Тема: Гетьманщина у 20-40-х роках XV ст.
Мета: Охарактеризувати колоніальну політику Російської імперії щодо України; дати оцінку гетьманству І. Скоропадського, Д.Апостола.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Основні поняття та терміни: Перша Малоросійська колегія, Коломацькі чолобитні, Правління гетьманського уряду.
Основні дати: 1708-1722рр. гетьманство І. Скоропадського; 1722-1727рр. Перша Малоросійська колегія, 1723 р. – Коломацькі чолобитні, 1727–1734 рр. – гетьманування Данила Апостола. 1734–1750 рр. – діяльність Пpавлiння гетьманського уpяду.
Хід уроку:
. Актуалізація опорних знань.
Оголошення теми уроку використовуючи метод дерево передбачень, учні роблять припущення щодо становища Гетьманщини у 20-40-х роках XV ст.
. Вивчення нового матеріалу.
Випереджальне завдання про історичну постать І. Скоропадського.
Павло Полуботок народився в 1660 році в заможній родині козаків. В 70-х роках закінчив Києво – Могилянську академію, а близько 1680 року одружується з Євфимією Самойлович, племінницею Івана Самойловича. Закінчивши академію Полуботок служить у Війську Запорозькому й отримує ранг значкового товариша.
В 1692 році за правління Мазепи був звинувачений з батьком у державній зраді, але з 1703 року він відновив своє чесне ім’я і в 1705 році навіть отримав посаду полковника. В роки Північної війни не підтримав союз Мазепи із шведами. Павло на початку 20-х років XVIII ст. став одним із найбільших магнатів, глибоко цікавився історією, займався господарчою діяльністю та відреставрував чернігівський Вознесенський собор.
У 1722 році після смерті гетьмана Івана Скоропадського, козацька рада обирає Павла Полуботка гетьманом без огляду на дозвіл з Петербурга, а цар Петро І, в свою чергу, не визнає цих виборів та призначає Павла Полуботка виконуючим обов’язки – наказним
гетьманом. Починаючи уже з 1722 року він починає проводити фінансові та судові реформи, які спрямовує на протидію російському окупаційному режимові та в напрямку соціальних гарантій. Показовими є заборони чиновникам примушувати козаків до виконання робіт у вигляді повинності.
Полуботок відкрито протистоїть Росії, Військо Запорозьке аналогічно звертається до царя з проханням відновити Переяславські статті Хмельницького. Це спричинює загострення відносин між гетьманом та царем. Арешт старшини та Полуботка на теритоії Петропавлівської фортеці закінчився смертю останнього у 1724 році, похований він у Петербурзі.
Склада ння схеми:
Правління гетьманського уряду (1734 – 1750) |
|
Три представники козацької старшини |
Три російські урядовці |
|
. Узагальнення та систематизація знань
Повернення до дерева передбачень, обговорення з учнями тезисів, які були записані на початку уроку.
Робимо висновок відповідаючи на питання:
Які чинники впливали на часті зміни політики царської влади щодо України?
V. Домашнє завдання
Прочитати §29