"я, і Природа, і Бюджет справедливо зауважують не лише Вашу невихованість, але й провину.

Тютюн: Це неподобство. Я буду звертатися до міжнародних інстанцій.

Закон:Так, так. На Вас там давно вже чекають.Я тільки-но спілкувався з однією вельмишановною пані, її звуть Рамкова Конвенція. Дуже приємна пані. Так ось, Рамкова Конвенція повідомила, що основна мета її діяльності полягає в " захисті нинішнього та прийдешніх поколінь від руйнівних наслідків для здоров"я людей споживання тютюну й впливу тютюнового диму. Вона вимагає забезпечення відповідних заходів для боротьби проти тютюну.Ці заходи підлягають здійсненню на національному, регіональному й міжнародному рівнях, для того щоб постійно та істотно скорочувати поширеність вживання тютюну й впливу тютюнового диму."

Тютюн: Це вже занадто! Пішли звідси. Нам тут не цікаво!

(рішуче прямує до виходу, за ним Цигарки та Запальничка. Раптом Запальничка перечіплюється і падає.)

Запальничка:Зачекайте на мене, друзі! ( Тютюн притишує ходу, Цигарки зупинились.) Ой, я, здається, поламалась.( плаче).

Тютюн: Та кому ти потрібна поламана? (рішуче прямує до виходу, Цигарки за ним. Виходять з кабінету. Запальничка не може підвестися, тихо плаче.)

Закон: От тобі і друзі (підходить до Запальнички, допомагає їй підвестись.Вона, накульгуючи, іде геть.)

До дітей: виявляється непроханих гостей можна призвати до порядку. А, можливо, хтось із вас жалкує за цією компанією?

Учні: Ні.

Закон: Чудово. Значить, ми приходили не даремно.

Вчитель: Діти, давайте подякуємо нашим гостям за змістовну розповідь і за те, що випровадили непроханих гостей.

(Гості виходять.)

А вам, діти, пропонується домашнє завдання за вибором:

         Реферат на тему:

         1."Чи винні рослини в проблемах людини?"

2. "Історія появи тютюну в Україні".

 

 

 

                   Література:

         1.Закон України №2899-ІY " Про заходи щодо попередження та зменшення вживаннятютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров"я населення".

         2.Підхід життєвих ситуацій в профілактиці тютюнових проблем. Частина І.- Київ, 2000.

         3.Проект державної цільової програми щодо зменшення шкідливого впливу тютюну на здоров"я населення України на 2008-2012 роки.

         4.Тютюн і закон або Рамкова Конвеція по боротьбі проти тютюну ратифікована, що далі? - Київ, 2005.

 

 

doc
Пов’язані теми
Педагогіка, Інші матеріали
Додано
31 липня 2019
Переглядів
619
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку