Гетьманщина наприкінці 17 – на початку 18 століття.

Про матеріал
охарактеризувати політичне становище Гетьманщини наприкінці 17 – на початку 18 століття; гетьманування Івана Мазепи, особливості його внутрішньої та зовнішньої політики, культурно – просвітницької діяльності; давати характеристику Мазепі як людині і як політику; розвивати в учнів уміння на основі аналізу джерел інформації давати характеристику історичному діячеві, пояснювати значення його діяльності, робити висновки та узагальнення, висловлювати власну точку зору і аргументувати її. На прикладах діяльності Івана Мазепи виховувати в учнів почуття патріотизму, любові до своєї Батьківщини, відданості своїй праці.
Перегляд файлу

Клас: 8

Предмет: історія України

Тема уроку: Гетьманщина наприкінці 17 – на початку 18 століття.

Мета уроку: охарактеризувати політичне становище Гетьманщини наприкінці 17 – на початку 18 століття; гетьманування Івана Мазепи, особливості його внутрішньої та зовнішньої політики, культурно – просвітницької діяльності; давати характеристику Мазепі як людині і як політику; розвивати в учнів уміння на основі аналізу джерел інформації давати характеристику історичному діячеві, пояснювати значення його діяльності, робити висновки та узагальнення, висловлювати власну точку зору і аргументувати її. На прикладах діяльності Івана Мазепи виховувати в учнів почуття патріотизму, любові до своєї Батьківщини, відданості своїй праці.

Основні поняття: «Коломацькі статті», «значкові й значні військові товариші».

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Обладнання: портрет Івана Мазепи, картки, карта «Українська держава за гетьмана І.Мазепи».

Хід уроку

І. Організація класу.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

  1. Гра «Хвилька»
  2. Виконання індивідуальних завдань на картках.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

  1. Слово вчителя.
  2. Гра «Шифрувальник». (Зашифрована тема уроку і план)

IV. Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу.

  1. Робота над документом (підручник ст.212)
  • Як відбулися вибори І.Мазепи на гетьманство?
  • Як вплинула на церемонію політика російського уряду?
  1. Робота з картою (підручник ст.213)
  • У складі яких держав перебували 1687 році українські землі?

Покажіть їх на сучасній карті.

  1. Повідомлення учня №1 «Вічний мир. Чим закінчився Перший кримський похід».
  • Гра «Впіймай факт» (під час розповіді всі учні класу занотовують основні дати і події).
  1. Колективна робота над документом (підручник ст.215).
  2. Повідомлення учня №2 «Внутрішня політика Івана Мазепи».
  3. Повідомлення учня №3 «Зовнішня політика Івана Мазепи».
  4.   Гра «Сенкан».(Складання історичного портрету гетьмана Мазепи).
  5. Повідомлення учня №4. «Що визначило становище Правобережжя після Руїни. Наслідки національно – визвольного повстання 1702 – 1704рр».
  6. Підведення підсумків учнями класу.

V. Узагальнення та систематизація знань учнів.

1.  Бесіда за запитаннями.

- Які особливості сприяли тривалому перебуванню І.Мазепи при владі?

- Наведіть факти, які свідчать про високий рівень освіченості гетьмана та його великий політичний досвід.

- Назвіть основні напрямки його внутрішньої  і зовнішньої політики.

- Дайте характеристику гетьману як людині і як політику.

VI. Підсумок уроку.

VII. Домашнє завдання.

  1. Опрацювати текст підручника.
  2. Підготувати повідомлення про Семена Палія.
  3. Завдання 2, ст. 219 підручника – письмово.

 

 

 

Додатки до уроку

Завдання №1.

1669р., березень –

1681р., січень –

1654р., січень –

1676р., вересень –

Завдання№2.

Розтлумачте поняття:

«Руїна», «Правобережна Україна».

Завдання№3.

Дайте відповідь на запитання.

  • Назвіть особливості розвитку сільського господарства Лівобережної Гетьманщини та Слобідської України наприкінці 17ст.

 

 

 

 

Завдання№1.

1659р., жовтень –

1667р, 30 січня –

1672р., червень –

1681р., січень –

Завдання№2.

Розтлумачте поняття:

«Руїна», «Національно – визвольна війна».

Завдання№3.

Дайте відповідь на запитання.

  • Які особливості землеволодіння Лівобережної Гетьманщини та Слобідської України наприкінці 17ст.

 

 

 

 

Гра «Шифрувальник»

 

1

2

3

4

5

6

7

8

1

А

Б

В

Г

Д

Е

Є

Ж

2

З

И

І

Ї

Й

К

Л

М

3

Н

О

П

Р

С

Т

У

Ф

4

Х

Ц

Ч

Ш

Щ

Ь

Ю

Я

 

Перша  цифра – вертикаль;  друга  цифра – горизонталь.

 

 

41, 61, 63, 64, 82, 11, 13, 54, 22, 13, 11

13, 11, 33, 43, 22, 62, 32, 13, 24, 32,

Сімнадцятого –

13, 11,

33, 23, 34, 11, 63, 62, 73,

Вісімнадцятого –

53, 63, 23, 72, 32, 63, 63, 84,

 

 

docx
Додав(-ла)
Ignatenko Larisa
До підручника
Історія України 8 клас (Сорочанська Н.М., Гісем О.О.)
Додано
26 січня 2020
Переглядів
1289
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку